Salon Asma Tavan Modelleri

Salon asma tavan modelleri

Salon asma tavan modelleri evlerin en gözde mekanlarını daha güzel, göz alıcı ve dikkat çekici göstermek için yapılan, dekorasyonun en önemli unsurlarından birisidir. Salonun şekline, boyutlarına ve geometrisine göre yapılan salon asma tavan modelleri ile evlerin tavanı birer sanat eserine dönüşebiliyor.

Evlerin tavan kısmının dekore edilmesi pek çok tasarımcı tarafından ihmal edilebilir. Oysa iyi bir dekorasyonda duvar, mobilya ve renklere verilen önem kadar tavanda önem taşımaktadır.

Tavanda yapılacak asma tavan modeli tasarımcının ortaya koyacağı sınırsız modele göre değişebilir. Yani yapılacak modeli sayı ile sınırlamak pek mümkün değildir.

Önemli olan evin yapısına ve zevkinize uygun bir imalat yapılmasıdır. Bu yazımızda vereceğimiz resimli örnekleri inceleyecek olursanız yapılmasını istediğiniz model hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

 1  Salon Asma Tavan Modelleri Yapım Aşaması

Salon asma tavan modelleri
Salon asma tavan modelleri

Alçıpan asma tavan yapılması ile ilgili takip edilecek imalat sıralaması şu şekildedir.

  • Salon asma tavan modelleri ile ilgili yapılması istenilen tasarıma karar verilir.
  • İmalat yapılmasında gerekli olan malzemeler temin edilir. Bu malzemeler, galvaniz profil, alçı panel, çelik dübel, plastik dübel, askı çubuğu, askı maşası, klips, vida, derz bandı, derz dolgusu, köşe profili ve saten alçı sıva olarak sıralanabilir.
  • Yapılması istenilen modele göre tavan yükseklik kotları lazerle işaretlenerek galvaniz profiller ile karkas sistemi yapılır. Yapılacak model düz bir modelse tek bir tavan kotu olacaktır. Fakat ışık bandı, perdelik veya havuz şeklinde ise farklı kotlar olacaktır. Ayrıca tavanda herhangi bir motif, geometrik şekil istenirse o kısımlarda da kotlar değişecektir.
  • Oluşturulan karkas sisteme alçı paneller vidalanır.
  • Işık bandı, spot aydınlatma için tesisat çekilir.
  • Alçı panel birleşim yerlerine derz dolgu ve derz bandı çekilir.
  • Alçıpan köşelerine köşe profili uygulanır.
  • Alçıpan üzerine 2 kat saten alçı çekilir ve istenilen renklere boyanır.
  • Spot ve led aydınlatmaların montajı yapılır.
İlginizi Çekebilir:  En Kullanışlı Mutfak Dolabı Renkleri ve Malzemesi
salon asma tavan yapılması
Salon asma tavan yapılması

Yapım işlemi ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra çok fazla göz yormayacak evinizin şıklığını artıracak modellere geçebiliriz.

 2  Led Aydınlatma ve Spot ile Yapılan Salon Asma Tavan Modelleri

Led aydınlatma ve Spot Kullanılması
Led aydınlatma ve Spot Kullanılması

Led aydınlatma ve spot hem görünüm olarak hem de işlevsellik olarak yapılacak modele katkı sağlayacaktır.

Bu tasarımda aydınlık bir ortam elde etmek için beyaz duvar, mobilya ve açık renk döşeme kullanılmıştır. Mekanın aydınlık ve ferah ortamına yapılan sade, şık tasarım uyum ve katkı sağlamaktadır. Led aydınlatmaların beyaz olması, yapılan tavanın salonun şekline ve tv ünitesine uygunluğu dikkat çekmektedir.

 3  Yuvarlak Hatlara Sahip Modeller

Yuvarlak hatlara sahip modeller
Yuvarlak hatlara sahip modeller

Salon duvarları düz ve keskin köşeler yerine yuvarlak hatlara sahipse tavanda yapılacak model mekanın şekline uygun olarak yapılabilir.

Salon tavanında büyük daire şeklinde bir tavan ve yemek masası üzerinde daha küçük yuvarlak bir tavan tasarımı oldukça etkileyicidir. Asma tavan ortasında şık bir avize, bant şeklinde yapılan tavanlarda spot aydınlatma ve gizli led aydınlatma ile tasarım tamamlanmıştır.

 4  Tavan ve Duvar Tasarımının Birlikte Yapılması

Tavan ve Duvar Tasarımının Birlikte Yapılması
Tavan ve Duvar Tasarımının Birlikte Yapılması

Salonda duvar ve tavanın birlikte düşünülerek tasarım yapılması oldukça iyi sonuç verebilir.

Salonun tv ünitesi bulunan duvar ve tavan kısmının diğer alanlardan ayrılarak birlikte dizayn edilmesi oldukça etkileyicidir.  Bu tasarımda duvar ve tavanda süreklilik hissi oluşuyor ve odak noktasının tavana da çevrilmesini sağlıyor. Bant şeklinde duvarda yapılan led aydınlatma tavanda da devam ederek birbirini tamamlıyor.

 5  Dikdörtgen Uzun Salon Asma Tavan Modelleri

Dikdörtgen uzun salon asma tavan modelleri
Dikdörtgen uzun salon asma tavan modelleri

Asma tavan yapılacak oda dikdörtgen bir geometride ve eni dar ise tavana yapılacak basit bir tasarım mekanın havasını değiştirecektir.

Dar ve uzun şekilli bu oda minimalist bir tasarımla dizayn edilmiş. Basit bir tv ünitesi, açık renkli koltuk, döşeme ve duvar renkleri ile mekanın ferah olması ve genişlik hissi vermesi planlanmış. Tavanda yapılan şerit led aydınlatmalar gözü yormuyor. Mekan uzun bir yapıda olduğu için yemek masasının olduğu kısım ile oturma alanın olduğu bölüm tavanda yapılan alçıpan alın ile birbirinden ayrılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Akdeniz Tipi Ev Dekorasyonu

 6  Tavanda Geometrik Şekiller Yapılması

Tavanda Geometrik Şekiller Yapılması
Tavanda Geometrik Şekiller Yapılması

Yüksek bir tavanda yapılacak geometrik şekiller ilgiyi üzerine çekecektir.

Eğer yüksek bir tavana sahipseniz asma tavanda farklı geometrik şekiller yapılabilir. Yapılacak bu imalatların farklı renklerde boyanması ile odak noktası haline gelecek ve oldukça dikkat çekici olacaktır.

 7  Çeşitli Motiflerin Asma Tavanda Uygulanması

Çeşitli Motiflerin Asma Tavanda Uygulanması
Çeşitli Motiflerin Asma Tavanda Uygulanması

Birbirinden farklı desen ve motif istenirse salon tavanlarında kullanılabilir.

Tavanlarda motif yapılması
Tavanlarda motif yapılması

Bu motifler basit veya karmaşık bir yapıda olabilir.

 8  Sade ve Basit Tasarımlı Salon Asma Tavan Modelleri

sade ve basit salon asma tavan modelleri
Sade ve basit salon asma tavan modelleri

Sadelikten hoşlanıyorsanız ve tavanda yapılacak motif, geometrik şekiller gözünüzü yoruyorsa basit ve güzel bir asma tavan yaparak odanızın tasarımını bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

Tavan duvar birleşimlerinde gizli sarı led aydınlatma ve orta kısımdaki spot aydınlatma ile birlikte sade ve şıklığı yakayabilirsiniz.

 9  Yapılacak Tasarıma Derinlik Katmak

Yapılacak Tasarıma Derinlik Katmak
Yapılacak Tasarıma Derinlik Katmak

Düz bir tavan pek çok insana sıkıcı gelebilir ve tavanda 3. bir boyut isteyebilir. Tavanda farklı kademeler alçıpan alın ile birleştirilirse istenilen etki sağlanmış olur. Kenar bant kısmında spot aydınlatma ve orta kısımda avize ile düzlemsel bir tavan yerine derinliği olan ilgi çekici bir tavan yapılmış olur.

Konu ile ilgili olarak salon, mutfak, banyo, çocuk odası alçıpan tavan modelleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir