İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
duvar boya renkleri

Duvar Renkleri – En Çok Beğenilen Duvar Boya Renkleri

“Duvar boya renkleri” evlerimizde yaptığımız dekorasyonu tamamlayıcı en önemli öğelerden birisidir. Günün yorgunluğunu attığımız, iyi ve kötü anılar biriktirdiğimiz evlerimizin dekorasyonu oldukça önemlidir. İyi dekore edilmiş, renk seçimlerinin akıllıca yapıldığı evler sadece göz zevkine hitap etmekle kalmaz aynı zamanda ruhu dinginleştiren, iyileştiren ve bizi dinlendiren özellik taşırlar. Bir evin iyi dekore edilmiş olmasındaki belki de en önemli nokta renklerin kullanımıdır.

Renk kullanımında ise dikkat edilmesi gereken başlıca yer “ev boya renkleri” seçiminin iyi yapılmasıdır. Duvar rengine karar verirken karşımıza oldukça geniş skalalar çıkar. Aynı rengin sayısız tonu içinden bazen ne istediğimize karar vermekte oldukça zorlanırız. Bu gibi durumlarda internetten yardım almak hiç de fena bir fikir değildir.

Yazımızda farklı tonda bilinen duvar renklerini inceleyip, renk uyumları ve insan üzerindeki etkisi gibi konulara değineceğiz.

“En çok tutulan duvar boya renkleri” olarak bilinen ve akla gelen ilk renkle, beyaz duvar boyası ve tonları ile başlayalım.

Beyaz Duvar Boya Renkleri ve Tonları

Beyaz duvar boya renkleri
Beyaz duvar renkleri

Beyaz renk saflığı, temizliği çağrıştıran, insanda huzur veren bir renktir. Aydınlık ve ferah bir evde oturmayı çoğu insan ister. Beyaz renk ışığı daha iyi yansıttığı için mekanın daha aydınlık, ferah ve geniş gözükmesini sağlar. Bu yüzden  daha geniş bir mekan algısı oluşturduğu için küçük oda duvarlarında tercih edilebilir.

“Beyaz duvar renkleri” ve tonları favori renklerden birisidir. 

Beyaz deyince akla hemen dümdüz, kağıt beyazı geliyor öyle değil mi? Aslında bu düşüncenin pek de doğru olduğunu söyleyemeyiz. Beyaz da kendi içinde pek çok alt tonu barındırır, bu alt tonlar sonucunda beyazın oluşturacağı etki de tümüyle değişir ve ortama farklı havalar katar. Beyaz rengin sadece alt tonlarını kullanarak bile daha antik görünümde, ya da canlı veya soğuk alanlar tasarlayabilirsiniz.

Beyazın içine katılan az miktarda renk ile farklı tonlar elde etmek mümkündür.

Pudra beyazı, kar beyazı, dantel beyazı, duman beyazı, kemik beyazı, fildişi, yumurta kabuğu, deniz kabuğu, inci beyazı gibi daha çok farklı beyaz boya renk tonu vardır.

Beyaz renk eve daha zarif ve ferah bir hava vermesinin yanı sıra evdeki mobilya ve eşyalarında ön plana çıkmasını sağlıyor. İskandinav evlerde beyaz renk en çok tercih edilen renklerin başında gelir. Mobilya ve aksesuarlar farklı renklerde kullanılarak evde daha canlı ve renkli bir dekorasyon elde edilmiş olur.

Birbirinden farklı zıt renkler ile çok farklı dekorasyon yapılarak yaşam alanımızın daha eğlenceli olmasını sağlayabiliriz. Küçük mekanlar beyaz ev boyaları ile birlikte daha geniş, ferah ve aydınlık gözükecektir.

Beyaz renkte olumsuz olarak düşünülebilecek tek nokta ortamın parlaklığı nedeni ile gözleri çabuk yorması olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Çocuk Odası Ne Renk Boyanmalı?

Kremsi Bej Beyaz Duvar Boyası

kremsi bej beyaz renk
Kremsi bej beyaz renk

Beyaz rengin alt tonlarından olan kremsi beyaz boya rengi oldukça sıcak ve yumuşak bir renktir. Bu tonu tanımlarken kullandığımız sıcak ve yumuşak renk özelliği, ortamı aydınlık göstermenin yanı sıra insan üzerinde rahatlatıcı bir etki yapar. Bu sıcak beyaz rengi toprak renklerdeki kumaşlarla kombin yaparak ortamın sıcak havasını daha da enerjik hale getirebilirsiniz.

Serin (soğuk) Beyaz

serin (soğuk) beyaz
Serin (soğuk) beyaz

Beyazın bir diğer alt tonu da sıcak beyaza göre çok daha soğuk bir hava oluşturan serin beyaz renkleridir. Beyazın içindeki mavinin ağır bastığı bu renk tonu daha enerjik ve soğuk mekanlar elde etmek için kullanılabilir. Ofisler de ve daha resmi ortamlarda tercih edilebileceği gibi aynı zamanda daha modern bir hava oluşturmak için de evlerinizde bu renk tonundan yararlanabilirsiniz.

Grimsi Beyaz

Grimsi beyaz duvar boyası
Grimsi beyaz duvar boyası

Griye çalan beyaz tonu ile oldukça sofistike mekanlar elde edilebilir. Beyaz rengin sadeliğini gri renk tonları ile kırarak mobilyaları öne çıkarır ve bembeyaz tonlardan korkanlar için iyi bir seçim olur.

Kum Beji Duvar Renkleri

Kum beji duvar boya renkleri
Kum beji duvar renkleri

Ülkemizde her dönemde “En çok sevilen ve beğenilen duvar boya renkleri” arasında kum beji renkleri gelir. “Kum beji duvar boyası” ile evlerde sade ve modern bir görüntü elde edilebilir. Kum beji evin oda, mutfak, koridor, salon gibi her alanında kullanılabilir. Kolaylıkla dekore edilebilir ve diğer renkler ile kombinlenebilir. Bu özelliğinden ötürü sıklıkla karşımıza çıkan kum beji renk tonu, her tür tarz eşyaya uyum sağlayabilir. Sofistike ve klasik ortamların vazgeçilmezidir. 

Bebek Mavisi Duvar Renkleri

Bebek mavisi duvar boya renkleri
Bebek mavisi duvar boya renkleri

“En çok tutulan ev boya renkleri” arasında olan mavi renk insana huzur verdiği için stresli bir işte çalışan kişiler tarafından tercih edilebilir. Daha verimli çalışmak ve yaptığınız işe odaklanmanız için mavi renkten faydalanabilirsiniz. Mavi rengin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkisinden dolayı sade, şık, ferah, huzur verici bir ev ortamı tasarlanabilir.

İç mimarlar tarafından en çok tercih edilen “trend duvar boya renkleri” arasında olan bebek mavisi rengi eşya, mobilya ve aksesuarlarla birlikte iyi kombin edilirse insana huzur veren bir ortam elde edilebilir.

Deniz Kabuğu  Duvar  Boya Renkleri

Deniz kabuğu duvar boya renkleri
Deniz kabuğu duvar boya renkleri

“Duvar boyası renkleri” arasında en çok beğenilen renklerden birisidir. Toprak boya renk tonları arasında bulunur. Açık bir renk tonu olduğu için yaşam alanına ferahlık ve sakinlik verir. Deniz kabuğu rengi ile birlikte ıslak kum rengi bir arada kullanılarak uyum yakalanabilir.

Gri Duvar Renkleri

Gri iç cephe duvar boya rengi, siyah ve beyaz arasında olan son dönemde popüler olmaya başlayan renklerden birisidir. Gri duvar rengi nötr bir renktir ve çok farklı tonlarda olabilmektedir.

gri duvar boya renkleri
Gri duvar boya renkleri

 Farklı türden stile, tarza, ruh haline ve odaya uygunluk gösterebilir. Canlı renklerle birlikte kullanıldığında şık tasarımlar elde etmek mümkündür.

Modern ve ağır bir tasarım yapılmak istendiğinde gri duvar boya rengi tek başına veya siyah – beyaz renklerle birlikte kullanılabilir.

gri renk tonları
Gri renk tonları

Beyazda olduğu gibi gri renk için de birden fazla renk tonu bulunmaktadır.

Duman Grisi Tonu

Duman grisi rengi
Duman grisi rengi

Grinin koyu ve oldukça bilinen bir tonu olan duman grisi, daha koyu mekanlar elde etmek için kullanılabilir. Gizemli havasını korurken hem modern hem de sofistike alanlar oluşturulabilir.

Sıcak Gri Tonu

sıcak gri renk tonu
Sıcak gri renk tonu

Grinin içinde sarı tonlarında  bulunmasıyla oluşturulan sıcak gri renk, gri tonu kullanırken aynı zamanda soğuk bir görüntü oluşmasını istemeyen herkes için iyi bir seçenektir.

İlginizi Çekebilir:  TV Ünitesi Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Eğer dekorasyonunuzda toprak tonlar ağırlıkta ise grinin içinde kırmızı bulunan tonları size çok daha uygun olacaktır. Seçtiğiniz boya markasından da bilgi alarak ton seçeneklerinize göre istediğiniz rengi ve tonu yakalayabilirsiniz.

Endüstriyel Gri

Grinin içinde mavi tonlar barındıran hali diyebiliriz. Modern ve soğuk havası ile ciddi bir ortam oluşturur.

Sarı Duvar Renkleri

Sarı renk duvar boya renkleri
Sarı renk duvar renkleri

Sarı renk enerji veren sıcak renklerden birisidir.

İyiliği, mutluluğu, dostluğu ve güneş ışığını temsil eder. “Sarı duvar renkleri” dikkat çeken ve geçici bir renk olarak anılır. Taksilerin sarı olmasının nedeni anlık olarak dikkat çekmeleridir.

Aşırı kullanımda insana rahatsızlık verebilir. Gri ile birlikte kullanıldığında daha sofistike bir görünüm elde edilebilir.

Sadece güneş sarısı değil, sarının pek çok tonu dekorasyonda kullanılabilir.

Krem Sarı Tonu

Krem sarı tonu
Krem sarı tonu

Sarının oldukça yumuşak ve sofistike bir versiyonu olan krem sarı renk, vanilya beje göre bir tık daha sarıya çalan bir tondur. Klasik biçimde dekore edilmiş mekanlara enerji katmak için kullanılması oldukça iyi  bir seçim olacaktır. Evinizin krem rengi ağırlıkta olan havasına güneş ışığından bir dokunuşu eklemek için eşsiz bir tondur.

Hardal Sarı Tonu

Hardal sarı renk tonu
Hardal sarı renk tonu

Canlı renklerle kullanılabilecek olan bu ton, modern ve enerjik mekanlar elde etmek için oldukça kullanışlıdır.

Yeşil Duvar Renkleri

yeşil duvar boya renkleri
Yeşil duvar boya renkleri

Renklerin ruhumuza olan etkisini belki de en etkin şekilde görebileceğimiz renklerden biri de yeşildir.

Yeşil farklı tonları ile bambaşka duygular çağrıştırabilir.

Yeşil rengi özellik olarak doğayı hatırlatan huzuru ve sakinliği simgeleyen bir renktir.

İnsana huzur veren iç açıcı ve güven veren bir renktir.

“Ev boya renkleri” arasında “En Çok Tutulan Duvar Boya Renkleri” nden birisi olan yeşil boya renklerinin pek çok farklı renk tonu vardır.

Açık Yeşil Tonları

açık yeşil renk tonu
Açık yeşil renk tonu

Yeşilin oldukça açık tonları ile minimalist ve sofistike ortamlar oluşturabilirsiniz. “Açık yeşil duvar renkleri” arasında mint yeşili, nil yeşili gibi tonlar yer alır ve bu tonlar oldukça dingin bir hava verirler. Aynı zamanda yeşil rengin psikolojik olarak güven verici bir havası vardır, bu özelliği ile iş yerlerinde oldukça rahat bir şekilde kullanılabilir.

Koyu Yeşil Tonları

koyu yeşil renk duvar
Koyu yeşil renk duvar

Daha ağır ve klasik bir hava hayal edildiği zaman akla ilk gelen renklerden biridir, koyu yeşil tonu. Koyu yeşil duvar renkleri, bir uzman yardımı ile kullanıldığında mekanlara tamamen yeni bir soluk getirir ve ortamın kalitesini önemli ölçüde artırır. Bu tonun dekorasyonu diğer renklere göre daha zor olsa da elde edeceğiniz sonuç sizi oldukça tatmin edecektir. Dekorasyonunuzu duvar çıtaları ile bir üst noktaya taşıyabilirsiniz.

Haki Yeşil Tonları

haki yeşil duvar boyası
Haki yeşil duvar boyası

Haki, yeşilin koyu ve sıcak bir tonudur. Turuncu – toprak tonları ile kullanılabilecek olan haki yeşil, özellikle genç odalarında güzel durmaktadır.

Kırmızı Boya Renkleri

kırmızı duvar boyası
Kırmızı duvar boyası

Renkler dendiği zaman akla ilk gelen renklerden birisidir, kırmızı. Harekete geçiren enerjisi ve sıcaklığı ile ortama diğer renklere göre çok daha eşsiz bir hava verir.

“Kırmızı renk duvar boya” renginde açık değerlere gidildikçe güven, sevgi ve hoşnutluk, orta tonlarda aksiyon ve hareketlilik, kan rengine yakın koyu tonlarda ise hüzün ve duygusallık hissi uyandırır. Kırmızı rengi gücü ve asaleti de temsil etmektedir.

“İç cephe duvar boyası renkleri” seçimlerinde kırmızı renk kullanıldığında alt yüzeyin çok düzgün bir işçilikle yapılmış olması gerekir. Çünkü kırmızı rengin bulunduğu kısımlar daha dikkat çekici olacaktır.

Az ışık alan mekanlarda koyu tonlar sıkıcı bir ortam oluşturacağı için tercih edilmemelidir. Yoğun kullanımda olan iyi ışık almış mekanlarda kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:   Evi Modern Gösteren Detaylar

Canlı Kırmızı Tonları

canlı kırmızı renk
Canlı kırmızı renk

Canlı kırmızı renkler ortama enerji verir, modern bir havası vardır. Kullanımında dikkat edilmesi gereken tonların başında gelir, dekorasyon konusunda bir uzman yardımı şarttır.

Koyu Kırmızı Tonları

Koyu kırmızı renk tonları

Koyu kırmızı ve bordo renkler, kasvetli havaları ile modernlikten uzaklaşırlar. Uzman bir göz yardımı ile kullanıldığında ortamlara getirdiği soluk eşsizdir. Klasik mobilyalar ile tamamlandığında oldukça ağır ve göz alıcı ortamlar oluşturur. Daha sıcak tonlar barındıran koyu kırmızılar modern mobilyalar ile de kullanılabilir. Ama belirtmek gerekir ki kırmızı tonlarını kullanmak oldukça risklidir ve kullanımında uzman yardımı gerekir. Duvar çıtalarından da yararlanarak dekorasyon tamamlanabilir ve oldukça güzel ortam elde edilebilir.

Turuncu Duvar Renkleri

Turuncu boya renkleri
Turuncu boya renkleri

Sarının bir tonu olarak düşünebileceğimiz turuncu duvar boya renkleri de modern alanlarda kullanılabilecek bir renktir. Enerjik mekanlar elde etmek konusunda iyi bir yardımcı olabilirken kullanımına oldukça dikkat etmek gerekir. Bir uzman yardımı ile oldukça güzel sonuç elde edilebilirken, yanlış dekorasyon seçimleri ile mekanı basitleştirebilir. Bu konuda dikkatli olmakta yarar vardır.

“Turuncu ev boya renkleri”, kırmızı rengiyle benzer özellikler taşıyan, saf hali ve açık – gölgeli tonlarıyla sevilen bir iç cephe duvar boya rengidir. Sağlamlık ve dayanıklılığı sembolize etmektedir.

“İç cephe duvar renkleri” arasında cesur, iddialı ve modern renklerden biridir.

Salonlarda ve oturma odalarında duvar boyası olarak açık tonları kullanılırken çocuk odalarında soft bir tonu, mutfak ve ofisler içinse daha canlı tonları seçilir.

Mor Duvar Boya Renkleri

mor duvar boyası
Mor duvar boyası

“Ev boya renkleri”  arasında mor rengi kırmızı ve mavinin karışımı olan , zenginlik, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran, hayal gücünü artırarak şevk ve ilham veren bir renktir.

Konsantrasyonu arttırır. Roma döneminde üretiminin zorluğundan dolayı yüksek sınıf ve saray mensuplarının kıyafet rengi olmuştur.

Açık tonları romantik ve nostaljik hisler uyandırır.

Koyu tonları üzüntü ve hayal kırıklığını çağrıştırabilir. Evin her alanında kullanılabilir. Fakat en çok yatak odası ve antrede kullanılır.

Açık Mor Tonları

açık mor renk tonu
Açık mor renk tonu

Bu tondaki boyalar hem sadelikten hem de duygusal havadan vazgeçmeyenler için idealdir. Ama unutulmamalıdır ki yanlış seçilen bir mor tonu mekanda bunaltıcı bir havaya sebebiyet verebilir. İç mimar ile çalışıldığı durumlarda kullanılması çok daha uygun olan bu renk, bireysel kullanımda oldukça riskli olabilir ve bu nedenle en açık mor duvar boya renk tonlarının kullanılması güvenli alanda kalmanıza yardımcı olabilir.

Siyah Duvar Renkleri

siyah salon duvar boyası
siyah salon duvar boyası

Siyah renk hayatımızda pek çok yerde oldukça sık kullandığımız bir renk olsa da duvar ve tavan rengi olarak düşünüldüğünde sıklıkla karşılaşılan bir renk değildir. Alanları daraltma ve karartma özelliğinden ötürü kullanımı riskli olabilir ve iç mimar yardımıyla nerelerde kullanılabileceğine dikkat edilerek seçilmelidir.

Pembe Duvar Renkleri ile Romantizmi Elde Edin

pembe duvar boyası renkleri
Pembe duvar boyası renkleri

Pembe duvar renkleri  romantikliği, sevecenliği, samimi olmayı, düşünceli ve şefkatli olmayı çağrıştırır. Kırmızı ve beyaz renklerin karışımından oluştuğu için bu renklerin özelliklerini taşır. Kırmızı rengin hareketliliği beyazın saflığıyla dengelenir. Renk psikolojisinde umut verici, her şeyin yoluna gireceği hissi oluşturan pozitif renklerden birisidir.

“En Çok Tutulan Duvar Boya Renkleri”nden biri olan açık ton pembe duvar boya renkleri güven ve sevgi hislerini uyandırır.

Bu yazımızdan sonra  Dış Cephe Boya Renkleri isimli içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

4 Yorum

 1. Boyacı Boyacı Ağustos 21, 2021

  Duvar boyası renklerini görsellerle birlikte vermeniz oldukça iyi olmuş. Renk seçimi yapmamda oldukça faydası olacak.

 2. Şerife Odacı Şerife Odacı Mayıs 16, 2023

  İyi günler grimsi beyaz rengini hangi marka ve kod numarasında bulabiliriz ben grimsi beyaz istedim polisan elegans serisinin beyaz kum rengini seçtim katalogda grimsi beyaz duruyordu ama boyanınca bildiğimiz limon suyu rengi oldu hiç beğenmedim ne yapabilirim yardımcı olur musunuz

  • Gürsoy Yurtalan Gürsoy Yurtalan Yazar | Mayıs 17, 2023

   Merhaba. Renk katalogu yanıltabiliyor. Benim yayınladığım renklerin renk kodları yok maalesef. Nalburlar istenilen rengi hazırlayıp veriyorlar. (Polisan, marshall gibi markalar için). Böyle bir yerde ufak bir numune yaptırıp deneyebilirsiniz. Sonrasında kova olarak aynı rengi alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir