İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Villa bahçe düzenlemesi

Villa Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır? Villa Peyzaj Örnekleri

Dekoratif villa bahçe düzenlemesi üzerine merak ettiğiniz bilgileri yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Her yaşam alanında yeşilden bir parça bulmak her zaman önemliyken, müstakil konutlarda bahçeler daha önemli bir detay haline gelmektedir. Özellikle villa gibi yapılarda dekoratif villa bahçe düzenleme çalışmaları, villanın şıklığını gözler önüne serecektir. Zira bu tür yapılarda ilk izlenim ve şıklık bahçeden başlamakta, bahçesi şık olmayan bir villa düşünülememektedir.

Villa bahçe düzenlemesi çalışmaları yaparken bunu sadece bahçeye özgü çiçek ve ağaçlar olarak düşünmemek gerekir. Çünkü günümüzde muhteşem bir villa bahçe dekorasyonu için kullanılabilecek birçok malzeme bulunuyor.

Hazır satılan ürünlerin yanı sıra kendin yap ürünlerden de faydalanabilir, bahçenizi muhteşem bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Villa Bahçe Düzenlemesi Nasıl Olmalı?

Villa bahçe düzenlemesi, klasik bahçelere nazaran biraz daha dikkat gerektirir. Özellikle dekoratif ürünlere yer vererek bahçenizi daha iç açıcı bir hale getirmeniz oldukça olasıdır.

Yapay Gölet ve Havuz

Villa bahçesi yapay gölet
Villa bahçesi yapay gölet

Bahçenizin müsait olması halinde küçükte olsa yapay bir gölet veya havuza yer vermeniz, villanızın bahçesine bambaşka bir görünüm kazandıracaktır. Şayet bahçenizde yapay bir gölete yer vermeyi düşünüyorsanız etrafına yapacağınız küçük süslemeler ve kaynayan su sistemi, bu görüntüyü daha eşsiz hale getirecektir.

Yapay gölet veya havuzlarda ışıklandırmanın doğru yapılması da son derece önemlidir. Ortama uygun ışıklandırma seçenekleri arasında karar kılarak, daha iyi bir görüntü elde edilebilir.

Kendin Yap Ürünler

Kendin yap ürünler ile villa bahçesi dekorasyonu

Hem daha doğal bir görüntü oluşturmak hem de dekorasyona kendi emeğinizi daha fazla katmak için, kendin yap ürünler iyi bir seçenek olacaktır. Paletlerden veya farklı ahşap malzemelerden değişik şekillerde yapacağınız ürünlerle bahçenizi süsleyebilir, dekoratif anlamda şıklığı yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Peyzajda Kullanılan Süs Bitkileri

Açık alanlar için çiçeklikler yapabilir, küçük dikey tarım alanları oluşturabilir veya masa ve sedir gibi çeşitli ihtiyaçlarınızı kendin yap ürünler ile giderebilirsiniz. Bu ürünleri doğru şekilde konumlandırmakta dekorasyon açısından ciddi önem taşımaktadır. Bunların yanı sıra doğal şekilde tamamen kendi emeğinizle yapacağınız kuş kulübeleri de fazlasıyla şık bir görüntü sağlayacaktır.

Doğal Çitler

Villa bahçesi doğal çitVilla bahçesi doğal çit
Villa bahçe düzenlemesi doğal çit

Doğal çitler, villa bahçe düzenlemesi konusunda en iyi yardımcılardan biridir. Bahçe için gerekli olan çit ihtiyacınızı doğal bir yolla giderirken, aynı zamanda hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Bunun için dikenli ve dikensiz birçok çalı ve bitki türü bulunuyor. Bunlar arasında tercihinize göre farklı renklerde çiçek veren bitkileri kullanabilirsiniz. Ayrıca yaz ve kış ayları için uyumlu olan her zaman yeşil kalan doğal çitler, yine iyi bir tercih olacaktır.

Aydınlatma

Bahçe aydınlatması
Bahçe aydınlatması

Villalarda veya bahçesi aktif olarak kullanılan evlerde hiç şüphesiz en önemli detaylardan biri aydınlatmadır. Bahçe aydınlatmasının doğru olarak yapılması, hem dekorasyon hem de ışıktan en iyi şekilde faydalanmayı sağlar.

Aydınlatma armatürü tercihleriniz için kullanılacağınız güneş enerjisi ile çalışan ürünler sayesinde, faturanıza etki etmeden iyi bir aydınlatma yapabilirsiniz. Özellikle güneş enerjisi ile çalışan dekoratif aydınlatma armatürleri ve yer topları, harika bir dekor için işe yarar bir çözümdür.

Yürüyüş Yolları

villa bahçesi yürüyüş yolu
Villa bahçesi yürüyüş yolu

İllaki her bahçede yürüyüş yolları vardır. Ancak bu yollarında yine dekorasyona uygun olarak tasarlanması önemlidir. Yemyeşil çimenlerin arasında dekoratif ürünlerle şekil vererek hazırlayacağınız yürüyüş yolları, bahçenize ayrı bir bütünlük sağlayacaktır.

Küçük Hayvan Figürleri

Bahçe için hayvan figürleri
Bahçe için hayvan figürleri

Bahçenizde yer vereceğiniz küçük hayvan figürleri, ortamın görüntüsünü değiştirmek için pratik bir çözümdür. Bunun için az maliyetli çeşitli ürünleri tercih edebilirsiniz. Özellikle bölgenizde bulunmayan hayvanların figürlerine yer vermeniz, dekorasyonu daha sıra dışı hale getirecektir.

İlginizi Çekebilir:  Sebze Bahçesi Nasıl Düzenlenir? Sebze Bahçesi Düzeni

Kış Bahçesi

Villa bahçe düzenlemesi Kış bahçesi
Villa bahçe düzenlemesi Kış bahçesi

Kış aylarında da bahçenizi aktif olarak kullanmak ve açık alan keyfini kesintisiz sürdürmek istiyorsanız, kış bahçesi kullanabilirsiniz. Bunu basit bir şekilde yapabilirken, tercihinize göre biraz daha maliyetli ancak şık malzemelerle de yapabilirsiniz. Bir oda tarzında devasa camlarla oluşturacağınız kış bahçesi, kış aylarında yaz aylarında aldığınız zevkin daha fazlasını size sunacaktır.

Oturma Alanı

Villa bahçe oturma grubu
Villa bahçe düzenlemesi oturma grubu

Oturma alanı oluştururken tıpkı iç dekorasyonda olduğu gibi her detayı değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Bahçenizde kullanacağınız mobilyalar arasında renk uyumu sağlarken, bu mobilyaların bahçeye uygun renk ve özelliklere sahip olmalarına da dikkat edin.

Koltuk veya puflar, kullanılan masalar ve diğer mobilya unsurları arasındaki uyum, bahçe dekorasyonunda bütünsel bir görüntü sağlamak için önemlidir. Bu ürünlerin güneş ışınları ve suya dayanıklı olması gerektikleri de akıldan çıkarılmamalıdır.

Sarmaşık ve Yazlık Kamelyalar

Villa bahçesinde kamelya - çardak
Villa bahçesinde kamelya – çardak

Yazlık kamelyalar bahçenizde zaman geçirmek için alternatif bir seçenektir. Bu alanlarda ise sarmaşık tarzında bitkiler kullanarak kamelyanızı şekillendirebilirsiniz. Özellikle birkaç farklı renkte çiçek açan kamelyaları tercih edebilirsiniz.

Hobi Alanları

Bahçede basketbol spor alanı
Bahçede basketbol spor alanı

Bahçenizin kör noktasında oluşturacağınız hobi bahçesi, farklı bir uğraş aradığınızda kullanmak için harika bir seçenektir. Bunun dışında büyük bir bahçeye sahipseniz, spor veya farklı aktiviteler için alanlarda oluşturabilirsiniz. Bir masa tenisi, basket potası veya kondisyona dayalı spor aletlerinden yararlanarak, ufak bir açık spor merkezi oluşturabilirsiniz.

Villa bahçe düzenlemesi için yapacağınız doğru çalışmalar, her zaman vakit geçirmek için harika bir ortam oluşturmanızı sağlayacaktır. Hem ruhen hem de bedensel olarak dinlenebileceğiniz bir ortam elde etmek için, benzer çalışmaları bahçenize uygun şekilde geliştirebilirsiniz.

Villa Bahçe Düzenlemesi Peyzaj Örnekleri

Bahçeli villa modelleri
Bahçeli villa modelleri
Bahçe Villa Peyzaj Örnekleri
Bahçe Villa Peyzaj Örnekleri
Villa bahçesi modelleri
Villa bahçesi modelleri
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir