Mor boya renkleri yatak odası
Boya Dekorasyon

Boya Renkleri – En Çok Beğenilen Duvar Boya Renkleri

Boya renkleri evlerimizde yaptığımız dekorasyonu tamamlayıcı en önemli öğelerden birisidir.

Günün yorgunluğunu attığımız, iyi ve kötü anılar biriktirdiğimiz evlerimizin dekorasyonu oldukça önemlidir. İyi dekore edilmiş, renk seçimlerinin akıllıca yapıldığı evler sadece göz zevkine hitap etmekle kalmaz aynı zamanda ruhu dinginleştiren, iyileştiren ve bizi dinlendiren özellik taşırlar.

Bir evin iyi dekore edilmiş olmasındaki belki de en önemli nokta renklerin kullanımıdır. Renk kullanımında ise dikkat edilmesi gereken başlıca yer duvar rengi seçiminin iyi yapılmasıdır. Duvar rengine karar verirken karşımıza oldukça geniş skalalar çıkar. Aynı rengin sayısız tonu içinden bazen ne istediğimize karar vermekte oldukça zorlanırız. Bu gibi durumlarda internetten yardım almak hiç de fena bir fikir değildir.

Yazımızda farklı tonda bilinen duvar renklerini inceleyip, renk uyumları ve insan üzerindeki etkisi gibi konulara değineceğiz.

Doğru renklerin seçimi, mobilyaların daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Dekorasyonda kullanılan duvar ve tavan boya renklerinin insanlar üzerinde olan etkisi bilinmektedir.  Kullandığımız  duvar boya renkleri bizi rahatlatıyor, mutlu ediyor veya huzursuz ediyor, kendimizi kötü hissetmemize neden oluyor. Renklerin duyguları, anlamları ve enerjileri var. Kullanılan renklere göre mekanın daha geniş veya daha küçük gözükmesi gibi algımızda farklılıklar oluşturabiliyor.

İlk olarak bilinen ve akla gelen ilk renkle, beyaz ve tonları ile başlayalım.

1. Beyaz Duvar Boyası Renk ve Tonları

boya renkleri beyaz
Boya Renkleri – Beyaz

Beyaz renk saflığı, temizliği çağrıştıran, insandan huzur veren bir renktir. Aydınlık ve ferah bir evde oturmayı çoğu insan ister. Beyaz renk ışığı daha iyi yansıttığı için mekanın daha aydınlık, ferah ve geniş gözükmesini sağlar. Bu yüzden  daha geniş bir mekan algısı oluşturduğu için küçük oda duvarlarında tercih edilebilir.

Beyaz renk ve tonları favori renklerden birisidir.

Beyaz deyince akla hemen dümdüz, kağıt beyazı geliyor öyle değil mi? Aslında bu düşüncenin pek de doğru olduğunu söyleyemeyiz. Beyaz da kendi içinde pek çok alt tonu barındırır, bu alt tonlar sonucunda beyazın oluşturacağı etki de tümüyle değişir ve ortama farklı havalar katar. Beyaz rengin sadece alt tonlarını kullanarak bile daha antik görünümde, ya da canlı veya soğuk alanlar tasarlayabilirsiniz.

Beyazın içine katılan az miktarda renk ile farklı tonlar elde etmek mümkündür.

boya renkleri beyaz
Beyaz Mutfak Rengi

Pudra beyazı, kar beyazı, dantel beyazı, duman beyazı, kemik beyazı, fildişi, yumurta kabuğu, deniz kabuğu, inci beyazı gibi daha çok farklı beyaz renk tonu vardır.

Beyaz renk eve daha zarif ve ferah bir hava vermesinin yanı sıra evdeki mobilya ve eşyalarında ön plana çıkmasını sağlıyor. İskandinav evlerde beyaz renk en çok tercih edilen renklerin başında geliyor. Mobilya ve aksesuarlar farklı renklerde kullanılarak evde daha canlı ve renkli bir dekorasyon elde edilmiş oluyor.

İskandinav Tarzı Beyaz Yaşam Odası
İskandinav Tarzı Beyaz Yaşam Odası

En çok beğenilen renklerden beyaz ile farklı renklerdeki mobilya, aksesuar ve eşyaların birbiri ile uyumlu olması daha kolaydır. Birbirinden farklı zıt renkler ile çok farklı dekorasyon yapılarak yaşam alanımızın daha eğlenceli olmasını sağlayabiliriz. Küçük mekanlar beyaz ile birlikte daha geniş, ferah ve aydınlık gözükecektir.

Kremsi Bej Beyaz Duvar Boyası

kremsi bej beyaz duvar boyası
Kremsi bej beyaz duvar boyası

Beyaz rengin alt tonlarından olan kremsi beyaz renginin alt ton bakımından oldukça sıcak ve yumuşak olduğunu söyleyebiliriz. Bu tonu tanımlarken kullandığımız sıcak ve yumuşak özellikleri ile birlikte ruhu da dinlendiren yapısı ile bu ton dikkat çeker. Ortamı aydınlık göstermekle kalmaz aynı zamanda insan üzerinde rahatlatıcı bir etkisi de vardır. Bu sıcak beyaz rengi toprak renklerdeki kumaşlarla kombinleyerek ortamın sıcak havasını daha da enerjik hale getirebilirsiniz.

Serin (soğuk) Beyaz

serin soğuk beyaz
Serin (soğuk) beyaz

Beyazın bir diğer alt tonu da sıcak beyaza göre çok daha soğuk bir hava yaratan serin beyaz renkleridir. Beyazın içindeki mavinin ağır bastığı bu renk tonu daha enerjik ve soğuk mekanlar elde etmek için kullanılabilir. Ofisler de ve daha resmi ortamlarda tercih edilebileceği gibi aynı zamanda daha modern bir hava yaratmak için de evlerinizde bu renk tonundan yararlanabilirsiniz.

Grimsi Beyaz

grimsi beyaz
Grimsi beyaz

Griye çalan bu beyaz tonu ile oldukça sofistike mekanlar elde edilebilir. Dümdüz beyaz rengi sadeliğini gri tonlarıyla kırmış oluşu ile mobilyaları öne çıkarır ve bembeyaz tonlardan korkanlar için iyi bir seçimdir.

2. Kum Beji Duvar Boyası Rengi

kum beji oda duvar boya renkleri
Kum Beji Oda Rengi

Ülkemizde en çok sevilen renklerden biriside kum beji rengidir.

Beyazın bir tonu olarak sınıflandırabileceğimiz kum beji oldukça bilinen bir renk tonudur. Evler ilk teslim edildiğinde ya da toplu konutlarda sıklıkla karşımıza çıkan bu ton, kolaylıkla dekore edilebilir ve diğer renkler ile kombinlenebilir. Bu özelliğinden ötürü sıklıkla karşımıza çıkan kum beji tonu, her tür tarz eşyaya uyum sağlayabilir. Sofistike ve klasik ortamların vazgeçilmezidir.

 

Kum Beji Oda

Kum beji duvar boyası ile evlerde sade ve modern bir görüntü elde edilebilir. Kum beji evin oda, mutfak, koridor, salon gibi her alanında kullanılabilir.

kum beji salon duvar boya renkleri
Kum beji rengi salon

3. Bebek Mavisi Duvar  Boya Rengi

Mavi duvar boya renkleri
Mavi Duvar Boya Rengi

En çok beğenilen renklerden mavi renginin insana huzur verdiği için stresli bir işte çalışan kişiler tarafından tercih edilebilir. Daha verimli çalışmak ve yaptığınız işe odaklanmanız için mavi renkten faydalanabilirsiniz. Mavi rengin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkisinden dolayı sade, şık, ferah, huzur verici bir ev ortamı tasarlanabilir.

Bebek Mavisi Rengi Bebek Odası
Bebek Mavisi Rengi Bebek Odası

İç mimarlar tarafından en çok tercih edilen renklerden birisi olan bebek mavisi rengi eşya, mobilya ve aksesuarlarla birlikte iyi kombin edilirse insana huzur veren bir ortam elde edilebilir.

Mavi Yatak Odası
Mavi Yatak Odası

4. Deniz Kabuğu  Duvar  Boya Renkleri

Deniz Kabuğu Duvar Rengi boya renkleri
Deniz Kabuğu Duvar Rengi

Beğenilen duvar boyası renklerinden birisidir. Toprak renk tonları arasında bulunur. Açık bir renk tonu olduğu için yaşam alanına ferahlık ve sakinlik verir. Deniz kabuğu rengi ile birlikte ıslak kum rengi bir arada kullanılarak uyum yakalanabilir.

5. Gri Duvar  Boya Renkleri

gri renk tonları
Gri renk tonları

Gri iç cephe duvar rengi, siyah ve beyaz arasında olan son dönemde popüler olmaya başlayan renklerden birisidir. Gri duvar rengi nötr bir renktir ve çok farklı tonlarda olabilmektedir.

Gri Duvar Rengi Oturma Odası
Gri Duvar Rengi Oturma Odası

 

Gri Rengi Yatak Odası
Gri Rengi Yatak Odası

Farklı türden stile, tarza, ruh haline ve odaya uygunluk gösterebilir. Canlı renklerle birlikte kullanıldığında şık tasarımlar elde etmek mümkündür.

Oturma odası gri renk
Oturma odası gri renk

Modern ve ağır bir tasarım yapılmak istendiğinde gri duvar boya rengi tek başına veya siyah – beyaz renklerle birlikte kullanılabilir.

Gri Renk Oturma Odası

Beyazda olduğu gibi gri renk için de birden fazla renk tonu bulunmaktadır.

Duman Grisi Tonu

Grinin koyu ve oldukça bilinen bir tonu olan duman grisi, daha koyu mekanlar elde etmek için kullanılabilir. Gizemli havasını korurken hem modern hem de sofistike alanlar oluşturulabilir.

Sıcak Gri Tonu

Grinin içinde sarı tonları bulunmasıyla oluşturulan bu ton, gri tonu kullanırken aynı zamanda soğuk bir görüntü oluşmasını istemeyen herkes için iyi bir seçenektir.

Eğer dekorasyonunuzda toprak tonlar ağırlıkta ise grinin içinde kırmızı bulunan tonları size çok daha uygun olacaktır. Seçtiğiniz boya markasından da bilgi alarak ton seçeneklerinize göre istediğiniz rengi ve tonu yakalayabilirsiniz.

Endüstriyel Gri

Grinin içinde mavi tonlar barındıran hali diyebiliriz. Modern ve soğuk havası ile ciddi bir ortam yaratır.

6. Sarı Duvar  Boya Renki

Sarı Renk Oturma Odası
Sarı Renk Oturma Odası

Sarı renk enerji veren sıcak renklerden birisidir.

sarı boya renkleri yatak odası
Sarı Yatak Odası

İyiliği, mutluluğu, dostluğu ve güneş ışığını temsil eder. Sarı duvar  renki dikkat çeken ve geçici bir renk olarak anılır. Taksilerin sarı olmasının nedeni anlık olarak dikkat çekmeleridir.

Sarı Renk Oturma Odası
Sarı Renk Oturma Odası

Aşırı kullanımda insana rahatsızlık verebilir. Gri ile birlikte kullanıldığında daha sofistike bir görünüm elde edilebilir.

Sadece güneş sarısı değil, sarının pek çok tonu dekorasyonda kullanılabilir.

Krem Sarı Tonu

krem sarı tonu
Krem sarı tonu

Sarının oldukça yumuşak ve sofistike bir versiyonu olan krem sarı, vanilya beje göre bir tık daha sarıya çalan bir tondur. Klasik biçimde dekore edilmiş mekanlara enerji katmak için kullanılması oldukça iyi  bir seçim olacaktır. Evinizin krem rengi ağırlıkta olan havasına güneş ışığından bir dokunuşu eklemek için eşsiz bir tondur.

Hardal Sarı Tonu

hardal sarı tonu
Hardal sarı tonu

Canlı renklerle kullanılabilecek olan bu ton, modern ve enerjik mekanlar yaratmak için oldukça kullanışlıdır.

7. Yeşil Duvar  Boya Renkleri

Renklerin ruhumuza olan etkisini belki de en etkin şekilde görebileceğimiz renklerden biri de yeşildir. Yeşil farklı tonları ile bambaşka duygular çağrıştırabilir.

Yeşil Renk Yatak Odası
Yeşil Renk Yatak Odası

Yeşil rengi özellik olarak doğayı hatırlatan huzuru ve sakinliği simgeleyen bir renktir. İnsana huzur veren iç açıcı ve güven veren bir renktir.

Yeşil Renk Duvar oda boya rengi
Yeşil Renk Oda
Yeşil Renk Oturma Odası
Yeşil Renk Oturma Odası
boya renkleri yeşil mutfak
Yeşil Renk Mutfak

Açık Yeşil Tonları

açık yeşil duvar renk tonu
Açık yeşil duvar renk tonu

Yeşilin oldukça açık tonları ile minimalist ve sofistike ortamlar yaratılabilir. Açık yeşil renkleri arasında mint yeşili, nil yeşili gibi tonlar yer alır ve bu tonlar oldukça dingin bir hava verirler. Aynı zamanda yeşil rengin psikolojik olarak güven verici bir havası vardır, bu özelliği ile iş yerlerinde oldukça rahat bir şekilde kullanılabilir.

Koyu Yeşil Tonları

koyu yeşil duvar renk
Koyu yeşil duvar renk

Daha ağır ve klasik bir hava hayal edildiği zaman akla ilk gelen renklerden biridir, koyu yeşil tonu. Duvar renginde koyu yeşil, bir uzman yardımı ile kullanıldığında mekanlara tamamen yeni bir soluk getirir ve ortamın kalitesini önemli ölçüde artırır. Bu tonun dekorasyonu diğer renklere göre daha zor olsa da elde edeceğiniz sonuç sizi oldukça tatmin edecektir. Dekorasyonunuzu duvar çıtaları ile bir üst noktaya taşıyabilirsiniz.

 

Haki Yeşil Tonları

haki yeşil tonu
Haki yeşil tonu

Haki, yeşilin koyu ve sıcak bir tonudur. Turuncu – toprak tonları ile kullanılabilecek olan haki yeşil, özellikle genç odalarında güzel durmaktadır.

8. Kobalt Mavi Boya Renkleri

kobalt mavi oda boya renkleri
Kobalt mavi oturma odası

İsmini aynı adı taşıyan kobalt madeninden alan baskın bir renktir.

Kobalt mavi oda

Oldukça ilgi çeken baskın bir renk olduğu için az kullanılan mekanlardaki duvarlarda kullanılabilir.

Kobalt Mavi Yatak Odası
Kobalt Mavi Yatak Odası

9. Kırmızı Boya Renkleri

Renkler dendiği zaman akla ilk gelen renklerden birisidir, kırmızı. Harekete geçiren enerjisi ve sıcaklığı ile ortama diğer renklere göre çok daha eşsiz bir hava verir.

Kırmızı renk duvar boya renginde açık değerlere gidildikçe güven, sevgi ve hoşnutluk, orta tonlarda aksiyon ve hareketlilik, kan rengine yakın koyu tonlarda ise hüzün ve duygusallık hissi uyandırır. Kırmızı rengi gücü ve asaleti de temsil etmektedir.

İç cephe duvar boyası renkleri seçimlerinde kırmızı rengin kullanıldığında alt yüzeyin çok düzgün bir işçilikle yapılmış olması gerekir. Çünkü kırmızı rengin bulunduğu kısımlar daha dikkat çekici olacaktır.

boya renkleri kırmızı oda
Kırmızı Renk Oda

Az ışık alan mekanlarda koyu tonlar sıkıcı bir ortam oluşturacağı için tercih edilmemelidir. Yoğun kullanımda olan iyi ışık almış mekanlarda kullanılabilir.

Kırmızı Renk Oda

Canlı Kırmızı Oda

Kırmızı Oturma Odası Boya renkleri
Kırmızı Oturma Odası

Canlı kırmızılar ortama enerji verir, modern bir havası vardır. Kullanımında dikkat edilmesi gereken tonların başında gelir, dekorasyon konusunda bir uzman yardımı şarttır.

Koyu Kırmızı Tonları

boya renkleri kırmızı yatak odası
Kırmızı Yatak Odası

Koyu kırmızılar ve bordolar, kasvetli havaları ile modernlikten uzaklaşırlar. Uzman bir göz yardımı ile kullanıldığında ortamlara getirdiği soluk eşsizdir. Klasik mobilyalar ile tamamlandığında oldukça ağır ve göz alıcı ortamlar oluşturur. Daha sıcak tonlar barındıran koyu kırmızılar modern mobilyalar ile de kullanılabilir ama belirtmek gerekir ki kırmızı tonlarını kullanmak oldukça risklidir ve kullanımında uzman yardımı gerekir. Duvar çıtalarından da yararlanarak dekorasyon tamamlanabilir ve oldukça güzel ortamlar yaratılabilir.

10. Turuncu Duvar Renkleri

Sarının bir tonu olarak düşünebileceğimiz turuncu rengi de modern alanlarda kullanılabilecek bir renktir. Enerjik mekanlar elde etmek konusunda iyi bir yardımcı olabilirken kullanımına oldukça dikkat etmek gerekir, bir uzman yardımı ile oldukça güzel sonuç elde edilebilirken, yanlış dekorasyon seçimleri ile mekanı basitleştirebilir. Bu konuda dikkatli olmakta yarar var.

Turuncu Oturma Odası
Turuncu Oturma Odası

Turuncu boya renkleri, kırmızı rengiyle benzer özellikler taşıyan, saf hali ve açık – gölgeli tonlarıyda sevilen bir iç cephe duvar  boya rengidir. Sağlamlık ve dayanıklılığı sembolize etmektedir.

Turuncu Renk Yatak Odası
Turuncu Renk Yatak Odası

İç cephe duvar boya renkleri arasında cesur, iddialı ve modern renklerden biridir.

boya renkleri turuncu oda
Turuncu renk yaşam odası

Salonlarda ve oturma odalarında duvar boyası olarak açık tonları kullanılırken çocuk odalarında soft bir tonu, mutfak ve ofisler içinse daha canlı tonları seçilir.

boya renkleri turuncu yatak odası
Turuncu Renk Yatak Odası

11. Mor Duvar Renkleri

Mor Renk Oda Boya renkleri
Mor Renk Oda

Duvar boya renklerinden mor rengi kırmızı ve mavinin karışımı olan , zenginlik, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran, hayal gücünü artırarak şevk ve ilham veren bir renktir.

Mor boya renkleri yatak odası
Mor boya renkleri yatak odası

Konsantrasyonu arttırır. Roma döneminde üretiminin zorluğundan dolayı yüksek sınıf ve saray mensuplarının kıyafet rengi olmuştur.

boya renkleri mor yaşam odası
Mor Renk Yaşam Odası

Açık tonları romantik ve nostaljik hisler uyandırır.

Boya renkleri mor yatak odası
Mor Renk Yatak Odası

Koyu tonları üzüntü ve hayal kırıklığını çağrıştırabilir. Evin her alanında kullanılabilir. Fakat en çok yatak odası ve antrede kullanılır.

Boya Renkleri Mor Renk Yaşam Odası
Mor Renk Yaşam Odası

Açık Mor Tonları

boya renkleri açık mor tonu
açık mor tonu

Bu tondaki boyalar hem sadelikten hem de duygusal havadan vazgeçmeyenler için idealdir. Ama unutulmamalıdır ki yanlış seçilen bir mor tonu mekanda bunaltıcı bir havaya sebebiyet verebilir. İç mimar ile çalışıldığı durumlarda kullanılması çok daha uygun olan bu renk, bireysel kullanımda oldukça riskli olabilir ve bu nedenle en açık mor tonlarının kullanılması güvenli alanda kalmanıza yardımcı olabilir.

12. Siyah Duvar Renkleri

siyah salon duvar boya renkleri
Siyah salon duvar boyası

Siyah renk hayatımızda pek çok yerde oldukça sık kullandığımız bir renk olsa da duvar ve tavan rengi olarak düşünüldüğünde sıklıkla karşılaşılan bir renk değildir. Alanları daraltma ve karartma özelliğinden ötürü kullanımı riskli olabilir ve iç mimar yardımıyla nerelerde kullanılabileceğine dikkat edilerek seçilmelidir.

Konu ile ilgili okunmasını tavsiye ettiğimiz diğer içerikler:

Paylaşmak Güzeldir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir