İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
İç kapı modelleri

İç Kapı Modelleri ile Evlerinizi Renklendirin

İç kapı modelleri ile kişisel yaşam alanlarınızı dekore edebilirsiniz. Dekorasyon sırf duvar, mobilya ve zemin değişiminden ibaret değildir.

Doğru iç kapı tercihleriyle evlerinizi göze hoş gelecek şekilde dizayn etmeniz mümkün.

İç kapılar evi temsil eden detaylardan biridir ve tüm odaları birbirine bağlayan hem de birbirinden ayıran demirbaşlardandır.

Tercihlerinize, zevklerinize ve evlerinizin tarzına, dekorasyon anlayışınıza göre iç kapı modelleri arasından seçim yapabilir, pek çok çeşit arasından eviniz için en uygun olan modeli bulabilirsiniz.

Ev İç Kapı Modelleri

 • Amerikan Kapı
 • Kompozit Kapı
 • Ahşap Kapı
 • Mobilya Kapı
 • Laminat Kapı
 • Lamine Kapı
 • Lake Kapı
 • Melamin Kapı
 • MDF kapı

Bunlar içerisinde en çok tercih edilen iç kapı modelleri ise; kompozit kapı, lake kapı, melamin kapı ve Amerikan kapılardır.

Kompozitin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Ahşap İç Kapı Modelleri

Ahşap kapı
Ahşap lüks iç kapı modelleri

Bu iç kapı modeli tamamen ahşaptan olup % 80 el işçiliği ile yapılan modellerdendir. Ahşap kapıların tarihi eski zamanlara dayanmaktadır. Burada önemli bir nokta olan ahşap kapıların sağlam, dayanıklı ağaçlardan yapılmasıdır. Ahşap iç kapılar uzun ömürlüdür ve kullanıldığı alana doğal bir görüntü vermektedir.

Mobilya Kapı

Mobilya kapı
Mobilya iç kapı modelleri

Mobilya kapılar tamamı cilalı ve genelde “dekoratif ahşap kapı” diye adlandırılan modeldir. Bu iç kapı modelleri diğer kapılara göre hem maliyet açısından pahalı hem de daha dayanıklı olan kapılardandır. Bu kapılar, diğer kapılara göre daha ağırdır ve model ve tasarım açısından daha fazla çeşit barındırmaktadır. Mobilya kapılar günümüzde özel müstakil evler, malikane ya da binalarda tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  En Kullanışlı Banyo Fayansları Nelerdir? Banyo Fayans Renk Seçimi

Lamine Kapı

Lamine İç kapı modelleri
Lamine İç kapı modelleri

Lamine kapılar üretimi seri olarak yapılan, ahşap desenli ve ahşap modelli olarak üretilen kapılardandır. Lamine kapılarda pek çok model bulunmaktadır. Lamine kapıları günümüzde tüm ev ve işyerlerinde görmek mümkündür. Lamine kapılar maliyet açısından oldukça uygundur. Detaylı bir işçilik gerektirmez, dolayısıyla montajı kolay yapılmaktadır.

Kompozit Kapı

kompozit kapı
Kompozit kapı

İç kapı modelleri arasında yer alan kompozit kapılar, ahşap ve PVC ile zenginleştirilerek üretilen bir kapıdır. Kompozit kapıların daire, iş yeri, okul ve kalabalık yaşam alanlarının olduğu bölgelerde tercih sebebi dayanıklı ve sağlam bir ürün olmasından dolayıdır. Kompozit kapıların montajı kolaydır.

Panel Kapı

Panel kapı
Panel iç oda kapı modelleri

Panel kapılar tamamen gövdeden oluşan camsız kapılardır. Günümüzdeki adı Amerikan panel kapıdır. Panel kapıların üzeri MDF ile kaplanmıştır ve maliyeti en az olan kapılardandır. Bu kapılar genellikle proje bazlı konutlarda ve toplu konutlarda tercih edilmektedir. Seri üretimi yapılmaktadır.

Pvc İç Kapı Modelleri

pvc kapı
Pvc kapı

Bu kapıların ham maddesi plastiktir. Tamamıyla elektronik makinelerde üretimi yapılmaktadır. PVC kapılar iç mekanlarda balkon, banyo ve WC gibi ıslak zeminlerin olduğu alanlarda tercih edilmektedir.

Lake İç Oda Kapı Modelleri 

Lake kapı modelleri
Lake kapı modelleri

Desen ve model olarak birçok seçeneği vardır. Örneğin kafes camlı, çift kanat, tek kanat, çerçeve camlı gibi. Lake kapılarının üretiminde en önemli aşama astar ve zımparalama işlemleridir.

Mobilya görünümlü kapı modellerine göre lake kapılar daha ekonomik ve şık bir görüntüye sahiptir. Montajı kolaydır. Güneş ışınları, darbe ve çizilmelere karşı dayanıklı kapılardır. Temizliği kolaydır. İç kapı olarak her alanda kullanım açısından uygundur.

Laminat İç Oda Kapılar

laminat kapılar
Laminat kapılar

İç kapı modelleri arasında laminat kapılar da yer almaktadır. Kasaları tamamen özel maddelerden üretilmektedir. Yüksek basınca dayanıklı olarak üretilen laminat kapılar yanmaya, dış etkenlere, darbelere karşı dayanıklıdır. Geniş renk ve model seçeneğine sahip olan bu kapılar, kullanıldığı alanlara zarif ve hoş bir hava katmaktadır. Montajı kolaydır.

İlginizi Çekebilir:  Alçıpan Asma Tavan 2021 2022 2023- Düz Alçı Tavan Modelleri

Laminat kapılarda yaygın olarak taş ve kum desenli, alüminyum kaplamalı, metal yüzeyli gibi çeşitler tercih edilmektedir. Laminat kapılara yurt, hastane ve otellerde sıkça rastlamamız mümkündür. Laminat kapılarda kullanım alanına göre camlı veya camsız modelleri bulunmaktadır.

Melamin İç Kapı Modelleri

Melamin iç oda kapı modelleri
Melamin iç oda kapı modelleri

Organik bir bileşik olan ve plastik üretiminde kullanılan melaminler, melamin kapı üretiminde kullanılmaktadır. MDF üzerine ısı uygulayarak melamin levhalar üretilmekte ve kapılarda kullanılmaktadır. Boya gerektirmeyen melamin kapı yüzeyleri, modellerine göre kendinden desenli ve de renklidirler.

İç kapı modelleri ile evlerinizin çehresini değiştirebilirsiniz. Bu noktada melamin kapılar da kullanılabilir. Melamin kapılar istenilen her ölçüde üretilebildiği gibi çift kanat olarak da istenilen ebatlarda üretimi mümkündür. Diğer kapı modellerine göre ahşap görünümlü olan melamin kapılar daha ekonomiktir. Melamin kapıların montajı kolay yapılmaktadır. Hijyeniktir, dekoratiftir, darbelere, çizilmelere, güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Kolay temizlenir ve uzun ömürlüdür. Ses geçirmezlik ve aleve dayanıklılık arz eden çeşitleri de bulunmaktadır. İç mekanın her alanında kullanılabilir.

Lam İç Kapı Modelleri

Mdf lam İç Kapı Modelleri
Mdf lam İç Kapı Modelleri

MDF, orta yoğunlukta lif levha manasına gelmektedir. Odun ya da diğer selülozik ham maddelerden üretilen lifler kurutularak, tutkallama işlemine tabi tutulur. Akabinde belirli bir sıcaklık ve basınç altında preslenerek homojen bir yapıya kavuşturulur.

MDF her bölümünün homojen yoğunlukta olması ve standart boyutlarda üretilmesi ile tercih sebebidir. Ayrıca freze işlemlerinde edinilen müspet sonuçlar, yüzey ve kenarlarının iyi vida tutması da bir başka özelliğidir.

MDF LAM ise MDF levha üzerine emprenye makinesi ile melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaya karşı dayanıklı ve su geçirmez hale getirilmektedir.

Membran İç Kapı Modelleri

membran kapı
Membran kapı

Membran kapılar boya kullanılmadan üretilmektedir. Membran kapılarda solma olmaz. Amerikan kapılara göre içleri daha doludur. Uzun ömürlüdür. Boyalı kapılarda oluşan çizikler membran kapılarda oluşmaz. Çizilmelere karşı dayanıklıdır. Membran kapı modellerinde çıta kullanılmamaktadır. Camlı modelleri çıtasız olduğu için temizlenmesi de kolay olur.

İlginizi Çekebilir:  Aydınlatma Önerileri - Evler için aydınlatma seçimi nasıl yapılır?

Amerikan İç Oda Kapı Modelleri

İç oda kapı modelleri konusunda en çok tercih edilen Amerikan kapılardan bahsedelim: Amerikan kapı üretimlerinde kullanılan paneller, üretilmek istenilen kapı modeline bağlı olacak şekilde değişiklik göstermektedir. MDF paneller kullanılır. İç kapılar, oda ve WC kapısı olarak dilenen ölçülerde üretimi yapılır. Amerikan kapıların çift kanat olarak da üretimleri yapılmaktadır.

Uygun fiyatlı olması ve çeşitli modelleri bulundurması sebebiyle en çok tercih edilen iç kapılardandır. Hafif, montajı kolay ve istenilen her renkte üretilebilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir