ALÇIPAN ASMA TAVAN NASIL YAPILIR?

Alçıpan Asma Tavan Nasıl Yapılır? - Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

ALÇIPAN ASMA TAVAN

Alçıpan Asma Tavan Nedir?

Alçıpan asma tavan, karkas sistemi olarak u-c galvaniz profiller veya kutu profil ile yapılan tavan sistemidir. Askı çubukları ile mevcut döşeme tavan – asma tavan arasında projesine göre belli miktarda boşluk bırakılır. Mevcut boşlukta mekanik ve elektrik tesisatlarının montajı yapılır. İsteğe göre tavan arasında ses ve ısı yalıtımı da yapılabilir. Tavanlarda ayrıca ışık bandı, perdelik, spot  gibi uygulamalarla birlikte estetik bir görüntü vermek içinde kullanılır. Kullanılan malzemeye göre akustik, yangına dayanıklı ve neme karşı dayanıklı olabilirler.

Galvaniz u-c Profilli Alçıpan Asma Tavan

U-C GALVANİZ PROFİLLERLE ASMA TAVAN YAPILMASI
U-C GALVANİZ PROFİLLERLE ASMA TAVAN YAPILMASI
U-C GALVANİZ PROFİLLE ASMA TAVAN YAPILMASI
U-C GALVANİZ PROFİLLE ASMA TAVAN YAPILMASI

Alçıpan Asma Tavan Yapılmasında Kullanılan Malzemeler

U-C Galvaniz profilli alçıpan asma tavan yapılmasında kullanılan malzemeler şunlardır.

   Alçı levha (Kullanım amacına göre beyaz – fx alçıpan, yeşil alçıpan, kırmızı alçıpan, akustik alçıpan, yangına dayanıklı alçıpan) 

   Galvaniz TC Profilleri

  Galvaniz TU Profilleri

   Ekleme Parçası

   Dübel – vida

   Çelik Dübel

   Askı Çubuğu 

   Askı Maşası

   Klips

   Borazan Vida

   Derz Bandı

   Derz Dolgusu

   Sarf Malzeme

Alçıpan Asma Tavan Uygulaması

Alçıpan Asma Tavan Kotunun Belirlenmesi

Projede verilen, yada yapılması planlanan asma tavan kotu lazer yardımı ile işaretlenir. Şantiyelerde +1 kotundan taşınarak projede istenilen kota göre işaretleme yapılır. Mesela tavan kotu 2.80 m ise bitmiş +1 kotu asma tavan yapılacak mahale taşınarak +1 kotuna 1,80 m daha eklenerek alçıpan asma tavanın bitmiş alt kotu bulunur. Öncelikle TU profillerin montajı duvara yapılacağı için 1,80 m’ye alçıpan kalınlığıda eklenere TU profilin alt kotu bulunur. Bu kot lazer yardımı ile oda içerisine dağıtılarak TU profillerin sabitlenmesi yapılır.

TU Profillerin Dübel Vida ile Sabitlenmesi

Tavan U profilleri (TU28) dubel-vida-pul yardımı ile lazer terazi ile işaretlenen kota 60 cm aralıklarla sabitlenir. (Şartnamede farklı ölçü belirtilmişse o ölçü alınır.)

Çelik Dübel ve Askı Çubuklarının Montajı

Çelik dübellerin tavana sabitlenmesi

A ekseni boyunca 90 cm aralıklarla, B ekseni boyunca ana taşıyıcı aralığı kadar (genellikle 90 veya 110 cm) dübel gelecek şekilde tavana dübel yerleri işaretleme yapılır. İşaretlenen yerler matkapla delinerek çelik dübel tavana askı çubukları ile birlikte sabitlenir. Askı çubuklarına klipsli askı maşasının yerleştirilmiş olması gerekir.

Ana Taşıyıcı TC Galvaniz Profillerin Montajı

Tavan C profilleri olması gereken ölçülere göre kesilir. Klipsli askı maşası  tavan C profilin içerisine yerleştirilir. Askı çubuğunun fazla kısmı bükülür. Ana Taşıyıcı TC profil aralığı 90-110 cm arasında olabilir.

Ara Taşıyı TC Galvaniz Profillerin Montajı

Tali profiller (en alttaki c profiller) daha önceden montajı yapılan TU galvaniz profillerin içerisine dik olacak şekilde geçirilir. Gerekli yükseklik ayarı yapıldıktan sonra tali Tavan C galvaniz profilleri, ana Tavan C taşıyıcı profillere klipslerle montajı sağlanır. Klipslerin uç kısımları kıvrılarak profillerin sabitlenmesi sağlanır. Profillerin aks aralıkları metre ile kontrol edilir, düzeltilmesi gereken kısımlar ölçüsüne getirilir. Karkasın yüzey kontrolü yapılır.

Alçıpanların Vidalanması

Alçıpanların Vidalanması

30 cm aralıklar ile alçıpan levhalar galvaniz profillere matkap uçlu  ile vida ile vidalanır. Dikkat edilmesi gereken nokta yan yana gelen levhalarda şaşırtmalı montaj uygulaması yapılır. Yalıtım amaçlı isteğe bağlı taşyünü yerleştirilerek yalıtım sağlanır.

Alçıpan Derz Bandı ve Derz Dolgu Alçısı

Alçı plakaların kısa kenarları küt olduğu için bu kısımlara maket bıçağı ile suni pah açılır.  Yapışkanlı derz bandı ile  alçıpan levhaların ek yerleri bantlanır. Derz bandı ve vidaların üzerine derz dolgu alçısı uygulanır.

Alçıpan imalatı sonrasında spot yerlerinin açılması, saten alçı çekilmesi ve diğer klima, menfez gibi montaj malzemelerinin yerine montajı ile imalat bitirilir.

   Uygulama Videosu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*