İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Kapı yenileme fikirleri

Kapı Yenileme Fikirleri ve Yöntemleri

Yazımızda kapı yenileme işlemleriyle fazla masraf yapmadan kapılarınızı yeni bir görünüme nasıl kavuşturabileceğinize değineceğiz. Evlerde ilk gördüğümüz ve dikkatimizi çeken bölümler evin kapıları olmaktadır. İnsanlarda kapı ne kadar güzel ve gösterişli ise, evin geri kalanı da öyledir izlenimi oluşturur. Bu nedenle özellikle de eskiyen kapıları yenilemek oldukça önemlidir.

Kapı yenilemek için de kullanabileceğiniz oldukça fazla yöntem vardır. Aynı zamanda kapıları yenileme işlemi çok basit gibi gözükse de dikkat etmeniz gereken bir sürü nokta vardır. Örneğin pek çok kapı modeli bulunmaktadır ve bu nedenle de birbirinden farklı yenileme yolları tercih etmek icap edebilir.

Kapı Renklerini Değiştirme

Kapı boya renginin değiştirilmesi
Kapı boya renginin değiştirilmesi

Kapınızın renginden memnun olmamanız ve onu pek çok farklı sebepten dolayı değiştirmek istemeniz oldukça normaldir. Kapınız artık eskimiş olabilir, sevmediğiniz bir renge sahip olabilir ya da şu an kullandığınız eşyalarla uyumsuz olup genel dekorasyonu bozuyor olabilir.

Bu hususta dikkat etmeniz gereken çok önemli noktalar vardır. Kapıların zaman zaman boyası ve cilası atabilir ve lekelenmeler oluşabilir. Özellikle de beyaz renge sahip kapıların boyası çok hızlı bir şekilde bozulmaktadır ve sararmaktadır. Bu yüzden boya uygulamak gerekir.

Kapı yenileme işleminde boya olmazsa olmazdır. Zira kapıların ilk günkü görünümüne kavuşması boya ve cila işlemiyle çok da zor değildir. Eski kapı boyama işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız, “Kapı Boyamanın Teknikleri ve Püf Noktaları” adlı yazımızı okuyarak doğru bir şekilde kapıların nasıl boyanabileceğini öğrenebilir ve tarif ettiğimiz adımları tek tek uygulayarak kapılarınızı güzel bir şekilde boyayabilirsiniz.

Veya uğraşmak istemiyorsanız bir ustaya da boyama işini yaptırabilirsiniz. Kapınızın tamamında değil de bazı bölgelerinde çizikler ve yıpranmalar varsa, kapınız ile aynı renk boyayı kullanarak ufak düzeltmeler yapabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek şey kapınızın rengi ile birebir aynı renk olan boyayı bulmaktır.

İlginizi Çekebilir:  Peyzajda Kullanılan Süs Bitkileri
Kapı menteşelerinin yenilenmesi
Kapı menteşelerinin yenilenmesi

Kapı yenileme konusunda mekanizmalara da müdahale etmek gerekir. Bunun için kapıların en çok yıpranan yerlerinden birisi olan menteşelerin bakımını yapmak gerekir. Menteşelerin yıpranmasıyla birlikte kapının zor açılması, gıcırtı gibi bazı sorunlar görülmektedir. Bu sorunları engellemenin basit yolu menteşeleri sık sık yağlamak olsa da çok eski menteşelerin değiştirilmesi gerekebilir. Eğer menteşeler yağlandıktan sonra hala kapı zor açılıyorsa ya da gıcırdama söz konusu ise menteşeleri kesinlikle değiştirmelisiniz.

kapı kollarının yenilenmesi
Kapı kollarının yenilenmesi

Kapılarda bir diğer önemli nokta ise kapı kolu yenileme işlemidir. Sürekli dokunduğumuz kapı kollarında zamanla boya atması, dökülmeler ve çizikler oluşabilir. Yine oksitlenmeye bağlı olarak kararma ve paslanma da görülebilir. Maalesef kapı kollarına çok fazla müdahale etmek oldukça zordur. Bu nedenle gerekli görüldüğünde kapı kolları değiştirilmelidir. Ancak ufak tefek çizikleri ya da renk değişimlerini önemsemiyorsanız, uzun yıllar kapı kollarını kullanabilirsiniz.

Kapı Kilitleri

Kapı kilitinin değiştirilmesi
Kapı kilitinin değiştirilmesi

Kapı yenileme işlemlerini yaparken kilidi de gözden geçirmek son derece yerinde bir karar olacaktır. Şüphesiz bir kapının en önemli özelliği kilididir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dış kapı kilitleriyle hırsızları engelleyecek ve onları çaresiz bırakacak kilitleri üretmek mümkündür.

Fakat yine de güvenliğinden yüzde yüz emin olamasak da eski moda kilitlere göre çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kilitlerinizin güvenliğinden emin değilseniz ya da kilitlerinizin artık değiştirilme zamanı geldiyse; yeni teknolojiler kullanılarak üretilen kilitleri kullanmanızda fayda vardır. Böylece pek çok hırsızlık vakasının da önüne geçilmiş olunur.

Kapı Yenileme Konusunda Cam Değişikliğinin Önemi

Pek çok iç kapıda camlar kullanılsa da artık o sıkıcı çiçek motifleriyle süslenmiş camlardan sıkılmış ve daha modern görünümlü kapılar istiyor olabilirsiniz. Bu tarz bir kapı için illaki kapınızı değiştirmenize gerek yok. Eski camınızı değiştirmeniz yeterli ve oldukça kolaydır. Üstelik bu eski kapı camlarda kırılmalar pek çok kez gözlemlenmiştir. Aslında çok hızlı değişen dekorasyon algısı ile eski ve sıkıcı kapı camınızı değiştirebilir ve yerine oldukça modern bir görüntüye sahip olan kapılar elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Fon Perde Kumaşı ve Seçimi Nasıl Olmalı?

Kapı yenileme fikirleri içerisinden cam değişikliği önerisini uygulayacaksanız ve bu konularda yetenekliyseniz, kapı camınızı kendiniz de değiştirebilirsiniz; ancak daha önce hiç yapmadığınız bir işlemse, işin ustasından yardım almanız herhangi bir yaralanmaya mahal vermemek ve çirkin bir görüntüye sebep olmamak için önemlidir.

Eğer ki eski kapınızdan çok sıkıldıysanız ve buna ayıracak bütçeniz de varsa kapınızı tamamıyla değiştirmeniz de söz konusu olabilir. Kapıyı tamamen yenilemeyi düşünüyorsanız, fikir vermesi açısından, İç Kapı Çeşitleri, Cam Kapılar ve Akordeon Kapılar ile ilgili  yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer kapınız da cam istemiyorsanız barok tarzı kapı modellerine de göz atabilirsiniz. Bu kapılar aynı zamanda nostaljik bir görünüm sunarlar ve evinizin havasını olumlu yönde değiştirirler.

Eğer ısı yalıtımı yapmak istiyorsanız ve kapınızın bu konuda yeterli olmadığını da düşünüyorsanız kapınızın kenarına, alt ve üst kısımlarına ince şerit süngerler yapıştırabilirsiniz. Böylece odalar arasında ısı değişimini ve dışarıdan içeriye giren soğuk havayı engellemiş olursunuz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir