İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Sarkıt avize

Sarkıt Avize Modelleri Modern ve Değişik Salon Avize Modelleri

Sarkıt avize modelleri kullanarak evlerinizin dekoratif görünümüne katkı sağlayabilir ve verimli aydınlatma alanları oluşturabilirsiniz. Birbirinden farklı avize lamba çeşitleri arasından en şık avize modellerini seçebilirsiniz. Bu seçiminizde size yardımcı olacak şık avize modellerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Ev dekorasyonu denilince ilk akla gelen duvar boya ve renkleri, duvar kaplama kağıtları, aksesuarlar, yer döşemeleri, perdeler, halılar ve benzerleri olmaktadır.

Halbuki aydınlatma konusu da dekorasyon açısından en az bu saydıklarımız kadar mühimdir.

Maalesef zamanımızda aydınlatma konusu es geçilmekte, kıymeti doğru bir şekilde takdir edilememektedir. Evlerin içini ne kadar kıymetli ve süslü eşyalar ile dizayn edersek edelim, aydınlatma konusunda doğru bir çalışma yapılmadıkça hep bir şeyler eksik kalacaktır. Bu yüzden tasarım hususunda başarının yakalanabilmesi için mutlaka ışıklandırmaya dikkat edilmelidir.

En Şık Sarkıt Avize Modelleri

Sarkıt Avizenin Önemi

En şık sarkıt avize modelleri
En şık sarkıt avize modelleri

Eski yapıların çoğunda aydınlatma sistemleri tek olacak biçimde ve ortaya gelecek şekilde konumlandırılırdı. Bu da odaların loş görünmesine, yetersiz aydınlatmaya ve görsel açıdan hoş olmayan bir görünüme yol açardı.

Artık günümüzde değişen dekorasyon anlayışıyla birlikte evlerde asma tavan uygulamaları yapılmakta ve ankastre spot ışıkları kullanılarak yetersiz aydınlatma sorunlarının üstesinden gelinmektedir. Ancak bu sistemler odalara yeterli ışık sağlayıp aydınlatma noktasındaki sorunu çözseler bile dekorasyon açısından eksik kalmaktadırlar.

İşte tam bu noktada şık sarkıt avize modelleri devreye girmektedir. Hem aydınlatma açısından hem de dekorasyon açısından evlerinize şıklık katacak bu modeller ile evlerinizin havasını bütünüyle değiştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri Nelerdir?

Doğru şekilde yapılan ışıklandırmalar, evlerin muhteşem görünmesini sağlar. Evlerde salon ve yemek odaları en çok vakit geçirilen alanlardır. En çok vakit geçirilen alanlarda aydınlatmanın doğru bir şekilde sağlanması konfor ve görsellik açısından mutlaka gereklidir.

Salonlarda Sarkıt Avize Seçimi

Salon avize seçimi
Salon avize seçimi

Modern sarkıt aydınlatmalar hem görsel açıdan hem de işlevsellik bakımından ilk tercih edilen avizeler arasında yer almaktadır. Salonlar için genellikle sarkıt aydınlatmalar standart ölçülerin dışında büyük boylarda olacak şekilde üretilmektedir.

Salon için seçim yaparken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar başlıca olmak üzere; avizeler mutlaka odanın büyüklüğüne uygun bir ölçüde olmalıdır ve mobilyalar ile dekoratif anlamda uyumlu olacak şekle ve görüntüye sahip olmalıdır, şeklinde sıralanabilir.

Çoklu ve modern sarkıt aydınlatma modelleri vazgeçilmez yaşam alanlarımız olan evlerimizde sıklıkla tercih edilmektedir. Son dönemlerde tekli sarkıt avize modelleri de epey rağbet görmektedir.

Sarkıt Avizelerin Diğer Avizelerden Farkı

Siyah ve Beyaz Sarkıt Avize
Siyah ve Beyaz Sarkıt Avize

Sarkıt avize modelleri günümüz trendleri arasında yer almaktadır. Diğer avize modelleriyle arasındaki en önemli fark, sarkıt aydınlatma ürünlerinin tavandan aşağıya doğru sarkmasıdır, diyebiliriz.

Özellikle yüksek tavana sahip alanlarda tercih edilmesinin sebebi budur. Normal bir evin tavan yüksekliği ortalama olarak 2.70 metre olmaktadır, fakat loft mimari uygulanmış evlerin tavanları ise daha yüksekçe olmaktadır.

Loft mimari uygulanan evler çift daire yüksekliğine sahip olduğundan dolayı; bu dairelerde ışıklandırmadan en güzel biçimde verim alınabilmesi için sarkıt aydınlatma modelleri tercih edilebilir.

Diğer Aydınlatma Ürünleri İle Kullanımı

Modern Sarkı Avize
Modern Avize

Salon avizeleri ile birlikte led, abajur, aplikler, lambeder gibi farklı ışıklandırmalarda kullanarak salonunuzda güzel ve uyumlu bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Elbette profesyonellerden ve işlerinin erbabı olan kimselerden destek almanız tasarımsal ve işlevsellik anlamında alacağınız katkıyı katbekat artıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  Monokrom Nedir? Monokrom Dekorasyon ve Renkler

Size ve Evinize En Uygun Olan Modeli Seçin

Sarkıt avize modelleri
Sarkıt avize modelleri

Sarkıt avizelerde pek çok seçenek bulunmaktadır. Türkiye’de avize üretme konusunda birçok firmalar ve markalar mevcuttur. Bu markalar yeni trendleri takip ederek kendilerini sürekli geliştirip, yenilemekte ve avize kataloglarına devamlı yeni ve trend olacak modeller üretmektedirler.

Nihayetinde sarkıt aydınlatmalarda değişik tarzlarda üretimler yapılabilmektedir. Bunca çeşit arasından kendi dekorasyonunuza ve stilinize en uygun modeli bulmanız gerekmektedir.

Sarkıt avizelerde vintage, retro, minimal, modern, elegant, avangard ya da otantik adında birbirinden farklı şık sarkıt avize modeli  bulunmaktadır.

Materyallere Göre Sarkıt Avize Modelleri

Metal ahşap krom makrome sarkıt avizeler
Metal ahşap krom makrome sarkıt avizeler

Sarkıt avizeleri diğer tarzlardan ayıran bir diğer özellik ise üretiminde kullanılan farklı materyal cisimleridir. Mesela metal, ahşap, ferforje, alüminyum, makrome ipi ya da krom gibi. Sarkıt aydınlatmaların görüntüsünde kullanılan materyallerin görsel açıdan önemi büyüktür.

Ahşaptan üretilenler daha doğal bir görüntü sergilemekteyken ferforje ile üretilen avizeler ise daha modern bir görüntü oluşturmaktadır. Bu sebeple endüstriyel dekorasyon anlayışlarında ferforje yapılı avizelerin kullanılması daha yerinde olacaktır.

Krom ve alüminyumdan üretilenler günümüz modern dekorasyon anlayışında çokça kullanılmaktadır. Bu modeller dekorasyonlarınıza zarafet katmaktadır. El emeği sarf edilerek makrome ipi ile üretilen avizeler ise daha enerjik ortamlar oluşturmak için tercih edilmektedir.

Sarkıt Avize Modellerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak Sarkıt Avizeleri
Mutfak Sarkıt Avizeleri

Sarkıt aydınlatma seçerken ya da seçtikten sonra   dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Örneğin, avizenin boyu; tavanın yüksekliğine uygun olmalıdır.

Özellikle hol veya koridor gibi alanlarda standart boy uzunluğuna sahipseniz sarkıt aydınlatma tercih etmek kötü bir görünüme sebep olabilir. Görünüş açısından kötü olabileceği gibi geçiş esnasında da size zorluklar yaşatabilir.

Sarkıt aydınlatma ürünlerinin sarkan kısımlarının gövdeye iyice monte edilip edilmediğine dikkat etmelidir. Kaliteli ve sağlam malzemeden yapılanları seçilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Salon Dekorasyonu Modern ve Şık Salon Dekorasyon Fikirleri

Sarkıt aydınlatma modellerinin bazıları ağır olduğundan dolayı; tavanın yapısına uygun olmalıdır. Asma tavanlarda kullanılacak avizenin ağırlığına muhakkak dikkat etmelidir. Çünkü ağırlıkları sebebiyle asma tavanların çökmesine sebep olabilir.

Birbirinden Farklı Resimli Salon Asma Tavanları 

Sarkıt Avize Modelleri

Değişik tür ve modellerde sarkıt aydınlatmaların üretiminin yapıldığından dem vurmuştuk. Modellerin daha iyi anlaşılabilmesi ve evlerinize uygun olup olmadığı noktasında karar verebilmeniz için yazımızda paylaştığımız görsellerin pürdikkat bir şekilde incelenmesi yerinde olacaktır.

Evlerinizin dekorasyon imajına en uygun olacak sarkıt modellerini, yazımızdan ve paylaştığımız görsellerden ilham alarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tekli Sarkıt Avize Modeli

Tekli sarkıt avize modeli
Tekli sarkıt avize modeli

Tekli avize modeli seçerken ilk başta gövdesinin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra odayla uyumuna, odada nasıl duracağına bakılmalıdır.

Klasik Sarkıt Avize Modelleri

Klasik sarkıt aydınlatma
Klasik sarkıt aydınlatma

Bu modellerde 3, 4, 5, 6 kollu seçenekler bulunmaktadır. Klasik sarkıt aydınlatma seçerken odanın uyumu büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Kollu sarkıt aydınlatmalarda isteğe ve ihtiyaca göre farklı camlar tasarımda kullanılabilmektedir.

Kristal Taşlı Sarkıt Avize Modelleri

Kristal taşlı sarkıt avize
Kristal taşlı sarkıt avize

Görsel açıdan ön plana çıkan kristal taşlı sarkıt aydınlatma modelleri günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Siz de evlerinizde kristal taşlı olan modelleri kullanmayı düşünüyorsanız, kullanılan taşların kalitesine ve kristalize taş olmasına dikkat etmelisiniz.

Kaliteli kristalize taşlar berrak bir su damlasını şeklinde görünüşe sahiptirler ve hiçbir zaman da bu görünüşlerini kaybetmezler.

Normal camlardan üretilmiş olan prizmatik taşlar ise hafif yeşilimtrak tonda bir görüntüye sahip olup, zamanla matlaşıp parlaklığını kaybederler. Kristal taşlı sarkıt avizeleri salon, yemek odası ve oturma odalarında kullanabilirsiniz.

Sarkıt Avize Fiyatları – Trendyol

Sarkıt Avize Fiyatları – Hepsi Burada

Sarkıt Avize Fiyatları – Koçtaş

Sarkıt Avize Fiyatları – Vivense

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir