Evi aydınlık gösteren renkler
Boya

Evi Aydınlık Gösteren Renkler

Bu yazımızda evi aydınlık gösteren renkler hakkında bilgi vereceğiz.

Evi Aydınlık Gösteren Renkler Nelerdir?

Yaşadığımız alanlar ruhumuza etki eder, gün içinde nasıl hissettiğimiz bile bazı durumlarda içinde yaşadığımız ortama bağlıdır. İçinde olduğumuz, hayatımızı devam ettirdiğimiz ortam bu denli önemli iken renklerin dekorasyondaki etkisini de göz ardı etmek doğru olmayacaktır.

Renkler kullanılarak içinde yaşadığımız ortamlar tamamen farklı havalara bürünebilirler. Canlı renkler mekana hareket katarken daha pastel ve durgun tonlar ile mekanlara huzur katmak mümkündür. Her zaman istediğimize uygun ferah mekanlarda yaşama şansına sahip olamayabiliyoruz. İşte tam da burada renklerin dekorasyondaki bir diğer işlevi ise mekanlardaki sorunları kamufle etmektir. Bu mekan sorunlarından birisi de hiç şüphesiz ışıklandırması iyi olmayan, doğal ışıktan yeterince yararlanamayan karanlık mekanlardır. Bu mekanları renkleri kullanarak aydınlatmak, daha aydınlık göstermek renkler sayesinde mümkün kılınabilir. Bu renklerden bahsederken konuyu sadece duvar renkleri olarak daraltmak doğru değildir, dekorasyonda eşyaların rengi de duvarlar kadar önem taşır. Yazımızda hem duvar renklerinin ortama olan etkisinden hem de eşyaların renginin mekânı aydınlatmasında bahsedeceğiz.

Evi Aydınlık Gösteren Duvar Renkleri

Bir evi aydınlık göstermede başvurulabilecek en kolay ve en etkili çözüm duvar renklerinin iyi seçilmesinden geçer. Şimdi birlikte evi en aydınlık gösteren renkler hakkında bilgi verelim.

Beyaz Duvar Boyası ile Evi Aydınlık Gösteren Renkler

Evi aydınlık gösteren renkler - beyaz
Evi aydınlık gösteren renkler – beyaz

Aydınlık dendiği zaman akla ilk gelen renk her zaman beyaz olmuştur ve bu yanlış bir kanı değildir. Beyaz bir ortamı olduğundan daha aydınlık göstermek istediğimizde yararlandığımız en iyi renk olacaktır. Beyaz, ışığı yansıtma özelliği ile mekanlara aydınlık katar hem de sade görüntüsü ile mekanlarınıza minimal bir dokunuş yapar. Beyazın donuk görüntüsünü istemeyen kişiler beyaz renk ağırlıkta olan duvar kağıtlarına da yönelebilirler.

Krem Rengi Duvar Boyası ile Evi Aydınlık Gösteren Renkler

Krem Duvar Rengi
Krem Duvar Rengi

Mekanları aydınlık göstermede kullanılan bir diğer renk de krem rengidir. Beyazın düz ve sadeliğini taşıyan krem, beyaza göre daha ağır bir renktir ve dekore etmek çok daha kolaydır. Dekorasyon konusunda kendinize güvenmiyorsanız krem renk sizin için daha uygun bir seçenek olabilir.

Pudra Duvar Boyası ile Evi Aydınlık Gösteren Renkler

Pudra rengi duvar boyası
Pudra rengi duvar boyası

Krem rengi ve beyaz mekanları aydınlık göstermek için en çok kullanılan renklerdir. Fakat bu konuda çok iyi iş çıkaran bir diğer renk de pudra rengidir. Pudra rengi, beyaz ve krem renge göre ortama minimallik yerine sıcaklık kadar. Soğuk tonlar yerine daha sıcak ve modern alanlar yaratmak için pudra rengini duvarlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sarı Duvar Boyası ile Evi Aydınlık Gösteren Renkler

Sarı duvar rengi
Sarı duvar rengi

Evleri aydınlık gösterebilecek bir diğer renk ise hiç şüphesiz sarıdır. Sarı bize güneşin ve çiçeklerin pozitifliğini hatırlatır, bu yönüyle mekanları pozitif enerji ve aydınlık hisle doldurur. Güzel bir aydınlatma ve dekorasyon ile desteklendiğinde harika mekanlar elde edilebilir.

Evi Aydınlık Gösteren Eşya Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Evi aydınlık gösteren eşya ve perde renkleri
Evi aydınlık gösteren eşya ve perde renkleri

Evlerimizi karanlık görüntüden kurtarmanın tek yolu canlı renklerdeki duvar boyaları ve duvar kağıtlarından geçmez. Karanlık mekanlarda eşyaların da etkisi oldukça fazladır, bu sebeple dekorasyon yapılırken bir ortamı karartmayacak şekilde eşya seçimleri yapılmalıdır.

Evinizi aydınlık göstermek istediğinizde duvar renklerinden sonra dikkat etmeniz ikinci en büyük etken perde seçimidir. Perdenin ortam aydınlatmasına olan etkisi oldukça büyüktür. Kalın ve koyu kumaşlar ortamı karartırken, açık renkteki mininal tasarımlar ortamın olduğundan daha aydınlık görünmesini sağlar ve gün ışığından da olabildiğince yararlanmanıza katkı sağlar.

Koltuk seçimini de açık renklerden yana kullanmanız evi aydınlık göstermenizde yardımcı olacaktır.

Aynalar da yine aynı şekilde karanlık mekanları daha aydınlık göstermede yararlanılan araçlardandır. Pencereden gelen ışığı yansıtacağı için ortamı kolaylıkla daha aydınlık göstermeye yararlar.

Paylaşmak Güzeldir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir