İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Ofis Dekorasyon Fikirleri

Ofis Dekorasyon Fikirleri

Ofis dekorasyon tasarımları yapılması diğer dekorasyon işlerine göre daha zordur. Renk seçimlerinden, mobilya kumaşı seçimlerine kadar her şey özenle seçilmelidir. Bu noktada yalnızca dekorasyonun şıklığı değil, kullanılabilir ve rahat olması da son derece önemlidir.

Her zaman hem şık hem de kullanışlı eşyalar seçilmeye dikkat edilmelidir. Işıklandırmanın tam olarak sağlanması da çok önemlidir.

Çalışma masası gibi eşyalar olabildiğince odanın en çok ışık alan bölümüne konulmalı; ancak dikkat dağınıklığına sebep olunmaması için pencerelerden biraz uzak tutulmalıdır. Ofis dekorasyonları yaparken kapı, masa, sandalyeler, aydınlatmalar, ofis koltukları gibi pek çok konuya dikkat etmeniz gerekir.

Ofis Dizaynı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modern ofis tasarımları
Ofis Dekorasyon Yapılması

Ofis dizaynı, ev dizaynlarına göre her zaman daha zor ve uğraş gerektirir. Evlerde genelde yapmanız gereken kendi zevkinize göre eşyalar seçmektir; fakat ofislerde bu iş biraz daha farklıdır. Doğru bir ofis dekorasyon için kullanılması gereken bazı eşyalar vardır ve bunları kullanmak ile dekorasyon büyük ölçüde tamamlansa da detayları belirlemek ve renk seçimlerini doğru bir şekilde yapmak her zaman daha zordur.

Kaç adet masa olacağı, toplantı odasının nasıl dizayn edileceği, bekleme odasının olup olmayacağı gibi bir sürü soru vardır ve bunların cevabını vermek genelde pek kolay olmaz. Bu nedenle bir iç mimarla çalışmanız her zaman sizin yararınıza olacaktır. Böylece hem sizin içinden çıkamadığınız problemler kolaylıkla çözülür hem de tam olarak hayalinizdeki ofise kavuşma ihtimaliniz artar.

Eğer bir iç mimarla çalışmak istemiyorsanız da daha önceki ofis dekorasyonlarını incelemeli ve büyük çaplı araştırmalar yapmalısınız. Genelde ofis dizaynı sandalye ve masalardan ibaret olarak görülse de bu büyük bir yanılgıdır. Günün büyük bir kısmını ofiste geçireceğimiz gerçeğini unutmadan gerekli olan tüm mobilyaları listelemeli ve bu konuda her zaman daha fazla araştırma yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Evi Zengin Gösteren Boya Renkleri

Dikkat etmeniz gereken konuların başında da mobilyaların rahatlığı ve yönetici odasının diğer odalara nazaran daha ilgi çekici olması gerektiğidir. Bunlar hem çalışan memnuniyeti hem de müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir. Zira mutlu çalışanlar beraberinde mutlu müşteriler getirir. İşin özeti doğru ofis dekorasyonu belirli eşyaların bir arada bulunmasıyla değil; estetik, rahatlık, dayanıklılık vb. pek çok konuda dikkat edilerek dizayn edilmesiyle mümkündür.

Ofis Duvar Dekorasyonu

Ofis duvar dekorasyonu
Ofis duvar dekorasyonu

Ofis dekorasyonu için renk seçimleri de oldukça önemlidir. Renk seçimleri dekorasyon alanının en önemli unsurlarından biridir desek mübalağa etmiş sayılmayız. Ofis dekorasyonu noktasında çok parlak ya da çok koyu renklerden uzak durulmalı, göz yorucu olan her şey minimum seviyeye indirilmelidir. Ofis duvarlarının rengi ne düz beyaz ne de çok canlı renkler olmamalıdır.

Bunun yerine krem ya da açık gri renk tercih edilirse içerideki renk uyumu daha kolay yakalanılabilir ve ortam daha az göz yorucu hale gelir. Aynı şekilde mobilyalarda da mat veya parlak renkler yerine soft ve nude renkler tercih edilmelidir. Son zamanlarda ahşabında tekrardan moda olması nedeniyle çok koyu olmayan ahşap masalar oldukça dikkat çekmektedir.

Ofis dekorasyonu için genelde krem, bej, gri ve ahşap tonları kullanılsa da belirli noktalara parlak renklerde dekorasyon ürünleri yahut dikkat çekici vazolardaki yapay çiçekler ortamın havasını daha sıcak bir hale getirmektedir. Böylece hem ortam biraz daha yumuşamış hem de göz yoruculuğundan uzaklaşılmış olunur.

Temiz Hava ve Doğal Işığın Önemi

Ofis Dekorasyon Doğal Işık
Ofis Dekorasyon Doğal Işık

Ofis dekorasyonu için ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konu ise doğal ışığın doğru bir şekilde sağlanmasıdır. Ofis çalışanlarının en yüksek verim ile çalışması ve işlerini severek yapabilmeleri için temiz hava ve doğal ışık oldukça önemlidir. Işığın yeterli olmadığı ortamlarda verimli çalışmak genelde mümkün olmaz. Uzun süre bilgisayar ekranlarına ya da dosyalara bakan çalışanların sağlığı ve iş performansı açısından doğal ışık son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir:   Evi Modern Gösteren Detaylar

Yapay ışıklar bazen yetersiz kalırken bazen ise odanın fazla aydınlanması nedeniyle dikkat dağınıklığına sebep olabilmektedir. Bu durumu önlemenin en kolay yolu ofisteki masa ve sandalyeleri güneş ışığını en çok gören noktalara, doğru bir şekilde yerleştirmektir. Ayrıca pencerelerin açılıp kapanabilir olması dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir.

Çalışanlar gerek duydukları an da camı açarak temiz havaya ulaşabilmelilerdir. Yapılan araştırmalara göre temiz havanın serotonin salgılanmasını hızlandırdığı, daha fazla enerjiye ve keskin bir zihne sahip olmayı sağladığı tespit edilmiştir. Bu nedenle de temiz hava çalışma verimini artıran önemli bir etmendir. Ofislerinizi cam kapı modelleri ile dizayn ederek hem ışık sorununu çözmüş hem de şıklık katmış olursunuz. Bunun için “Cam Kapılar ile İlgili” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çalışma Ortamında Ses ve Bitkiler ile Ofis Dekorasyon

Ofis Dekorasyonu Canlı Bitki
Ofis Dekorasyonu Canlı Bitki

Çalışma ortamında ses kirliliği denilecek her türlü sesten uzak durulmalıdır. Bu nedenle ofisler genelde arabaların çok fazla bulunduğu işlek yerlerden uzak bir yerde tercih edilmeli ya da ses yalıtımı oldukça iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Ayrıca çalışırken ruha huzur veren ve insanı yormayan müziklerin kısık sesle çalınması da çalışma performansın artmasında yardımcı olabilir. Ortama renk katması ve ses yalıtımı yapılabilmesi için yerler halı ile kaplanmalıdır. Ofiste canlı bitkilerin bulunması da çalışanların ruh sağlığına olumlu yönde etki etmektedir. Özellikle geniş yapraklı süs bitkileri ile rengarenk çiçek açan bitkiler hem ofisin ruhunu canlandırırken hem de çalışanlara pozitif duygular yüklemektedir.

Konforlu Çalışma Masa ve Sandalyeleri ile Ofis Dekorasyon

Ofiste Konforlu Koltuk Seçimi
Ofiste Konforlu Koltuk Seçimi

Bir ofis dekorasyonu için en önemli noktalardan birisi de çalışma masalarının ve sandalyelerin konforlu olup olmadığıdır. Masa ve sandalyelerin boyları doğru ölçülerde tasarlanmalıdır. Bu sayede çalışanlar yorulmadan, bel, sırt ve boyun ağrısı çekmeden daha uzun saatler rahatça çalışabilirler. Bu konuda çalışanlara doğru eğitimlerin verilmesi ve gerektiğinde ufak egzersizlerin yapılabileceği alanların varlığı da yine çalışma performansını olumlu etkileyen şeylerden bir diğeridir.

İlginizi Çekebilir:  Ev Aksesuarları Nasıl Seçilmeli? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ofis Dizaynında Doğru Alan Kullanımı

Ofis Dekorasyonu Alanın Doğru Kullanılması
Ofis Dekorasyonu Alanın Doğru Kullanılması

Eşya seçimlerinde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de ofisin büyüklüğüne uygun çalışma masaları ve sandalye seçimleridir. Daha küçük ofislerde minimal masalar tercih etmek her zaman ofisin daha büyük gözükmesini ve daha fazla çalışma alanın oluşmasını sağlar.

Yine küçük ofisler için iki kişilik çalışma masaları oldukça uygundur. Ancak ofisiniz büyükse tek kişilik ve biraz büyük masalar tercih etmenizde hiçbir sakınca yoktur. Büyük ofislerde masalar duvara dayalı değil de kapı ve camlara dönük bir şekilde konumlandırılmalıdır.

Bu sayede çalışanlar önlerinde bir duvar değil geniş bir alan görecek ve daha rahat olabileceklerdir. Aynı zamanda duvar yerine dolap kullanımı da oldukça güzel bir yer tasarrufu sağlayacaktır. Alanlarınızı akordeon kapılarla da bölebilirsiniz.

Sade Bir Çalışma Alanı 

Ofis Dekorasyonu Sade Çalışma Alanı
Ofis Dekorasyonu Sade Çalışma Alanı

Çalışma alanınız ne kadar sakin ve konforluysa çalışma performansı da o kadar yüksek olacaktır. Çalışma masasının üzerinde nereyse hiç aksesuar bulunmamalıdır. Çalışma masasındaki aksesuarlar hem dikkat dağınıklığına hem de masanın kullanımının kısıtlanmasına sebep olmaktadır.

Bu sebeple çalışma masalarında yalnızca çalışmak için gerekli eşyalar bulunmalıdır. Masanın beyaz ve tonlarındaki renklerde olması yine ofisin biraz daha büyük gözükmesini sağlarken aynı zamanda çalışanlar için daha sade ve ferah bir ortam oluşturacaktır.

Bekleme Odası Ofis Dekorasyon

Bekleme odası dekorasyonu
Bekleme odası ofis dekorasyon

Bekleme odaları genel olarak her ofiste bulunması gereken odalardan birisidir ancak genelde diğer odalara kıyasla daha küçük bir oda tercih edilir. Bu nedenle odadaki eşyaların konumları son derece önemlidir. Bekleme odaları ofise gelecek misafirler için ilk izlenim oluşturacağı için olabildiğince şık bir şekilde tasarlanmalıdır.

Alan tasarrufu yapabilmek ve odanın daha büyük gözükmesini sağlamak için şeffaf sandalye ve sehpalar kullanılabilir. Asma raflar, LED ışıklar, süs bitkileri ve çeşitli dekorasyon aksesuarları bekleme odalarının her zaman vazgeçilmezlerindendir. Ofis dizaynı ve ofis dekorasyonu alanında dikkat edilmesi gerekenler kısaca böyledir.

Ofis Dekorasyonu Görseller

Ofis Dizaynı
Ofis Dizaynı
Modern ofis dekorasyon fikirleri
Modern ofis dekorasyon fikirleri
Ofis Dekorasyon Örnekleri
Ofis Dekorasyon Örnekleri
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir