Bazalt küptaş

Bahçe Duvarı Kaplama Malzeme ve Modelleri

bahçe duvar kaplama

Bugün yapıları bahçe duvar kaplama ile modernize etmek çok kolay. Bahçe duvarlarının düzenlenmesi genellikle atlanan bir konudur. Oysa ki bahçe duvarlarını güzel bir hale getirmek bahçe peyzajı için doğrudan doğruya katkı sağlayacaktır.

Kayrak taşı, patlatma taş, doğal taş ve blok duvarlar sayesinde bahçelerinizi göz kamaştırıcı hale getirebilirsiniz. Her biri ayrı güzel olan bahçe duvar modellerini inceleyebilir, kendi bahçenizde uygulamak istediğiniz modele böylelikle karar verebilirsiniz. Bu uygulama kati surette tasarımsal olarak bahçenize ivme kazandıracaktır.

Bahçe duvarına ne yapılabilir? sorusuna aşağıda sıralanan konu maddelerine ve ilgili görsellere bakarak karar verebilirsiniz. Yapacağınız tasarımlar için size iyi bir fikir vereceğinden emin olabilirsiniz.

Bahçe Duvar Kaplama

Bahçeli eve sahip olmak günümüz koşullarında bir şanstır. Doğadan ve yeşillikten alıkonulmuş, beton yapılara mahkûm edilerek ruhtan soyutlanmış yapılarda hapishane hayatı yaşamak mecburiyetinde bırakılan insanlar, bu sözümüzün haklılığına delildir. Elimize geçen bu şansı iyi değerlendirmek gerekir. Bahçeleri güzel kılan iyi bir dizayndır.

Bahçeleri her türlü hava koşuluna dayanabilecek ve içerisinde her mevsim yaşanabilecek duruma getirmelidir. Genellikle bahçe peyzajı projelerinde yer verilmeyen ama dekorasyon açısından hayati önem taşıyan bir konudur; bahçe duvar kaplama işleminin yapılması. Bu işlemin evin mimari yapısıyla uyumlu bir şekilde yapılması gereklidir.

Doğal Taş Duvar Nasıl Yapılır? Taş Duvar Çeşitleri Nelerdir?

Bahçe Duvar Kaplama Malzemeleri

Bahçe duvarı kaplama
Bahçe duvarı kaplama

Bahçe duvarları için metal, plastik, taş, yığma beton, ahşap tabanlı malzemeler kullanılabilir. Birbiriyle uyumlu olacak şekilde kullanılarak güzel ve dikkat çekici yapılar ortaya çıkarılabilir. Alanında uzmanlık ve ustalık gerektiren bir iştir bahçe duvarı yapımı. Tasarımdan, uygulama aşamasına kadar uzanan zorlu süreci doğru bir şekilde yönetmek gerekir.

Klasik ve sade tarz bahçe duvarları tercih edip bahçelerinizi standardize edebilirsiniz ya da modern bir biçimde bahçe duvarı kaplama yaparak, bahçelerinizi ön plana çıkarabilir ve oldukça şık bir hale getirebilirsiniz. Bahçe tasarımları hakkında görsel açıdan da fikir sahibi olmak için yazımızda paylaşacağımız görselleri inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  JAPON BAHÇESİ NEDİR? JAPON BAHÇE TİPLERİ NELERDİR?

Dış Cephenin Önemi

Bahçe Duvarı Kaplama Malzemeleri
Bahçe Duvarı Kaplama Malzemeleri

Yapılarda görsel açıdan ilk değerlendirme dış cephelerden başlar. Dış cephenin es geçildiği dekorasyonlar başarısız olarak addedilir. İlk izlenimin olumlu olması ve hem ev sahiplerinin hem de misafirlerin içlerine sinen, onları kendine çeken bir tasarımın oluşturulabilmesi için dış mekânın da en az iç mekân kadar önemsenmesi gerekir.

İç ve dış yapıların uyumuna son derece dikkat etmelidir. Bu cihetle eğer bir binada betopan ya da prekast cephe imalatları kullanılmış ve bunlar ile kaplama yapılmış ise yine aynı malzemelerden ya da onlara eşdeğer, muadil bir ürün ile tasarımı devam ettirmelidir.

Bahçe Duvar Kaplama Nerelerde Yapılır?

Bahçe duvarı taş kaplama
Bahçe duvarı taş kaplama

Cafeler, restoranlar, yalı, villa, konak, köşk, bina, site ve kurumlar vb. gibi pek çok alanda bahçe duvar kaplama işlemi yapılmaktadır. Özellikle son dönemde ticari işletmeler tarafından rağbet görmektedir. Bahçe duvarı için peyzaj firmaları ile görüşebilir, deneyimli ve tecrübeli olan ustalara bahçe duvarlarınızı inşa ettirebilirsiniz.

Bahçe dekorasyonu konusunda eksik kalmamak ve dışarıya karşı heybetli ve çekici bir görüntünün oluşturulmasını istiyorsanız ve bunun yanı sıra, evinizin değerini artırmak istiyorsanız; bahçe duvarı konusunu doğru bir şekilde hayata geçirmelisiniz. Elbette bu iş için uzman kişilerle çalışabileceğiniz gibi el maharetinize güveniyorsanız kendiniz de bu işe soyunabilirsiniz.

Doğal Taş, Ahşap ve Beton Kaplama Modelleri

Doğal taş, ahşap ve beton kaplama
Doğal taş, ahşap ve beton kaplama

Eğer ki yapıda sadece taş kullanmak niyetindeyseniz taşlar ve çeşitleri hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Ta ki bahçe duvarı için en uygun taş modelini bulana dek.

Bahçe duvarında beton temel kullanacak ve demir korkularla bunu tamamlayacaksanız, metali birleştirme konusunda teknik bilgi almanız gerekir veya sadece bu noktada uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Bahçe duvarı modelleri arasında en fazla tercih edilen modellerden birisi ahşap bahçe duvarlarıdır. Bu modelin uygulanması kolay ve ekonomiktir. Ayrıca doğal ve hoş bir görüntü sağlar. Bu sebeple en çok tercih edilenler arasındadır.

Sadece ahşap ya da ahşap duvarları beton, metal gibi diğer malzemeler ile destekleyerek bu türde bir bahçe duvarı inşa edebilirsiniz. Doğal bir görüntü için salt ahşap duvarları tercih etmek yerinde olacaktır. Bu tarz bir oluşum bahçe peyzajı konusunda doğallık bakımından epey katkı sağlayacaktır.

Birbirinden Farklı Resimli Bahçe Düzenlemesi Önerileri

Bahçe Duvar Kaplama Yapımında Uzman Yardımı

Bahçe duvar kaplama taşları
Bahçe duvar kaplama taşları

İyi bir bahçe duvarı inşa edebilmek için sadece bilgi sahibi olmak tek başına yetersizdir. Deneyiminiz olmadan ne kadar bilginiz olursa olsun hayalinizdeki bahçe duvarını inşa etmeniz zor olacaktır. Yapım işinde birkaç malzeme kullanacaksanız bunları birleştirme konusunu iyice öğrenmeli ve dikkatli şekilde bunu uygulamaya dökmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bahçe Düzenlemesi Önerileri Müstakil Ev Bahçe Düzenlemesi

Bahçe duvarları tasarım olarak mutlaka bahçe peyzajı ile mütenazır olmalıdır. Birbirini tamamlamayan, bir bütünün parçaları gibi görünmeyen ve farklı şekilde oluşturulan bahçe peyzajı ve duvarları kötü bir görüntü ortaya koyar. Estetik açıdan buna azami derecede dikkat etmelidir.

Bahçe duvarı, bahçenizin şekline de uyum sağlamalıdır. Bahçenin geometrik yapısına uygun olmalıdır. Bahçe duvarı kaplama ise bahçe peyzajınıza denk düşmeli, onu tamamlayacak tarzda yapılmalıdır. Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde şık bir bahçe elde etmiş olacaksınız.

İnşa sırasında kullanılacak yöntemler doğru bir şekilde seçilmelidir. Geçici ve kalıcı birleştirme yöntemlerini merhale merhale uygulamalıdır. Yüksek bir bahçe duvarı isteniyorsa, temelin sağlam olmasına dikkat edilmeli ve buna uygun bir tasarımı tercih edilmelidir. Malzemeleri de bunun için yeterli olacak ölçüde kullanmalıdır. Metal malzeme kullanarak bahçe duvarınızı oluşturmayı istiyorsanız, metal korkulukların yere kavi şekilde oturmasını sağlamalıdır.

Bahçe Duvar Kaplama Çeşitleri

Bahçe duvar kaplama çeşitleri
Bahçe duvar kaplama çeşitleri
Bahçe duvar kaplama modelleri
Bahçe duvar kaplama modelleri

Bahçe duvarı tasarımı için çeşitli malzemelerin kullanıldığı bir tasarım tercih edilebilir. Metal korkulukların bulunduğu bir bahçe duvarı isteniyorsa, betonarme temel kullanılabilir. Ve betonarme yapıyı şık gösterecek tuğla desenli taş kaplama malzemeleri uygulanabilir. Ya da mermer ile de kaplama yapılabilir.

Bahçe duvarı için birden çok malzeme kullanacaksanız; beton zemin, şık metal korkuluklar, bunların yanına kompozit malzemelerin eklenmesiyle güzel bir bahçe duvarına sahip olunabilir. İç bahçenin dışarıdan görünmesini de perdeleyen bu yapı ile hoş bir görüntü elde edilebilir. Avantajlı olan bu tip bahçe duvarı modelleri betonarme bahçe duvarı modellerine göre daha ekonomiktir.

Bahçe Duvar Kaplama Fiyatı

Bahçe duvarlarında tercih edeceğiniz ürüne göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse duvarlarda kültür taşı kullanmayı isterseniz, bu diğer çeşitlere göre daha pahalı ve uygulanma açısından da masraflı bir seçim olacaktır.

Daha uygun fiyatlı bir yol aranıyorsa, patlatma mozaik ya da patlatma taş tercih edilebilir. Bu seçim hem fiyat hem de uygulanma açısından daha uygun olacaktır. Bahçe duvarı örmek için ihtiyacınız olacak taşlar, mesela kayrak taşları m2 olarak değil ton olarak satışa sunulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri Nelerdir?

Peyzaj ürünleri satan yerlerden ya da maden ocaklarından temin edilebilir. Tabii peyzaj için bu gibi doğal taşları; renklerine ve ebatlarına göre ayıran ve özelleştirip satan işletmeler de mevcuttur.

Doğal taş ve kayrak taşının fiyatları diğer ürünlere göre daha ucuzdur. Kayrak taşları ayrıca bina dış cepheleri kaplamada da kullanılmaktadır. Doğal taşlar ise günümüzde maden ocaklarının molozları olarak görülmektedir ve çok tercih edilmediği için fiyatı da o oranda düşüktür. Bu ürünlerin kendisinden ziyade taşıma, nakliye işlemi daha pahalıya gelebilir. Bu sebeple taşıma işini de üstlenen firma veya ustalarla çalışmak iyi olacaktır.

Bahçe Duvar Kaplama için Kullandığınız Taşları Diğer Alanlarda da Kullanın

Bahçe duvarı tasarımının uyumu
ŞIk bahçe duvarı taş kaplama

Bahçe duvarlarını taş ile kaplarken diğer alanlara da taş kaplama yaparak bütüncül bir tasarım oluşturabilirsiniz. Mesela, bahçeye giden yolda bir merdiven ihtiyacınız var ise bahçe duvarı kaplama da kullandığınız taşlar ile bunu düzenleyip, süsleyebilirsiniz. Bu taşlarla ocaklar, şömineler inşa edebilir, oturma alanları oluşturabilirsiniz.

Taşları Dikkatli Seçin

Bahçe duvarında taş seçimi
Bahçe duvarında taş seçimi

Bahçeniz için karar verdiğiniz taşı zeminde de kullanmak istiyorsanız kışın buzlanma sebebiyle fazla kaygan olmaması için gerekli önlemleri almak gerekir. Bunun için yüzeylerinde ya da derz aralıklarında birtakım işlemler uygulanabilir.

İstinat duvarı için kullanılacaksa direncin ölçülmesi gerekir. Yoğun yağışlar toprağı gevşetmektedir. Bu da duvara fazladan yük oluşturacağı anlamına gelir. Bir kazaya mahal vermemek için duvarın mutlaka dayanıklı ve güçlü olması gerekir. Su birikintisine sebep olacak tarzda bir bahçe duvarı yapılacaksa, yapının çürümemesi için suların tahliye edileceği olukların oluşturulması ya da drenaj sisteminin yapılması gerekir.

Bahçe duvar kaplama için çeşitli taş kaplama ürünleri bulunmaktadır. Kullanılan ürün görünüşte önemli rol oynayacaktır. Seçim yapılırken bunu göz önünde bulundurmalıdır. Bahçede elde etmek istediğiniz görünüşe göre karar vermeniz yerinde olacaktır, her ürünün kendine ait dokusu ve karakteristik yapısı vardır.

Bir diğer kritik faktör ise bahçe duvarınız seçtiğiniz malzemeden mi oluşacak? Yoksa betondan kalıplar ile oluşturulan duvara, bahçe duvar kaplaması mı yapılacak? Bu sorulara cevap aramalı ve buna çok iyi bir biçimde karar vermelidir.

Bahçe peyzaj tasarımında ve dekorasyonunda bahçe duvarları önemli bir role sahiptir. Bahçe duvarlarını sadece sınırların belirlendiği bir yapı olarak görmek yanlıştır. Peyzaj konusunda da size yardımcı olacak bir etkendir. Bahçe duvarları ile bahçe dekorasyonunda müthiş bir çığır açmanız mümkün.

Sadece taştan bir duvar yerine, duvarların yapısı ile uyumlu -bunun için gerekli alanları tasarlayarak- özel saksılar kullanılabilir ve asma saksılarla çiçeklerinizi güzelce sergileyebileceğiniz bölmeler oluşturabilirsiniz. Ya da bu alanları aydınlatma için de kullanabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir