ahşap deck
ahşap deck

Ahşap Deck ve Kompozit Deck Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ahşap Deck

Ahşap deck, zemin ya da beton üzerine toprak veya yapı iskeleti ile teması kesilmiş beton atılmadan uygulanan ahşap kaplamalardır. Deck kelimesi güverte anlamına gelmektedir. Ahşap deck seçilirken dikkat edilecek en önemli nokta sudan ve güneşten etkilenmeyecek ağaç türlerinden seçimlerin yapılmasıdır. Diş budak, teak, iroko, termowood çam gibi ağaçlardan üretilen ahşap deckler, pek çok çeşide sahiptir ve bunlar arasından kullanacağınız ortamların yapısına uygun seçimleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Çünkü bu ağaç türleri kolay kolay esnemeyen, çok sıkı yapıda olan, suya dayanıklı ve güneşe karşı uzun ömürlüdürler. Boya gerektirmezler. Günümüzde evlerde, villa bahçelerinde, gemi güvertelerinde, marinalarda, plajlarda, iskelelerde, havuz kenarları, teraslaryürüme yolları, pergola (çardak)larda, çit verandalar, banyo içi gibi yerlerde tercih edilmektedir.

Ahşap deck zemin kaplama
Ahşap deck zemin kaplama

Resimli Örnekler ile Evinizin Terasını Yenileyin

Kompozit Deck

Kompozit deck zemin kaplama
Kompozit deck zemin kaplama

Kompozit deck ise ahşap ile plastiğin birleşimi ile oluşturulan uzun ömürlü bir zemin kaplama türüdür. %60 ahşap unu (tozu), % 40 plastik (polymer) karışımıyla elde edilen bir yer kaplamasıdır. Kompozit decklerin içinde parazit, mantar renk pigmentleri ve küf önleyici bileşenler bulunmaktadır. Bu ürünler dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dayanıklı bir yapıdadır.

Kompozit Deck Kaplama
Kompozit Deck Kaplama

Peki, kompozit deck’i bu kadar popüler yapan şey nedir? Kompozit deck ürünlerinin tek dezavantajı biraz pahalı bir seçim olmasıdır. Avantajları ise saymakla bitmemektedir. Kompozit deckin bakım gerektirmemesi, yıllarca zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde kullanılması, dayanıklı oluşu, malzemenin uzun ömürlü olup, her yere uyum sağlayacak yapıda olması vb. gibi. Aynı zamanda kompozit deck ürünleri kıymıklaşma yapmamakla beraber nemden de etkilenmezler.

Kompozit deck montajı
Kompozit deck montajı

Bu ürünlerde istenilen ölçü ve ebatlarda üretim olanağı bulunmaktadır. Montajı oldukça kolaydır. Sadece uygulanacak zeminin düz ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kompozit deckler yerlerinden kolayca sökülebilir ve sonrasında da başka bir yerde yine kullanılabilirler. Kompozit deckler kaymayı önleyen yüzeylere sahiptirler. Dış mekanlarda kullanılan diğer doğal ahşap ürünler gibi çürüme, küflenme, nemlenme gibi durumlara maruz kalmazlar. Kompozit deck ürünleri kolayca deforme olmadığından dolayı diğer ahşap ürünlerdeki gibi sık sık bakım da istememektedir.

İlginizi Çekebilir:  ALÇIPAN NEDİR? ALÇIPAN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Havuz Kenarı kompozit deck kaplama
Havuz Kenarı kompozit deck kaplama

Kompozit deck ürünleri çoğunlukla cafelerde, havuz kenarlarında, restaurantlarda, banyolarda, tereslarda, saunalardada tercih edilmektedir.

Ahşap Deck ile Kompozit Deck’in Benzer Özellikleri Nelerdir?

Ahşap ve Kompozit deckin benzerlikleri
Ahşap ve Kompozit deckin benzerlikleri

Ahşap deck ve kompozit deck sağlam yapıdadırlar ve fiziksel özellikleri sayesinde dış mekanlarda rahatlıkla kullanılmaktadır,
– Ahşap deck’te, kompozit deck’te  havuz kenarları ve de saunalar için uygun bir seçenektir.
– Ahşap deck’te, kompozit deck’te suya karşı dayanıklılığından dolayı ne kadar ıslanırsa ıslansınlar bir zarara uğramazlar. Bu yüzden ıslanma riski bulunan her yerde gönül rahatlığıyla kullanılırlar.
– Sert hava koşullarına, doğal aşınmalara ve yıpranmalara karşı son derece dayanıklıdır. Uzun ömürlü olmasını sağlayacak muhkem yapıya sahiptirler.
– Ahşap deck’te, kompozit deck’te güneşe dayanıklı olduğundan dolayı bozulma ve solma yapmazlar.
– Ahşap deckte, kompozit deck’te şık, doğal ve estetik bir yapıya sahip olduklarından dolayı her ortama uyum sağlarlar.
– Ahşap deck’te, kompozit deck’te doğal olduğundan dolayı çevre dostudur ve kullanıldıkları ortam ile bir bütün oluştururlar.

Kompozit deck özellikleri
Kompozit deck özellikleri

Kompozit deckler ahşap görünüme sahip estetik ve kullanışlı bir zemin kaplamasıdır. Ahşap tozu (unu) ve polymerin (plastik) birleştirilmesiyle üretilmiş zemin kaplama çeşididir. Kompozit decklerin montajı çok kolay yapılmaktadır. Kompozit deckler uygulanan birtakım işlemler sayesinde katiyen küf oluşumu, çürüme, yosun gibi negatif etkilere maruz kalmaz. Kompozit decklerin içerisinde mantar önleyici bileşenler bulunduğundan dolayı antibakteriyel bir üründür, tahta kurtlarına karşı da korunaklıdır.

Ahşap Deck Yer Döşemesi Kullanmanın 10 Avantajı

Ahşap deck avantajları
Ahşap deck avantajları

1- Ahşap yer döşemeleri paketlerden cilası bitmiş ve kullanıma hazır olarak çıkmaktadır. Böylece döşeme esnasında vakit kaybı olmamakta ve döşendikten sonra da anında kullanıma hazır hale gelmektedir.

2- Orijinal ağaç yüzeylerinin hepsi kendine özgü dokulara sahip oldukları için kullanıldıkları alanları da tasarımsal açıdan özgün hale getirirler.

İlginizi Çekebilir:  Ağır Beton Nedir? Nerelerde Kullanılır?

3- Ahşap hafif ve esnek bir malzeme olduğu için temele gelen yükü de hafifletmektedir.

4- Ahşap deck serisi %100 doğal bir ürün olmasıyla ve kullanıldığı alanlarda insanlara sanki doğayla iç içeymiş gibi bir his vermesiyle ön plana çıkmaktadır.

5- Ahşap doğal bir ürün olduğu için çevreye ve iklime uyum sağlar, olumsuz koşullar karşısında çatlama ve açılma yapmaz.

6- Esnek bir malzemeye sahip olan ahşap deck üzerinde yürürken oldukça hoş bir konfor sağlamaktadır.

7- Her mekana uyacak tarza göre farklı doku ve renk çeşidi bulunmaktadır. Estetik görüntüsü ile diğer yer döşemelerinin önüne geçmektedir.

8- Uygulayacağınız ortamda hoş bir alan oluşturmayı planlıyorsanız ahşap deck yer döşemesi ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

9- İlk döşeme sonrası sistre gerektirmez fakat yıpranma oldukça dilediğiniz kadar sistre edebilirsiniz.

10- Ahşap yer döşemeleri kaliteli ve uzun ömürlü olacak malzemelerden üretilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir