Bazalt küptaş

Bahçe Mobilya Modelleri Hakkında Fikirler

Bahçe mobilya modelleri

Bahçe mobilya modelleri arasından doğru seçimler yapabilmeniz ve bahçelerinizi göz alıcı hale getirebilmeniz için size birkaç fikir vereceğiz.

Yazın gelişiyle birlikte bahçeli ve teraslı evlerde yaşam alanlarını genişletme ihtiyacı doğmaktadır. Bunaltıcı sıcaklar insanlarda evlerinden bahçelere çıkmak isteği uyandırmaktadır. Yazlık evlerin verandalarının ve bahçelerinin geniş bir biçimde yapılması bu sebepledir.

Artık şehir merkezlerinde dizayn edilen pek çok konut projesinde de yazlık evlerde yer alan bu anlayış doğrultusunda hareket edilmekte ve geniş bahçe ve veranda fikirleriyle tasarlanıp hayata geçirilmektedir.

Günümüzde bu tarzda inşa edilen konutlar tekrardan popülaritesini kazanmıştır. Bu çok önemli bir konudur. Hatta bu konu özelinde bahçeler, ferah ve huzurlu bir yaşamın anahtarıdır desek, mübalağa etmiş sayılmayız.

Doğru bahçe mobilya modelleri seçimiyle bahçelerinizi sanki evinizin bir odasıymış gibi bir halete getirebilirsiniz. Dinlenmek ve güneşlenmek için kullanacağınız alanlar haline büründürebilirsiniz. Bahçelerinizi mangal partileriniz için vazgeçilmez bir alan olarak kullanabilirsiniz.

Kuracağınız bir hamak ile yaz dinlencenizi huzurla geçireceğiniz bir bahçe oluşturabilirsiniz. İş hayatının getirdiği tüm stresten arınacağınız yapıyı bahçelerinizde kurabilirsiniz.

Bahçe Mobilyaları ile Bahçelerinize Dinamizm Katın

Bahçe mobilyaları
Bahçe mobilyaları

Konforlu ve modern duran bahçe mobilya modelleri ile bahar ve yaz aylarını bahçelerinizde keyifle geçirebilirsiniz. Yaşam kalitenizi artırarak, huzuru yakalayabilirsiniz. Tabii bunları sağlayabilmek için bahçe mobilyaları seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bunlardan birisi, profesyonel dekoratörlerce de tavsiye edilen; bahçeler için mobilya satın almadan evvel, hızlı bir şekilde hareket edip, ezbere iş yapmamak ve direkt olarak klasik bahçe takımlarına yönelmemektir. Öncelikle bahçeyi ne amaçla kullanacağımızı düşünmeli ve sonra buna uygun bahçe mobilyaları seçmeliyiz.

Bahçe mobilya modelleri titizlikle seçilmelidir. Zira yaz-kış kullandığımız bahçelerimiz, evlerimizin bir parçasıdır. Bu sebeple önemsenmeyi hak eden alanlardır. Her ne kadar bahçelerimizde kış aylarında çok vakit geçiremesek de yaz mevsimlerinde gediklisi olduğumuz yerler haline gelmektedir.

Yazın güneşten faydalanmak ve temiz havayı içimize çekebilmek için açık alanlara ihtiyacımız olmaktadır. Bahçelerimiz bu ihtiyacı en iyi şekilde gidermeye yarayan yerlerdir ve şehrin karmaşasından kafamızı çıkarıp, nefes alabildiğimiz; ağacın, toprağın kokusunu içimize çekebildiğimiz yegane alanlarımızdır.

Peki, böylesine bir avantajdan yeterince faydalanabiliyor muyuz? Bahçeleri sadece bitki yetiştirilen alanlar olarak görmek yanlıştır. Çiçeklerle bezeli bahçenin aynı zamanda insanı dinlendirici yapıda dekore edilmesi de gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Akrilik Mutfak Tezgahı Nedir? Akrilik Mutfak Tezgahı Kullanışlı Mıdır?

Bu anlayışla yola çıkarak, uygun mobilya ve onları tamamlayıcı nitelikte aksesuar seçimleriyle bahçelerinizi daha güzel duruma getirebilirsiniz. Bu cihetle okurlarımıza bahçe mobilya modelleri konusunda birkaç öneride bulunacağız.

Birbirinden Farklı Bahçe Mobilya Modelleri

Oturma Grubu Bahçe Mobilya Modelleri

Ahşap Bahçe Mobilya Oturma Grubu
Ahşap Bahçe Mobilya Oturma Grubu

Daha öncede belirttiğimiz gibi bahçe mobilya modelleri arasından seçim yaparken mutlaka amaç odaklı hareket etmelidir. Eğer ki yemeklerinizi genellikle evinizde yiyorsanız ve bunu alışkanlık haline getirmişseniz, bahçenizi çay ve kahve içilebilecek tarzda düzenlemek ve buna uygun konforlu mobilya grupları satın almak doğru bir seçim olacaktır.

Ahşap Bank Bahçe Mobilya Modelleri

Bahçe için ahşap bank
Bahçe için ahşap bank

Bahçe mobilya modelleri konusunda bir diğer önerimizde ahşap banklardır. Ahşap bank deyince insanların hatırına direkt olarak pikniği getirse de bahçeler için oldukça kullanışlıdır.

Tek parça yapıya sahip oluşuyla az yer kaplar ve ahşap malzemeden tercih edilmesiyle bahçenizde doğal bir görüntü oluşturacaktır. Yemeklerinizi yiyebileceğiniz ve çay, kahve eşliğinde muhabbet edebileceğiniz güzel bir alan oluşturmak konusunda size yardımcı olacaktır.

Ateş Çukuru

Bahçe ateş çukuru
Bahçe ateş çukuru

Bahçe tasarımları konusunda mobilya seçimlerinin önemi herkes tarafından bilinmekte ve takdir edilmektedir. Bu bağlamda son yılların gözdesi olan ateş çukurlarından bahsetmezsek olmaz.

Bu yapılar bir tür barbekü veya şöminedir diye tarif etsek yerinde olacaktır. Ve bahçenizin havasını bütünüyle değiştirecek görünüşe sahiplerdir.

Fonksiyonel Tasarımlı Bahçe Mobilya Modelleri

Bahçe Mobilya Takımı
Bahçe Mobilya Takımı

Küçük bahçelerde yemek ve dinlenme alanlarını ayrı ayrı tasarlamak zordur. Bu gibi durumlarda hem yemeklerin yenebileceği yüksek masaya hem de dinlendirici oturma gruplarına sahip bahçe takımları tercih etmek gerekir.

Alüminyum Masa Sandalye Takımı

Alüminyum masa sandalye
Bahçe alüminyum masa sandalye

Zamana meydan okuyan, hoş bir tasarıma sahip olan alüminyum bahçe mobilyaları, olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi, paslanmaz ve dayanıklı yapısıyla ve aynı zamanda hafif olmasıyla tanınmaktadır.

Son yılların çıkış yapan dış mekan mobilya malzemeleri arasında yer almaktadır. Taşınma kolaylığı sağlayan bu alüminyum mobilyalar farklı model ve seçenekleriyle de göz doldurmaktadır.

Armut Koltuk

Bahçe için armut koltuklar
Bahçe için armut koltuklar

Bahçe mobilya modelleri arasından armut koltuklarda seçilebilir. Bahçenizde kendinizi rahat hissedeceğiniz ve yayılarak konforun tadını çıkartabileceğiniz, eğlenceli bir alan oluşturmayı diliyorsanız, armut koltuklar tam size göre.

Bütçe dostu olan armut koltuklar farklı malzeme yapısı ve birbirinden farklı renk çeşitleriyle piyasada çokça bulunmaktadır. Bu koltuklar bahçenize dinamizm katacaktır, güneşlenme konusunda ve gösterişli sosyal ortamlar kurma hususunda size yardımcı olacaktır. Rahat ve eğlenceli alanlar oluşturmak istiyorsanız bu fikir tam size göre.

Rattan Salıncak Bahçe Mobilya Modelleri

Bahçe rattan salıncak mobilyaları
Bahçe rattan salıncak mobilyaları

Bahçe gibi açık alanlar için elverişli olan bu tarz salıncaklar ile modern bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bahçelerinizde kullanabileceğiniz bu ürünleri teras ve balkonlarınızda da kullanarak iç mekanınızı da güzelleştirmeniz mümkün. Hatta kolay taşınabilir olmasıyla yazları ve bahar aylarında dışarıda ve kışları ise iç alanlarda kullanabilmenize olanak tanımaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Alçıpan Asma Tavan 2021 2022 2023- Düz Alçı Tavan Modelleri

Mangal Seti

Bahçe barbekü seti
Bahçe barbekü seti

Mangal seven biriyseniz ve mangal sizin için vazgeçilmez bir tutkuysa, bahçenize modern ya da portatif barbekü setlerinden birini mutlaka almalısınız. Farklı boyutlarda ve tasarımlarda olan mangal setleri bahçenizde şık ve sıra dışı bir stil oluşturmada birebirdir.

Sadece işlevsel olmakla kalmayan bu setler, aynı zamanda bahçenizde estetik havayı oluşturmak konusunda da size yardımcı olacaktır.

Piknik Masası Bahçe Mobilya Modelleri

Bahçe için piknik masası
Bahçe için piknik masası

Mangal setini aldınız ama hala eksik bir şeyler var diyorsanız; bu eksikliği piknik masası ile giderebilirsiniz. Mangal setini güzel bir şekilde tamamlayacak bir ürünüdür. Piknik masaları ile bahçelerinizde kahvaltıların tadını çıkartacak ve huzurlu zamanlar geçireceksiniz.

Ekonomik, pratik ve son derece de dayanaklı olan bu ürün tam bahçelere göre. Elbette geniş oturma gruplarının verdiği konforu vermeyecektir; ama bütçe dostu olması ve pratik, sosyal bir kullanım imkanı sunmasıyla bahçelerde kendine yer bulmayı hak eden bir üründür.

Taştan Oturma Alanları

Taştan oturma alanları yapılması ve ateş çukuru
Taştan oturma alanları yapılması ve ateş çukuru

Bahçe mobilya modelleri ile doğal bir görüntü yakalanmak isteniyorsa, taştan oturma alanları oluşturmak çok iyi bir seçim olacaktır. Genellikle bahçelerde ahşap, hasır ve bambu gibi doğal malzemeler kullanılmaktadır. Veya bunlara yakın doğal görüntü sağlayan rattan benzeri ürünlerde kullanılabilmektedir.

Tamamen taştan örülme geniş oturma alanlarını yine taştan yapılmış ateş çukuru ile destekleyerek doğal görüntünün zirvesini bahçelerinizde oluşturabilir ve bu sihirli alanlarda doğallığı iliklerinize kadar yaşayabilirsiniz. Hayal gibi bir alanı bu yapılar sayesinde bahçelerinizde yakalamanız mümkün.

Çardak

Çardak kamelya
Bahçe Çardak kamelya

Bahçe ve parkalarda sıklıkla kullanılan bu oturma alanlarını siz de bahçelerinizde kullanabilirsiniz. Ahşap yapıda olan bu alanlar genel olarak birbirine benzer şekilde inşa edilse de siz daha farklı bir tasarım kullanarak size has ve özgü bir tasarım yakalayarak bu sıradanlığın ve tekdüzeliğin dışına çıkabilirsiniz. Örneğin tekerlekli çardak gibi değişik tarzlardan birini bahçenizde kullanabilirsiniz.

Şezlong

Şezlong bahçe mobilyaları
Şezlong bahçe mobilyaları

Bahçenizde veyahut terasınızda rahat bir güneşlenme alanını son derece şık bir tarzda şezlonglarla oluşturabilirsiniz. Üstelik bunun için bir havuzunuzun olmasına da gerek yok. Bu alanlara koyacağınız şezlonglarda rahatça uzanarak güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Ya da bu işi dinlenme koltukları ile de yapabilirsiniz.

Bahçe Şemsiyesi

Dekoratif bahçe şemsiyesi
Dekoratif bahçe şemsiyesi

Güneşlenme fikri her ne kadar keyifli ve dinlendirici bir eylem gibi gözükse de özellikle yazın güneşin zararlı olabileceği zaman dilimlerinde sizi koruyacak bir şemsiye de bahçenizde olmalıdır. Tabii bu noktada pergola da kullanılabilir.

Rattan Oturma Grupları ve Bahçe Mobilya Modelleri

Rattan bahçe mobilya takımı
Rattan bahçe mobilya takımı

Bahçe mobilya modelleri seçimleri belki kolaylıkla yapılmaktadır ama bunları seçerken malzeme kalitesine pek dikkat edilmemektedir ve böylece uzun ömürlü olmayan ürünler seçilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Küçük Dükkanı Büyük Gösterecek Öneriler

Bahçe mobilyalarınızın güneş ışınlarına yoğun şekilde maruz kalması, yağmur, kar, don gibi zorlu hava koşullarıyla karşı karşıya kalması yıpranmalara ve renklerin solmasına sebep olmaktadır. Doğal ağaç lifleri örülerek üretilen mobilyalar kullanmak bu gibi sıkıntılardan ari olmanızı sağlamaktadır.

Ancak bu günümüzde oldukça pahalı bir seçim olacağı için buna yakın enjeksiyon rattan adı verilen mobilyalar ile hemen hemen aynı faydayı alabilir, doğal rattanın yerini ikame edebilirsiniz.

Bu ürünler, doğal rattanın kullanım avantajları ve estetik görüntüleri baz alınarak yapılmaktadır ve kaliteli plastikten imal edilmektedir.

Aileniz ve arkadaşlarınızla açık alanda oturmak istiyor ve bu uğurda konforlu bir alan oluşturmak istiyorsanız, bu tarz mobilyalar tam size göre. Geniş sehpa ve rattan mobilyalar ile arzu ettiğiniz ortamı kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Bambu Bahçe Mobilya Modeli

Bambu bahçe mobilya modeli
Bambu bahçe mobilya modeli

Bahçelerinizde doğallığıyla, estetik tarzıyla yaz-kış kötü hava koşullarına mukavemet eden ve güzel görüntüsüyle insanları cezbeden yapıda olan bambu bahçe mobilyalarını da kullanabilirsiniz. Hafif yapıları ile vazgeçilmezler arasındadır.

Ahşap gibi ağır olmayışı ve tasarımsal olarak kendine has bir karakteristik yapısı olması sebebiyle bahçelerinize hoş bir görüntü katacağı pek bedihidir.

Bahçe Salıncak Modelleri

Ahşap mobilya salıncak modeli
Ahşap mobilya salıncak modeli

Bahçede keyifli dakikalar geçirmek deyince hemen hemen herkesin aklına bahçe salıncakları gelmektedir. Bahçe salıncakları ile yaz ve bahar aylarında bahçelerinizde hoşça vakitler geçirebilirsiniz.

Özellikle çocukların müdavimi olacağı ve onlar enerjilerini atarken seyirleriyle zevk alacağınız bu yapılar ekonomik olmaları ve bahçenize dekoratif anlamda şıklık katmaları bakımından tercih edilebilecek ürünlerdendir.

Özellikle ahşap malzemeden üretilenleri doğal görünümleri ve sağlam oluşları hasebiyle çokça tercih edilmektedir. Tabii böylesine işlevsel olan ürünlerin fiyatı da o oranda pahalı olmaktadır.  Üçlü ya da ikili kanepe tarzında olan salıncak modelleri kullanılabileceği gibi tekli salıncaklar da kullanılabilir.

Burada tercih sizin zevkinize ve kullanım amacınıza kalmıştır. Bahçe salıncakları her yaştan insana keyif veren ve sıklıkla tercih edilen bahçe mobilyalarındandır. Bu salıncaklar fazlaca yer işgal ettiği için geniş bahçelerde kullanılması daha uygun olacaktır. Rengarenk minderler ile süslenmiş bahçe salıncakları göz alıcı bir görüntü oluşturacaktır.

Bahçe Hamakları

Bahçe hamakları
Bahçe hamakları

Bahçenizde uzanıp uçsuz bucaksız göğü izleyeceğiniz, kuşların havada süzülürken ki görüntüleriyle mest olabileceğiniz, bulutlara sanki dokunsanız erişebileceğiniz hissini yaşayabileceğiniz; gece gündüz demeden tadını çıkartmaktan asla geri duramayacağınız ürünlerden biri de hamaklardır.

Tüm sıkıntılarınızdan sizi azade edecek ve bahçenizde güzel vakitler geçirmenizde size yardımcı olacak bir ürün istiyorsanız, bahçelerinizde hamak kullanabilirsiniz.

Bahçe Şöminesi

Bahçe Şöminesi
Bahçe Şöminesi

Bahçe mobilya modelleri çok çeşitlidir. Ama içlerinde öylesi vardır ki kışlarınızı yaz edecek ve bahçenizde vakit geçirmenizi sağlayacak türdedir.

Bu erek ile bahçelerinizi sadece yaz ve bahar aylarında vakit geçirebileceğiniz alanlar olarak görmek istemiyor ve kışın da bu güzelliklerin tadını çıkartmak ve elinizdeki bu nimetten faydalanmak istiyorsanız; bahçe şömineleri tam size göre bir seçim olacaktır.

Paletten Oturma Grubu

paletten ahşap oturma grubu
paletten ahşap oturma grubu

Eğer ki bahçe dekorasyonu konusunda yeni mobilyalar almak için kısıtlı bir bütçeye sahipseniz, burada paletten mobilyalar kullanabilirsiniz. Taşıma paletleri ile çok cüzi miktarlarda harika oturma grupları oluşturabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir