Evi aydınlık gösteren renkler

Evi Aydınlık Gösteren Renkler

Bu yazımızda evi aydınlık gösteren renkler ve kullanılması gereken eşyalar hakkında bilgi vereceğiz.

Yaşadığımız alanlar ruhumuza etki eder, gün içinde nasıl hissettiğimiz bile bazı durumlarda içinde yaşadığımız ortama bağlıdır. İçinde olduğumuz, hayatımızı devam ettirdiğimiz ortam bu denli önemli iken renklerin dekorasyondaki etkisini de göz ardı etmek doğru olmayacaktır.

Renkler kullanılarak içinde yaşadığımız ortamlar tamamen farklı havalara bürünebilirler. Canlı renkler mekana hareket katarken daha pastel ve durgun tonlar ile mekanlara huzur katmak mümkündür. Her zaman istediğimize uygun ferah mekanlarda yaşama şansına sahip olamayabiliyoruz. İşte tam da burada renklerin dekorasyondaki bir diğer işlevi ise mekanlardaki sorunları kamufle etmektir.

Bu mekan sorunlarından birisi de hiç şüphesiz ışıklandırması iyi olmayan, doğal ışıktan yeterince yararlanamayan karanlık mekanlardır. Bu mekanları renkleri kullanarak aydınlatmak, daha aydınlık göstermek renkler sayesinde mümkün kılınabilir. Bu renklerden bahsederken konuyu sadece duvar renkleri olarak daraltmak doğru değildir, dekorasyonda eşyaların rengi de duvarlar kadar önem taşır. Yazımızda hem duvar renklerinin ortama olan etkisinden hem de eşyaların renginin mekânı aydınlatmasında bahsedeceğiz.

Evi Aydınlık Gösteren Duvar Renkleri

Bir evi aydınlık göstermede başvurulabilecek en kolay ve en etkili çözüm duvar renklerinin iyi seçilmesinden geçer. Şimdi birlikte evi en aydınlık gösteren boya renkleri hakkında bilgi verelim.

Beyaz Duvar Boyası

Evi aydınlık gösteren renkler - beyaz

Evi aydınlık gösteren renkler – beyaz

Hangi renk boya evi aydınlık gösterir? denildiği zaman akla ilk gelen açık boya renkleri arasında her zaman beyaz olmuştur ve bu yanlış bir kanı değildir. Beyaz, bir ortamı olduğundan daha aydınlık göstermek istediğimizde yararlandığımız en iyi renk olacaktır. Beyaz, ışığı yansıtma özelliği ile mekanlara aydınlık katar hem de sade görüntüsü ile mekanlarınıza minimal bir dokunuş yapar. Beyazın donuk görüntüsünü istemeyen kişiler beyaz renk ağırlıkta olan duvar kağıtlarına da yönelebilirler.

İlginizi Çekebilir:  Ahşap Yüzeylerin Boyanması Nasıl Yapılır? Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Krem Rengi Duvar Boyası

Krem Duvar Rengi

Krem Duvar Rengi

“Evi aydınlık gösteren boya rengi” olarak bir diğer renk de krem rengidir. Beyazın düz ve sadeliğini taşıyan krem, beyaza göre daha ağır bir renktir ve dekore etmek çok daha kolaydır. Dekorasyon konusunda kendinize güvenmiyorsanız krem renk sizin için daha uygun bir seçenek olabilir.

Pudra Duvar Boyası

Pudra rengi duvar boyası

Pudra rengi duvar boyası

Krem rengi ve beyaz mekanları aydınlık göstermek için en çok kullanılan renklerdir. Fakat bu konuda çok iyi iş çıkaran bir diğer evi aydınlık gösteren boya renkleri arasında pudra rengidir. Pudra rengi, beyaz ve krem renge göre ortama minimallik yerine sıcaklık kadar. Soğuk tonlar yerine daha sıcak ve modern alanlar yaratmak için pudra rengini duvarlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sarı Duvar Boyası

Sarı duvar rengi

Sarı duvar rengi

Odayı aydınlık gösteren boya renkleri arasında bir diğer renk ise hiç şüphesiz sarıdır. Sarı bize güneşin ve çiçeklerin pozitifliğini hatırlatır, bu yönüyle mekanları pozitif enerji ve aydınlık hisle doldurur. Güzel bir aydınlatma ve dekorasyon ile desteklendiğinde harika mekanlar elde edilebilir.

Lavanta Rengi

Lavanta Rengi ile Evi Aydınlık Gösteren Renkler

Lavanta Rengi ile Evi Aydınlık Gösteren Renkler

Lavantanın daha sıcak tonları kullanıldığında, karanlık odanızı aydınlatmak için gerçekten akıllıca bir hareket olur.

Lavanta, mor bazlı boz kahverengi tonların yanı sıra yumuşak koyu tonlar da dahil olmak üzere herkes için ideal olan geniş bir renk yelpazesinden oluşur. Popüler inanışın aksine, doğru şekilde kullanıldığında lavanta aşırı derecede kadınsı değildir ve hemen hemen her oda için harika bir sonuç verir.

Daha canlı bir görünüm elde etmek için lavantayı pastellerle birleştirmek isteyebilir veya daha rafine bir görünüm elde etmek için beyaz veya gri gibi nötrlerle birlikte kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Evi Zengin Gösteren Boya Renkleri

Toz Mavi Rengi 

Toz mavi rengi

Toz mavi rengi

Bu rüya gibi renk, bize güneşli gökyüzünde bir bulutun üzerinde yüzüyormuş gibi hissettiriyor. Açık mavi, özellikle basit beyaz vurgularla eşleştirildiğinde bir alana biraz parlaklık getirmeye yardımcı olur. Evinizde banyo veya herhangi bir karanlık oda için kullanılması iyi bir seçim olabilir. Evi aydınlık gösteren boya rengi olarak iyi bir tercihtir. Güneş almayan oda ne renk olmalı gibi bir arayışınız varsa tercih edebilirsiniz.

Parlak Turuncu ile Aydınlık Renkler

parlak turuncu ile aydınlık odalar

Parlak turuncu ile aydınlık odalar

Bu renk biraz korkutucu görünebilir, ancak burada çok koyu turuncu renklerden bahsetmiyoruz. Portakal rengini karanlık bir yerde kullanırken daha çok balkabağı, mandalina veya kayısı renkleri gibi parlak renkler düşünün. Bu çok sıcak renkler, karanlık bir mutfakta veya yemek odasında, yani insanların toplandığı her yerde en iyi sonucu verir. Şık bir görünüm için koyu renkli ahşap detaylarla kahverengi ve beyaz vurgularla eşleştirmeyi deneyin. Aydınlık duvar boyası renkleri arasında tercih edeceğiniz renklerden birisi olabilir.

Yumuşak Gri ile Evinizi Daha Aydınlık Gösterin

yumuşak gri renkleri

Yumuşak gri renkleri

Karanlık ve sıkıcı mekanlar için duvarlarda gri renk kullanmak biraz çılgınca görünebilir, ancak işe yarayabilir! Her şey seçtiğiniz gri tona bağlıdır. Açık ila orta tonlara sadık kalırsanız, bir alanı gerçekten nasıl aydınlatabileceğine şaşıracaksınız. İşleri sıcak tutmak için güvercin grisi veya grej (gri ve bej karışımı) gibi çok yumuşak tonları düşünün. Tabanda bir renk tonu olan griler de iyi seçeneklerdir, özellikle ek sıcaklık için bir miktar lavanta veya pembe kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz uygun renkteki gri karanlık evi aydınlık gösteren duvar boyaları arasında yer alabilir.

Pembe ile Evi Aydınlık Göstermek

pembe oda

Pembe oda

Pembe, evin içini aydınlık gösteren renkler arasındadır ve çok fazla kişilik katar. Aydınlık gösteren duvar boyaları arasında kendisine yer bulur. Yumuşak pastel renkleri seviyorsanız gül rengi tonları kullanılabilir. Bununla birlikte, fuşya gibi daha cesur bir şey istiyorsanız, onu vurgulu bir duvarda kullanmalısınız. Çünkü ultra parlak pembe tonlar, dört duvardayken bir odayı daha küçük hissettirebilir.

İlginizi Çekebilir:  Çocuk Odası Ne Renk Boyanmalı?

Evi Aydınlık Gösteren Eşya Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Evi aydınlık gösteren eşya ve perde renkleri

Evi aydınlık gösteren eşya ve perde renkleri

Evlerimizi karanlık görüntüden kurtarmanın tek yolu canlı renklerdeki duvar boyaları ve duvar kağıtlarından geçmez. Karanlık mekanlarda eşyaların da etkisi oldukça fazladır, bu sebeple dekorasyon yapılırken bir ortamı karartmayacak şekilde eşya seçimleri yapılmalıdır.

Evinizi aydınlık göstermek istediğinizde duvar renklerinden sonra dikkat etmeniz ikinci en büyük etken perde seçimidir. Perdenin ortam aydınlatmasına olan etkisi oldukça büyüktür. Kalın ve koyu kumaşlar ortamı karartırken, açık renkteki mininal tasarımlar ortamın olduğundan daha aydınlık görünmesini sağlar ve gün ışığından da olabildiğince yararlanmanıza katkı sağlar.

Koltuk seçimini de açık renklerden yana kullanmanız evi aydınlık göstermenizde yardımcı olacaktır.

Aynalar da yine aynı şekilde karanlık mekanları daha aydınlık göstermede yararlanılan araçlardandır. Pencereden gelen ışığı yansıtacağı için ortamı kolaylıkla daha aydınlık göstermeye yararlar.

Evi aydınlık gösteren renkler ile ilgili yazımızın sonuna geldik. Ayrıca Duvar Renkleri – En Çok Beğenilen Duvar Boya Renkleri ile ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

5/5 - (1 {Oy})

BİR CEVAP YAZIN