İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Küçük Bir Evi Olduğundan Büyük Gösterecek Öneriler

Küçük Bir Evi Olduğundan Büyük Gösterecek Öneriler

Küçük bir evi olduğundan büyük gösterecek öneriler ve odayı büyük göstermenin yolları

sayesinde, küçük yaşam alanlarının mevcut durumundan

daha büyük gösterilmesi mümkündür.

Üstelik bunun için yapmanız gereken şeylerin birçoğu oldukça basittir.

Yaşam alanınızda kendinizi daha mutlu ve huzurlu

hissetmeniz için  aşağıda sıraladığımız küçük bir evi olduğundan büyük göstermek için öneriler oldukça işinize yarayacak.

Küçük Bir Evi Olduğundan Büyük Göstermek İçin Öneriler

küçük evi büyük gösterecek öneriler
küçük evi büyük gösterecek öneriler

Açık Renkleri Tercih Edin

Alanında ün yapmış birçok iç mimar, evin olduğundan daha büyük gösterilmesini sağlamak için renklerin önemine değiniyor. Bunun için açık duvar renklerinin tercih edilmesi tavsiyesinde bulunan uzmanlar, beyaz ve beyaza daha yakın tonlar sayesinde daha ferah bir ortam edilebileceği tavsiyesinde bulunmaktadır.

Renk tercihinin sadece duvar renkleri için değil, özellikle zemin ve mobilya renklerinde de açık olması önem taşıyor.

Mümkün Olduğunca Birleştirin

Çok küçük yaşam alanlarında gereksiz bölmeler, evin olduğundan daha küçük görünmesine neden oluyor. Küçük evleri büyük gösterecek öneriler arasında, evi zaruri ihtiyaç olmamasına rağmen bölmek yerine birleştirmek önemli yer tutuyor.

Yaşam alanınızı fazla bölmelere ayırmanın, kullanım açısından fazla bir yararı bulunmuyor. Aile ortamında yatak odası gibi alanların ayrı olması bir zaruret iken, diğer koşullarda evinizin bir kısmını gereksiz yere bölmek daha küçük alanların ortaya çıkmasına ve sıkıcı bir ortamın oluşmasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Amerikan Tarzı Ev Dekorasyonu Üzerine Bilmeniz Gerekenler

Küçük Bir Evi Olduğundan Büyük Gösterecek Öneriler: Az ve Minimal Mobilyalar Tercih Edin

küçük bir evi büyük göstermek
küçük bir evi büyük göstermek

Birçok mobilya işlevselliği nedeniyle rahat bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alır. Ancak birçok evde bir o kadarda gereksiz mobilyaların fazlalığı dikkat çekiyor.

Minimal ve daha az sayıda mobilya tercihinde bulunmanız, küçük bir evi olduğundan büyük gösterecek öneriler arasında yer alıyor. Zaruri ihtiyaçlarınızın dışına çıkmanız, mobilyaların ortamı boğmasına ve küçük göstermesine neden olacaktır.

Mobilya konusunda yapmanız gereken en doğru şeylerden biri de daha işlevsel mobilyalara yönelmektir. Örneğin katlanabilir yemek masaları, yatak yapmak için uygun kanepe veya üçlü koltuklar, duvara doğru katlanabilir yataklar gibi farklı işlevsel mobilyalar, evinizde büyük oranda yer açmanız için yapılabilecek önemli şeylerdir.

Banyo ve Tuvaletlerden Yer Kazanın

Küçük bir evi olduğundan büyük gösterecek öneriler yaparken elbette banyo ve tuvaletleri de unutmadık. Yaşam alanınızın çok küçük olması durumunda, her taraftan yer kazanmaya çalışmanız gerekir. Evinizi bir tadilata soktuğunuzda bu fırsatı değerlendirerek, oda ve mutfak gibi bölümlere katkı sunabilmeleri halinde banyo ve tuvaleti küçülterek yer kazanmanız daha akıllıca olacaktır.

Karışık Renklerden Uzak Durun

Mobilyalarda biraz daha renk çeşitliliği olması normal olsa da mümkün olduğu kadar karışık renklere yer vermemeniz, ortamın daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacak tavsiyeler arasındadır.

Ayna Kullanımına Önem Verin

Küçük evlerde daha çok dekoratif amaçla kullanılan aynalar veya benzeri parlak camlar, derinlik algısı oluşturmak için iyi bir seçim olacaktır.

Antre, hol ve size küçük görünen odalarınız için dekoratif bir ayna tercih ederek, biraz daha ferah bir ortamın oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Işıklandırma

Tatmin edici bir ferahlık ve ortamı daha büyük göstermek için, ışıklandırma detayına önem vermeniz şarttır. Özellikle ortamın doğal ışıktan faydalanması, bu etkiyi daha fazla artıracak harika bir algı oyunudur.

İlginizi Çekebilir:  En Kullanışlı Mutfak Dolabı Renkleri ve Malzemesi

Henüz tam akşam olmadan ışıkları açmanız sizin veya misafirlerinizin ruhunu sıkabilir. Ancak alanın doğal ışık alarak aydınlanması, ortamın ferahlığını fazlasıyla artıracaktır.

Mobilyaların Konumlandırılması

Ne kadar büyük bir alana sahip olursanız olun, mobilyaları yanlış konumlandırmak alanı küçültecektir. Bu nedenle başta mobilyalar olmak üzere kullanılan eşyaların iyi bir şekilde konumlandırılması, küçük bir evi olduğundan daha geniş gösterecek öneriler arasında önemle dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir.

Bu önerileri dikkate aldığınızda, yaşam alanlarınız ne kadar küçük olursa olsun daha ferah bir ortam yaratarak evinizin geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir