Aydınlatma Önerileri – Evler için aydınlatma seçimi nasıl yapılır?

Aydınlatma önerileri

Bu yazımızda aydınlatma önerileri başlığı altında salon, mutfak, yatak odası ve banyolarda nasıl bir aydınlatma kullanılması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Aydınlatma Önerileri

Yaşam alanlarımız için dekorasyon seçimleri yapmak bazen hayal ettiğimizden çok daha karmaşık olabilir. Günün büyük kısmını geçirdiğimiz, iş yorgunluğunu ve hayat stresimizi attığımız evlerimiz için her seçimin en iyi şekilde yapılması gerektiğine inanırız ve bu yanlış bir düşünce değildir.

Yaptığımız dekorasyon seçimlerinin özellikle ruh halimiz üzerinde pek çok etkisi bulunmaktadır, işte bu yüzden dekorasyon seçimleri ve öncelikle aydınlatma seçimlerimizi oldukça dikkatli ve bilinçli yapmalıyız. Aydınlatma ürünleri, ortamların havasını tamamen değiştirebilecek güce sahiptirler.

Aydınlatma önerileri
Aydınlatma önerileri

Bu güçten yararlanarak yaşam alanlarımıza da yepyeni bir soluk getirebiliriz. Küçük alanları aydınlatma yardımı ile geniş gösterebilir, soğuk ve cansız ortamları ise yine aydınlatma sayesinde samimi ortamlara dönüştürebiliriz.

Doğru aydınlatma seçimi yaparken evi bir bütün olarak ele almamalıyız. Farklı odaların farklı amaçları olduğu gibi farklı aydınlatma ihtiyaçları vardır. Mutfaklarımızda olabildiğince net ve aydınlık ürünler tercih ederken, yatak odalarımızda uyku düzenimize katkı sağlayacak ve bizi rahatlatacak soft ışıklardan yararlanmalıyız. Yazımızda oda oda aydınlatma ihtiyaçlarını inceleyeceğiz.

Salon için aydınlatma önerileri

Salon aydınlatma önerileri
Salon aydınlatma önerileri

Salonlar evimizin kalbidir diyebiliriz. Ailecek zaman geçirdiğimiz, konuklarımızı ağırlayıp, yeri gelip ciddi konular konuştuğumuz yeri gelip film izleyip günün yorgunluğunu attığımız mekanlardır. İşte bu yüzden salonlarımızda aydınlatma seçimi yaparken pek çok ihtiyacı göz önünde bulundurma durumunda kalırız.

Salon aydınlatma seçimi yaparken öncelikli olarak tavan aydınlatmasına karar vermeliyiz. Bu aydınlatma hem gözü yormayacak güçte, hem de yeterli aydınlığa sahip olmalıdır. Bunun için dimmer özelliğinden yararlanarak istediğiniz ışık yoğunluğunu istediğiniz amaca uygun olarak da kullanabilirsiniz.

Salon için beyaz – sarı ışık seçimi de oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu seçimi kendi zevklerinize göre yapmanız gerekse bile salonun dekorasyonunda kullandığınız renklere de dikkat ederek yapmanız önemlidir. Sıcak renklerin hakim olduğu bir salonda beyaz ışık dekorasyonun daha basit durmasına sebep olabilir. Bu sebeple iki ışık rengini de deneyip buna göre karar vermeniz çok daha mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kütük Mutfak Masası ile Mutfaklarınızda Otantik Bir Görünüm Oluşturun
Salon için lambader
Salon için lambader

Salon için ayrıca aplik ve lambaderlerden de faydalanarak farklı zamanlarda farklı ışık seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Özellikle sıcak renklerde seçebileceğiniz lambader ve aplik ampulleri ile salonunuzun genel aydınlatması soğuk renklerden oluşsa dahi, bu ışıklar ile ortama sıcak ve yumuşak bir hava da katabilirsiniz.

Mutfak için aydınlatma önerileri

mutfak aydınlatma fikirleri
Mutfak aydınlatma fikirleri

Mutfaklar, evlerimizin atölyeleridir. Bizi gün boyu zinde tutan kahvaltıları yaptığımız, sıcak akşam yemeklerinin hazırlandığı ortamlardır. Mutfaklarda net ve güçlü ışıklandırma oldukça önem taşır. Özellikle tezgah bölümünün led şerit ya da spot aydınlatmalar ile aydınlatılmış olması yardımı ile olası mutfak kazaları önlenebilir ve çalışma kolaylığı sağlanmış olur. Mutfağınızın dizaynına ve genel renk uyumuna göre sıcak veya soğuk renklerle yapılmış güçlü bir aydınlatma, mutfakta can kurtaran olacaktır.

Yatak odası için aydınlatma önerileri

Yatak odası aydınlatma
Yatak odası aydınlatma

Günün sonunda kendimizi bulduğumuz yer, yatak odalarımız için her zaman dinlendirici özellikle ışıklar kullanmalıyız. Sıcak tonda ışıklar, dimmer özellikte lambalar ile yatak odası aydınlatma ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Ayna bölümünde spot ışıklardan yararlanarak giyinme ve makyaj durumlarında bu ekstra ışıklardan yararlanabiliriz. Yine aynı şekilde abajur, aplik ya da lambader seçimleri ile ortama daha sıcak bir hava katabilir, kitap okuma gibi durumlarda ekstra aydınlatma da sağlayabilirsiniz.

Banyo için aydınlatma

Banyo için aydınlatma önerisi
Banyo için aydınlatma önerisi

Banyo gibi nemli ortamlarda ışık seçimlerimiz farklılaşır. Neme dayanıklı spot ışıklar banyolar için oldukça uygundur. Güçlü ışık tercih edilmesi ve gerektiğinde azaltılabilen spot sayısı ile zevkinize ve ihtiyacınıza göre banyonuzda etkili aydınlatmayı elde edebilirsiniz.

Ayna bölümünde eklenebilecek olan spotlar ile tıraş olma veya makyaj yapma zamanlarınızda ihtiyaç duyduğunuz aydınlatma ihtiyacını giderebilirsiniz. Banyo için genellikle beyaz renklerde soğuk ışıklar kullanılmaktadır ama ekstra olarak ekleyebileceğiniz günışığı ampuller ortama daha sıcak, rahatlatıcı ve gerçekçi bir hava katacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Işık ve Güneş Geçirmeyen Perdelerin Faydaları ve Zararları
Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir