İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Salon ayna modelleri

Salon Ayna Modelleri ile Ferahlığı Yakalayın

Salon ayna modelleri ile evlerinizin tasarımını kolaylıkla etkileyici hale getirebilirsiniz. Aynalar hayatımızın en önemli parçalarındandır. Kişisel bakım aracı olmasının ötesinde pek çok farklı alanda farklı kullanım sebepleri bulunmaktadır. Salon aynaları ise birbirinden farklı ve dikkat çekici tasarımları ile ilgi görmektedir.

Özellikle salon ve oturma odalarında dekoratif aksesuarlar kullanmak son derece önemlidir. Bu dekoratif aksesuarların başında da diğer aksesuarlara göre daha kullanışlı olan aynalar gelmektedir. Üstelik o kadar fazla ayna modeli vardır ki hem modern hem de klasik görünüşe sahip salonlarınız için kolaylıkla ayna seçebilirsiniz.

Aynı zamanda salonlarda kullanılan dekoratif aynaların bir süs eşyası olmaktan çok daha fazla görevi vardır, bunlara yazımızda değineceğiz…

Salon Ayna Modelleri Vasıtasıyla Salonunuza Şıklık Katın

Şık salon ayna modelleri
Şık salon ayna modelleri

Hepimiz son derece şık ve kullanışlı evlerde yaşamak isteriz. Yaşadığımız alanı güzelleştirmek ve konforlu hale getirmek de yine bizim elimizdedir. Aslında ufak dokunuşlarla bir salonun çehresini bütünüyle değiştirebilirsiniz.

Bu ufak dokunuşu salon duvar ayna modelleri ile kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Salon dekorasyonu için seçilen her ufak parçanın salonun tamamına ve ruhuna uyumlu olması çok önemlidir. Salonunuzda seçeceğiniz aynaların yaşam alanınıza büyük etkisi olacaktır. Olumlu ya da olumsuz anlamda etki edip etmemesi ise tamamıyla sizin doğru seçimler yapmanıza bağlı.

Örneğin küçük bir salona ya da oturma odasına sahipseniz bir duvarı komple ayna detaylarıyla kaplamak bulunduğunuz odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır ya da büyük bir odada da birbiri ile uyumlu küçük birkaç ayna kullanımı oldukça şık duracak ve sizin salonda vakit geçirme isteğinizi artıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  LED Işık Dekorasyon Fikirleri
salon ayna modeli
Salon ayna modeli

Misafirlerin ağırlandığı ve en dikkat çekici olması gereken oda olan salonda ayna kullanımı son derece önemlidir. Salonlarınızda kullanacağınızın aynaların altına dresuar kullanarak tasarımınızı zenginleştirebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? “Salonlarda Aynalı Dresuar Kullanımı” adlı yazımızı inceleyerek nasıl yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Ayna Seçiminde ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salon İçin Ayna
Salon İçin Ayna

Ayna seçmek ne kadar kolay gibi gözükse de kendi içerisinde dikkat edilmesi gereken bir sürü detay vardır. Bu detaylardan bazılarını ise salon aynaları seçiminde salonun tarzını dikkate almak, salon ayna modelleri seçimini kullanacağınız duvarın büyüklüğünü göz önünde bulundurarak yapmak ve keskin hatlara sahip olan mekân dekorasyonları için oval değil, köşeli ayna modellerini tercih etmek olarak sıralayabiliriz.

Aynı zamanda bunların dışında dikkat etmeniz gereken daha pek çok önemli nokta da vardır. Fakat nasıl bir ayna seçerseniz seçin en çok dikkat etmeniz gereken şey seçtiğiniz aynanın görüntüsünün sizin ruhunuzu yansıtıp yansıtmadığıdır.

Salon Ayna Modelleri ile Işığı Doğru ve Etkili Kullanın

Dekoratif Salon Aynaları
Dekoratif Salon Aynaları

Aynalar yalnızca bizim suretimizi yansıtmakla kalmaz çevredeki ışığı da yansıtma görevi üstlenir. Bu nedenle eğer çok aydınlık alanlardan hoşlanmıyorsanız salonunuzda oldukça minimal aynalar kullanmanızda yarar vardır.

Ancak bulunduğunuz oda küçükse ve çok aydınlık değilse, odayı büyütmek ve daha aydınlık bir ortam oluşturmak için duvarın bir bölümü ayna ile kaplanabilir. Tabii ki burada önemli olan yalnızca sizin zevkiniz ve isteklerinizdir. Çok farklı tarzdaki eşyalarla farklı ayna modellerini birleştirerek de nefes kesici güzellikte bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ayna modelleri
Ayna modelleri

Pek çok aynı çeşidi bulunsa da günümüzde salon ayna modelleri arasında altın varaklı aynalar ile asimetrik kesimlere sahip aynalar yaygın olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda biraz daha eski görünümlü aynalarla, parça detaylı ve farklı tasarımlara sahip olan salon aynaları çokça kullanılarak popüler hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Ofis Dekorasyon Fikirleri

Eğer ki klasik tarzda bir salon dekorasyonu anlayışınız varsa, bu tarz aynalar size daha ihtişamlı bir görünüm sunmakta yardımcı olacaktır. Özellikle avangart ve klasik dekorasyonlarda varaklı ve ihtişamlı görünen aynalar salonunuzun göz kamaştırıcı olmasını sağlar.

Salon ayna dekorasyon
Salon ayna dekorasyon

Işık tasarrufu yapmak istiyorsanız, aynanızı pencerenizin karşısında yer alan duvara yerleştirmenizde fayda vardır. Bu tarz kullanımlar sayesinde salonunuz daha aydınlık bir görünüşe kavuşacaktır. Aynaların bir diğer kullanım yeri ise tavanlardır.

Özellikle daha basık odalarda tercih edilen tavan aynaları kolaylıkla salon ve oturma odalarınızın daha yüksek ve ferah bir görünüşe sahip olmasını sağlayacaktır.

Ayna kullanarak yaptığınız dizaynlarda salonda aynayı kullanıldığınız yer de büyük ölçüde dekorasyonunuzu etkileyecektir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da aynanızı nereye yerleştireceğinizdir.

Salon Duvar Aynası Nasıl Konumlandırılmalıdır?

Salon Duvar Ayna Modelleri
Salon Duvar Ayna Modelleri

Salon ayna modelleri arasından eviniz için en uygun olan modeli seçtiniz, ama nasıl konumlandıracağınızı bilmiyor musunuz? Buyurun nasıl doğru bir konumlandırma yapabileceğinizi anlatalım. Aynalar diğer aksesuarların aksine bulundukları ortamları kalabalık göstermek yerine daha geniş gösterirler. Bu sebeple salon aynaları, salon ve oturma odalarında aksesuar olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Salon dekorasyonu için ayna kullanırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de çok büyük olan duvarlarda küçük aynalar, küçük olan duvarlarda da büyük aynaların kullanılmaması gerektiğidir. Ayna seçimlerini duvarlarınızın büyüklüğüne göre yapmanız gerekir, aksi takdirde nahoş bir görünüm ortaya çıkabilir.

Örneğin büyük duvarda küçük ayna kullanımı, duvarın kalan kısmının oldukça çıplak görünmesini sağlarken; küçük duvarda büyük ayna kullanmak da duvarın fazla kalabalık görünmesini sağlayarak göz yorucu bir görüntü ortaya çıkarabilir.

İlginizi Çekebilir: Harika Bir Bahçe Elde Etmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir