Bazalt küptaş

İç Dekorasyon Malzemeleri

Her ev kendi karakteristik özelliklerine sahiptir. Bu karakteristik özelliklerde en büyük pay evin dekorasyonuna aittir. Evin her köşesinde kullandığınız küçük bir vazodan salondaki koltuk takımınıza kadar iç dekorasyonda sahip olduğunuz her parça önemli ve değerlidir. İç dekorasyon malzemeleri ile dekore edeceğiniz eviniz için internet dünyasında bulunan sayısız örnek arasında kaybolabilirsiniz. Bu örnekler arasından eviniz için doğru olanı ve evinize yakışanı seçerken yararlanabilmeniz için örnek alabileceğiniz ve evinizde kullanmak isteyeceğiniz dekorasyon örneklerini sizin için bu yazımızda bir araya getirdik.

İç dekorasyonda tercih edilen kullanımlarda artık kimse sınır tanımıyor. İç dekorasyon her zaman evrimleşiyor, gelişiyor ve trendleri durmadan değişiyor. 2000’lerden bu yana dekorasyon hızlı bir modernleşme içerisindeyken son yıllarda iç dekorasyon malzemesi olarak insanlar eskilere hafif dönüşler yaparak evlerine retro havası vermeyi tercih etmeye başladı. Tabi bu tercihin yanında modernliği tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazla. Ortak özellikleri ise her evin dekorasyonunun o eve has olması ve evin karakteristik özelliklerini taşıması. Gelin, bu yazıyı okuduktan sonra mutlaka evinizde uygulamak isteyeceğiniz dekorasyonlarda kullanabileceğiniz iç dekorasyon malzemesi örneklerine yakından bakalım.

İç Mekanda Kullanabileceğiniz Dekorasyon Malzemeleri

Ev dekorasyonuna başlamadan önce evi nasıl dekore edeceğinize karar vermeli ve kullanacağınız iç dekorasyon malzemeleri arasında bir uyum yakalamalısınız. Dekorasyonun nasıl olacağına burcunuzdan tutun da bulunduğunuz mevsime kadar istediğiniz temayı seçerek karar verebilirsiniz. Mevsimlere göre yapabileceğiniz dekorasyonlarda sık sık değişiklik yapmanız gerekeceğinden perde, konsol üstü, pencere önü gibi küçük alanları ve eşyaları kullanabilir; böylece ilerde yapabileceğiniz değişiklikler için kendinize şimdiden açık bir kapı bırakmış olursunuz. Sunduğumuz bu fikirleri gelin yakından inceleyelim.

  • Pencere önlerine çok yakışan ve dekorasyon amaçlı sıkça kullanılan malzemelerden ilki bitkilerdir. Evinizdeki eşyalarınızın renginden modeline kadar her şeye uyum sağlayacak bitkiler bulmanız mümkün. Pencere önü tasarımlarında farklı olarak renkli taşlar veya küçük heykeller de kullanabilirsiniz.
  • İç mekan dekorasyonunda kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise kapılar. Kapı üzerinde odanın kullanım amacına göre rengini değiştirebilir, üzerine yazılar ekleyebilir ya da kapı kollarında farklılık yaratabilirsiniz. Daha büyük değişiklikler için kapının tasarımını tamamen değiştirip göze çarpmasını sağlayabilirsiniz.
  • İç mekan dekorasyonlarınızda kullanabileceğiniz ve fazladan yaşam alanı oluşturmanızı sağlayacak eşyalar olan kitaplıklar, artık her evin vazgeçilmez dekorasyon malzemesi. Duvardan duvara yapılan tasarımlardan salonu ikiye bölen duvar tarzı tasarımlara kadar bir sürü kullanım şekli mevcut. Oturma odanızın ortasına bir kitaplık koyma fikri kulağa saçma geliyor olabilir fakat örnekleri ve kullanım şeklini gördüğünüzde siz de evinizde aynı şekilde uygulamak isteyeceksiniz. Ayrıca kullanım alanı kitaplık olarak geçse de istediğiniz her şekilde kullanabileceğinizi de göreceksiniz.
  • Çerçeveler gibi konsollar da evlerimizde vazgeçilmez eşyalarından. Konsollar başlı başlına dekorasyon malzemeleri olmakla birlikte konsol üstüne, yanına ya da etrafına konulan iç dekorasyon malzemeleriyle zenginleştirilerek göze çarpmaları sağlanabilir.

Ev İç Dekorasyonunda Duvar Dekorasyon Malzemeleri

İç dekorasyonda duvar dekorasyonları vazgeçilmez bir yer kaplar. Sadece tek başına duvarlarda yapacağınız değişiklikler dekorasyonunuzun yapı taşlarını oluştururlar. Duvar dekorasyonu Her ne kadar kısıtlı imkanlara sahipmiş gibi gözükse de duvarlarda aklınıza gelen bütün eşyaları dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Hilton Banyo Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? Özellikleri nelerdir?

Duvar dekorasyonunda kullanılan iç dekorasyon malzemelerini saymak gerekirse basit bir saatle başlayıp gerçek boyutlarındaki bir bisiklete kadar gidebiliriz. Değişen trendlerle birlikte ortaya çıkan sayısız dekorasyon modelleri arasından eviniz için doğru olanı ve içinize sineni bulmak için seçenekleri gözden geçirirken dikkatli ve özenli olmak gerekli. Değerlendirebileceğiniz bu sınırsız seçenekleri sınıflara ayırarak incelemek fikir edinmenizde ve karar vermenizde etkili olacaktır. Buyrun başlayalım.

  • Renkli Tablolar, Kartlar ve Boyalar

Sadece belirli uyumlu renklere odaklanarak ya da bütün renkleri bir araya getirerek yapabileceğiniz dekorasyonların yanında, evinizdeki eşyalara tamamen zıt renkler tercih ederek dekorasyonlarınızın öne çıkmalarını çeşitli iç dekorasyon malzemeleri ile sağlayabilirsiniz.

  • Çerçeveler

Çerçeveler hepimizin bildiği ve evinde mutlaka bulundurduğu dekorasyon araçlarıdır. Konsol üstünden pencere önüne kadar olan kullanım alanları arasında duvar üzerindeki duruşu öne çıkar.

  • Polaroidler

Eskilerden gelip yeniden hayatımıza giren ve trend olan polaroid fotoğraflar duvar dekorasyonlarında kullanılmaya başlanmasıyla daha da çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir