yazlık ev dekorasyonu nasıl olmalı

Yazlık Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Yazlık ev dekorasyonu için iç ferahlatan ve genel geçer objelere yer vermek, dekorasyonun diğer mevsimlere geçişine de yardımcı olacaktır.

Yazlık evlerimizi yaz aylarında daha fazla kullanıyor olduğumuz için bu amaç göz önünde tutularak dekorasyon ögeleri kullanılmalıdır.

Yazlık ev dekorasyonu için bazı önemli kıstasları göz önünde bulundurmanız faydanıza olacaktır.

Size sunacağımız önerileri başlıklar halinde ele aldık ve bu şekilde tavsiyelerimizin sizin için daha faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Yazlık Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

yazlık ev dekorasyonu önerisi

Yazlık ev dekorasyonu önerisi

1. Mevsimine Uygun Renkler Kullanın

Daha çok yaz mevsiminde zaman geçireceğiniz bir alan olduğu için, bu alanda yaz mevsimine uygun renklere ağırlık vermeniz gerekir. Özellikle çok sıcak günlerin bunaltıcı etkisini psikolojik olarak en aza indirmek için yeşil, mavi ve sarı gibi açık renkler yazlık ev dekorasyonu önerileri arasında herkesin hemfikir olduğu temel renklerdir.

Ancak doğru rengi seçmek bir yana, doğru renklerin doğru alanlarda kullanılması da dekorasyon için hayati önem taşır. En fazla kirlenen mobilyalar koltuk takımları olacağı için, koltuk takımlarınızda bu renklerin koyu tonlarını tercih edebilirsiniz. Koltuk takımı ve diğer ev tekstili ürünlerinde, mümkün olduğu kadar açık ve kiri kolaylıkla gösterebilen renklerden uzak durmakta işin püf noktalarından biridir.

Bunun yerine yıkanabilir koltuk örtüleri kullanabilir ve bu örtülerde açık renklere yer verebilirsiniz. Bu sayede sık kirlense bile yedeği ile değiştirerek, mevcut örtüleri yıkama şansınız olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Halı Koltuk Renk Uyumu

2. Dış Cephe Dekorasyonun Parçası Olmalıdır

yazlık ev dekorasyonu

Yazlık ev dekorasyonu

Yazlık evinizde zamanın tamamını iç alanlarda geçirmeniz pek de mümkün olmayacağı için, evin dış cephesini hatta bahçe kısmında zaman geçirdiğiniz açık alanı da dekorasyona dahil etmeniz gerekir.

Dış cephede canlı pastel tonlara yer verirken, bahçe bölümlerinizde zaman geçirdiğiniz açık alanlarda ise basit bambu objelere yer verebilirsiniz. Dışarıda geçirdiğiniz zaman zarfında da bu sayede dekoratif ve iç açıcı bir görüntü yakalayabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri Nelerdir?

3. Sade Bir Zemin Dekorasyonu Oluşturun

Yazlık ev dekorasyonu zemin kaplama

Yazlık ev dekorasyonu zemin kaplama

Yazlık ev dekorasyonu yaparken, zeminlerde sadelikten ve açık renklerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Çünkü yaz aylarında bulunduğunuz ortam, her yönüyle ferahlık sunmalıdır. Bu ferahlığı yakalayabildiğinizde, gerçek bir yaz dekorasyonu yapmış olacaksınız.

Epoksi Zemin Kaplama ve Modelleri

4. Yazlık Ev Dekorasyonu İçin Ahşap Öğeler Kullanın

Yazlık ev ahşap öğeler

Yazlık ev ahşap öğeler

Yazlık evlerin dekorasyonuna katkı sunan en önemli unsurlardan biri, ahşap objelere yer vermektir. Ancak çok koyu renkli ahşaplar yerine daha açık renkli ve birazda modern bir görüntü sunan eşyalar kullanmanız, genel dekorasyon ile daha fazla uyum sağlayacaktır.

Ev Aksesuarı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

5. Canlı Bitki ve Çiçekler Olmazsa Olmazdır

Yazlık evde canlı bitki

Yazlık evde canlı bitki

Amacınız mevsimine uygun bir dekorasyon çalışması yapmaksa, evin içerisindeki geniş alanlarda canlı bitkiler ve çiçekler kullanmanız daha fazla şıklık sunar. Daha çok bakımı kolay bitkiler kullanmanız, dinlenmeye ihtiyacınız olduğu yaz günlerinde sizi yormaktan uzak kalacaktır.

İç Mekanlar İçin Birbirinden Farklı Görselli Bitki Çeşitleri

6. Yazlık Ev Dekorasyonu İçin Bahçe ve İç Aydınlatmasına Dikkat Edin

Yazlık Evlerde Aydınlatma Dekorasyonu

Yazlık Evlerde Aydınlatma Dekorasyonu

Bahçe ve iç aydınlatmada kullanacağınız armatürlerin, mutlaka dekoratif olmasına dikkat edin. Basit yapıdan uzak ürünler tercih ederek özene bezene yaptığınız dekorasyonu destekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Evi Modern Gösteren Detaylar

İyi yapılmış dekorasyonda genellikle aydınlatmada yapılan hatalar, ortaya çıkan ruhun yok olmasına neden olan en büyük hatalardır.

7. Mutfaklarda Yaz Esintisi

Mutfak Dizaynı

Mutfak Dizaynı

Yazlık ev mutfak dekorasyonu mevsimin izlerini taşırken, yemek masanızın da yine canlı çiçeklerle dolu olması eşsiz bir zevk sunacaktır. Mutfağınızda bulunan dolapları sarı gibi yaz renklerinden yaptırabilir veya Akdeniz ve Ege esintisi taşıyan mavi ve beyazın uyumunu mutfağınızda kullanabilirsiniz.

Akdeniz Ev Dekorasyonu 

Bahçede yemek yerken de çevrenizde yeteri kadar çiçek ve süs bitkilerinin olmasına özen göstererek, dekorasyona son noktayı koyabilirsiniz.

Yazlık ev dekorasyonu önerileri sunduğumuz bu içeriğimizin ardından “Teras dekorasyonu nasıl olmalı?” başlıklı araştırmamızı da mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

5/5 - (1 {Oy})

BİR CEVAP YAZIN