kamelya çardak

Bahçe Kamelya ve Bahçe Çardak Çeşitleri ile Bahçelerinizi Güzelleştirin

Bahçe kamelya yapıları sayesinde yazın bahçelerde ve avlularda serinleyebilecek, vakitlerinizi bahçelerinizde rahatça geçirebileceksiniz. Kendinize has yapıyı oluşturabileceksiniz. Kamelya veya çardaklar; silindir, küp vb. gibi geometrik şekillerde ve genellikle ahşap malzemeler ile inşa edilmektedir. Tek kapılı girişleri olduğu gibi birkaç yüzü açık olacak şekilde de tasarlanabilir. Genellikle oturma alanları yapılarda çıkıntı şeklinde olacak formda yapılmaktadır. Şekil ve yapı itibariyle oturma bölümleriyle uyumlu masalar da bu yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Dekorasyon konuları sadece ev içini kapsayan bir süreç değil, aynı zamanda evin dışına da şamil olan bir disiplindir. Güzel bahçeleri olan evlerin alameti farikalarından birisi güzel şekilde konumlandırılmış bahçe kamelya kullanımlarıdır. Günümüzde epey rağbet görmekte ve bahçe dekorasyonunda kullanım sıklığı artmaktadır. Talebin çoğalması ise pek çok modelin ve seçeneğin doğmasına yol açmıştır. Binlerce model arasından bahçenize en uygun olanı seçmek biraz meşakkatli ve kafa karıştırıcı bir durum ortaya çıkarabilir. Kafa karışıklığına son vermek adına bu yazıyı kaleme aldık ve birbirinden güzel kamelya modellerini görsel olarak paylaşarak işinizi kolaylaştırmayı amaçladık. Keyifli okumalar dileriz. Umarız hayalini kurduğunuz çardağı yazımız vasıtasıyla keşfedersiniz.

Bahçelerinize Yaraşır Kamelya Seçimi

Bahçe Kamelya - Gazebo

Bahçe Kamelya

Kamelya yapımlarında demir ya da ahşap malzeme kullanmak tamamen sizin zevkinize kalmış bir meseledir. Örneğin sizin tarzınıza uygun olan malzemelerin, ahşap malzemeler olduğunu düşünüyorsanız, bunların kendi içlerinde kalitelerine göre gruplandığını bilmeniz ve bu doğrultuda seçim yapmanız gerekir. Bunların işçilik safhalarının, uygulama aşamalarının ve tasarım süreçlerinin de niteliği doğrudan etkileme konusunda bir o kadar önemli olduğunu bilmek ve buna uygun hareket etmek de iktiza eder. Kamelyalar evin genel dekorasyonu için önemli bir mihenk taşıdır. Çardak modellerini evin dokusuyla uyumlu olacak ve sırıtmayacak şekilde seçmek icap eder. İster demir ister ahşap malzeme kullanılsın, bunu evlerin tarzına uygun düşecek şekilde belirlemelidir.

Çardak ve kamelyalar bahçenizde eşyalarınızı muhafaza etmektedir. Size güneşten korunmanız için gölgelik vazifesi görmektedir. Oturup dinleneceğiniz alanı oluşturmak konusunda yardımcı olmaktadır. Misafir ağırlayacağınız alanı, sessiz ve sakin bir şekilde bahçenizde kitap okuyabileceğiniz bölümü, yemeklerinizi de bahçelerinizde yiyebileceğiniz ortamı çardak ile oluşturabilirsiniz. Bunların yanı sıra, bahçeleriniz de hoş bir görünüm de sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Fon Perde Kumaşı ve Seçimi Nasıl Olmalı?

Kamelya mı Kameriye mi?

Bahçe için kamelya modelleri - gazebo models for the garden

Bahçe için kamelya modelleri

Kamelya kelimesinin kullanımında ihtilaf vardır. Kimileri bu kelimenin bir çiçek adından (bkz: camellia bitkisi) türediğini bu sebeple çardak yerine kullanılamayacağını ileri sürmektedir. Dolayısıyla doğru kullanımın kameriye olduğunu ve bunun kullanılması gerektiğini beyan etmektedirler. Kimileri ise kamelya ve kameriye kelimelerinin İtalyanca “Camarilla” (küçük odacık, kamara) kavramından türetildiğini ve dolayısıyla her ikisini kullanmanın da bir sakıncası olmadığını söylemektedir. Biz bu yazımızda, halk arasında yaygın olarak sarf edilen kamelya kelimesini kullanmayı tercih ettik. Kamelya ile aynı anlamda olan çardak kelimesi ise Farsça kökenli çartak sözcüğünden bozmadır. Bu kelimenin manası ise dört kemer ya da dört ayak üstünde duran çatı demektir.

Kamelya ile Bahçelerinizde Hoşça Vakit Geçirebilirsiniz

Ahşap Kamelya - wooden gazebo

Ahşap Kamelya

Gün geçtikçe yitirdiğimiz değerlerin kıymeti daha da anlaşılmakta ve idrak edilmektedir. Bunlardan biri de doğanın bozulması ve yeşilin, ağacın gitgide azalmasıdır. Bu sebeple zamanımızda bahçe sahibi olmak bahtiyarlığın nişanesidir. Böylesine imkanı olup da değerlendirmemek ise talihsizlik olur. Dolayısıyla bahçelerimizi gerekli şekilde düzenledikten sonra -ki bu konuda Bahçe Düzenlemesi Önerileri İçin 10 Farklı Fikir adlı yazımızı okuyarak, iyi bir bahçe görünümü için yapılması gerekenleri öğrenebilir ve uygulamaya geçirebilirsiniz- kamelya ile deyim yerindeyse bahçe dekorasyon işlemlerinizi taçlandırabilirsiniz.

Kamelya Ölçüleri Bahçelerinizin Geometrik Yapılarına Uygun Olmalı

Bahçe çardak modelleri - garden gazebo models

Bahçe çardak modelleri

Evlerinizde doğru bir peyzaj uygulaması yaptıktan ve bahçelerinizi dört mevsime elverişli bir hale getirdikten sonra bahçenizi rahatça izleyebileceğiniz bir alanı inşa etmeden olmazdı değil mi? İşte kamelyalar tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Kamelya seçimini bahçe dekorasyon yapınıza ve bahçenizin ölçülerine uygun şekilde yapmaya dikkat etmelidir. Genelde ölçü ve yapıları belli bir standarda matuf olarak piyasada bulunan kamelya modelleri sizin isteğinize ve ihtiyacınıza göre de ölçülendirilmektedir. Çardaklar, bahçelerin geometrik yapılarına ve tasarımlarına göre yuvarlak, oval, altıgen, dikdörtgen ve kare gibi birbirinden farklı geometrik yapılarda olabilir. Kamelya ile bahçelerinizde uzun uzadıya vakit geçirebileceksiniz. Ve bahçelerinize görsellik bakımından ruh katabileceksiniz.

Kamelya ve Çardak Maliyetleri

Kamelya Bahçe Çardak Modeli

Kamelya Bahçe Çardak Modeli

Kamelya seçiminde öncellikli olarak tasarım konusunda karar kılmalı ve bunu bahçenin yapısına uygun bir biçimde belirlemelidir. Tasarımı belirledikten sonra malzemeyi seçmelidir. Kullanılacak boyanın, ahşap birleştirici aparatların tutarından ve eğer ki beton zemin kullanılacak ise betonun maliyetinden yola çıkarak maliyet hesaplaması yapılmalıdır. Günümüz şartlarında [2021 yılında ortalama olarak, on metrekarelik] kamelya yapımının maliyetinin -işçilik ücretini de katarak-, yaklaşık olarak on üç bin lira gibi bir fiyata mal olduğunu söyleyebiliriz. Tabii seçtiğiniz malzemeye ve istediğiniz m2’ye ve ekstra özelliklere göre fiyat değişiklik gösterecektir.

İlginizi Çekebilir:  Kaya bahçesi nedir? Taşlar nasıl düzenlenir?

Malzemelerin kullanımlarına dikkat etmelidir. Mesela kullanılacak ahşabın mutlaka fırınlaması ve suya karşı dayanıklı hale getirilmesi lazımdır. Bu dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisidir. Çünkü fırınlanma işlemi yapılarak ağacın öz suyu alınmaktadır ve birtakım kimyasal işlemlere tabi tutularak, içeride tahta kurtlarının yaşaması engellenmektedir ve bu sayede kamelyaların kullanım ömrü uzatılmaktadır.

(Bkz. Emprenye Nedir?)

Çatıda kullanılacak çatı kaplama malzemesi ve çatı figürü de fiyatı etkileyen bir başka faktördür. Aynı zamanda zeminde kullanılacak malzemeler ve zemin için seçilecek yer döşemeleri de fiyatın değişiklik göstermesine sebep olacak diğer etmenlerdir. O yüzden ihtiyaçları doğru şekilde belirleyip, piyasa araştırması yapılarak maliyet hesabı yapılabilir.

(Bkz. Ahşap Yüzeylerin Boyanması Nasıl Yapılır?)

Dört Mevsim Bahçe Keyfi Yaşamak

Kapalı bahçe çardak kamelya- indoor gazebo

Kapalı bahçe çardak kamelya

Bahçe kamelya modelleri arasından bahçe yapınıza uygun birini seçerek yaz aylarınızı keyifle geçirebileceğiniz hatta dört mevsim kullanabileceğiniz alanları inşa edebilirsiniz. Sizi hem güneşten hem de olumsuz hava koşullarından koruyacak bir alan ile bahçelerinizi efektif olarak kullanabilirsiniz.

Bahçe Kamelya Kullanımının Dekorasyonda Önemi

Bahçe çardağı gölgelik

Bahçe çardağı gölgelik

Bahçe kamelya modeller birbirinden farklı teknik yapılara sahip olsa da aynı amaç için kullanılmaktadır. İyi bir bahçe görünümü için dekoratif objeleri kullanmanın ne kadar önemi varsa bahçenizde oturup dinlenebileceğiniz alanların da oluşturulması bir o kadar önemlidir. Tüm aile fertlerini bir araya getiren bu yapının oluşturulmasıyla bahçelerinizde sıcak ve samimi bir ortam meydana getirebilirsiniz. Az bir uğraşla, yaz aylarınızı bahçenizde keyifle geçirebileceğiniz, aile bireyleri ile huzurla yemek yiyebileceğiniz alanı tesis edebilirsiniz.

Misafirlerinizi ferahfeza bir şekilde ağırlayacağınız ortamları oluşturabilirsiniz. Böylesine güzel alanlarda çay ve mangal partileri tertipleyebilir, uygun aydınlatmalar ile geceleri de yaşanacak hale getirebilirsiniz. Doğa ile bütünleşeceğiniz, stres atacağınız, devamlı toprak ile temas halinde olacağınız alanları oluşturmak bahçe kamelya ile çok kolay. Özellikle çocuklar açısından da son derece yararlı bir ortamın oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bu yapılarda çocuklarınız nefes alabilecek, doğanın eşsiz güzelliği karşısında derslerini rahatça çalışabilecekler.

Bahçe Kamelya Modelleri

Çok çeşitli bahçe kamelya modelleri bulunmaktadır. İstediğiniz şekillerde de kamelyalar tasarlanabilmektedir. Bunlar genellikle ahşap malzemeden üretilir. Şıngıl çatı gibi kaplamalar yapının çatısında kullanılarak suya karşı dayanıklı hale getirilir. Traverten yer döşemeleri ve kompozit ahşap deck ürünleri gibi yaygın kullanılan yer döşemeleri zeminde kullanılabilir. Veya yer taşı gibi ürünlerle daha uygun fiyata da zeminler güzel hale getirilebilir. Bu gibi zeminde kullanılan taşları ve benzerlerini peyzaj ürünleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız, ilham alabileceğiniz bahçe kamelya modelleri ise şöyledir:

İlginizi Çekebilir:  Sarkıt Avize Modelleri ile Odalarınızın Havasını Değiştirin

(Bkz. Ahşanın Yapısı ve Özellikleri)

Cam Kamelya Modelleri ile Kış Bahçenizi Oluşturun

Camlı çardak modeli -glazed gazebo

Camlı çardak modeli

Konumlandırılacağı noktaya göre farklı şekillerde kamelya veya çardak modellerini kullanıp, kenarlarını camla kapatarak kış bahçenizi oluşturabilirsiniz. Olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı ve geniş tavan çıkıntısı ile yağmurlara karşı korunaklı olan bu yapılır ile bahçe keyfinizi dört mevsim sürdürebilirsiniz. Kışın bahçelerinizde sıcaklığın ve konforun tadını doyasıya bu yapılar ile çıkarabilirsiniz. Termal etkilere, toza, neme ve hatta gürültüye karşı koruma sağlaması için giriş ve havalandırmalarda yer alan bölmeler geniş camlar ile kapatılmaktadır. Cam kamelya modelleri arasından seçeceğiniz tasarımlar ile bahçenizde enfes bir görünüm oluşturmanız mümkün. Bu yapılar otel ve açık hava restoranlarında da kullanılmaktadır.

Şömineli Kamelya Modelleri

Şömineli çardak kamelya - gazebo with fireplace modeli

Şömineli çardak kamelya modeli

Bahçelerde romantik ve lüks bir hava yakalanmak isteniyorsa şömineli bahçe kamelya modelleri tercih edilmelidir. Bunlar açık hava yaşam deneyimini güzelleştirmenin şahikasıdır. Ahşap yapısı sayesinde dayanıklıdır. Belli başlı işlemlerle çürümeye ve termite karşı korunaklı hale getirilerek ideal bir tercih olabilir. Kamelya için doğru şömine seçimi yapılarak, bahçelerin mimari güzelliği ön plana çıkarılabilir. Şömine hem görünüm hem de işlevsellik açısından bahçenize katkı sağlayacaktır. Isıtma ve aydınlatma babında size fayda sağlayacaktır.

Klasik Tasarımlı Çardaklar

klasik çardak

Klasik çardak

Çatı kısımları saçaklarına kadar kapalı konumda olan, sırt kısmı ise yarı açık şekilde kapatılan ve ana iskelete destek verilerek içinde oturma alanı oluşturulan bu yapılarda masa kullanılmayarak geniş bir oturma alanı oluşturulmaktadır.

Western Tarzı Kamelyalar

Klasik tasarım istemeyenler için modern veya western tarzda tekerlekli kamelya modelleri de kullanılabilir. Bu yapılar çocuklar içinde güzel bir oyun ve eğlence aracı olacaktır.

Modern Kamelya Tipleri

Modern çardak - modern gazebo

Modern çardak

Modern mimari çizgileri taşıyan yapılar da tercih edilebilir. Dört köşeli ve çatılı olan bu yapılar küçük ve şık bir binayı andırmaktadır.

(Çatı Nedir? Çatı Modelleri)

modern çardak

Modern çardak

Beşik Çatılı Kamelya

beşik çatı çardak modeli

beşik çatı çardak modeli

Sağlamlığı ile bilinen beşik çatılı kamelyalar da tercih edilebilir. Bu yapılarda statik olarak yük sadece ayaklara değil üst çerçeveye de dağılacağı için daha sağlam bir yapı olma özelliğini taşımaktadır. Tamamında ahşap kullanılan bu yapı modelleri hem ekonomik hem de görsel olarak bahçenize doğal ve güzel bir görünüm katacaktır.

Altıgen Kamelya

Altıgen çardak

Altıgen çardak

Kare ve dikdörtgen çardak kullanmak istemeyen ve farklı bir tarz kovalamak isteyen kişiler için estetik açıdan da sıra dışı ve hoş görünen altıgen kamelya yapılar kullanılabilir. Bunların üst çatıları şıngıl ile desteklenerek yağışlara karşı korunaklı hale getirilmektedir.

(Bkz. Shingle Bitümlü Shingle (Şıngıl) Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanılan Malzemeler Nelerdir?)

Çift Katlı Kamelya

çift katlı kamelya çardak

Çift katlı kamelya çardak

Oturma alanları ile oyun alanlarını buluşturan bir yapıyı bahçesinde düşünenlere çift katlı kamelya kullanımını tavsiye ederiz. Bu yapılar bahçelere estetik bir görünüm katmaktadır.

5/5 - (1 {Oy})

One Response

  1. sara Ekim 2, 2022 Reply

BİR CEVAP YAZIN