İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
teras dekorasyonu nasıl olmalı

Teras Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Teras dekorasyonu nasıl olmalı? Başlıklı içeriğimizde bilinmesi gerekenlere değinecek ve önerilerde bulunacağız.

Yaşam alanlarını daha farklı kılan yapılardan biri olan teraslar, doğru bir dekorasyon çalışması ile insanların daha fazla zaman geçirebilecekleri yerler arasında yer alıyor. Peki, doğru teras dekorasyonu nasıl olmalı? Teras dekorasyonunu yaparken klasik öğelere yer vermek yerine biraz daha farklı bir çalışma yapmak, terasları yaşam alanınızın en cazip merkezi haline getirecektir.

teras dekorasyonu
Teras dekorasyonu nasıl olmalı

Son yılların en trend dekorasyon örnekleri teraslarda da hakimken, bu trendlere ek olarak terasın konumuna da uygun bir şekilde yapacağınız çalışmalar başarılı sonuçlar vermektedir. Kendin yap tarzı fikirlerin yanı sıra modern ile klasik ruhu bir arada yansıtmanız, terasınıza bambaşka bir hava katacaktır.

teras dekorasyon önerileri
Teras dekorasyon önerileri

Teras Dekorasyonu Üzerine Bilinmesi Gerekenler

Teras dekorasyonu üzerine bilinmesi gereken önemli detayları sizlere başlıklar halinde sunmak istiyoruz.

Her Mevsim Teras Keyfine Odaklanın

her mevsim teras keyfine odaklanın
Her mevsim teras keyfine odaklanın

Terasınızda her mevsim zevkle zaman geçirmek istiyorsanız, dekorasyonunuzda sadece herhangi bir mevsime özgü çalışmalar yapmak yerine her mevsime özgü bir çalışma yapmanız daha ideal olacaktır.

Ancak mevsimsel geçişlere yer verirken, kesinlikle hiçbirinin ağır basarak dekorasyonu gölgelemesine izin vermeyin. Ya mevsimsel geçişlere hiç vurgu yapmamak, ya da tüm mevsimler için kararında geçişler kullanarak eşit bir dağılım sağlamak gerekir.

Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri Revaçta

teras dekorasyonu kendin yap
Teras dekorasyonu kendin yap

Kendin yap dekorasyon fikirleri, teraslar için diğer alanlara göre hiç olmadığı kadar revaçtadır. Terasınızın duvar ve tavan yapısına ve konumuna uygun bir şekilde kendin yap ürünleri kullanabilirsiniz.

Şayet müstakil bir evin terası ise ve evinizin geniş bir bahçesi varsa, terasın bahçeye bakması halinde doğadan kendin yap parçalara yer vermeniz dekorasyonu daha mistik bir şekle sokacaktır. Kendin yap ürünlerde modern yapılardan kaçınmalı, mümkün olduğunca klasik öğelere yer vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Granit Mutfak Tezgahları ve Granitin Oluşumu, Hususiyetleri

Klasikten Vazgeçmeyin

Ahşap teras dekorasyonu
Ahşap teras dekorasyonu

Teraslar için klasik olmak, teras dekorasyonu nasıl yapılır? Sorusuna verilebilecek önemli bir cevaptır. Terasınızın ahşap ağırlıklı olması, bu önemi daha da artırmaktadır.

Mobilyalarınızın yanı sıra kullanacağınız diğer dekoratif parçalarında bir nebze klasik detayları taşıması, özellikle müstakil teraslar için muhteşem bir sonuca ulaşmanızı sağlar.

Teras Dekorasyonu Aydınlatma

teras aydınlatma
Teras aydınlatma

Klasik yapı aydınlatmaları yerine, terasınızın tavanını ve duvarlarını aydınlatma yaparken yine dikkate almanız gerekecek. Aydınlatma da fazla klasiğe kaçmamanız gerekebilir. Tamamen dekorasyonun geneline bağlı olan aydınlatma için, teras dekorasyonunuzun tamamı dikkate alınarak tercih yapılmalıdır.

Teras Dekorasyonu Gölgelendirme

teras gölgelendirme

Teras gölgelendirme

Terasınızda gölgelendirebileceğiniz açık alanlar varsa, buralarda farklı bir tarz kullanabilirsiniz. Ahşap direklerin üzerine özenle örülmüş kamış hasırlar kullanmanız, gerçekten işe yarar dekoratif bir çözüm olabilir.

Taş Kaplamalar

teras taş kaplama dekorasyonu
Teras taş kaplama dekorasyonu

Farklı bir teras dekorasyonu tavsiyeleri arasında duvar kâğıtları yerine, hafif dekoratif taş kaplamaları sunabilirsiniz. Doğal taşlarla yapacağınız kaplamalar duvarlarınız ile birlikte dekorasyonunuza ayrı bir hava katacaktır. Şayet teras içerisinde taş kaplama diğer detaylarla zıt olacaksa, balkon kısmına yani dış cepheye taş kaplama yapmanız fazlasıyla iyi bir görüntü sunar.

Bu öneriler ile birlikte renk uyumunu da sorunsuzca sağlamanız halinde, muhteşem bir dekorasyon sizi ve misafirlerinizi bekliyor olacaktır.

Doğal Taş Duvar Çeşitleri ve Taş Duvar Yapılması

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir