Ev Aksesuarları Nasıl Seçilmeli? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev aksesuarları

Ev aksesuarları doğru bir şekilde seçildiği takdirde evinize yeni ve şık bir görünüm katacaktır, ortamın havasını bütünüyle değiştirecektir. Yeni ve güzel bir görünüm için aksesuar seçiminin önemi yadsınamaz.

İşinin ehli olan dekoratörler aksesuarları seçerlerken aydınlatma, halı, yastık ve hatta duvar rengi ile olan uyumuna dikkat ederler.

Aksesuarlar bir odaya güzel ve yeni bir görünüm kazandırmanın en ekonomik yoludur. Azı karar çoğu ise zarar ölçüsü gereği bu aksesuar işi de ölçüsünde ve kararında yapılmalıdır.

Çünkü küçük parçaların ortama güzellik bağlamında büyük etkisi olabileceği gibi negatif etkisi de olabilir. İşte biz de bu yazımızda aksesuarları seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağız.

Ev Aksesuarları Nasıl Seçilmeli?

Kaliteden Ödün Vermeyin

Kaliteli Ev Aksesuarları
Kaliteli Ev Aksesuarları

Ev aksesuarları seçiminde ölçülü davranacağımız için kaliteden ödün vermemelidir. Yerel ev eşyaları satan mağazalardan kolaylıkla temin edilen ürünler ucuzdur ve toplu üretilir.

Evimize şıklık katacak kaliteli bir aksesuar mı? Yoksa sadece fiyat olarak bize hitap eden ve bunun dışında bir değeri olmayan ucuz parçalar mı? Bunun ayrımını iyi yapmalıdır.

Ucuz ürün çok talep gören üründür ve bu üründen çokça satılmaktadır. Hemen hemen her evde bulunan bir ürün ile evinize bir kişilik katamazsınız. Ve ucuz ürünler genellikle plastik gibi malzemelerden imal edilmektedir. Bunlar kötü bir görünüm sunarlar.

O yüzden ahşap veya seramik gibi doğal malzemeli ürünleri tercih etmek belki görece daha pahalı bir seçim olsa da evinize şıklık ve karakter katmak bakımından faydalı bir tercih olacaktır. Özel olan, nadide olan bir ürün her zaman daha işlevseldir.

Ev Aksesuarları ile Renk Ahengini Yakalayın

Dekoratif Ev Aksesuarları
Dekoratif Ev Aksesuarları

Ev aksesuarları renk bakımından mobilyalarınız ile uyumlu olmalıdır. Örneğin nötr renkler kullanılarak, armatürler ve büyük mobilyalarla iyi bir armoni yakalamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Lambader Modelleri ve Çeşitleri, 38 Farklı Model

Eşyaların oluşturduğu karmaşayı hafifletmektedir. İnsana dinginlik vermektedir. Veya beyazın ve tonlarının hakim olduğu bir alana koyu renkli ürünlerle hafif dokunuşlarda bulunmak kontrast katacaktır.

Bu gibi durumlarda siyah renkli minder veya vazo iş görecektir. Böylece zıtlıklar güzel bir ambiyansın oluşmasına yol açacaktır. Ama biraz daha enerjik bir ortam istiyorsanız mutlaka farklı dokulara ve canlı renklere sahip aksesuarlar kullanmalısınız.

Kısaca renkler arası geçişlerde bulunmak veya zıtlıklar oluşturmak için aksesuar kullanmak, evi güzelleştirmede işe yarayan püf noktalardandır.

Ev Aksesuarları Seçiminde Altın Oranı Hedefleyin

Ev Aksesuar Modelleri
Ev Aksesuar Modelleri

Hepimiz şahit olmuşuzdur; küçük duvarlara büyük resimler, küçük sehpalar üzerinde büyük biblolar, koltukların küçük, tabloların ise kocaman olduğu odalar…

Bunlar ortamı çirkinleştirmekten başka bir işe yaramamaktadırlar. Bu tarz ortamlar, tabloların bir alana sıkıştığı izlenimi vermekte veyahut bibloların eğreti durmasına sebep olmaktadır.

Böyle bir hataya düşmemek için ev aksesuarları kullanılacak alana göre orantılı olarak seçilmelidir. Bu sebeple alım yapılmadan önce orantı ve ölçek incelemesi yapmak için biraz vakit ayırmalıdır. Unutmayın, şık bir görünüm doğru orantıdan geçer.

Asimetrik Dokunuşlar Yapın

Asimetrik aksesuar düzenleme
Asimetrik aksesuar düzenleme

Malzemenin yapısından rengine ve hatta oranına kadar seçim yapılacak süreci başarıyla atlattığınızı düşünelim. İyi bir ilerleme katedilse de henüz işlerin bittiği anlaşılmamalıdır. Çünkü bu süreçte dekoratif düzenlemeye pozitif anlamda boyut atlatacak bir işlem daha bulunmaktadır.

O da, asimetrik düzenleme işlemi… Örneklerle açıklamak gerekirse, duvarınıza bir resim grubu yerleştirdiğinizde, bunların illa ki bir düzen halinde ve simetrik halde durması gerekmez.

Ya da bir duvar rafı aldığınızı varsayalım.  Hakeza bunların da çok düzenli durmasına gerek yok. Düzensizlikten de güzel ve minimal görüntüler elde etmek mümkündür.

Tabii her ne kadar düzensizlik olarak adlandırsak da bu düzensizliğin içinde de ufak tefek dengeler olması şarttır. Burada iş biraz sizin zevkinize ve yeteneğinize kalıyor. En iyi görünümü bulana kadar birkaç deneme yapmanız tavsiyemizdir.

İlginizi Çekebilir:  Ferforje Çiçeklik için 40 Farklı Model

Aksesuarlar Birer Süslemedir

Ev Aksesuarları Süs Eşyaları
Ev Aksesuarları Süs Eşyaları

Seçim yapıldıktan sonra ev aksesuarları uygun bir biçimde yerleştirilmelidir. Bu işi sanki bir pastayı süslüyormuş gibi düşünmeli ve ona göre bu yerleştirme işlemi yapılmalıdır.

İlk olarak aralıklı bir biçimde ve az olmak şartıyla büyük aksesuarlar yerleştirilmelidir.

Sonra ortam daha küçük ebatlı aksesuarlar ile doldurulmalıdır. Bu aksesuarlar arasında denge ve oran mutlaka gözetilmelidir.

Öyle bir aksesuar seçimi ve yerleştirilmesi yapılmalıdır ki, sanki bu küçük, orta ve büyük ebatlı parçalar bir bütün hissini vermelidir. Bu parçalar; bir bütünü temsil eden farklı dokulara, renklere sahip öğelerin gruplanması gibi algılanmalıdır.

Boşluk Doldurmaca Yapmamalı

Ev aksesuarlarinin duzeni
Ev aksesuarlarının düzeni

Ev aksesuarları boşluk doldurmadan ibaret değildir. Dolayısıyla her köşe başındaki, her odadaki boşluğun bir eşya ile dolması gerekmez. Bu sebeple her boşluk olan yere bir aksesuar yerleştirmemeli; zira bu şekilde bir anlayış evinizi kötü gösterecektir. Aksesuarlar doğru bir şekilde ve bir düzen halinde konumlandırılmalıdır.

Ev aksesuarları konusunda verdiğimiz tavsiyelerimizi dikkate alarak, aksesuarlarınızı yükseklik, genişlik, katman ve dokuları bakımından stilize ediniz. O vakit evinizin daha şık ve modern bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir