Sarkıt avize

Sarkıt Avize Modelleri ile Odalarınızın Havasını Değiştirin

Sarkıt avize modelleri kullanarak evlerinizin dekoratif görünümüne katkı sağlayabilir ve verimli aydınlatma alanları oluşturabilirsiniz.

Ev dekorasyonu denilince ilk akla gelen duvar boya ve renkleri, duvar kaplama kağıtları, aksesuarlar, yer döşemeleri, perdeler, halılar ve benzerleri olmaktadır.

Halbuki aydınlatma konusu da dekorasyon açısından en az bu saydıklarımız kadar mühimdir.

Maalesef zamanımızda aydınlatma konusu es geçilmekte, kıymeti doğru bir şekilde takdir edilememektedir. Evlerin içini ne kadar kıymetli ve süslü eşyalar ile dizayn edersek edelim, aydınlatma konusunda doğru bir çalışma yapılmadıkça hep bir şeyler eksik kalacaktır. Bu yüzden tasarım hususunda başarının yakalanabilmesi için mutlaka ışıklandırmaya dikkat edilmelidir.

Sarkıt Avize

Önemi

sarkıt aydınlatmanın önemi

Sarkıt aydınlatmanın önemi

Eski yapıların çoğunda aydınlatma sistemleri tek olacak biçimde ve ortaya gelecek şekilde konumlandırılırdı. Bu da odaların loş görünmesine, yetersiz aydınlatmaya ve görsel açıdan hoş olmayan bir görünüme yol açardı. Artık günümüzde değişen dekorasyon anlayışıyla birlikte evlerde asma tavan uygulamaları yapılmakta ve ankastre spot ışıkları kullanılarak yetersiz aydınlatma sorunlarının üstesinden gelinmektedir. Ancak bu sistemler odalara yeterli ışık sağlayıp aydınlatma noktasındaki sorunu çözseler bile dekorasyon açısından eksik kalmaktadırlar.

Dekorasyonda Spot Lamba Kullanımı

İşte tam bu noktada sarkıt avize modelleri devreye girmektedir. Hem aydınlatma açısından hem de dekorasyon açısından evlerinize şıklık katacak bu modeller ile evlerinizin havasını bütünüyle değiştirebilirsiniz. Doğru şekilde yapılan ışıklandırmalar, evlerin muhteşem görünmesini sağlar. Evlerde salon ve yemek odaları en çok vakit geçirilen alanlardır. En çok vakit geçirilen alanlarda aydınlatmanın doğru bir şekilde sağlanması konfor ve görsellik açısından mutlaka gereklidir.

LED Işık Dekorasyon Fikirleri

Salonlarda Sarkıt Aydınlatma Seçimi

Salon sarkıt avize seçimi

Salon sarkıt avize seçimi

Modern sarkıt aydınlatmalar hem görsel açıdan hem de işlevsellik bakımından ilk tercih edilen avizeler arasında yer almaktadır. Salonlar için genellikle sarkıt aydınlatmalar standart ölçülerin dışında büyük boylarda olacak şekilde üretilmektedir. Salon için seçim yaparken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar başlıca olmak üzere; avizeler mutlaka odanın büyüklüğüne uygun bir ölçüde olmalıdır ve mobilyalar ile dekoratif anlamda uyumlu olacak şekle ve görüntüye sahip olmalıdır, şeklinde sıralanabilir.
Çoklu ve modern sarkıt aydınlatma modelleri vazgeçilmez yaşam alanlarımız olan evlerimizde sıklıkla tercih edilmektedir. Son dönemlerde tekli sarkıt avize modelleri de epey rağbet görmektedir.

Diğer Avizelerden Farkı

Sarkıt avizenin diğerlerinden farkı

Sarkıt avizenin diğerlerinden farkı

Sarkıt avize modelleri günümüz trendleri arasında yer almaktadır. Diğer avize modelleriyle arasındaki en önemli fark, sarkıt aydınlatma ürünlerinin tavandan aşağıya doğru sarkmasıdır, diyebiliriz. Özellikle yüksek tavana sahip alanlarda tercih edilmesinin sebebi budur. Normal bir evin tavan yüksekliği ortalama olarak 2.70 metre olmaktadır, fakat loft mimari uygulanmış evlerin tavanları ise daha yüksekçe olmaktadır.

Loft mimari uygulanan evler çift daire yüksekliğine sahip olduğundan dolayı; bu dairelerde ışıklandırmadan en güzel biçimde verim alınabilmesi için sarkıt aydınlatma modelleri tercih edilebilir.

Diğer Aydınlatma Ürünleri İle Kullanımı

Sarkıt Avizelerin Diğer Aydınlatmalarla Kullanımı

Sarkıt Avizelerin Diğer Aydınlatmalarla Kullanımı

Salon sarkıt avizeleri ile birlikte led, abajur, aplikler, lambeder gibi farklı ışıklandırmalarda kullanarak salonunuzda güzel ve uyumlu bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Elbette profesyonellerden ve işlerinin erbabı olan kimselerden destek almanız tasarımsal ve işlevsellik anlamında alacağınız katkıyı katbekat artıracaktır.

Size ve Evinize En Uygun Olan Modeli Seçin

Sarkıt avize model seçimi

Sarkıt avize model seçimi

Sarkıt avizelerde pek çok seçenek bulunmaktadır. Türkiye’de avize üretme konusunda birçok firmalar ve markalar mevcuttur. Bu markalar yeni trendleri takip ederek kendilerini sürekli geliştirip, yenilemekte ve avize kataloglarına devamlı yeni ve trend olacak modeller üretmektedirler.

Nihayetinde sarkıt aydınlatmalarda değişik tarzlarda üretimler yapılabilmektedir. Bunca çeşit arasından kendi dekorasyonunuza ve stilinize en uygun modeli bulmanız gerekmektedir. Sarkıt avizelerde vintage, retro, minimal, modern, elegant, avangard ya da otantik adında birbirinden farklı desenler bulunmaktadır.

Aydınlatma Önerileri – Evler için aydınlatma seçimi nasıl yapılır?

Materyallere Göre Sarkıt Avize Modelleri

Sarkıt Aydınlatmalarda Kullanılan Malzemeler

Sarkıt Aydınlatmalarda Kullanılan Malzemeler

Sarkıt avizeleri diğer tarzlardan ayıran bir diğer özellik ise üretiminde kullanılan farklı materyal cisimleridir. Mesela metal, ahşap, ferforje, alüminyum, makrome ipi ya da krom gibi. Sarkıt aydınlatmaların görüntüsünde kullanılan materyallerin görsel açıdan önemi büyüktür. Ahşaptan üretilenler daha doğal bir görüntü sergilemekteyken ferforje ile üretilen avizeler ise daha modern bir görüntü oluşturmaktadır. Bu sebeple endüstriyel dekorasyon anlayışlarında ferforje yapılı sarkıt avizelerin kullanılması daha yerinde olacaktır.

Krom ve alüminyumdan üretilenler günümüz modern dekorasyon anlayışında çokça kullanılmaktadır. Bu modeller dekorasyonlarınıza zarafet katmaktadır. El emeği sarf edilerek makrome ipi ile üretilen sarkıt avizeler ise daha enerjik ortamlar oluşturmak için tercih edilmektedir.

Sarkıt Avize Modellerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçim yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Seçim yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Sarkıt aydınlatma seçerken ya da seçtikten sonra   dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Örneğin, avizenin boyu; tavanın yüksekliğine uygun olmalıdır. Özellikle hol veya koridor gibi alanlarda standart boy uzunluğuna sahipseniz sarkıt aydınlatma tercih etmek kötü bir görünüme sebep olabilir. Görünüş açısından kötü olabileceği gibi geçiş esnasında da size zorluklar yaşatabilir.

Sarkıt aydınlatma ürünlerinin sarkan kısımlarının gövdeye iyice monte edilip edilmediğine dikkat etmelidir. Kaliteli ve sağlam malzemeden yapılanları seçilmelidir. Sarkıt aydınlatma modellerinin bazıları ağır olduğundan dolayı; tavanın yapısına uygun olmalıdır. Asma tavanlarda kullanılacak avizenin ağırlığına muhakkak dikkat etmelidir. Çünkü ağırlıkları sebebiyle asma tavanların çökmesine sebep olabilir.

Salon Asma Tavan Modelleri

Sarkıt Avize Modelleri

Değişik tür ve modellerde sarkıt aydınlatmaların üretiminin yapıldığından dem vurmuştuk. Modellerin daha iyi anlaşılabilmesi ve evlerinize uygun olup olmadığı noktasında karar verebilmeniz için yazımızda paylaştığımız görsellerin pürdikkat bir şekilde incelenmesi yerinde olacaktır. Evlerinizin dekorasyon imajına en uygun olacak sarkıt modellerini, yazımızdan ve paylaştığımız görsellerden ilham alarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tekli Sarkıt Avize Modeli

Tekli sarkıt aydınlatma modeli

Tekli sarkıt aydınlatma modeli

Tekli sarkıt avize modeli seçerken ilk başta gövdesinin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra odayla uyumuna, odada nasıl duracağına bakılmalıdır.

Klasik Sarkıt Avize Modelleri

Klasik sarkıt aydınlatma

Klasik sarkıt aydınlatma

Bu modellerde 3, 4, 5, 6 kollu seçenekler bulunmaktadır. Klasik sarkıt aydınlatma seçerken odanın uyumu büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Kollu sarkıt avizelerde isteğe ve ihtiyaca göre farklı camlar tasarımda kullanılabilmektedir.

Kristal Taşlı Sarkıt Avize Modelleri

Kristal taşlı aydınlatma

Kristal taşlı aydınlatma

Görsel açıdan ön plana çıkan kristal taşlı sarkıt aydınlatma modelleri günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Siz de evlerinizde kristal taşlı olan modelleri kullanmayı düşünüyorsanız, kullanılan taşların kalitesine ve kristalize taş olmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli kristalize taşlar berrak bir su damlasını şeklinde görünüşe sahiptirler ve hiçbir zaman da bu görünüşlerini kaybetmezler. Normal camlardan üretilmiş olan prizmatik taşlar ise hafif yeşilimtrak tonda bir görüntüye sahip olup, zamanla matlaşıp parlaklığını kaybederler. Kristal taşlı sarkıt avizeleri salon, yemek odası ve oturma odalarında kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP YAZIN