İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Köy evi bahçe düzenlemesi

Köy Evi Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Köy evi bahçe düzenlemesi her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çekmektedir. Bildiğiniz gibi köy evleri artık şehir hayatından sıkılıp sakin ve huzurlu bir yaşam sürmek isteyen kişilerin odak noktası olmuş durumda.

Birçoğumuz doğduğumuz, sakin topraklara özlem duymaktayız. Bu nedenle özellikle de şirin bir bahçesi olan köy evleri çok daha fazla tercih ediliyor. Bu ilgi artışı sonrasında “Köy evi bahçe düzenlemesi nasıl yapılır?” sorusu yeniden gündeme taşındı.

Köy Evi Bahçe Düzenlemesi

“Köy evi bahçe düzenlemesi nasıl yapılır?” sorusu için verilebilecek cevaplar ancak hayal gücünüz ile sınırlanabilir. Zevklere göre köy evi bahçe düzenlemesi değişebilir. Ancak iç mimarlar birkaç nokta konusunda fikirlerini birleştiriyorlar. Bu bilgiler ışığında en çok öne çıkan önerileri sizler için bir araya getirdik.

küçük bahçe düzenlemesi
Köy Evi Bahçe Düzenlemesi – Küçük Bahçe
 • Köy evleri için bahçe ve evin kapısı arasında giden taşlardan bir yol yapılabilir. Taş seçimi hem büyük hem de küçük taşlardan yapılmalıdır. ( Bahçe Yolu Fikirleri – Bahçe Yürüyüş Yolu Yapılması)
 • Köy evi denince akla ilk gelen şeylerden biri de şüphesiz çimlerdir. Bahçenizi isterseniz doğal isterseniz de yapay çimlerle kaplayabilirsiniz. Ayrıca taşlardan yapılan yol, çimler üstünde şüphesiz çok daha güzel duracaktır. (Yapay çim duvar)
 • Eğer bahçenizde kümes hayvanları için bir alan oluşturacaksanız köşede olması gerekmektedir. Bu sayede yer kaplamaz ve dekorasyon için bahçe içerisinde size daha fazla alan bırakır.
 • Güvenlik açısından köy evinizin etrafını dilerseniz çitler ile çevirebilirsiniz. Çit boyutlarını zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. (Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri Nelerdir?)
 • Evcil dostunuz için bahçenizin bir köşesine köpek kulübesi yerleştirebilirsiniz. Köpek kulübesi hem soğuk havalarda dostunuzu koruyacak hem de ortama daha dekoratif ve hoş bir görüntü kazandıracaktır.
 • Bahçenize aydınlatma seçerken beyaz veya sarı tonları tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu tonlar hem bahçenizi daha aydınlık gösterecek hem de hoş bir hava katacaktır. (Ev İçin Aydınlatma Fikirleri)
 • Oturma alanı için hoş bahçe mobilyası veya ahşap banklar tercih edebilirsiniz. Bu mobilyaları hoş bir orta sehpa veya masa ile tamamlayabilirsiniz. (Bahçe mobilya ve aksesuarları için detaylı bilgi)
 • Bahçe içerisinde çocuklarınızın oynaması için bir oyun alanı oluşturabilirsiniz. Plastik veya ahşap çitler ile çocuklarınız için bir oyun alanı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca onların gözünüzün önünde durması için oyun alanını oturma alanının yakınına yapmanız tavsiye edilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Bahçe Kamelya Modelleri Cam ve Kapalı Çardak

Sade Bahçe Düzenlemesi

sade bahçe düzenlemesi
Köy evi sade bahçe düzenlemesi

Eğer daha minimalist bir insansanız sizin için en uygun olan sade bahçe düzenlemesi olabilir. Öyle ki sade bahçe düzenlemesi, bahçeyi en az eşya kullanarak hoş ve kullanışlı bir hale getirmeyi içerir. Sade bahçe düzenlemesi için öncelikle tavuk kümesini bahçe içerisinden kaldırabilirsiniz.

Ayrıca bahçenin daha ferah bir görüntü oluşturması için beyaz çitler ve yine beyaz mobilyalar kullanabilirsiniz. Yine hoş bir masa ile kendinize vakit geçirecek bir alan yapabilirsiniz. Çocuklarınız için yapacağınız oyun alanında ise yine açık renkler tercih edebilirsiniz. Ayrıca peyzaj alanı için bahçenizin %30’unu ayırabilirsiniz.

Küçük Bahçe Düzenlemesi

Küçük bahçe düzenlemesi için bazı şeylerden feragat etmeniz gerekebilir. Öyle ki, küçük bahçelere genellikle kümes konmamaktadır. Siz de kümesi bahçenizden çıkararak dekorasyon için daha çok yer kazanabilirsiniz. Oturma alanı oluştururken bir köşe koltuk kullanabilirsiniz. Köşe koltuklar hem daha az yer kaplar hem de daha çok kişinin oturmasına olanak sağlar. Ayrıca köpek kulübesi ve çocuk oyun alanı gibi yerleri de genellikle bahçenin kenarlarına veya köşelerine konuşlandırmaya dikkat edin. Bu durumda bahçede rahat hareket edebilmek için daha çok alan kalacaktır.

Küçük bahçe düzenlemesi sırasında bir peyzaj alanı oluşturmanın yanı sıra saksılardan faydalanabilirsiniz. Saksılar hem daha az yer kaplar hem de birçok bitki yetiştirmenize olanak sağlar. Ayrıca saksı bitkilerinin bakımı peyzaj alanlarına göre çok daha kolaydır. (Ferforje Çiçeklik İçin 40 Farklı Model)

Köy Evi Bahçe Düzenlemesi Görseller

Köy evi bahçe düzenleme
Köy evi bahçe düzenlemesi
Köy evi bahçe dekorasyonu
Köy evi bahçe dekorasyonu
Köy evi dekorasyonu
Köy evi dekorasyonu

Köy evi bahçe düzenlemesi üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Bahçe için ağaç önerileri” başlıklı içeriğimizi de değerlendirmenizi öneririz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir