çakıl bahçesi
Dekorasyon

Çakıl Bahçesi Nedir? Nasıl Uygulama Yapılır?

Çakıl Bahçesi Yapılması

Çakıl bahçesi yapılması peyzaj düzenlemelerine hareket kazandıran tasarımlardır. Görsel olarak sağladığı katkılar yanında, bitki yetişmesine imkan vermeyen problemli alanlar için de çözüm sağlamaktadır. Çakıl bahçelerinin Dünya üzerinde en çok kullanılan hali, Uzakdoğu bahçelerinde doğan ve bütün Dünya’ya yayılan „’Zen Bahçesi felsefesine dayanır. Sıcak ülkelerde de çakıl bahçesi uygulamasına sıkça yer verilmektedir. Kullanılacak olan bitkilerin su açısından kuraklığa daha dayanıklı türler olması tasarımın uzun süre bozulmadan kalması için önemlidir. Aynı zamanda kullanılacak bitkiler çapalanmaya fazla ihtiyaç duymayan kanaatkar türlerden seçilmelidir. Kaktüs gibi sukkulent bitki türleri de çakıl bahçe tasarımları için son derece uygun bitkilerdir. Bitki seçimi yapılırken, her tasarımda olduğu gibi bölgenin iklimsel özellikleri saptanmalı ve mevcut hava koşullarında yaşayabilecek olan türler seçilmelidir. Adından da anlaşıldığı gibi bu bahçelerin en temel yapı taşı çakıl taşlarıdır.

Çakıl bahçeleri
Çakıl bahçeleri

Çakıl Taşı

Çakıl taşı; deniz kıyısı ve akarsu yataklarında bulunan, mekanik aşınma sonucunda yuvarlaklaşmış, genellikle sert ve küçük boyutlu kayaçlara verilen isimdir. Deniz kıyısı ve dere yataklarında bulunan bu taşların boyutları 20-60 mm arasında değişmektedir. Bu taşların dekoratif amaçla kullanılabilmesi için aynı cins, renk, özellik ve boyutlarda yeteri kadar sağlanması gereklidir.Doğal olarak oluşmuş çakıl taşlarının yanı sıra, tamburlama yöntemiyle de, uygulamalardan geriye kalan, artık olarak nitelendirilebilecek doğal taşlardan çakıl taşı elde edilmektedir. Bu taşlar tambur makinalarında döndürülüp çeşitli işlemlerden geçirilerek kenarları yuvarlatılır. Böylece doğanın onlarca yılda yuvarlayarak meydana getirdiği çakıl taşlarını, çok kısa sayılabilecek bir sürede, doğal gibi olmasa da ona yakın şekillerde, farklı renk ve dokularda üretilmesine olanak sağlamaktadır. Böylece hem büyük bloklardan arta kalan taşlar değerlendirilmiş olup, hem de çeşitlilik arttırılıp daha fazla alanda doğal taş kullanılabilmektedir.

Tamburlanarak üretilmiş çakıl taşları (Soldan sağa: Granit, Turuncu Çantaşı, Dolamit,Yeşil çantaşı)

Farklı kalibreler bir araya toplanarak çeşitli alanlarda kullanıma sunulmaktadır. Özellikle günümüz modern peyzaj mimarlığında tamburlanmış doğal taş kullanımı önemli yer tutmaktadır.

 

Çakıl bahçeleri uygulaması esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar 

Çakıl bahçesi yapım süreci
Çakıl bahçesi yapım süreci
  • Çakıl bahçesi yapılacak alan yabani otlardan kimyasal veya mekanik yöntemlerle arındırılmalıdır.
  • Zemin, alana getirilecek çakıl yüksekliği kadar sıyrılmalıdır. İstenildiği taktirde alan sıyırılmadan da çakıl bahçesi tümsek olarak tesis edilebilir.
  • İlerleyen dönemlerde yabani otların çakılların arasından çıkmaması için geotekstil keçe veya ayırıcı bir örtü serilmelidir. Bu örtü hangi malzemeden olursa olsun, yağmur suyunu veya bitki sulama suyunu rahatlıkla drene edebilecek özelliklere sahip olmalıdır.
  • Ayırıcı örtü üzerinde, bitki dikilecek alanlar belirlenerek delikler açılmalı ve bitki dikimi gerçekleştirilmelidir.
  • Daha sonra istenilen büyüklükte ve renkte çakıl taşları serilerek tasarım tamamlanır.
Paylaşmak Güzeldir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir