bahçe yolu fikirleri
bahçe yolu fikirleri

Bahçe Yolu Fikirleri ve Bahçe Yürüyüş Yolu Örnekleri

Bahçe yolu fikirleri ve yürüyüş yolu örnekleri bahçeli evleri bulunan kişilerin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda konu hakkında detaylı fikirlere ulaşabilirsiniz. Müstakil evlerin ya da diğer bahçeli evlerin görünümünü benzersiz hale getirmenin en ince püf noktası bahçe yollarını düzenlemektir.

Bu yazıda sizlerle paylaşacağımız bahçe yolu fikirleri ve bahçe yürüyüş yolu örneklerinden zevkinize en uygun olanı seçerek, bahçenizi bambaşka bir hale getirebilirsiniz. Her biri hem ekonomik hem de şık olan, en sık kullanılan trend örneklerimizi birlikte inceleyelim.

Bahçe Yolu Fikirleri

Doğal taşlar kullanılarak oluşturulan bahçe yolları

Bahçe yolunda doğal taş kullanımı
Bahçe yolu taşları

Doğal taşların eşsiz güzelliği ile bahçenize yürüyüş yolu yapmayı hiç düşündünüz mü? Küçüklü büyüklü taşların bir araya gelerek oluşturduğu ahenk gerçekten harika… Belirlediğiniz alana uygun olarak isterseniz farklı renkler ile taşları boyayarak rengarenk bir bahçe yolu oluşturabilirsiniz.

Çiçekler ile donatılan yürüyüş yolları

Çiçekli yürüyüş yolu
Çiçekli bahçe yürüyüş yolu

Bahçenin havasını değiştirecek, görenlerin ruhunu ferahlatacak bahçe dekoru ürünlerinden biri de çiçektir. Farklı türlerde, farklı renklerde çiçekler kullanılarak oluşturacağınız bahçe yolu, yapacağınız dekorasyonu başarılı hale getirecektir.

Sade görünüme sahip yürüyüş yollarını sevmeyenler, sağlı sollu olarak yürüyüş yolunun etrafına çiçekler yerleştirebilirler. Ayrıca akşam saatlerinde bahçenin şık görünmesi için, çiçeklerin renklerine uygun ışıklandırma da tercih edilebilir.

Tahtadan bahçe yürüyüş yolu

Tahte bahçe yolu
Tahta bahçe yolu

Tercihini ahşap ürünlerden yana kullanmak isteyen kişiler, tahtadan bahçe yürüyüş yolu örneğini seçebilirler. Eğer eğimli bir bahçeniz varsa, tahtaları merdiven basamağı yapmak için kullanabilirsiniz. Düz bir bahçe alanına sahipseniz, bahçenin dört bir yanını tahtalardan yapacağınız yolları kullanarak yürüyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Dikenli Çalı Türleri Nelerdir?

Kelebekli yürüyüş yolu

Bahçe için yürüyüş yolları
Bahçe için yürüyüş yolları

Taşlar ile yapılan kelebek desenlerinin bulunduğu yürüyüş yolu, görenleri kendisine hayran bırakıyor. Küçük dokunuşlar ile çakıl taşlarını kullanarak kelebekli bahçe yürüyüş yolunu yapabilirsiniz.

Tuğla kalıbı kullanılarak oluşturulan bahçe yolu

Tuğla desenli yol
Tuğla desenli yol

Tuğla desenlerini oluşturabilmek için hazır halde bulunan kalıplar yardımıyla, harcın kalıbın içine dökülmesiyle elde edilen bu desen en beğenilenler arasında.

Beton yürüyüş yolu

Beton yol yürüyüş yolu
Beton ile yürüyüş yolu yapılması

En çok tercih edilen bahçe yürüyüş yollarından birisidir. Diğer bahçe dekorasyon fikirlerine oranla, beton malzeme kullanımı daha ekonomik diyebiliriz. Sadece beton harcı ve dilediğiniz şekildeki beton kalıbının olması yeterlidir.

Kum ve çakıl ile bahçe yolu

Kum ve çakıl ile yürüme yolu
Kum ve çakıl ile yürüme yolu

Kum ve çakılın müthiş uyumu ile harika bir dekorasyon yapabilirsiniz. Jeotekstil adı verilen malzeme ve kum ile yapılan bu model, oldukça kısa sürede yapılabilir.

Yolun etrafına kenar bantları yapıştırarak, malzemelerin yolun dışına çıkmasını engelleyebilirsiniz. İlk olarak jeotekstil ürünlerini yola yerleştirerek, ardından boşta kalan kısımlara kum dökmeniz yeterlidir. Kum ve çakıl ile yapacağınız bahçe yürüyüş yolunun düşündüğünüzden daha şirin olacağının garantisini verebiliriz.

Ahşap bahçe yürüyüş yolu

Ahşap yürüme yolu
Ahşap bahçe yürüme yolu

Meşe, kayın gibi ağaçlardan kesilen yuvarlak parçalar ile çok şık ahşap bahçe yürüyüş yolu yapılabilir. İlk olarak hoşunuza giden ağaç gövdesini belirlemelisiniz.

Ardından bahçe yolunuzun genişliğine uygun boyutlarda ağaçları kestirerek döşenebilecek duruma getirmelisiniz.

Sonrası ise çok basit. Önce ağaç parçalarını bahçe yoluna dizip, ardından etrafına kum veya çakıl taşlarını yayarak yürüyüş yolunu tamamlayabilirsiniz. Özellikle sadeliği seven kişiler tercih edebilirler.

Fosforlu taşlar ile bahçe yolu

fosforlu yol
Fosforlu yol

Bahçe yolu fikirleri sunarken fosforlu taşlardan bahsetmemek olmaz. Fosforlu taşlar, birçok sektörde kullanılmasının yanında, bahçe dekorasyonunda yürüyüş yolu yapımında da sıklıkla kullanılır.

Fosforlu taşlar, plastik değildir ve aydınlatma kaynağını gündüz vakitlerinde çıkan güneşten alır.

İlginizi Çekebilir:  Kaya bahçesi nedir? Taşlar nasıl düzenlenir?

Harici olarak elektrik tüketimine ihtiyaç duymadan, bu şekilde doğal yöntemle hem bahçenizi aydınlatabilirsiniz; hem de eşsiz güzellikte dekore etmiş olursunuz.

Ayrıca fosforlu taşları birçok bahçe yürüyüş yolunda kullanabilirsiniz. Örneğin, iki tarafında çiçeklerin bulunduğu bahçe yolunuz varsa, çiçeklerin parıltısını fosforlu taşlar ile artırabilirsiniz.

Bahçe Yürüyüş Yolu Görselleri

Bahçe yolu
Bahçe yolu
Bahçe Yürüyüş Yolu
Bahçe Yürüyüş Yolu
Bahçe yolu taşları
Bahçe yolu taşları
Bahçe yürüme yolu
Bahçe yürüme yolu
Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir