Bazalt küptaş

Abajur Modelleri ile Evlerinize Hoş Bir Hava Katın

Abajur modelleri

Abajur modelleri ile evlerinizde oluşturduğunuz dekorasyonlarda bütünlük yakalayabilir ve hoş bir aydınlatma sağlayabilirsiniz. Dekoratörlerin ve iç mimarların elinden çıkan işlerin hep farklı bir albenisi olmuştur.

Bu farklı duruşu hepimiz fark etsek de farklılığa sebep olan şeyi kolayca sezemeyebiliriz. Aslında cevabı basit; aydınlatma. Cevabı basit olsa da uygulama aşamasında elbette birtakım zorluklar olmaktadır. Evlerinizi hoş bir görünüme ancak doğru bir aydınlatma ile kavuşturabilirsiniz.

Yaptığınız tüm dekorasyon çalışmalarının boşa gitmemesi için mutlaka ama mutlaka onları ön plana çıkaracak, deyim yerindeyse vitrine çıkaracak bir aydınlatma çalışması şarttır. Bugün aydınlatma çalışmalarından birine, yani abajurlara ve bunların kullanım alanlarına değineceğiz.

Yatak Odası Abajur Modelleri

Yatak odası abajur modelleri
Yatak odası abajur modelleri

Abajur modelleri tercih edilirken odanın stiline bakılmalıdır. Buna uygun bir tarzda, ortamda sırıtmayacak ve ortamın dokusuyla bütünleşecek tarzlar seçilmelidir. Dekorasyonda bütünlük sağlamak adına bu son derece dikkat edilmesi gereken elzem bir iştir.

Abajurların en çok kullanıldığı yerler şüphesiz yatak odaları olmaktadır. Yatak odasında yeterince aydınlatma olduğuna hükmedip abajur kullanımını göz ardı etmek hata olacaktır. Çünkü aynı odayı paylaştığınız kimseleri rahatsız etmeden sadece kendinize yetecek kadar şık bir aydınlatma kullanmak hem pratik hem de duyarlı bir davranış olacaktır.

Abajur Modelleri

Abajurlar, özellikle kitap okuma köşeleri oluşturmak için kullanılan berjerlerle müthiş bir uyum sağlamaktadır. Çok çeşitli kullanım alanına sahip çeşitli abajur modelleri bulunmaktadır. Bu modelleri inceleyerek eviniz için en uygun abajur modelini bulmaya ne dersiniz?

O halde yazımızda vereceğimiz püf noktalarını okuyup, paylaştığımız görselleri pür dikkat incelemenizi tavsiye ediyoruz. Kararınızı vermenizde size kolaylık sağlayacak birkaç pratik bilgiyi sizinle paylaşıyoruz. İşte sizler için hazırladığımız modaya, dekorasyon anlayışına ve işlevine göre değişkenlik gösteren abajur modelleri…

İlginizi Çekebilir:  Öğrenci Evi Dekorasyon Fikirleri

Vintage Abajur Modelleri

Vintage tarzı abajurlar
Vintage tarzı abajurlar

Yeni akımın en şık modalarından biri vintage… Herkesin bildiği üzere vintage modası, eskiye yönelik bir moda anlayışıdır. Vintage moda anlayışında kastedilen kesinlikle derme çatma ürünlerin kullanımı değildir. Kabaca bir döneme ait moda anlayışının yansıtılmasıdır diyebiliriz.

Retro ile çokça karıştırılır. Retro anlayışı eski görünümlü yeni ürünler için; vintage ise bir dönemi, örneğin 90’lı yılları yansıtan ürünlerin, eşyaların kullanımını kapsayan terimlerdir. Bu durumda vintage abajur modelleri kullanarak evlerinizde dekoratif anlamda bir zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Bu parçalara baktıkça geçmişi hatırlayabilir ve bunu kullandığınız alanda hoş bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Sözün özü eskiyi hissettirebilecek abajur modelleri, evinize sıcaklık ve modernlik katacaktır. Söz konusu “vintage” modeller çoğunlukla rustik yahut avangard stillerindedir. Ev dekorasyonunuzda çok farklı bir hava estirecek vintage abajur modellerini incelemenizi mutlaka öneririz.

Otantik Ayaklı Abajur

Otantik ayaklı abajur
Otantik ayaklı abajur modelleri

Şık ve güzel aydınlatmalı bir yatak odasına mı sahip olmak istiyorsunuz? O halde otantik ayaklı abajur tam size göre. Bu satırlardan da malum olacağı üzere, otantik ayaklı abajurlar büyük oranda yatak odalarında kullanılan bir abajur tipidir.

Otantik bir hava sergilemek yahut oluşturmak isteyenlerin kullanması gereken bu abajur modeli, konsept kafelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Ortamlara farklı bir enerji ve hava katar. Bununla birlikte, butik otellerde ve ticari mekanların loca kısımlarında da kullanımı tercih edilir. Loş bir ortamda kitap okuyup, notlar almak isterseniz otantik ayaklı abajurlara bir göz atın deriz.

Modern Abajur Modelleri

Modern abajur modelleri
Modern salon abajur modelleri

Sadeliğin şıklığı sırtladığı ve modernliğin hâkim olduğu bir abajur modeli, modern ayaklı abajurlar… Dekorasyon harikası bir abajur modelidir. Salonlarınıza ya da oturma odalarınıza katacağı eşsiz hava ile evinize şıklığı getirir. Bu konuda garanti verebileceğimizi söyleyebiliriz.

Kullanımı ile oluşturacağı havayı gözlemeyince siz de bize hak vereceksiniz. Güzel bir dinlenme köşesi yahut okuma köşesi isteyenleriniz varsa mutlaka bu abajur modelini denemesini tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir:  Balkon Dekorasyonu İçin Öneriler

Ahşap Abajur

Ahşap abajur
Ahşap abajur

Son bir tüyo daha vermek icap ederse; son zamanların trendi olan ahşap abajur aklınızın bir köşesinde dursun diyebiliriz.

Seramik Abajur Modelleri

seramik abajur
Seramik abajur modelleri

Seramiğin büyüleyici dokusunu abajur modelleri ile gösterebilirsiniz. Abajurlarda genellikle seramik ve porselen kullanılır.

Dekorasyon konusunda kendinizi aşmak istiyorsanız, muhteşem bir ahenk oluşturmak en büyük keyfiniz ise, seramik abajur modellerini tercih etmeniz çok yerinde olacaktır. Etkileyicidir fakat etkileyici olduğu kadar da narin ve nazik bir üründür.

Bu anlamda seramik abajurların tek dezavantajlı yönü çabuk kırılabilecek eşyalar olmalarıdır diyebiliriz. Bu şartlar altında; yaramaz mı yaramaz bir çocuğunuz ve kedi ya da köpeğiniz varsa, bu hususa dikkat ederek tercihlerinizi sorgulayabilirsiniz.

Zira hem şık hem de işlevli olan tek abajur modeli seramik abajur değildir. Belki de sizin için çok daha özel modeller vardır. İncelemeye devam edelim.

Masa Abajur Çeşitleri

Masa abajur modelleri
Masa abajur

Abajur modelleri pek çok çeşide sahiptir, bunlardan birisi de masalar için üretilen abajurlardır. Bir düşünelim… O düzenli ve hoş çalışma masalarında oldukça şık bir abajur kullanılsa yakışmaz mı? Bize soracak olursanız fazlasıyla yakışırdı. Nedenini açıklayalım.

Yılların eskitemediği bir alışkanlık olan masa abajurları sevenlerinin favori dekorasyon eşyasıdır. Masa üzerinde kullanılan abajurlar genelde ayaklı abajur modellerinden tercih edilir. En güzel ayaklı abajur modellerini sizler için derledik.

Görselleri inceleyerek göz alıcı modellere sizler de aşina olabilirsiniz. Işığın eşit dağılımını sağlayan bu abajur modellerinin boy yüksekliği en önemli hususlardandır. Masanıza en uygun abajuru seçerken bu detaya dikkat etmenizi özellikle öneririz.

Bir kez daha dikkatinizi rica edeceğiz. Seçtiğiniz abajurun masa üzerinde açılıp kapanabilme özelliğine sahip olmasını ve bu işlemin oldukça pratik olmasına da ayrıca özen gösteriniz. Bundan sonrası tamamen sizin zevkinize kalmış.

İlginizi Çekebilir:  Teras Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Odanızın ve masanızın dekorasyonuna ve havasına uygun bir abajur tercihi yapacağınıza eminiz. En güzel ve en dekoratif abajurları ve kullanım alanlarını öğrendiğimiz bu yazıdan sonra iş aşamasına geliyor.

Abajur Çeşitleri

Ev dekorasyonunuzda bir abajura ihtiyacınız olduğunu belki de hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Fakat bu yazıyı okuyana kadar… Bundan sonrası artık çok daha farklı olacaktır. Sizler, abajurların ev dekorasyonundaki önemine ve zarif görüntüsüne dair her şeyi kavramış bulunmaktasınız.

Sizlere elimizden geldiğince ve imkanlar el verdiği ölçüde abajur modelleri ile ilgili verilebilecek tüm detayları aktardık. Tekrar etmekte fayda var, bundan sonrası sizin zevkiniz ve sizin kararınızdır. O halde bir düşünün. En çok hangi abajur modeli ilginizi çekti?

Bu Yazıyı Paylaş!

One thought on “Abajur Modelleri ile Evlerinize Hoş Bir Hava Katın

  1. Sizden abajur satın almak istiyorum. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim. Ofisiniz veya showumlarınız nerede bilgi verebilir misiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir