İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
bahçe düzenlemesi

Bahçe Düzenlemesi Önerileri Müstakil Ev Bahçe Düzenlemesi

Şüphesiz bahçenin güzel bir görünüme kavuşması yaşam kalitesini artırır. Peki, en az masrafla iyi bir bahçe düzenlemesi nasıl yapılır? Baharın gelişi, pandemi sebebiyle evlerine kapanan bahçe sahiplerine umut oldu.

Bahçe sahipleri, bahçe işleriyle alakadar olarak hem kendilerine meşgale bulmak hem de en az masrafla bahçelerinin güzel bir görünüme kavuşmalarını sağlamak istiyorlar. Bu duyguyu tüm içtenliğimizle çok iyi anlıyoruz. O sebeple gelin size en az masrafla güzel bir bahçe peyzajı nasıl yapılır bunu anlatalım.

İlk olarak yetiştirmek istediğiniz bütün çiçekler ve çimlendirme işlemleri için tohum ekme işini kışın sonlarına doğru yapmalısınız. Bahçe düzenlemesi işlemlerinin tekdüze bir uğraş olmadığını bilmelisiniz. İyi bir bahçe peyzajı için belli başlı kurallar vardır.

Bunlar: İklim, Güneş faktörü ve yılda üç kez geniş çaplı bakım yapılması olarak üç bölümde özetlenebilir. Bahçeler bulundukları bölgenin iklim koşullarına göre şekillendirilmelidir.

Soğuk iklimde yaşıyor ve sıcak mevsime uygun bitki yetiştirmek istiyorsanız, önlemlerinizi buna göre almalı, bitkilerinizi soğuğa karşı korumalısınız. (bkz: Soğuk Havaya Dayanıklı Çiçekler Hangileridir?) Bahçelerde Güneş baz alınarak düzenlemeler yapılmalıdır. Yaz başlamadan, bahar gelmeden ve kış aylarında gerekli bahçe düzenlemeleri yapılmalıdır.

Ağaç ve çiçek türlerinin seçimi, bunların ekileceği alanların belirlenmesi gibi işlemler yazın yapılmalıdır. Bahar gelmeden önce belirlenen çiçeklerin tohumları ekilmelidir. Kışın ise sonbaharda dökülen yapraklar temizlenmeli ve çiçeklerin bakımları yapılmalıdır.

Bu şartlara riayet edildiği vakit bahar ayına bahçelerde yemyeşil çimler, güzel güzel açmış ve buram buram rayihaları hissedilen çiçekler ve muazzam güzellikteki ağaçlarla girmek işten bile değil.

İyi bir Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Öncellikle bahçe düzenlemesi işi özen gerektiren ve zahmetli bir iştir. Bu noktada bahçe ile uğraşacak zamanınız ve sabrınız yok ise peyzaj firmaları ile çalışabilirsiniz. Eğer ki bunlar sizin için sorun değilse size bu noktada birkaç tüyo verelim.

İlginizi Çekebilir:  Bahçe Kamelya Modelleri Cam ve Kapalı Çardak

Sadeliği Elden Bırakmayın

Sade bir tasarım planlayın
Sade bir tasarım planlayın

Bahçe düzenlemesi işlerinde süsleme kısmı bazen abartılarak çiçeklerin evi sarmaşık gibi sarmasına yol açılıyor. Bu hem kötü bir görüntü arz ediyor hem de bakımı sebebiyle çok uğraştırıcı oluyor. Güzellik sadelik ve durulukta gizlidir prensibi gereği bu noktaya son derece dikkat etmelidir.

Bahçenizi Evinizle Bütünleştirin

Pencere önü çiçekler ile bahçe düzenlemesi
Pencere önü çiçekler ile bahçe düzenlemesi

Bahçe ve evi bir bütün olarak düşünmelidir. Bu düşünceyi fiile dökecek en güzel çalışma pencere önleridir. Pencere önlerini bahçenin bir uzantısı gibi görünecekmişçesine güzel şekilde çiçeklerle bezemeli ve bahçedeki çiçeklerle bu alanın uyumlu olmasına dikkat etmelidir.

Pencere önleri ve balkonlar için askılı ve zincirli saksılar bütüncül tasarım işinde size yardımcı olabilir. Ayrıca merdiven kenarlarına saksılar da koyulabilir. Böylece bahçeyle ev sanki bir bütünmüş havası verir.

Çitler Yerleştirin ve Onları Boyayın

Bahçe düzenlemesi için çit kullanımı
Bahçe düzenlemesi için çit kullanımı

Bahçe düzenlemesi işlerinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de çiçeklerin etrafına çitlerin döşenmesidir. Bunları mavi, yeşil gibi renklere boyamakla hoş bir görüntü ve pastoral, rüstik bir yapı elde edilebilir. Yahut taşlarla da çiçeklerin etrafını çevirebilir, o taşları da boyayarak aynı havayı yakalayabilirsiniz.

Su Huzurdur

Bahçede süs havuzu ve çiçekler
Bahçede süs havuzu ve çiçekler

Bahçede küçük süs havuzu kullanmak ve bunun etrafını göz alıcı çiçeklerle donatmak, bahçenizi oldukça güzelleştirecek ve bahçenizden bir an olsun ayrılmak istememenize yol açacaktır. İmkanınız var ise bahçe düzenlemesi işinde bu fikri kullanıp huzuru yakalayabilirsiniz.

Yürüyüş Alanı Oluşturun

Bahçede yürüyüş yolları oluşturulması

İyi bir bahçe düzenlemesi yürüyüş alanının oluşturulmasıyla sağlanır. Aralıklı bir şekilde dizilmiş bahçe taşlarını hayal edin, onları adım adım arşınladığınızı, üzerinde yürüdüğünüzü ve yanlarında çimlerin bittiği ve yürüme alanını sağınızdan ve solunuzdan çiçeklerin perdelediğini…

Böyle bir alanda yürümek yıldızların üzerinde yürümekten farksız olurdu değil mi? Veyahut çakıldan, doğal taştan ya da fosforlu taşlardan da bu yürüyüş alanlarını oluşturabilir ve kenarlarına şerit şeklinde çiçekler ekebilirsiniz. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, bahçe peyzajı konusunda önemli noktalardan biri olan yürüyüş alanını mutlaka oluşturun.

İlginizi Çekebilir:  Çim Duvar Uygulayarak Bahçelerinizde Fresh Bir Hava Yakalayın

Taşlarla Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır

Çiçek Yatakları

Çok katmanlı çiçek
Çok katmanlı çiçek

Bahçe düzenlemesi noktasında dikkat edilecek diğer bir husus da çok katmanlı çiçek yatakları oluşturmak ve bunları bir düzen dahilinde ekmektir.

Bu işlem bahçenize güzellik üstüne güzellik katacaktır. Bu çiçek yatakları için dekoratif bahçe boy bisiklet saksı vb. gibi araçlar, tuğlalar, şeritler ve dekoratif çitler gibi opsiyonlar kullanılabilir. Eskimiş sandalyelerinizi de bu iş dahilinde kullanabilirsiniz, onları birer saksıya dönüştürebilirsiniz.

Geometrik Yükseltilmiş Bölümler ile Bahçe Düzenlemesi

Geometrik olarak yükseltilmiş kısımlar
Geometrik olarak yükseltilmiş kısımlar

Bahçe düzenleme konusunda alan ve zaman darlığı, verimsiz bölge gibi problemlerle karşılaştıysanız hiç üzülmeyin. Bahçe yapınıza ve alanına göre farklı geometrik şekillerden saksılar inşa edebilir ve çiçek yataklarınızı bu bölümlerin içine yerleştirebilirsiniz.

Hatta bu alanlarda sebze, meyve ekimi de yapabilirsiniz. Bu yükseltilmiş bölümlerin malzemesi ağaçtan olursa ortama daha güzel bir hava katacaktır.

Kamelya ile Bahçe Düzenlemesi

Kamelya ile bahçede oturma alanları oluşturma
Kamelya ile bahçede oturma alanları oluşturma

Bahçe düzenleme konusunda tüm işlerinizi bitirdikten sonra onları seyredebileceğinizi bir bölümü tasarlamazsanız olmaz. Bahçe yapınız uygunsa mutlaka bir kamelya inşa etmeli ya da ferforje masa ve sandalye kullanmalısınız.

Meyve Ağaçları ile Bahçe Düzenlemesi

Bahçe düzenlemesi yapılmasında meyve ağaçları
Bahçe düzenlemesi yapılmasında meyve ağaçları

Bahçenize renk ve farklı bir ruh katması bakımından meyve ağaçları da denenmelidir. Kendi yetiştirdiğiniz meyvelerinizi bahçenizi seyrederken tatmak istemez misiniz?

 

Bahçe düzenlemesi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Peyzaj konusundaki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir