Koyu Renkli Banyo Dekorasyonu ile Zarafeti Yakalayın

Koyu Renkli Banyo Dekorasyonu

Koyu renkli banyo dekorasyonu ile klasik ve modern anlayışla dizayn edilen banyolarınızı şaşaalı bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Zarafeti ile insanı büyüleyen koyu renkleri, banyonuzda doğru bir şekilde kullanarak evlerinizi dekorasyon harikası olarak adlandırılacak hale getirebilirsiniz. Son dönemin trendlerinden olan koyu renkler, dekorasyon alanında sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

Banyolar genel mimari anlayış itibariyle penceresiz ya da tek ve küçük pencereli bir biçimde tasarlandıkları için ışık almayan bölümler olmaktadır. Buralarda koyu renkler kullanılarak hatlar keskinleştirilebilir, aleyhte olan ışık meselesi avantajlı duruma getirilebilir. Günümüze değin küvet, klozet, lavabo gibi banyo demirbaş ürünlerinde hep beyaz renkler hâkim olmuş, beyaz renkler kullanılarak; az ışık alan mekanların daha ferah ve daha geniş görünmesi amaçlanmıştır.

Bu standart, tekdüze anlayış sürekli kullanımı ile deyim yerindeyse bayatlamıştır. Bu sıradanlık farklı arayışların doğmasına ve böylece yeni anlayışların ortaya çıkmasına yol açmıştır. İç mekân aydınlatmalarının gelişmesi ile de koyu renklerin daha göz alıcı hale getirilmesi kolaylaşmıştır. Buradan yola çıkarak koyu renkli aksesuar, mobilya kullanımları artmıştır. Beyaz ışık ile koyu renk kullanımı harika bir bütünlük sağladığı için, günümüzde kullanımı popüler hale gelmiştir.

Hilton Banyo Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? Özellikleri Nelerdir?

Koyu Renkli Banyo Dekorasyonu Cesaret İster

Koyu renkli banyo dekorasyonu
Koyu renkli banyo dekorasyonu

Özellikle halkımız tarafından sürekli rağbet gören ve istenen ferah ve aydınlık mekanların koyu renklerle oluşturulması zor olduğundan, koyu renklerin kullanımına karşı öteden beridir hep bir çekimserlik oluşmuştur. Aydınlık alanları dahi iç karartacak hale getireceğine dair oluşan kanaat ve yaygın inanış, koyu renklerin kullanımını kısıtlamıştır. Bu sebeple yakın zamana kadar pek çok evin salonlarında, yatak odalarında, oturma odalarında ve konumuz olan banyolarında bile koyu renklerin kullanımından kaçınılmıştır.

Banyo dekorasyonu için öncelikli olarak başlanılan fayans ve seramik yenileme işlemlerinde, duvar karo seçimleri yapılmaktadır. Seçimler esnasında siyah, gri, kırmızı gibi koyu tonlardan kaçınılır ve tercih edilmez. Banyoları daha ferah ve aydınlık göstereceğine inanılarak beyaz ve krem tonları tercih edilir. Halbuki yerinde ve doğru ton geçişleriyle oluşturulacak doğru zıtlıkla, uyumlu renklerle koyu renkli banyolar; en az beyaz-krem renklerinin vereceği kadar, ferah bir ortam sunacaktır.

Eğer ki koyu renk tercih etmek istiyor; ama doğru renk tercihinde bulunamayacağınızdan çekiniyorsanız, sütlü kahve gibi renk tercihlerinde de bulunabilirsiniz. Koyu renkler doğru kullanılmadığı zaman ev dekorasyonlarında risk oluştururlar. Hele ki ağır olan ve yapıştırma ile kullanılan seramiklerde yapılacak yanlış tercihler, geri dönüşü olmayan bir yola girmenize sebep olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Salon Dekorasyonu Modern ve Şık Salon Dekorasyon Fikirleri

Koyu Renk Banyo Modelleri

Banyolarda koyu renk banyo mobilyaları ile eşsiz bir ahenk nasıl oluşturulur, renk uyumu nasıl yakalanır, günümüz trendine uygun düzenlemeler nasıl yapılır gelin hep beraber öğrenelim…

Zıtlıklarla Bir Bütün Oluşturun

Koyu Renk Banyo Zıt Renkler
Koyu Renk Banyo Zıt Renkler

Koyu renkli banyo dekorasyonu konusunda zıt renklerin doğru bir şekilde bir araya getirilmesi son derece önemlidir. Koyu renklerin baskınlığını, ton geçişleriyle ve koyu renklerle uyumlu olacak açık renklerle dengeleyebilirsiniz. Koyu renk banyo dekorasyon tercihlerinde koyu renkli aksesuarlar kullanılabildiği gibi açık renkli aksesuarlar da kullanılarak, hoş bir uyum yakalanabilir. Parlak ya da mat koyu renk tercihlerinde, doğru bir ışıklandırma altında kullanılacak zıt renkli mobilya ve aksesuarların uyumunu hayal ediniz.

O ihtişamlı görüntü gözünüzün önüne geldi, değil mi? Elbette koyu renklerin oluşturacağı kasvetli havadan endişe duyarak, koyu renkli aksesuar ve mobilya kullanımından kaçınıyor olabilirsiniz. Lakin dediğimiz tarzda karşıt renklerle, koyu renkleri pekâlâ dengeleyebilir ve kullandığınız ürünleri dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, açık renkte olan duvarları, açıklı-koyulu karolarla destekleyebilirsiniz. Zıtlığın verdiği kontrastı güzel bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Siyahın Asaleti

Siyah altın rengi banyo
Siyah altın rengi banyo

Zarafetin renk dilindeki karşılığı olan siyah, günümüz dekorasyonlarında özellikle banyo alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Koyu renk deyince ilk hatıra gelen siyah renginin kullanımından bahsedelim. Son derece baskın olan siyah, açık renkli, hatta yer yer metalik renklerde olan aksesuarlar için adeta bir fon görevi görmektedir. Altın rengiyle de kombin edilerek, zengin bir görünüm elde edilebilir. Burada abartıya kaçmamalı, sırıtmayacak kadar ufak dokunuşlar yapılmalıdır. Siyah rengi doğru bir şekilde kullanılmadığı takdirde odaları olduğundan küçük ve kasvetli gösterecektir. İyi ışık almayan alanlarda altın-siyah kombinasyonunun kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Koyu Kahverenginin Klas Dokusu

Koyu kahverengi banyo dekorasyonu
Koyu renkli kahverengi banyo dekorasyonu

Kahverengi tonları, parlak renkteki fayanslar ile desteklendiği zaman evlere canlılık ve klasik bir görünüm katar. Bu rengin verdiği dinlendirici havayı kullanarak banyolarınızı klas hale getirebilirsiniz.

Mermer Görünümlü Renklerin Cazibesi

Koyu renkli mermer banyo
Koyu renkli mermer banyo

Yakın zamana kadar cazibesini yitiren ve popülaritesini kaybeden mermer, son zamanlarda yeniden eskisi gibi talep görmekte ve sıklıkla dekoratif amaçla kullanılmaktadır. Banyolarda hususiyetle bol damarlı ve koyu renkli mermer görünümlü fayanslar uygulanarak, gösterişli bir hava oluşturulmaktadır.

Füme ve Antrasitin Verdiği Modern Hava

Antrasit rengi banyo
Antrasit rengi banyo


Füme, antrasit renklerini, açık veya koyu herhangi bir renk tonuyla kontrast oluşturarak kullanabilir, banyonuzu modern bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Açık, nötr ton fayanslar ile güzel bir uyum sağlamaktadır. Son dönemin trendlerindendir.

Koyu Renk Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siyah Beyaz Koyu Renk Banyo
Siyah Beyaz Koyu Renk Banyo

Koyu renkli banyo dekorasyonu noktasında dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim. Her ne kadar banyolarda koyu renklerin kullanımı artmış olsa da dikkatli bir şekilde kullanılmadığı zaman banyolarınızı göz kapatacak derecede kötü ve çirkin bir hale getirebilir. Böyle bir şeye mahal vermemek adına dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde sıralıyoruz:

  • Banyolarınız küçük ise mutlaka koyu renkler, açık renkli aksesuarlarla dengelenmelidir.
  • Aydınlatma konusuna azami derecede özen göstermeli, güçlü ve doğru bir aydınlatma sağlanmalıdır.
  • Koyu renkli yüzeylerin hafif simli olarak seçilmesi vereceği parlaklık ve hoş bir yansıma ile aydınlatmanın daha iyi olmasını sağlayacaktır.
  • Siyah, bordo, koyu gri veyahut mor gibi renklerin tercih edileceği banyolarda yüzeylerin su lekesinden korunacak yapıda olması gerekir.
  • Kontrast renklerinin kullanımına dikkat etmelidir. Doğru bir şekilde tercih yapılmadığı takdirde, ortamın eğreti durmasına yol açacaktır. Eğer ki kontrast renk kullanımının doğurabileceği kötü sonuçlardan çekiniliyorsa, bunun yerine uyumlu olacak renkler de tercih edilebilir. Mesela siyah renk kullanılacak ise, siyahın baskın duruşunu, hafifletecek kırık beyaz tonları kullanılabilir. Mor renk kullanılacak ise, mor renginin verdiği canlılığı, enerjiyi dinginleştirecek ve yatıştıracak krem tonları kullanılabilir.
  • Küçük metrekareli banyolarda koyu renkli banyo seramikleri yerine açık renkli banyo seramik modelleri tercih edilmelidir.
İlginizi Çekebilir:  LED Işık Dekorasyon Fikirleri

Banyo Fayans Modelleri

Koyu renk banyo fayansları
Koyu renkli banyo fayansları

Banyolar evlerde sıklıkla kullanılan ve deşarj olunan alanlardır. Böylesi bir alanın dekorasyonunda ihtimam göstermek gerekir. Banyo içi mobilya yerleşimleri, doğru renk seçimleri, ferah ve etkileyici bir ortam için dikkat edilmesi gereken hususlardır. Günümüzde banyolara ayrılan yerler oldukça küçük olduğundan fayans seçimleri kritik bir öneme sahiptir. Fayanslar banyoların aynasıdır, görüntüsüdür desek yeri var. Banyoya böylesine hayat veren, dekorasyon açısından son derece önem arz eden fayans seçimlerini özenle yapmak gerekir.

Koyu renkli banyo dekorasyonu için doğru fayans seçimi ciddi bir çalışma gerektirir. Fayans modelleri seçiminde ilk olarak, banyonun geometrisi dikkate alınmalı, akabinde banyo içinde kullanılan mobilya desenleri ve renkleriyle uyumlu olacak modellerin belirlenmesi noktasında çalışılmalıdır. Dikkatli bir şekilde dekorasyon planı yapılması gerekir. Alışılmışın dışına çıkarak koyu renklerin vereceği asillikten, karizmatik görünüşten yararlanarak, farklı bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Elbette koyu renklerin kasvetli bir görüntü oluşturmak gibi olumsuz yönleri bulunmaktadır; ama doğru seçimler yapılarak alanlar göz kamaştırıcı hale kolayca büründürülebilir. Tek başına kullanılan koyu renkler ışıltılı bir görüntü sunmayacaktır. O yüzden mutlaka açık renklerle desteklenmelidir. Açık renkli banyo fayans modelleri üzerinde desen veya kabartma olarak da koyu renkleri kullanmak ve etkili bir sonuç almak da mümkündür.

Fayans Seçimlerinde Dekorasyon Anlayışı

Koyu renkli banyo dekorasyonu mobilya uyumu
Koyu renkli banyo dekorasyonu mobilya uyumu

Banyo dekorasyonunda banyo mobilyaların renkleri de kritik öneme sahiptir. Bunun için gri – beyaz banyo dolaplarının olduğu alanlarda, bununla uyumlu olacak açık gri renk fayans modelleri tercih edilebilir. Geniş bir renk skalasına sahip olan fayanslarla tüm açık renkler uyumlu olacak şekilde kullanılabilir. Koyu renkli banyolar için dekorasyonun nasıl olacağına dair karar vermelidir. Örneğin minimalist bir hava arzu ediliyorsa; kahverengi ile krem renkleri bir arada kullanılabilir. Vintage dekorasyon arzu ediliyorsa; siyah ile beyaz renk kombinlenebilir. Geleneksel bir dekorasyon anlayışı güdülmek isteniyorsa; gri – krem ya da gri – kırık beyaz renkleri uygulanabilir. Klasik bir hava estirilmek isteniyorsa; kahve – beyaz tonları kullanılabilir. Modern bir yapı hayal ediliyorsa; antrasit – füme – kahve tonları uygulanabilir.

Koyu renkli banyo dekorasyonu tercihinde fayanslarda mat gri ya da mat kahve gibi tonlar tercih edilecekse, mobilyaların açık tonlarda kullanılması gerekir ve ara tonlara sahip zemin döşemeleri ile desteklenmelidir. Koyu ve mat renkleri, ara geçişlerle ve farklı tonların harmanlanmasıyla kusursuz ve harika bir kontrast haline getirerek banyolarınızı bu harikalıkla çepeçevre sarabilirsiniz. Elbette doğru renklere karar vermek, doğru tonları seçerek ara geçişler oluşturmak zahmetli ve sabır gerektiren bir iş olacaktır. İşlerinizi kolaylaştırmak adına bu konuda tecrübeli olan kimselere danışabilir, onlarla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Öğrenci Evi Dekorasyon Fikirleri

Grinin Çekiciliği

Gri banyo fayansı
Gri banyo fayansı

Mat gri banyo fayansı kullanabilir, doğru renk geçişleriyle ve kullanılacak beyaz ışık yardımıyla banyolarınızı tasarımsal anlamda zirveye taşıyabilirsiniz. Burada püf nokta, beyaz ışık kullanılmasıdır. Zira beyaz ışık mat renkleri daha estetik göstermektedir.

Ara Renkler ve Koyu Tonların Harmanlanması

Ara renkler ve koyu renkler
Ara renkler ve koyu renkli banyo dekorasyonu

Fayanslarda mat krem, bej ve gri tonlarını bir arada kullanabilir, açık renkli duvar kağıtları veya boya ile hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Krem veya bej renginin yanında mat gri, siyah renkler tercih ederek; iç açıcı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Desenli Fayansların Zemin Döşeme ile Olan Uyumu

Mat - açık gri banyo
Mat – açık gri banyo

Banyo fayans modellerinin renkli desenlere sahip olması halinde buna uygun boya rengi kullanılmalıdır. Mesela mat gri renkli duvar kaplama fayansı ile açık gri renkli fayans modelleri uyum sağlayacaktır. Doğru bir kontrast böyle elde edilebilir. Damarlı desenlere sahip mermerler duvar kağıdı olarak tercih edilebilir. Bunun yanı sıra saf beyaz renkli olan duvar kağıtları da zemin fayansları ile bütünlük sağlayacak şekilde seçilebilir. Gri ve mat gri tonlarını kullanarak banyolarınızda sedatif bir etki yakalayabilirsiniz.

Koyu Renklerin Efendisi Siyah

Siyah renk banyo tasarımı
Siyah renk banyo tasarımı

Siyah rengi yıkıcı ve yapıcı etkiye sahip bir güç gibidir. Doğru aydınlatma ile oldukça güzel ve ışıl ışıl alanlar elde edilebilirken, yanlış aydınlatma ve renk uyarlaması ile işler tersine dönebilir. Siyah rengi, panellerde veya banyo fayans modellerinde kullanılabilir. Veyahut küçük ebatlarda seramik olarak kullanımı da söz konusu olabilir. Siyah rengini; beyaz, gri, krem tonları ile uyumlu olacak bir şekilde de kullanabilirsiniz. Tek başına kullanılacağı zaman beyaz aydınlatma ile desteklenmesi daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır. Siyah fayans modellerini banyoya uyguladıktan sonra derz boşluklarını boyayabilirsiniz.

Koyu ve Açık Tonların Dansı

Koyu ve açık tonlu banyo
Koyu ve açık tonlu banyo

Beyaz ve gri fayans modelleri, siyah çerçeveli aynalar, koyu renkli halı ve aksesuarlarla dekore edilebilir. Mat gri olarak kullanılacak fayans modelleri de burada tercih edilebilir.

Sütlü Kahve ile Sakin Bir Ortam Oluşturun

Kahverengi banyo
Kahverengi banyo

Kahve ve beyaz renkli fayans modelleri kullanabilirsiniz. Böylece sütlü kahve rengini yakalayabilir, sakin ve göz dinlendirici bir ortam oluşturabilirsiniz. Koyu renk üzerine açık renkli çerçeveler tercih edebilir, beyaz renk üstüne kahve renkli çerçevelere sahip olan tabloları banyolarınızda kullanabilirsiniz.

Koyu renkli banyo dekorasyonu yapmayı düşünüyorsanız renk uyumuna son derece dikkat etmeniz gerekir. Ancak unutulmamalıdır ki, renk uyumu ne kadar doğru olursa olsun, hakeza mobilya seçimleri ve diğer dekoratif parçalar ne denli uygun seçilmiş olursa olsun, aydınlatma ne kadar düzgün bir şekilde tasarlanmış olursa olsun; doğru bir şekilde yerleştirilmediği takdirde tüm çalışmalar boşa gidecektir.

Renk uyumunu yakalamak, doğru dekorasyonu bulmak ve doğru yerleştirmeyi yapmak için yazımızdaki görselleri dikkatli bir şekilde incelemenizi ve yazımızı pür dikkat bir biçimde okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca konu aralarında verdiğimiz linklere tıklayarak, banyo dekorasyonu alanında görsel hafızanızı güçlendirecek görsellere erişebilir, dekorasyon anlamında size pek çok fikir verecek püf noktalara aşina olabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir