ahşap kapı boyama
ahşap kapı boyama

Kapı Boyama Nasıl Yapılır?

Kapı boyama teknikleri sayesinde evinizin havasını tamamen değiştirebileceğiniz gibi kolay ve ekonomik bir şekilde yaşam alanlarının iç dekorasyonlarını yepyeni bir hale getirebilirsiniz.

Evde kullanılan tüm eşyalar gibi kapılarda zaman içerisinde yeni görüntüsünü kaybedip solgunlaşır veya eskir. Özellikle kullanım konusunda önemli bir sıkıntısı olmayan kapıları boyayarak, ilk günkü görüntüsünü tekrar kazanabilirsiniz.

Kapısını yenilemek veya dekorasyon çalışması yapmak için boyamak isteyenlerin sıklıkla sorduğu kapı boyama nasıl yapılır? ve kapı boyama teknikleri sorularının detayları, yazının devamında sunulmuştur.

Ahşap Kapı Boyama Nasıl Yapılır?

kapı boyama
Kapı boyama

Ahşap kapıların boyanması işlemi, diğer kapı türlerine göre biraz daha detay isteyen ve uğraştırıcı bir iş olsa da ortaya çıkacak olan sonuç meşakkate değer bir sonuçtur. Hatta doğru malzemeler ve eğlenceli kapı boyama teknikleri sayesinde bu boyama işini daha keyifli bir hale getirmeniz de mümkün. Ahşap kapılar boyanırken vernik gibi malzemelerin kullanımı hem kapının daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur hem de boya kalitesine doğrudan etki eder.

Malzeme Temini

Ahşap kapıları boyarken ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler şunlardır:

 • Spatula
 • Fırça ve küçük rulo
 • Ahşap macunu
 • Vernik
 • Ahşap kapıya uygun tercih ettiğiniz renkte boya
 • İnce ve kalın zımparalar

Boyama İşlemi

Gerekli olan malzemelerimizi sıraladıktan sonra ahşap kapı boyama işleminin ayrıntılarına geçebiliriz. Aşağıda sıraladığımız adımları eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğiniz taktirde kapınız sıfır alınmış gibi yepyeni bir görünüme kavuşacaktır.

 • İlk olarak kapıyı sökerek uygun bir yerde boyamanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Kapı yüzeyinde kaba bulunan kısımlar spatula yardımıyla temizlenir. Bu yerlerin çevresi ve hafif pürüzlü yüzeyler zımparalanır.
 • Kapıda mevcut açılmalar, oyuklar veya ağır ezikler varsa ahşap macunu ve spatula yardımı ile düzgün şekilde kapatılır ve macunun kuruması beklenir.
 • Macun kuruduktan sonra kapı yüzeyi ile eşitleyecek şekilde, macunlu kısımlar zımparalanır.
 • Tüm kapı yüzeyini zımparalamanız halinde vernik işlemi detaylıca yapılmalıdır. Yüzeysel zımparalarda ise, vernik işlemini tek kat olacak şekilde yapabilirsiniz.
 • Kapının geniş alanlarını rulo yardımı ile bir kat boyadıktan sonra, rulonun girmediği kısımlar ve tüm kapı yüzeyi aynı istikamette bir kat boyanır.
 • İlk kat kurumaya yakınken tekrardan bir kat daha boya vurabilir veya ilk kat boyayı yeterli görüyorsanız, boyama işlemini sonlandırabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Renklerin Psikolojik Etkileri Dekorasyonda Renkler

Panel Kapı Boyama Teknikleri

Panel kapıların boyanması
Panel kapıların boyanması

Panel kapıların boyama teknikleri arasında kullanacağınız malzemeler, ahşap kapı boyama malzemeleri ile hemen hemen aynıdır. Ancak panel kapılarda kullanılan boyaların, selülozik, sentetik veya su bazlı özelliklerinden birine sahip olması gerekir.

En etkili panel kapı boyama yöntemi özellikle su bazlı boyalar için, püskürtme tekniğidir. Bunun dışında rulo veya fırça ile de panel kapıların boyanması mümkün olup, vernik kullanılmadan boyama işlemini yapabilirsiniz.

Kapı Kolu Boyama Nasıl Yapılır?

Kapı kolu boyama işlemi kapı boyama işleminden farklı malzemeler almanızı gerektirebilir. Kapı kolunuzun üretildiği materyale göre kullanmanız gereken boya türü farklılık gösterebilir. Bununla birlikte kapı kollarının oldukça ucuz ürünler olduğunu ve yapı marketlerden uygun fiyatlarla temin edebileceğinizi de belirtmek isteriz.

Kapı kolunun boyanması yağlı boya gibi farklı boya çeşitleri ile yapılabilir olsa da estetik bir görüntü elde etmek için, kapı kollarını sprey boyalar ile boyamanız daha doğru olacaktır. Kapı kolunu söktükten sonra güzel bir şekilde tinerli bez ile silebilir ve sprey veya diğer püskürtmeli yöntemlerle kolu boyayabilirsiniz.

Kapı kollarının maliyet açısından uygun olması nedeniyle, boyamak yerine doğrudan yenisiyle değiştirmek gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Böylelikle boyadığınız kapınızı, daha şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Bu içeriğimizde kapı türlerine göre boyama işlemleri hakkında detaylı bilgileri sizlere sunmaya çalıştık, içeriğimizi faydalı bulduysanız sitemizin ilgili kategorilerindeki yazılara da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir