Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri Nelerdir?

Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri

Hızlı büyüyen çit bitkileri peyzaj çalışmalarında özellikle bahçe kenarları için tercih edilmektedir. Bu bitkiler hızla büyüyerek hem bahçenizin mahremiyetini korumakta hem de güvenliğine katkı sağlamaktadır. Bahçe peyzajınızda kullanmak üzere en iyi çit bitkisi olan türlerin tanıtımına geçebiliriz.

Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri

Bahçenizin sınırlarını belirlemek için en iyi seçenekler arasında yer alan çit bitkileri adeta yemyeşil bir duvar görevini üstlenir. Görsel açıdan yapay çitlerinden kesinlikle daha güzel duran bu bitkiler bahçenizi diğer alanlardan başarılı bir şekilde ayırır. Çit olarak birçok farklı bitki türü tercih edilebilmektedir. Bu türlerin büyüme hızı , yeşil kalma ve dayanıklılık süreleri ise birbirlerinden farklıdır.

Çit bitkininizin hızlı bir şekilde büyümesini istiyorsanız bulunduğunuz bölgeyi de göz önünde bulundurarak tercih yapmanızı öneririz.  En hızlı büyüyen çit bitkileri ise şunlardır;

Kurtbağrı Bitkisi

kurtbağrı hızlı büyüyen çit bitkisi
Kurtbağrı Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri

Kurtbağrı, çit bitkisi olarak kullanılmaya en uygun bitkiler arasında yer alır. Anavatanı uzak doğu ve kuzey Afrika olan bu bitki ülkemizde de yetiştirilebilmektedir. Zeytingiller familyasından gelen bu bitkinin yaprakları her dem yeşildir.

Kartopu Cinsi Bitki ile Bahçe Çit Duvarı

Kartopu Çit Bitkisi ile Bahçe Duvarı
Kartopu Çit Bitkisi ile Bahçe Duvarı

Kartopu cinsi yaklaşık 150 çalı türünü içinde barındırır. Her dem yeşil yapraklara sahip olması ve adeta görsel bir şölen oluşturan meyveleri nedeniyle peyzaj çalışmalarında en çok kullanılan türler arasında yer alırlar. Çit bitkisi olarak da tercih edilen kartopu hem yaz hem de kış aylarında görüntüsüyle kendisine hayran bırakır.

Mazi Bitkisi ile Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri

Mazi bitkisi ile çit duvarı
Mazi bitkisi ile çit duvarı

Mazi bitkisi servigiller familyasının bir üyesidir. Anavatanı Doğru Asya ve Kuzey Amerika’dır. Ülkemizde doğal olarak bulunmasalar da süs bitkisi olarak oldukça rağbet görmektedir.

İğne yapraklılar takımında bulunan bu bitkisi piramitsi bir görünüm sergiler. Dış kabuğu pulumsu bir yapıya sahiptir. İç kabuğu ise liflidir. Kore, Batı, Boylu, Japon, Çin ve Doğru türleri bulunur.  Mazi bitkisi ile yapılan çitler rüzgarı da son derece etkili bir şekilde engeller.

İlginizi Çekebilir:  Alçıpan Tv Ünitesi Modelleri (Resimli)

Peyzaj düzenlemelerinin yanı sıra, kerestecilik, ısınma ve eczacılıkta da bu ağaçtan faydalanılmaktadır.

Alev Çalısı

Alev Çalısı Çit Bitkisi
Alev Çalısı

Alev çalısı çit için kullanılan bitki türleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle ilkbahar aylarında açan kırmızı uç yaprakları bu bitkinin alev ağacı ismini almasını sağlamıştır.  Ayrıca kuşlar bu ağacın meyvelerine büyük ilgi gösterirler.

Nemli toprakları seven bu bitkinin bakımı son derece kolaydır. Haftada 3-4 kez sulanması yeterlidir. Hızlı büyür ve hızlı yayılır. Kendi haline bırakıldığında boyu 10 metreye kadar ulaşabilir. Uzun ömürlü olarak nitelendirilebilecek bitkiler arasındadır.

Limon Servi

limon servi çit bitkisi
Limon servi hızlı büyüyen çit bitkisi ile bahçe duvarı

Limon Servi diğer adıyla Goldcrest sıcak bölgelerde daha çok tercih edilmektedir.  Anavatanı California olan bitkiye ülkemizde de rastlanabilmektedir.

Sadece 12 ayda 1 metre kadar uzayabilir. Hızlı büyüyen bir bitkisi olması nedeniyle sık tercih edilen çit bitkileri arasında değerlendirilir.

Bakımı diğer çit bitkilerine nazaran daha fazla dikkat gerektirir. Özellikle sulaması kesinlikle aksatılmamalıdır. Bunun yanı sıra fosfor ve potasyum açısından zengin toprakların tercih edilmesi gerekir. Bu bitkinin güneş ışığı alabilmesi de son derece önemlidir.

Şimşir Bitkisi

Şimşir hızlı büyüyen çit bitkileri
Şimşir hızlı büyüyen çit bitkileri arasındadır

Şimşir bitkisi esasında en hızlı büyüyen çit bitkileri arasında yer almaz. Onu bu listeye almamızın temel sebebi oldukça dayanıklı olması ve bu özelliği nedeniyle çit bitkisi olarak da önemli bir alternatif olarak değerlendirilmesi gerektiği. Bu bitki yemyeşil görünümünü dört mevsim korur.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir