İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
çimento fiyatları günce torba çimento fiyatı

Çimento Fiyatları 50 Kg Çimento Fiyatı 2023

Çimento fiyatları 2023 yılında ne olur? Çimento torba fiyatı ve 50 kg torba çimento fiyatı gibi sık sorulan soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İnşaat sektörünün en önemli hammaddelerinden birisi olan çimento, şantiyelerde pek çok alanda kullanılmaktadır. Vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz olan çimentonun fiyatı bu yüzden önem taşımaktadır.

Çimento fiyatlarının artması hazır beton fiyatlarının da artmasına neden olmaktadır. Çimento fiyatları 2019, 2020, 2021, 2022 yıllarından bugüne oldukça fazla artış gösterdi.

Piyasada sıklıkla bulunan ve güvenilir markalardan Çimsa, Nuh, Akçansa, Bursa, Oyak, Mardin, Rigips gibi markaların AĞUSTOS 2023 güncel fiyatları merak edilen konuların başında gelmektedir.

Not: Fiyatlar 09 EYLÜL 2023 tarihli ortalama fiyatlardır. Çimento fiyatları perakende veya toptan olmasına göre değişiklik gösterebilir.

Ayrıca işin hacmi, konumu ve rekabet ortamı da önem arz etmektedir. Bundan dolayı güncel çimento fiyatını, çimento satışı yapan bayilerden almanızı tavsiye ederiz.

Toptan Çimento Fiyatları

güncel çimento fiyatları
Güncel çimento fiyatları

Toptan çimento fiyatlarını;

Notlar:

 • En Az 430 torba siparişler için geçerlidir.
 • 200 torba 300 torba gibi ihtiyaçlarınızda  Anadolu yakası için yardımcı olunur.
 • Ek olarak indirme ücreti ; 1,50 TL / torba
 • İndirme ücreti indirme esnasında indirici arkadaşlara ödenir.

Diğer perakende güncel çimento fiyatları için aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz.

Perakende Çimento Fiyatları

Çimento CinsiÇimento Fiyatları
1 kg gri çimento fiyatı18,00 TL
3 kg gri çimento30,00 TL
5 kg gri çimento59,99 TL
50 Kg Gri Çimento Torba Fiyatları105,00 TL
1 kg beyaz çimento9,04 TL
3 kg beyaz çimento20,00 TL
5 kg beyaz çimento38,99 TL
25 kg beyaz çimento fiyatları159,50 TL
50 kg beyaz çimento fiyatları225,00 TL
İlginizi Çekebilir:  Güncel Gazbeton Fiyatları - Ytong Fiyatları 2023
 • Fiyatlara nakliye dahil değildir.
 • Fiyatlara KDV dahildir.
 • Fiyatlar perakende fiyatıdır. Toptan alımlarda fiyatlarda iskonto uygulanmaktadır. Toplu alımlar için çimento satışı yapan bayilerden fiyat alınmalıdır. Şantiye ve projeye özel fiyat verilebilir.
 • 1, 3, 5 kg gibi küçük miktarlarda kargo ücreti daha fazla tutmaktadır. İlgili linklere tıklayarak fiyat + kargo ücretini görebilirsiniz. Sizler için fiyatı uygun yerlerin adreslerine link verdim.
 • Fiyatlarda değişiklik olabilir. Bu yüzden sitede güncellenen fiyat tarihine dikkat ediniz.

Çimento Fiyatları Niçin Artmaktadır?

Ülkemizde çimento fiyatlarının artmasında;

 • Enerji ve petrol fiyatlarına bağlı olarak üretim ve taşımacılık masraflarının artması,
 • Arz/talep durumu,
 • Çimento üretimi yapılan bölgelerdeki firmalar arasındaki rekabet düzeyi,
 • Ekonomik krize ve yükselen fiyatlara bağlı olarak maliyetlerin artması,
 • Çimento üretiminde ve nakliyesinde çalışan personel giderlerinin artması (maaş, sgk, yemek vb.),
 • Döviz kurlarında meydana gelen artış,
 • Kağıt fiyatlarının artması,
 • Rusya – Ukrayna Savaşı sebebi ile çimento üretiminde kullanılan kömürün fiyatının artması gibi faktörler etkili olmaktadır.

Ekonomik krizlerden en çok etkilenen sektörlerin başında çimento sektörü gelmektedir. Çimentoya olan talebin artması yatırımların artması ile doğru orantılıdır. İnşaat sektöründeki durgunluk ve daralmadan dolayı çimentoya olan talep azalmaktadır.

İnşaat sektörüne yapılacak yatırım ve büyüme planları sektörün tekrar hareketlenmesini sağlayabilir. Ayrıca faiz oranları da konut satışlarını doğrudan etkilemektedir.

Çimento Sektörü Hakkında

Çimento temel olarak kil ve kirecin pişirilmesiyle oluşan, yapı malzemeleri içerisinde oldukça önemli yeri olan bağlayıcı bir maddedir.

Doğal kalker taşları ile kili yüksek sıcaklıklarda ısıtıp, öğütülerek elde edilmektedir. Latincede yontulmuş taş olarak geçen ‘’caementum’’ kelimesinden türetilmiş ve bağlayıcı anlamında kullanılmaya başlanmıştır.

Çimento üretiminde, yapılacak olan tesisin ve bunlara bağlı araç – ekipmanın kuruluş maliyeti oldukça fazladır. Bu durumdan dolayı çimento üretimi  uzun bir süre birkaç firmanın hakimiyetinde şekillenmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Alçıpan Fiyatları Güncel Alçıpan Duvar Tavan Fiyatı 2023

Pek çok firmanın çimento üretmesine maliyetlerin yüksek olması engel olmuştur. Kısmen de olsa piyasada fiyatların belirlenmesinde belli başlı firmaların  etkisi olmuştur. Fakat çimento sektöründe faaliyet gösteren firmaların sayısında yıllar geçtikçe artış görülmektedir.

Çimento üretimi bölgesel olarak yapılmaktadır. Belli bir uzaklıktan sonra nakliye maliyetleri oldukça artmaktadır. Nakliyenin  200-300 km’yi geçmesi durumunda ekonomik olma özelliğini kaybetmektedir. Bundan dolayı çimento üretimi ile satışının yapıldığı yer arasında belli mesafe korunmalıdır. Faaliyet alanı belirlenen bölgeler arasında olmalıdır.

Tarihte çimentonun ilk üretimi 18. Yüzyılda yapılmıştır. John Smeathon isminde bir İngiliz kireç ve bazı puzolanlar ile yapmış olduğu çalışmalar sonucu iyi bir bağlayıcı elde etmeyi başarmış fakat bu icadı fazla duyulmamıştır. 1796 yılında ise Joseph Parker doğal çimento üretmeyi başarmış ve “Parker’ın Çimentosu” olarak isim vermiştir. Sonraları bu çimento Roma Çimentosu olarak adlandırılmıştır.

1824 tarihinde ise duvarcı ustası Joseph Asdin icat ettiği çimentoya, Portland Adası’ndan çıkartılan yapı taşlarına benzerliğinden dolayı Portland Çimentosu adını vererek patent almayı başarmıştır.

2023 Güncel Çimento Fiyatları ve Çimento sektörü hakkında bilgi verdik. Sizlerde çimento fiyatları ve sektörün durumu hakkında yorumda bulunabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir