Karanlık Odalar İçin Renk Önerileri
Karanlık Odalar İçin Renk Önerileri

Karanlık Odalar İçin Renk ve Dekorasyon Önerileri

Karanlık odalar için renk ve dekorasyon önerileri ile güneş almadığı için kullanılmayan odalarınıza aydınlık getirecek ve daha huzurlu bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

Binaların konumu nedeniyle bazı odalar günışığından en iyi şekilde faydalanırken, bazı odalar ise karanlık kalmaktadır. Karanlık odalar için renk önerileri ile güneş almayan odanızı daha ferah ve aydınlık gösterebilirsiniz.

Özellikle zemin ve alçak katlarda bulunan dairelerin en büyük sorunlarından biri, bazı odaların gün ışığından faydalanamayarak yeteri kadar aydınlık olmamasıdır. Bunun için elektrik aydınlatması bir çözüm olarak düşünülse de sürekli yanan lambanın, insan sağlığına vereceği zararlar ve elektrik fatura bütçesini zorlaması nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine güneş almayan odam ne renk olmalı? Sorusuna cevap aranmalıdır.

Karanlık Odalar İçin Renk Önerileri Nelerdir?

karanlık odalar için dekorasyon
Karanlık odalar için dekorasyon

Boya konusunda markalaşmış şirketlerinin uzmanları, karanlık odalar için çeşitli önerilerde bulunuyorlar. Doğru renk seçimi ile karanlık mekanları aydınlatmak mümkün olurken, daha ferah bir görüntü elde etmekte mümkün hale gelmektedir. Bunun için şu tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz;

Soluk Renklerden Faydalanın

Mobilya ve odada bulunan diğer aksesuarlar için soluk renkler tercih etmeniz, duvarların daha geri planda kalmasına sebep olarak odanın aydınlık ve ferah görünmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle mavi ve gri renklerin soluk tonları, karanlık odalarda kullanılacak mobilyalar için tavsiye edilmektedir. Ancak mobilya renk seçimi yaparken, odanın duvar ve zemin renklerini de mutlaka dikkate almanız dekorasyon açısından önemlidir.

Kolon ve Diğer Ayrıntılara Dikkat Edin

Güneş görmeyen odalarda tek tip bir renk tercihi yapmak yerine, kolon ve kiriş gibi çıkıntıların renklerini ana renge uyumlu bir şekilde farklı olarak tercih edebilirsiniz. Pervaz ve süpürgeliklerin renklerinde de ana renk dışında farklı renkleri tercih ederek, odanızın aydınlık ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Aydınlatma Önerileri - Evler için aydınlatma seçimi nasıl yapılır?

Tek tip renk kullanımı odayı geniş göstermeye yardımcı olsa da aydınlatma konusunda bunu söylemek pek mümkün değildir. Bu yüzden basit belirgin alanları farklı renk seçenekleri ile değerlendirmeniz, atacağınız en iyi adımlardan biridir.

Parlak Yüzeyli Boyalar Tercih Edin

Parlak yüzeyli boyalar, karanlık odalar için renk önerileri arasında işe yarar tavsiyelerden biridir. Açık renkleri tercih ederken boyanın parlak yüzeyli özelliğe sahip olması, karanlık odanın aydınlatılmasında etkili bir rol oynamaktadır. Bu sayede mevcut ışıktan en iyi şekilde yararlanmanız mümkün olacak ve odanız daha aydınlık görünecektir.

Parlak renkli boyalar ışığın oda içerisine daha verimli bir şekilde yansıtılmasında oldukça faydalıdır. Özellikle pembe renkli parlak yüzeyli boyalar, bu konuda size fazlasıyla yardımcı olabilir.

Tavan Renk Tercihi Soluk Olmalıdır

Duvarlarda açık ve parlak renkli boyalara yer verirken, tavan renginin biraz daha soluk kalması duvarların ışığı daha iyi yansıtarak odanın aydınlık görünmesine neden olur. Tavanlarda genellikle beyaz renkler tercih edilirken soluk altın rengi, gri veya soluk yeşil renklerde tercihleriniz arasında olmalıdır.

Günışığı Renklerinden Faydalanın

Karanlık odanızı aydınlatmak için renk planı yaparken, seçenekleriniz arasında mutlaka gün ışığı renklerine yer vermeniz gerekir. Ancak bunu yaparken, odada kullandığınız mobilya ve diğer unsurların bu renklerle uyumlu olması da önem taşımaktadır.

Turuncu veya açık terracota renkler odanın sıcak ve aydınlık görünmesine yardımcı olacaktır. Şayet odanızda bu renkleri tercih ediyorsanız, mümkün olduğu kadar kahverengi ve koyu ağırlıklı renklerden mobilyalarınızı uzak tutmanız gerekir. Aksi halde koyu renkli mobilyalar ile duvarlarınızda yer vereceğiniz günışığı renkleri, ortamın daha boğucu hale gelmesine sebep olacaktır.

Güneş Almayan Odalar İçin Dekorasyon Önerileri

Güneş Almayan Odalar İçin Dekorasyon Önerileri
Güneş Almayan Odalar İçin Dekorasyon Önerileri

Karanlık odalar için renk önerileri dışında, bu odalarda dekorasyona da ayrı bir hassasiyet göstermeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz;

İlginizi Çekebilir:  İç Kapı Modelleri ile Evlerinizi Renklendirin

Sade mobilyalar: Ortamın ferah ve geniş görünmesine yardımcı olmak için, doğru renk seçiminden sonra sade mobilyalara yer vermeniz amacınıza ulaşmanızı sağlayabilir. Özellikle küçük karanlık odalar için, minimalist ve işlevsel mobilyalar hem dekorasyon ve hem de doğal aydınlatma için faydalı olacaktır.

Ayna kullanımı: Bu tip alanları daha aydınlık ve ferah göstermenin bir başka yolu da dekoratif ayna modelleri tercih etmektir. Kullanacağınız aynaların boyutunun biraz büyük olması, odanın daha aydınlık görünmesine yardımcı olur. Aynaların yansıtıcı özelliği mevcut ışığı tekrardan oda içerisine yansıtarak, daha aydınlık bir ortamın oluşmasına katkı sunar.

Aydınlık kısma odaklanın: Tercih etmeniz gereken diğer bir çalışma ise, odanın aydınlık kısmına odaklanmaktadır. Dekorasyon yaparken aydınlık kısımlarda yapacağınız çalışmalara daha fazla ağırlık vermeniz, odak noktası oluşturarak karanlık odanın olumsuz etkisini ortadan kaldırır. Bu yüzden aydınlık alanlarda, dekorasyon çalışmalarına daha fazla hassasiyet göstermeniz gerekir.

Keskin geçişlerden sakının: Ortamın daha aydınlık görünmesi için yapacağınız tüm seçimler doğru olsa bile, renkler arasında keskin geçişlere yer vermeniz sonuca ulaşmanızı zorlaştırabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, renklerin birbiriyle uyumu ile yumuşak geçişler yapmanız faydalı olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir