Salon Halısı Kullanımı Salona Halı Nasıl Yerleştirilir

Salon halısı yerleşimi

Salon halısı duvardan duvara halıya harika bir alternatiftir, yani çıkarılması ve temizlenmesi daha kolaydır. Ayrıca sıkılırsanız veya yeniden dekore etmek isterseniz değiştirilmesi kolaydır. Evinizde salon halısı kullanmak söz konusu olduğunda, unutulmaması gereken bazı önemli kurallar vardır. Satın almadan önce, salon halıları ile dekorasyon yapmak için yapılması ve yapılmaması gerekenlere göz atın.

Halıları Mobilya Altına Uzatın

Halılar mobilya altına gelmeli
Halılar mobilya altına gelecek şekilde yerleşimi yapılmalı

Bir halı seçerken, odadaki tüm önemli mobilya parçalarının altına uzandığından emin olun. Örneğin bir oturma odasında tüm mobilyalar halının üzerinde olmalıdır.

Bu mümkün değilse, büyük döşemeli parçaların ön ayaklarının halı üzerinde olmasında ve arka bacakların çıkarılmasında sorun yoktur. Ancak daha küçük parçaların tüm ayakları halının üzerinde olmalıdır.

Yemek odasında halı, masa haricinde sandalyeler için de yeterince büyük olmalıdır. Uygulanması gereken önemli kural, masadan çıkarıldıklarında bile sandalyelerin halının üzerinde olması gerektiğidir.

Boyutu Azaltmayın

Salon halısı seçiminde büyük boyutlu kullanmak
Salon halısı seçiminde büyük boyutlu kullanmak

İnsanların salon halısı ile  dekorasyon yaparken yaptıkları bir numaralı hata, çok küçük olanları almaktır. Bu, özellikle bazı büyük halıların fiyat etiketlerini gördüğünüzde anlaşılabilir bir durumdur.

Ancak, şimdi büyük bir halı almak daha sonra istenmeyen bir öğeyi değiştirmekten kurtaracaktır. Ayrıca, bir halının maliyeti hala duvardan duvara bir halı odasından daha düşüktür.

Salon Halısı Yerleşiminde Eşit Boşluk Bırakın

Salon Halısı Yerleşimi
Salon Halısı Yerleşimi Yapılırken Eşit Boşluk Bırakılması

İdeal olarak, halınızın her tarafında aynı miktarda yer bırakmalısınız. Her tarafta yaklaşık 20 ile 60 cm arasında boşluk olacak şekilde planlayın. En yaygın alan 45 cm civarıdır, ancak daha küçük bir alanda, 20 cm kadar kısa bir boşluk bırakabilirsiniz. Ana amaç, halının odaya ortalanmasını sağlamaktır.

İlginizi Çekebilir:  Cam Kapı Modelleri ile Evlerinizi Karakteristik Bir Alana Dönüştürün

Yatak Odasında Küçük Halı Kullanılmamalı

Yatak odası halı yerleşimi
Yatak odası halı yerleşimi. Halı seçiminde yatağı geçecek şekilde olmalı.

Sabahları yataktan kalkıldığında yumuşak bir halı yerine soğuk ve sert zemine basmak istemezsiniz. Yatağı geçecek şekilde bir halı aldığınızdan emin olmak için ölçümlerinizi doğru aldığınızdan emin olun.

İdeal olarak halı, yatağın kenarlarının ötesine, ikiz veya çift kişilik yatak için en az 30 cm uzanacak kadar büyük olmalıdır. Bu rakamı artırabilirsiniz, vermiş olduğumuz değerler aramak istediğiniz minimum değerler olmalıdır.

Yüksek Trafik Alanlarını Kapatın

Oturma odası salon halısı
Oturma odası salon halısı

Trafiğin yoğun olduğu tüm alanların seçtiğiniz halıyla tamamen kaplandığından emin olun. İnsanlar yürürken, bir ayağı halının üzerinde ve bir ayağı uzakta olmamalıdır. Tuhaf rahatsız edici ve hem halıda hem de döşemenizde olağandışı aşınma modellerine yol açabilir.

Salon Halısı Seçiminde Renk ve Desenden Korkmayın

Halı renk ve desen seçimi
Halı renk ve desen seçimi

Salon halıları, odaya oyun ve eğlence katmanın harika bir yoludur, bu nedenle alışveriş yaparken çok sayıda renk ve desen seçeneğiniz olacaktır. Salon halı modelleri arasında kullanabileceğiniz birçok ucuz seçenek vardır, bu nedenle birkaç yıl sonra beğenmediğinize karar verirseniz değiştirilmesi kolaydır.

Salon Halısı Nasıl Temizlenir?

halıların temizlenmesi
Halıların kolay temizlenmesi

Herhangi bir halıyı satın almadan önce üzerindeki temizlik talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Sisal, jüt ve diğer doğal elyaf halılar ucuzdur, ancak temizlenemezler, bu nedenle büyük bir dökülme varsa bunları değiştirmeniz gerekebilir. Satın almadan önce bütçenizi ve seçeneklerinizi iyi değerlendirin.

Salon Halısı Yerleştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salon halısı yerleşiminde dikkat edilmesi gerekenler
Salon halısı yerleşiminde dikkat edilmesi gerekenler. Pahalı halıların yerleştirilme alanları

En iyi halınızı yemek odanız gibi evin odak noktasına yerleştirmek cazip gelse de, iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. En iyisi, dökülme ve kazaların olabileceği alanlara pahalı alan halılarınızı yerleştirmekten kaçınmaktır.

Temizlemesi geniş dokuma halıdan daha kolay olsalar da, halılardaki lekeleri çıkarmak yine de zor olabilir. Özellikle çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız varsa bunu aklınızda bulundurun.

İlginizi Çekebilir:  Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ailenizin halı üzerinde ne yaptığını her zaman kontrol edemezsiniz, bu nedenle evinizin daha tehlikeli alanlarında ucuz ve temizlemesi kolay halı seçeneğini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir