İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Karanlık odayı aydınlık gösterme

Karanlık Odayı Aydınlık Gösterme Yolları

Karanlık odayı aydınlık gösterme fikirleri ile mekanınızı daha ferah ve ışıl ışıl bir hale getirebilirsiniz. Evim güneş görmüyor ne yapmalıyım? Güneş almayan oda ne renk olmalı? Apartman boşluğuna bakan oda dekorasyonu nasıl olmalıdır? gibi sorulara makalemizin sonunda yeterli cevabı bulabilirsiniz.

Yeni bir alana taşınırken karanlık ve kasvetli bir odayı nasıl aydınlatabileceğinizi keşfetmek her zaman zordur. Bu, özellikle yeni yerinizde doğal güneş ışığının içeri girmesine izin veren büyük pencerelerden yoksun olması durumunda geçerlidir. Neyse ki, evinizi veya ofisinizi daha parlak bir eve dönüştürmek için dekore etmenin birkaç kolay yolu vardır.

Mükemmel aydınlatma seviyesini bulmak zordur ama bu eğlenceli de olabilir. Aynı zamanda, hemen hemen her iç tasarım stili için temel bilinmesi gereken unsurlar vardır.

Karanlık bir yatak odasını, mutfağı veya oturma odasını aydınlatmak için bazı harika fikirleri bu yazı dizimizde sizler için bir araya getirdik.

Karanlık Odayı Aydınlık Gösterme İçin Aynaların Işık Kaynağına Yakın Yerleştirilmesi

Işık kaynağına yakın ayna yerleştirilmek
Işık kaynağına yakın ayna yerleştirerek karanlık odayı aydınlık göstermek

Görsel alanı genişletmek ve karanlık bir odayı aydınlatmak için aynaları kullanmak çok eski bir tavsiye. Bununla birlikte, aynalarınızı tam potansiyelinde kullanmak için, onu bir ışık kaynağının yakınına stratejik olarak yerleştirdiğinizden emin olun. Örneğin, bir pencerenin yanındaki dev bir duvar veya zemin aynası, doğal aydınlatmayı gerçekten artırabilir. Bir aynanın yanına masa lambaları veya zemin lambası yerleştirmek de benzer bir etkiye sahip olabilir. En iyi sonucu elde etmek için, lambanın ortam ışığını yaydığından emin olun, böylece aynadan yansıyan ışık rahatsız edecek kadar parlak olmaz.

İlginizi Çekebilir:  Kartonpiyer ve Stropiyer Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Ayna Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Led Aydınlatma, Mumlar ve Diğer Ortam Işığı Kaynakları

Led aydınlatma, mum ve diğer ortam ışıkları
Led aydınlatma, mum ve diğer ortam ışıkları

Odanızın parlaklığını aşırıya kaçmadan sadece bir dokunuş daha fazla ışık eklemek istiyorsanız, bazı uzun peri ışık ipleri, bir grup büyük mum, küre ışıkları veya diğer ortam ışıklarıyla dekore etmeye çalışmalısınız. Yalnızca doğru parlaklık dokunuşu sunmakla kalmaz, aynı zamanda muazzam bir çekicilik ve iyileştirici bir his de katarlar. Sıcak, sarı bir ışığa sahip oldukları sürece, eviniz için mükemmel olacaklardır. En sağlam endüstriyel dekoru bile zahmetsizce şık hissettiren samimi, eğlenceli bir atmosfer oluştururlar.

Aydınlatma Nasıl Yapılmalıdır? Aydınlatma Önerileri

Karanlık Odaları Aydınlık Gösterme İçin Daha Açık Renkli ve Saydam Mobilya Seçimi

Karanlık Odayı Aydınlık Gösterme
Karanlık Odayı Aydınlık Gösterme

Kanepelerimizi, sandalyelerimizi ve masalarımızı genellikle kişisel tarzımıza ve birlikte en iyi giden şeyin ne olduğunu düşündüğümüze göre seçeriz. Bununla birlikte, her zaman mobilya kararlarınızın evinizin aydınlatma seviyesini nasıl etkilediğini düşünün. Küçük, loş bir oda mı? Büyük, gri veya lacivert bir kanepe muhtemelen en iyi fikir değildir! Beyaz, bej veya fildişi gibi daha açık bir renkte şık, kompakt bir kanepe, odanızın çok daha büyük ve daha ferah görünmesini ve hissedilmesini sağlar. Daha da önemlisi ceviz ağacından masalardan, yatak çerçevelerinden veya TV sehpalarından kaçının. Bunun yerine şeffaf akrilik bir sehpa gibi bir şey düşünün. Karanlık odayı aydınlık gösterme için iyi bir fikir olabilir.

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar

Zemine Alanı Örtecek Parlak Halı Örtün

Zemine açık renkli halı serilmesi
Zemine açık renkli halı serilmesi

Çıplak zeminlerinizi açık renkli bir halıyla örterek karanlık odayı aydınlık gösterme üzerine iyi bir adım atmış olursunuz. Bu sadece zeminlerinize biraz yumuşaklık ve doku katmakla kalmaz, aynı zamanda zemininizin ışıldamasını da sağlar. Bu, özellikle loş alanınızda koyu zemin tahtaları varsa oldukça faydalıdır. Halınız için bir renk seçerken beyaz / fildişi, sarı veya daha sıcak ton kombinasyonlarını tercih edebilirsiniz. Görsel alanı genişletmeye yardımcı olmak için halının daha büyük olduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilir:  JAPON BAHÇESİ NEDİR? JAPON BAHÇE TİPLERİ NELERDİR?

Salonda Halı Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Bilinmesi Gerekli Kurallar

Karanlık Odalarda Duvarların Beyaz Renge Boyanması

Beyaz duvar boyası ile aydınlık oda
Beyaz duvar boyası ile aydınlık oda

Okuduğunuz her dekor rehberi muhtemelen bundan bahsediyor, ancak bu doğru – karanlık bir odayı aydınlatmak için beyaz gerçekten en iyi çözümdür. Beyaz, alanınızın etrafında sıçrayan ışığı gönderir, diğer yüzeylere geri yansır ve alanı olduğundan çok daha büyük gösterir. Beyazın çok sıkıcı olduğunu mu hissediyorsun? Daha fazla doku için tavanlara dekoratif süslemeler eklemeyi veya biraz çeşitlilik için bir tarafı ferahlatıcı bir renkle boyamayı düşünün.

Penceresiz oda dekorasyonu ve boşluğa bakan oda dekorasyonu için beyaz boya rengi oldukça iyi bir seçim olabilir.

Evi Aydınlık Gösteren 9 Farklı Renk

Pencerelerin Derinlemesine Çok İyi Temizlenmesi

Pencerelerin çok iyi temizlenmesi
Pencerelerin çok iyi temizlenmesi

Bu çok basit ama çoğu zaman göz ardı edilen bir ipucu. Üzerinde lekeler olan gözlükler takmak gibi, oda kirli hissedilecek ve görünürlüğü sınırlayacaktır. Uygun bir cam temizleme maddesi alın ve pencerelerinizin içini ve dışını silin. Hemen beraberinde gelen tazelik hissinin keyfine varacak ve odanızın ne kadar doğal ışık alabildiğine şaşıracaksınız.

En güzel odalar genellikle doğal ışıkla doludur. Bu sadece mekanı olduğundan daha büyük göstermekle kalmaz, gün kademeli olarak günden geceye geçerken karmaşık ve dinamik bir ambiyans ekler. Bu nedenle, odanızın pencerelerinden yararlanın ve hafta da en az bir kez derinlemesine temizlediğinizden emin olun. Bu sayede karanlık odayı aydınlık gösterme de başarılı olabilirsiniz.

Açık Bej veya Açık Gri Perde Seçimi ile Karanlık Odayı Aydınlık Gösterme

Açık renk perde seçilmesi
Açık renk perde seçilmesi sonucu karanlık odayı aydınlık gösterme

Pencere kenarlarında perde renklerini bej veya açık gri seçerek ortamın aydınlık gözükmesine yardımcı olun. Koyu renk perdeler ortamın daha karanlık ve boğucu gözükmesine neden olacaktır.

Fon Perde Kumaşı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereke Hususlar

Minimalist Alçak Mobilya Seçimi ile Karanlık Odayı Aydınlık Gösterme

Minimalist alçak mobilya seçimi
Minimalist alçak mobilya seçimi ile karanlık odayı aydınlık gösterme

Zaten loş olan bir odayı büyük boy mobilyalarla doldurmak daha fazla gölge oluşturacak ve daha karanlık bir his odasına yol açacaktır. Bundan kaçınmak için, yere yakın olan minimalist mobilyalar satın aldığınızdan emin olun. Mobilyalarınız için bir maksimum yükseklik ayarlayın ve her bir parçanın ayarlanan yüksekliğin altına düştüğünden emin olun. Bu, ne kadar güzel görünürse görünsün, kitaplığı atlamak anlamına gelir. Mobilya parçaları arasında geniş boşluk bırakın – boş alanlar kendini aydınlatma fırsatı sunacaktır. Bu felsefe, yüzyılın ortasındaki modern tasarımın özünü oluşturur ve muhtemelen bu tarzın bu kadar popüler olmasının nedeni de budur. Karanlık odayı aydınlık gösterme yollarından birisi olan mobilya seçimine dikkat ediniz.

İlginizi Çekebilir:  Abajur Modelleri ile Evlerinize Hoş Bir Hava Katın

Apartman boşluğuna bakan oda gibi penceresiz odalar için de mobilya seçimi önem taşımaktadır.

Duvarları Süslemede Aşırıya Kaçmayın

Duvarların süslenmesinde aşırıya kaçılmaması

Yeni tasarımcılar arasında yaygın bir hata, çok fazla şey yapmaya çalışmaktır. Bu, özellikle sanat gibi dekoratif aksesuarlar söz konusu olduğunda da geçerlidir. Bir konakta yaşasanız bile, karanlık bir odanın aydınlatılmasında, tüm ışığın yansıtılabilmesi için duvarları mümkün olduğunca çıplak olmalıdır. Tek bir büyük karanlık duvar sanatı veya bir fotoğraf koleksiyonu, alanı aydınlatmak için çabalarınızı gerçekten engelleyebilir. Loş bir oda için, bir duvar aynasından, hafif goblen / duvardan veya ortamı boğmayan hafif tonlu bir duvar resminden en fazla 3 parça seçin.

Işık Kaynağını Duvara veya Tavana Çevirin

Işık kaynağının duvara veya tavana yansıtılması
Karanlık odayı aydınlık gösterme yollarından birisi de Işık kaynağının duvara veya tavana yansıtılmasıdır

Işık kaynağını her yöne yaymak yerine, duvarları veya tavanı aydınlatmayı deneyin. Bu, zemindeki dar bir alana odaklanan parlak bir ışığa veya minimum parlaklık sunan yumuşak bir ortam ışığına zıttır.

Bunu bir aplik veya salkım zemin lambası ile yapabilirsiniz. Duvarları / tavanı ışıkla aydınlattığınızda, odanın her köşesine sıcak bir ışıltı vererek rahat ama ferah bir his uyandırırsınız. Tavana saksı lambaları yerleştirmeyi planlıyorsanız, duvarları zarif bir şekilde aydınlatabilmek için her zaman en kenarlara birkaç tane ekleyin.

Gördüğünüz gibi, karanlık odanızı nasıl aydınlatacağınızı öğrenmek zor olabilir, aynı zamanda eğlenceli ve ilham verici olabilir – sadece her yüzeye aynalar ve beyaz boya eklemekle sınırlı değilsiniz! Bunlardan herhangi birini denerseniz, fotoğraflarınızı görmeyi ve sonuçlarınızı yayınlamayı çok isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünde sohbete katılabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir