Malzeme

Kalıp Sistemleri – Geleneksel, Endüstriyel, Ahşap, Metal Kalıplar

Kalıp Sistemleri – Kalıpların Sınıflandırılması

Betonarme elemanlarda kalıp sistemleri teşkil tarzlarına, taşınma biçimlerine, boyutlarına ve kullanılan malzeme cinslerine göre farklı metotlarla sınıflandırılırlar.

Teşkil tarzlarına göre kalıplar

a) Geleneksel kalıp sistemleri

Geleneksel kalıp
Geleneksel kalıp

Betonlanacak yapı elemanlarının ölçülerine uygun olarak kalıp yüzeyi ve yardımcı elemanlarının ahşap kalas ve tahtalardan teşkil edilmesi ile oluşturulan kalıplardır. Beton sertleştikten sonra sökülerek parçalara ayrılırlar. Nispeten ucuz ancak uygulama süresi oldukça uzun olan kalıplardır.

5×10 ve/veya 10×10 kereste ile oluşturulan mahya-ızgara taşıyıcı düzeneğinin yine beton gören yüzünün 2,5 cm tahta ile kaplanması ile teşkil edilirler. Günümüzde sadece beton gören yüzde tahta yerine kontraplak veya plywood malzemesi kullanılmaktadır.

b) Endüstriyel kalıp sistemleri

endüstriyel kalıp
endüstriyel kalıp

Standart kalıp yüzeyi ve yardımcı elemanları bir kalıp elemanı şeklinde birleştirilecek özelliğe sahip olarak metal veya ahşaptan imal edilmiş kalıp sistemleridir. Her birim kalıplanacak elemanın ölçülerine uygun olarak birleştirilerek kullanılır. Böyle bir sistemde panolar, dikmeler, birleşim elemanları boyut (uzunluk, genişlik, yükseklik) yönünden belirli bir derecede ön montaj sağlarlar. İlk yatırım maliyeti açısından ve tek kullanım için pahalı ancak çok hızlı bir metottur.

Taşınma özelliklerine göre kalıplar

a) Hafif kalıp

Endüstriyel kalıplar ve geleneksel kalıplar da bu gruba dahildir. Taşınmasında ve yerine montajında insan gücünün yeterli olduğu ve vince ihtiyaç duyulmadığı, küçük boyuttaki modüler elemanlardan oluşan kalıplardır.

b) Ağır kalıp

Yalnız endüstriyel kalıplar bu grubun içinde yer alır. Yapılacak işe göre hafif kalıpların önceden birleştirilmesiyle oluşan veya hücre şeklindeki üç boyutlu kalıpların oluşturduğu büyük ağırlıkların taşınmasında ve kalıpların yerine montajında vinçe ihtiyaç duyulan sistemlerdir.

Boyutlarına göre kalıplar

a) İki boyutlu kalıp

Yalnız uzunluk ve genişliğe sahip ağır veya hafif kalıp sistemleri bu gruba girer.

Üç boyutlu kalıp

Hücre şeklinde önceden monte edilmiş kalıplardır. Kalıp yüzeyi, kalıp taşıyıcıları, germe ve bağlama elemanları bir birim teşkil eder. Bu tip kalıplar ağır kalıplar içerisinde yer alırlar. Menfez kalıpları ve tünel kalıpları buna bir örnektir.

Malzeme cinsine göre kalıp sistemleri

a) Ahşap kalıplar

Geleneksel kalıplarda kullanılan hem ahşap hem de endüstriyel ahşap kalıp elemanları bu grubun içine girer.

Metal kalıplar

Ağır veya hafif kalıp sistemleri elemanlarının aluminyum, çelik ve benzeri gibi metal malzemelerden üretildiği gruptur.

 

Kaynak

İnş. Müh. Boran ALPASLAN

BETONARME ELEMANLARDA ENDÜSTRİYEL KALIP TEKNOLOJİSİ VE PROJELENDİRME ESASLARI

Paylaşmak Güzeldir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir