Dekorasyonda Spot Lamba Kullanımı (Tavan, Mutfak ve Dekoratif)

dekorasyonda spot lamba

Dekorasyonda spot lamba kullanımı nasıl olur? Tavan, mutfak ve dekoratif olarak spot lambalar nasıl kullanılır?

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarından birisi de aydınlatmadır. Dekorasyon için evlerde spot, halojen, LED, neon, balast ve floresan gibi farklı tipteki lamba türleri aydınlatma için kullanılabilmektedir.

Spot lambaların en belirgin ve yararlı özelliği ise farklı aydınlatmalar ile kullanılabilmeleridir. Bu nedenle birçok dekoratör, ev içi tasarımı sırasında çoğunlukla spot lamba tercihi yapmaktadır.

Spot lambalar kullanılmadığı zamanlarda farklı türdeki aydınlatma ürünleri etkinleştirilebilir. Bu durum ise evin dizaynında hiçbir yapay etki yaratmaz.

Dekorasyonda Spot Lamba Kullanım Alanları

dekorasyonda spot lamba kullanım alanları
Dekorasyonda spot lamba kullanım alanları

Spot lambalar, lüks tasarımlarda da ön plana çıkmaktadır. Villa tipi evlerde, restaurantlarda ve cafelerde çokça kullanılmaktadır. Bu lamba türü, aynı zamanda birçok mağazada ürün tanıtımında aydınlatma amacıyla kullanılır.

Ev içi dekorasyonda spot lambalar, kullanım alanı ve amacına göre çeşitlenmektedir. Tavan spot lamba, mutfak spot lamba ve dekoratif spot lamba kullanımları bu yazıda incelenecektir.

Tavan Spot Lamba

tavan spot lamba
Tavan spot lamba

Eğer evinizde bulunan küçük odalarda farklı bir dizayn yaratmak istiyorsanız ve odanızın olduğundan daha geniş görünmesini istiyorsanız sarkıtma ya da avize yerine kesinlikle tavan spot lambaları tercih etmelisiniz. Bu tür lambalar, özellikle dar ve karanlık odaları hem aydınlık hem de daha büyük göstermektedir.

Buna ek olarak tavan spot lamba dekoratif amaçlı da kullanılabilmektedir. Geniş bir odada kullanılan tavan spot lambaları gömme şeklinde asma tavana monte edilebilir. Bu durum, odanın ambiyansını tamamen değiştirerek ferah ve uçsuz bucaksız bir ortam hissi uyandırır. Bu lambalar direncin ayarlanabildiği bir anahtar aparatı ile kullanıldığında ışık yoğunluğuna müdahale ederek gün içerisindeki duruma göre değişiklikler gerçekleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Ofis Dekorasyon Fikirleri

Alçıpan Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Mutfak Spot Lamba

Mutfak spot lamba
Mutfak spot lamba

Spot lambaların en çok kullanıldığı alanlardan birisi de mutfaktır. Mutfakta genellikle tezgah üstü aydınlatma için spot lambalar tercih edilmektedir. Bu aydınlatma türü doğrudan tezgahın üzerine yansıdığı için fonksiyonel özellik de göstermektedir.

Mutfak spot lambayı daha çok yüksek raf hizasında monte etmek gerekir. Bu mutfak eşyalarınızın sunumu ve kullanımı açısından önem taşır.

Mutfaklarda kullanılan spot lambalar genellikle sarı ışık veren spot lambalardır. Fakat gözü yoran bir renk olabildiği için mutfakta çok vakit geçiren kişiler beyaz ışık veren spot lambaları da tercih edebilmektedir.

Eğer beyaz renkte bir mutfak tezgahına ve beyaz duvarlara sahipseniz beyaz ve çok parlak olmayan mutfak spot lambaları da tercih edilebilir.

Dekoratif Spot Lamba

Dekoratif spot lambalar, aydınlatmada fonksiyonellikten çok estetik nedenler ile tercih edilmektedir.

Koridor ve Duvar Kenarı Aydınlatmaları:

Koridor ve duvar kenarı aydınlatma
Koridor ve duvar kenarı aydınlatma

Uzun koridorlara sahip geniş evlerde duvarları aydınlatan gömme spot lambalar tercih edilmektedir. Bu aydınlatmalar gözü yormazken evinize otantik bir hava katar. Özellikle odaların köşelerinde yer alan bitkilerin alt tarafından aydınlatan bir spot lamba tercihi dekoratif amaçlı olarak sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Aksesuar ve Tablo Aydınlatmaları:

Aksesuar ve tablo aydinlatmalari
Aksesuar ve tablo aydınlatmaları

Evde yer alan aksesuar ve tabloların aydınlatmasında da yine spot lambalar dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Bu tür dekoratif aydınlatmalarda gömme spot lambalar yerine tek bir hizada sıralanmış ve yönü değiştirilebilen spot lambalar kullanılır. Bu spot lambalar genellikle dekorasyonda vurgulanmak istenen objeye doğru çevrilir.

Mutfakta Dekoratif Amaçlı Aydınlatmalar:

Mutfakta Dekoratif Amaçlı Aydınlatmalar
Mutfakta Dekoratif Amaçlı Aydınlatmalar

Mutfaklarda farklı renklere sahip spot lambalar dekoratif amaçlı olarak çokça tercih edilmektedir. Eğer geniş bir mutfağınız varsa ve yemeğinizi mutfakta yemeyi tercih ediyorsanız, ya da mutfakta vakit geçirmek hoşunuza gidiyorsa renkli spot lambalar dekoratif amaçlı kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Banyo Aydınlatmaları:

Banyo Spot Lamba
Banyo Spot Lamba

Banyolarda da ayna önü aydınlatması olarak sıkça karşımıza çıkan spot lambalar, gömme spot lamba tercih edilerek de kullanılabilmektedir. Buna ek olarak banyolar, nem ve suyun bolca olduğu bir ortam olduğundan sarkıtma lambalar banyolar için iyi bir tercih değildir. Sonuç olarak banyoda spot lamba kullanımı hem fonksiyonellik açısından hem de dekorasyon açısında en doğru tercih olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir