İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Salonda televizyonun yeri

Salonda televizyon nereye konulmalı

Bu yazımızda “salonda televizyonun yeri nerede olmalı?” konusuna değineceğiz.

Dekorasyon ve ev düzeni geçtiğimiz on yıl içinde eskiye nazaran oldukça önem kazandı. Eskiden yalnızca iyi gelirli ailelerin evlerinde dekorasyon ilkelerine dikkat edilirken günümüzde internete olan erişimin de kolaylığı ile dekorasyon ve ev düzeni her ev için uygulanır oldu. Ev düzeninin en önemli kriterlerinden biri de salon dekorasyonu ve düzenidir. Salonun olmazsa olmazlarından olan televizyonun yeri ise oldukça araştırılan bir konudur.

Salonda televizyonun yeri bazen tasarımcılar için bile çıkmaza sebep olan bir konudur. Özellikle eski tip tüplü televizyonlar salonların genel dekorasyonunun ve düzeninin bozulmasına sebep olurlardı. Zamanla gelişen teknoloji ile birlikte televizyonlar ve televizyon çerçeveleri inceldi, daha dekoratif hale geldi. Bu gelişmeler ile birlikte salonda televizyonun yeri bir sorun olmaktan çıktı diyebiliriz. Rahatlıkla duvara bile asılabilen modellerin olması dekorasyon işlerini de oldukça kolaylaştırdı.

Salonda televizyonun yeri neresi olmalı?

Salon dekorasyonu günümüzde yeni evli çiftler ve evini yeniden dekore eden herkes için oldukça önem arz ediyor. Salon dekorasyonu yaparken en önemli etkenlerden biri olan salonda televizyonun yeri ile ilgili değinilmesi gereken ilk madde kesinlikle oturulduğunda televizyona olan izleme mesafesidir. Televizyon konumlandırılması sadece estetik olarak değil sağlık açısından da oldukça önemlidir. Gereğinden yakın konumlandırılan ve salonun ölçülerine göre büyük seçilen televizyonlar göz yorgunluğu ve baş ağrılarına davetiye çıkarabilirler. Aynı zamanda olması gerekenden küçük seçilen veya uzağa konulan televizyonlar da görme zorluğuna sebep olabilir.

Salonda televizyonun yeri konusunda karar verilirken koltuk takımının ortasına göre konumlandırma yapmak en garanti yöntemdir. Koltuklara oturulduğunda televizyon rahatlıkla görülebilir olmalıdır. Koltukta oturma konumundayken göz hizanızdan alçak ya da yüksek olmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Rustik Dekorasyon Örnekleri ve Rustik Tarz Salonlar

Salonda televizyon yerleştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da güneş ışığının yansıma durumudur. Pencerenin konumu televizyonun tam karşısına geldiği takdirde güneşin ev içine girdiği vakitlerde televizyon izleme kalitesi yansımadan ötürü oldukça bozulabilir. Eğer pencere konumuna göre televizyonu yerleştirmek imkan dahilinde değil ise perde seçiminde ışık kesen modeller tercih edilebilir.

İzleme mesafesine göre televizyon boyutları ne kadar olmalı?

Salon için televizyon seçimi yaparken boyut seçimi hata yapılmaması gereken bir durumdur. Gereğinden küçük ya da büyük televizyonlar salon düzenini oldukça bozacaktır. Televizyon boyutu seçimi oldukça dikkatli ve düşünülerek yapılmalıdır. Televizyon boyutu seçilirken dikkat edilmesi gereken nokta izleme mesafesidir. 1.5-1.6 metrelik mesafeler için 55 ekran gibi küçük televizyonlar uygunken, 4 metre civarındaki mesafelerde 120 ekran ve üzeri düşünmek mantıklı ve doğru olacaktır. Ne kadar büyük televizyon o kadar iyidir düşüncesi yerine salonun metrekaresi ve izleme mesafesine dikkat ederek televizyon boyutu seçimi yapılması hem estetik hem de sağlık açısından önem arz eder.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir