bahçe için ağacı önerileri
bahçe için ağacı önerileri

Bahçe İçin Ağaç Önerileri, Kokulu Bahçe Ağaçları Hangileridir?

Bahçe için ağaç önerileri sunduğumuz bu yazıda kokulu bahçe ağaçları ve özellikleri üzerine bilgiler sunmak istedik.

Kokulu bahçe ağaçları görselliklerinin yanı sıra salgıladıkları kokular ile de bahçelerde mistik bir hava oluşturuyor.

Birbirinden renkli çiçekleri doğanın cömertliği ile bizlere sunan ağaçlar, kokuları ile de ilkbahar ve yaz aylarında ayrı bir güzellik sunuyor.

Kokulu bahçe ağaçları hangileridir? Başlığı altında, bu ağaçlara ve kısaca özelliklerine yer verirken bahçe için ağaç önerileri yaptık.

Kokulu Bahçe Ağaçları Hangileridir?

kokulu bahçe ağaçları
Bahçe için ağaç önerileri – kokulu ağaçlar

Bahçe için ağaç önerileri arıyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Hem bahçenizde görsel bir şölen yaşatacak hem de mis gibi kokularıyla yaşam alanınıza bambaşka bir hava katacak kokulu bahçe ağaçlarını sizler için listeledik.

Katsura Ağacı

Kokulu bahçe ağaçları – katsura ağacı

Karamel ağacı olarak da bilinen Katsura, Japonya ve Çin gibi ülkelerde en iyi koşullarda yetişmektedir. Ülkemizde nadir olarak yetiştirilen bu ağacın karamel ağacı ismini almasının nedeni, yaprak dökümü sürecinde karamel kokusu vermesinden kaynaklanır.

Nisan ayında çiçeklenen Katsura ağacı, aşırı rüzgârlı ve sıcak iklimler dışında birçok bölgede yetişebilmektedir. Dikiminden sonra düzenli olarak sulanması gereken ağaç çiçeklendikten sonra karamel kokusu yaymaya başlasa da daha çok yaprak dökerken koku yaymaktadır.

İğde

iğde ağacı
iğde ağacı

Bir meyve ağacı olmasına karşın mis kokusuyla dikkat çeken iğde ağacı, kokulu bahçe ağaçları arasında sık tercih edilir. Ağaç, temel olarak görsellik açısından çok dikkat çekici olmasa da çiçek açtığında uzak mesafelere kadar rüzgârın etkisiyle sürüklenen kokusu, insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Bahçeye dikilecek ağaçlar arasında dikenli bir ağaç türü olan iğde, çalılar grubunda yer alan bir ağaç olup en verimsiz topraklarda dahi rahatlıkla yetişir.

İlginizi Çekebilir:  Doğal Taş Duvar Nasıl Yapılır? Taş Duvar Çeşitleri Nelerdir?

Mimoza

kokulu bahçe ağaçları mimoza
kokulu bahçe ağaçları mimoza

Mimoza, kokulu bahçe ağaçları denildiğinde özellikle ülkemizde akla ilk gelen ağaçlar arasında yer almaktadır. Sarı çiçekleriyle oluşturduğu görsel şöleni mis gibi kokusuyla tamamlayan Mimoza ağacının, binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Anavatanı Avustralya olarak bilinen ağaç, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde de kolaylıkla yetişmektedir.

Kıbrıs Akasyası

kıbrıs akasyası
Kıbrıs akasyası

Bitki ve ağaççık formunda bir ağaç olarak nitelendirilen Kıbrıs Akasyası, özellikle denize yakın olan sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişebilmektedir. Dayanıklı bir yapısı bulunması nedeniyle farklı coğrafi ortamlara da uyum sağlayan ağaç, ilkbahar aylarında canlı sarı renkli çiçekleri ile bambaşka bir güzelliğe sahiptir. Türkiye’de Akdeniz ve Ege bölgesinde sık rastlanan ağacın anavatanı, Avustralya bölgesidir.

Pavlonya

pavlonya ağacı
pavlonya ağacı

İmparatoriçe veya prenses ağacı olarak da bilinen Pavlonya ağacı, Çin bölgesine özgü yaprak döken kokulu çiçekleri bulunan bir ağaç türüdür. Ortalama 70 yıl ömrü bulunan ağacın çiçeklerinin mor renkli olması, bambaşka bir güzellik sunar. İlkbaharda çiçek açan ağacın çiçekleri, mor bir tacı andırır.

Magnolia Grandiflora

Magnolia Grandiflora kokulu ağaç
Magnolia Grandiflora kokulu ağaç

Kuzey Amerika kökenli odunsu bir ağaç olan Magnolia Grandiflora, Türkiye’nin farklı bölgelerinde de yetişmektedir. 30 metreye yakın boya ulaşabilmekte ve yüzyılı aşan yaşam süresine sahiptir. Çok gelişmiş olan Magnolia Grandiflora ağaçlarının gövde çapları 2 metreyi bulabilmektedir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında açan zarif beyaz çiçeklere sahip olan ağacın yaydığı limoni koku, son derece hoştur. Koku veren ağaçlar arasında en hoş kokuya sahip türler arasındaki Magnolia Grandiflora, kozalak türünde meyveler verir.

Mor Salkım

Mor salkım ağacı güzel kokulu ağaç
Mor salkım ağacı güzel kokulu ağaç

Bahçe için ağaç önerileri yaparken şimdi sırada sizi kokusuyla belki de çocukluğunuza götürecek bir alternatifte sıra.

Dünya genelinde daha çok Wisteria ağacı olarak bilinen mor salkım, kokusu kadar muhteşem olan görüntüsüyle dikkat çeker. Damarlı gövde yapısına sahip olan ağacın dalları, mor renkli aşağı salkım şeklinde sarkan yaprakları ile muhteşem bir görüntü oluşturur. 80 yılı aşan ömre sahip olan Mor Salkım ağacı, bahçelere sağladığı zengin görsellik ve hoş kokusuyla bahçeye dikilecek ağaçlar arasında fazlaca tercih edilir.

İlginizi Çekebilir:  Taşlarla Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır - Bahçeye Çakıl Taşı Döşeme

Flamboyant Ağacı

Flamboyant Ağacı
Flamboyant Ağacı

Ateş ağıcı olarak da bilinen Flamboyant ağacı hoş kokusunun yanında oldukça renkli özelliklere sahiptir. Turuncu, kızıl ve parlak kırmızı renkli çiçeklerinin yanı sıra, sarı tonlu çiçeklerde vermektedir. Yarı tropik ve tropik iklimlerde yaşayan ağaç Brezilya bölgesine özgü olsa da Türkiye’de Akdeniz bölgesinde yetişebilmektedir. Ancak Türkiye’de Brezilya’da olduğu gibi görkemli bir yapıda olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Ormangülü Ağacı

ormangülü ağacı kokusu güzel ağaçlar
Ormangülü ağacı kokusu güzel ağaçlar

Özellikle Karadeniz bölgesinde yaşıyorsanız ve bahçe için ağaç önerileri arıyorsanız Ormangülü Ağacından bahsetmeden olmaz elbette.

Dallarından adeta güller açan ağaç, kural bölgeler haricinde farklı iklim şartlarında yetişebilmektedir. Türkiye’de ise daha çok Karadeniz’in Anzer yaylası ve çevresinde yetişen ağacın kokusu oldukça hoştur.

Bahçenizi ve hayatınızı güzelleştirecek bu önerilerimiz umarız işinize yaramıştır, dekorasyon üzerine sitemizde sayısız muhteşem içerik olduğunu hatırlatıyor ve diğer yazılarımıza da mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş!

5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir