Bazalt küptaş

Mobilya Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Mobilya seçimi

Bu yazımızda mobilya seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Evlerimiz günün büyük kısmını geçirdiğimiz, dinlendiğimiz ve sevdiklerimizle olduğumuz yaşam alanlarımızdır. Evimizin dekor ve düzeni biz önemli olmadığını düşünsek dahi ruh halimize bile etki eder. Evimizi döşerken yapacağımız dekorasyon hataları sonucunda yaşadığımız mekanın kalitesinin düşmesine neden olabiliriz. İşte bu sebeple mobilya seçimi yapılırken dikkat edilecek hususlar oldukça büyük önem taşır. Bu kriterleri sadece estetik kaygılar ile şekillendirmek ise hata olacaktır. Evde kiracı iseniz mobilyanın taşınabilirliği gibi konulara dikkat etmek gerekirken, aynı zamanda rahatlık, uzun ömürlülük gibi konular da oldukça önem taşır ve dikkatli bir seçim gerektirir. Gelin şimdi madde madde evinize mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara bakalım.

Maddiyat – Bütçeye Göre Mobilya Seçimi

Günün yorgunluğunu attığımız mekanlar olan evlerimize mobilya seçimi yaparken kesenin ağzını açmak mantıklı bir hareket olsa da bütçe dostu seçeneklerin var olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir. Bu sebeple mobilya alışverişine başlamadan önce kafanızda bir bütçe belirlemeniz seçimlerinizi daha sağlıklı yapmanızı sağlayacaktır. Kaliteli markalardan vazgeçmeden kendi bütçenize uygun mobilyalar bulabilirsiniz. Gerekirse daha az parça mobilya alarak kaliteyi düşürmeden alışveriş yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Az ama öz.

Rahatlık Açısından Mobilya Seçimi

Mobilya söz konusu olunca akla ilk gelen şey genellikle estetik olarak görünüşüdür. Bundan daha önemli olan faktör ise iş ve hayat yorgunluğunu attığımız mekanların rahatlığıdır. Rahatlık ve estetik, evlerimizde her zaman bir noktada buluşmalıdır. Bilinen markalardan yapılacak olan tercihlerde, showroomlarda test ederek alabileceğiniz mobilyalar ile rahatlığı yakalamak zor olmayacaktır.

Odalar ve Diğer Eşyalar ile Olan Uyumu

Aldığımız mobilyayı odanın geri kalanından ayrı düşünmek gibi bir lüksümüz yoktur. Odaları bir bütün olarak değerlendirerek, ölçülerine uygun hareket etmeliyiz. Showroomlar evlerimize nazaran çok daha büyük ve tavanları yüksek olan mekanlardır. İşte bu sebeple mobilyalar normalden çok daha küçük görünürler. Oda ölçülerini ve mobilya ölçülerini karşılaştırmadan yapılacak olan alışverişler pişmanlık ile sonuçlanabilir. Eşyaları kullanmak istediğimiz gibi kullanamayabiliriz. Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli nokta, ölçülerdir diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Konsept Tasarım Nedir? Çağdaş ve Minimalist Tasarım Konsepti Örnekleri

Mobilya Seçimi Yapılırken Rengi – Kumaşı – Kalitesinin Önemi

Mobilya seçerken dikkat edilecekler arasında bir nokta da renklerin ve kumaşların önceden belirlenmesi gerekliliğidir. Önceden hayal ederek evinize en uygun kumaş ve renge karar vermelisiniz. Evcil hayvan olan evlerde, özellikle kediler için, tırnak geçmeyen kumaşlar çok daha uygun olacaktır. Karanlık evlere aydınlık getirmesi için ise açık tonlar seçilmelidir.

Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hiç şüphesiz kalitedir. Mobilyanın sadece dış görünüşüne değil aynı zamanda iskelet malzemesine de dikkat edilmesi gerekir. Uzun ömürlü olan bir mobilya sizi hiçbir zaman üzmeyecektir ve hemen eskimeyecektir. Bütçeniz içinde kalmak için kaliteden ödün vermeniz garanti şartlarında ve uzun ömürlülük konularında sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır. Bu sebeple kaliteden ödün verildiği zaman mobilyalar düşündüğünüzden çok daha pahalıya patlayabilir.

Mobilya İnternetten Alınır mı?

Mobilya seçimi yaparken kafa karıştıran bir diğer konu ise internet alışverişidir. Mobilya seçerken özellikle son zamanlarda artan online alışveriş seçenekleri de gözümüze çarpar. Elbette ki kalitesinden emin olduğumuz mobilya markaları için internetten alışveriş yapmak güvenli olur fakat showroom ortamında mobilyayı test ederek almak kadar güvenli olmayacaktır. Yine de müşteri memnuniyet yorumlarını okumak internetten alışveriş yaparken bu konuda yardımcı olacaktır. Yorum bulunmayan eşyalar alındığında sıkıntı yaşanma ihtimali daha yüksektir.

Teslimat Süresi ve Ekstra Ücretler

Mobilya alırken teslimat konusuna da dikkat edilmesi gerekir. Alışveriş yaparken ekstra ücretleri sıklıkla gözden kaçırırız ve sonradan karşımıza fazladan ücret çıktığı zaman sıkıntı yaşayabiliriz. Teslimat için ekstra ücret talep ediliyorsa önceden öğrenilmeli ve bütçe hesabı ona göre yapılmalıdır. Teslimat sonrası montaj hizmeti konusunda bilgi alınmalı, montaj hızmetinin kalitesinden emin olunmalıdır. Garanti uzatma gibi bir durum söz konusu ise bu da ayrıca değerlendirilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Duvar Renkleri - En Çok Beğenilen Duvar Boya Renkleri
Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir