dresuar

Dresuar Kullanarak Odalarınızı Şık Hale Getirebilirsiniz

Dresuar kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Hol ve koridorlar evlerimizdeki diğer odaları birbirine bağlayan geçiş alanlarıdır. Mutfak ya da oturma odası gibi özellikli olmasa da hol ve koridorlar dekorasyon açısından son derece önem arz etmektedir. Evlerimizdeki koridor ve hol alanlarını genellikle nasıl dizayn edeceğimiz konusunda kararsız kalırız. Hol ve koridorların boş kalması görsellik açısından alanın basit gözükmesine, mobilya ile lebaleb doldurmak ise alanı daraltıp, karışık, kalabalık ve sıkıcı bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olur.

Tam bu noktada güzel ve farklı dresuarlar imdadımıza yetişmektedir. İdeal dresuar modelleri ile hol ve koridorlardaki boş alanlar şık ve gözü yormayacak bir hale gelmektedir. Hol ve koridorlardaki boş alanları doldururken aynı anda da estetik ve kullanım bakımından önemli bir yer oluşmasını sağlamaktadır. Yüksek sehpa olarak adlandırabileceğimiz dresuarlar farklı tarzlarda, kişilerin zevklerine göre hol ve koridorların karakteristiğine göre değişmektedir. Bu eşyalar hol ve koridorların havasını değiştiren önemli mobilyalardandır. Tek bir mobilya alanın dekoratif olarak hem havasını değiştirmekte hem de fark oluşturmaktadır.

Dresuar Modelleri

Modern Dresuar Modelleri

Modern Dresuar Modelleri

Piyasada pek çok model bulunmaktadır. Tasarım bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Mesela; country dresuar aynası, sehpalı dresuar vb. gibi modeller bulunmaktadır. Bu eşyaların enleri dar, genişliği uzun, yüzeyleri düzdür ve eşyalarınızı derleyip toplama özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra dekoratif amaçla da kullanılmaktadır. Seçim yaparken tercihinizi ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacak olan ayaklı ve aynalı modellerden yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayaklı dresuar, eşyalarınızı derleyip toplama görevi görürken, aynası da hol ve koridorların geniş gözükmesine ve görsel bakımdan ise ferah bir ortam oluşmasına sebep olmaktadır.

Bu eşyaların en önemli özelliği hollerinizi ve koridorlarınızı tarzınıza uygun bir hale getirirken, alanlarınızı daraltıp karışık bir görüntüye sebep olmamasıdır. Sık sık değişiklik yapmak istemiyorsanız öncelikle hol veya koridorlarınıza uygun düşecek modellere yönelmelisiniz. Piyasada sıklıkla tercih edilen modeller klasik (standart) olanlardır. Çünkü standart modeller, her alana uyum sağlamaktadır. Hemen hemen her evin bölümlerinde kullanılabilmektedir. Aynalı olanlar çoğunlukla yatak odalarında kullanılmaktadır. Hem makyaj masası hem konsol hem de dekorasyon amaçlı kullanılabilir. Takıları, kitapları ve elinizin altında bulunmasını istediğiniz her türlü eşyayı taşıyacak bir konsol istiyorsanız aynalı modeller tam size göre bir seçim olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Tezgah arası seramik modelleri - tasarım fikirleri

Salonda Tercih Edilmesi

Salonda Modern Dresuar Modeli

Salonda Modern Dresuar Modeli

Dresuarlar, salon dekorasyonlarınızda göz alıcı bir dokunuş sağlayacak ve göz zevkinize hitap edecek ve yalnızca tasarımsal açıdan değil işlevsellik bakımından da size katkı sağlayacak eşyalardır. Eşyalarınızın tozlanmaması ve derli toplu bir biçimde saklanabilmesi için de kullanılabilir.

Bu işlevi yerine getirebilmesi için sıklıkla çekmeceli alternatifleri tercih edilebilir. Üzerlerine yerleştirilecek saat, biblo, ayna gibi aksesuarlarla daha hoş bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

Yemek Odasında Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

yemek odası dresuar

Yemek odası dresuar

Genellikle yemek odalarında kullanılan modeller; yemek takımlarını, bardakları, masa örtülerini ve değerli eşyaları saklamak amacıyla kullanılmaktadır. Bunlar çoğunlukla yemek masasının arkasında yer alacak şekilde konumlandırılmaktadır. Ayna ile kullanıldığında odalarınızı genişletmekte ve tasarımsal anlamda odalarınızın cazibesini artırmaktadır. Günümüzde yemek odalarında  kullanımı yaygınlaşmıştır.

Yeni Nesil Ev Dekorasyonu Üzerine Bilinmesi Gerekenler

Banyoda Kullanımı

banyoda dresuar

Banyoda dresuar kullanımı

Büyük banyolarda sıklıkla kullanılırlar. Havlu ve diğer banyo gereçlerinizi saklamanız için biçilmiş birer kaftandır. Bu meyanda dresuarlara lavabolar yerleştirilip ayna ile kombinlenerek banyolara konulduğunda son derece güzel ve kullanışlı bir evye haline gelmektedirler.

İlginizi Çekebilir: Birbirinden Farklı Modern Lavabo Modelleri

Dresuarlar Nasıl Dekore Edilmektedir?

dekorasyonda dresuar kullanimi

Dekorasyonda kullanımı

Dresuar ne anlama gelmektedir, işlevleri nelerdir ve hangi alanlarda hangi amaçla kullanılır sorularına yazımızda cevap aradık. Peki, dekorasyon açısından son derece önemli olan bu eşyalar nasıl dekore edilecek? Bu soruya yanıtımız kesinlikle, orantısal ve görsel açıdan mutlaka bir dengenin gözetilmesi gerektiği yönünde olur. Uzun ayakları olan modeller tek başlarına bile görsel açıdan zenginlik sunabilir. Fakat, mutlaka yardımcı bir ögeyle desteklenmesi gerekmektedir. Mesela, arkalarındaki duvarda kullanılacak bir obje ile mükemmel bir uyum yakalanabilir.

Yazımızın çoğu yerinde de belirttiğimiz üzere ayna ile kullanıldıkları zaman daha cazip bir görünüme kavuşurlar. Büyük bir tablo veya birkaç tablo ile de kombinleyebilirsiniz. Ayrıca boş kalmaması cihetiyle dresuarın sağ ve sol kenarlarını da dekoratif aksesuarlar ile donatabilirsiniz. Böylece daha güçlü ve zengin bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu noktada dresuar kullandığınız alanları sütun mumlar, dekoratif sepetler, çerçeveli fotoğraflar, ferforje çiçeklikler, mücevher kutuları vb. gibi objelerle estetize edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Balkon Dekorasyonu İçin Öneriler

Dresu ar yüzeylerine ve bulunduğu alanlara muvafık objelerinin enstlasyonunu gerçekleştirdikten sonra uzaktan nasıl göründüğüne bakmalıdır. Eğer ki objeler orantılı bir biçimde durmuyor veya hoş bir görüntü sağlamıyorsa; bazı parçalar ekleyerek veya çıkararak ya da doğru bir şekilde konumlandırarak dekorasyon anlayışınıza uygun hale getirebilirsiniz. Bütün parçaları zevkinize uygun bir biçimde yerleştirdikten ve orantısal bir biçimde konumlandırdıktan sonra evinizin havasının değiştiğini siz de fark edeceksiniz.

Dresuar Modelleri Görselleri

Dresuar Modelleri

Dresuar Modelleri

Aynalı Dresuar Modelleri

Aynalı Dresuar Modelleri

Şık dresuar modelleri

Şık dresuar modelleri

Ahşap Dresuar

Ahşap Dresuar

Çekmeceli dresuar

Çekmeceli dresuar

Metal dresuar modelleri

Metal dresuar modelleri

Beyaz dresuar konsol

Beyaz dresuar konsol

Daha fazla model ve fiyat için Koçtaş‘a bakabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

BİR CEVAP YAZIN