Boya Renkleri – En Çok Beğenilen Duvar Boya Renkleri

Evlerimizde kullandığımız en güzel duvar boya renkleri yaptığımız dekorasyonun tamamlayıcı öğeleri olmaktadır. Doğru renklerin seçimi, mobilyaların daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Dekorasyonda kullanılan duvar ve tavan boya renklerinin insanlar üzerinde olan etkisi bilinmektedir.  Kullandığımız  duvar boya renkleri bizi rahatlatıyor, mutlu ediyor veya huzursuz ediyor, kendimizi kötü hissetmemize neden oluyor. Renklerin duyguları, anlamları ve enerjileri var. Kullanılan renklere göre mekanın daha geniş veya daha küçük gözükmesi gibi algımızda farklılıklar oluşturabiliyor.


Duvarlarda kullanılan boya renklerinden bazıları şunlardır.

1. Beyaz Duvar Boyası Renk ve Tonları

boya renkleri beyaz

Boya Renkleri – Beyaz

Beyaz renk saflığı, temizliği çağrıştıran, insandan huzur veren bir renktir. Aydınlık ve ferah bir evde oturmayı çoğu insan ister. Beyaz renk ışığı daha iyi yansıttığı için mekanın daha aydınlık, ferah ve geniş gözükmesini sağlar. Bu yüzden  daha geniş bir mekan algısı oluşturduğu için küçük oda duvarlarında tercih edilebilir.Beyaz renk ve tonları favori renklerden birisidir. Beyaz denilince akla sadece süt beyazı bir renk gelmesin. Beyazın içine katılan az miktarda renk ile farklı tonlar elde etmek mümkündür.

boya renkleri beyaz

Beyaz Mutfak Rengi

Pudra beyazı, kar beyazı, dantel beyazı, duman beyazı, kemik beyazı, fildişi, yumurta kabuğu, deniz kabuğu, inci beyazı gibi daha çok farklı beyaz renk tonu vardır.

Beyaz renk eve daha zarif ve ferah bir hava vermesinin yanı sıra evdeki mobilya ve eşyalarında ön plana çıkmasını sağlıyor. İskandinav evlerde beyaz renk en çok tercih edilen renklerin başında geliyor. Mobilya ve aksesuarlar farklı renklerde kullanılarak evde daha canlı ve renkli bir dekorasyon elde edilmiş oluyor.

İskandinav Tarzı Beyaz Yaşam Odası

İskandinav Tarzı Beyaz Yaşam Odası

En beğenilen renklerden beyaz ile farklı renklerdeki mobilya, aksesuar ve eşyaların birbiri ile uyumlu olması daha kolaydır. Birbirinden farklı zıt renkler ile çok farklı dekorasyon yapılarak yaşam alanımızın daha eğlenceli olmasını sağlayabiliriz. Küçük mekanlar beyaz ile birlikte daha geniş, ferah ve aydınlık gözükecektir.

2. Kum Beji Duvar Boyası Rengi

kum beji oda duvar boya renkleri

Kum Beji Oda Rengi

Ülkemizde en çok sevilen renklerden biriside kum beji rengidir. Çoğu insanın beğenebileceği bir renk olduğu için özellikle toplu konut türü dairelerde genellikle tercih edilir. Kum beji rengi nötr renklerden birisidir. En belirgin özelliği açık bir renk olmasından dolayı mobilya ile olan uyumu ve sade duruşudur. Mobilya ve aksesuarlar bu renkle birlikte daha ön planda olacaktır. Duvarda kullanılan aksesuar ve tablolar bu renkle birlikte uyum içinde olacaktır.

Kum Beji Oda

Kum beji duvar boyası ile evlerde sade ve modern bir görüntü elde edilebilir. Kum beji evin oda, mutfak, koridor, salon gibi her alanında kullanılabilir.

kum beji salon duvar boya renkleri

Kum beji rengi salon

3. Bebek Mavisi Duvar  Boya Rengi

Mavi duvar boya renkleri

Mavi Duvar Boya Rengi

En çok beğenilen renklerden mavi renginin insana huzur verdiği için stresli bir işte çalışan kişiler tarafından tercih edilebilir. Daha verimli çalışmak ve yaptığınız işe odaklanmanız için mavi renkten faydalanabilirsiniz. Mavi rengin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkisinden dolayı sade, şık, ferah, huzur verici bir ev ortamı tasarlanabilir.

Bebek Mavisi Rengi Bebek Odası

Bebek Mavisi Rengi Bebek Odası

İç mimarlar tarafından en çok tercih edilen renklerden birisi olan bebek mavisi rengi eşya, mobilya ve aksesuarlarla birlikte iyi kombin edilirse insana huzur veren bir ortam elde edilebilir.

Mavi Yatak Odası

Mavi Yatak Odası

3. Deniz Kabuğu  Duvar  Boya Renkleri

Deniz Kabuğu Duvar Rengi boya renkleri

Deniz Kabuğu Duvar Rengi

Beğenilen duvar boyası renklerinden birisidir. Toprak renk tonları arasında bulunur. Açık bir renk tonu olduğu için yaşam alanına ferahlık ve sakinlik verir. Deniz kabuğu rengi ile birlikte ıslak kum rengi bir arada kullanılarak uyum yakalanabilir.

4. Gri Duvar  Boya Renkleri

Gri Duvar Rengi Oturma Odası

Gri Duvar Rengi Oturma Odası

Gri iç cephe duvar rengi, siyah ve beyaz arasında olan son dönemde popüler olmaya başlayan renklerden birisidir. Gri duvar rengi nötr bir renktir ve çok farklı tonlarda olabilmektedir.

Gri Rengi Yatak Odası

Gri Rengi Yatak Odası

Farklı türden stile, tarza, ruh haline ve odaya uygunluk gösterebilir. Canlı renklerle birlikte kullanıldığında şık tasarımlar elde etmek mümkündür.

Oturma odası gri renk

Oturma odası gri renk

Modern ve ağır bir tasarım yapılmak istendiğinde gri duvar boya rengi tek başına veya siyah – beyaz renklerle birlikte kullanılabilir.

Gri Renk Oturma Odası

5. Sarı Duvar  Boya Renki

Sarı Renk Oturma Odası

Sarı Renk Oturma Odası

Sarı renk enerji veren sıcak renklerden birisidir.

sarı boya renkleri yatak odası

Sarı Yatak Odası

İyiliği, mutluluğu, dostluğu ve güneş ışığını temsil eder. Sarı duvar  renki dikkat çeken ve geçici bir renk olarak anılır. Taksilerin sarı olmasının nedeni anlık olarak dikkat çekmeleridir.

Sarı Renk Oturma Odası

Sarı Renk Oturma Odası

Aşırı kullanımda insana rahatsızlık verebilir. Gri ile birlikte kullanıldığında daha sofistike bir görünüm elde edilebilir.

6. Yeşil Duvar  Boya Renkleri

Yeşil Renk Yatak Odası

Yeşil Renk Yatak Odası

Yeşil rengi özellik olarak doğayı çağrıştıran huzuru ve sakinliği simgeleyen bir renktir. İnsana huzur veren iç açıcı ve güven veren bir renktir.

Yeşil Renk Duvar oda boya rengi

Yeşil Renk Oda

Yeşil Renk Oturma Odası

Yeşil Renk Oturma Odası

Yeşil Renk Mutfak boya renkleri

Yeşil Renk Mutfak

7. Kobalt Mavi Boya Renkleri

kobalt mavi oturma odası

Kobalt mavi oturma odası

İsmini aynı adı taşıyan kobalt madeninden alan baskın bir renktir.Kobalt mavi oda

Oldukça ilgi çeken baskın bir renk olduğu için az kullanılan mekanlardaki duvarlarda kullanılabilir.

Kobalt Mavi Yatak Odası

Kobalt Mavi Yatak Odası

8. Kırmızı Boya Renkleri

Kırmızı Yatak Odası Boyası

Kırmızı Yatak Odası

Kırmızı renk duvar boya renginde açık değerlere gidildikçe güven, sevgi ve hoşnutluk, orta tonlarda aksiyon ve hareketlilik, kan rengine yakın koyu tonlarda ise hüzün ve duygusallık hissi uyandırır. Kırmızı rengi gücü ve asaleti de temsil etmektedir.

Kırmızı Oturma Odası Boya renkleri

Kırmızı Oturma Odası

İç cephe duvar boyası renkleri seçimlerinde kırmızı rengin kullanıldığında alt yüzeyin çok düzgün bir işçilikle yapılmış olması gerekir. Çünkü kırmızı rengin bulunduğu kısımlar daha dikkat çekici olacaktır.

Kırmızı Renk Oda boyası

Kırmızı Renk Oda

Az ışık alan mekanlarda koyu tonlar sıkıcı bir ortam oluşturacağı için tercih edilmemelidir. Yoğun kullanımda olan iyi ışık almış mekanlarda kullanılabilir.

Kırmızı Renk Oda

9. Turuncu Duvar Renkleri

Turuncu Oturma Odası

Turuncu Oturma Odası

Turuncu boya renkleri, Kırmızı rengiyle benzer özellikler taşıyan, saf hali ve açık – gölgeli tonlarıyda sevilen bir iç cephe duvar  boya rengidir. Sağlamlık ve dayanıklılığı sembolize etmektedir.

Turuncu Renk Yatak Odası

Turuncu Renk Yatak Odası

İç cephe duvar boya renkleri arasında cesur, iddialı ve modern renklerden biridir.

Turuncu renk yaşam odası

Turuncu renk yaşam odası

Salonlarda ve oturma odalarında duvar boyası olarak açık tonları kullanılırken çocuk odalarında soft bir tonu, mutfak ve ofisler içinse daha canlı tonları seçilir.

Turuncu Renk Yatak Odası

Turuncu Renk Yatak Odası

10. Mor Duvar Renkleri

Mor Renk Oda Boya renkleri

Mor Renk Oda

Duvar boya renklerinden mor rengi kırmızı ve mavinin karışımı olan , zenginlik, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran, hayal gücünü artırarak şevk ve ilham veren bir renktir.

Mor boya renkleri yatak odası

Mor boya renkleri yatak odası

Konsantrasyonu arttırır. Roma döneminde üretiminin zorluğundan dolayı yüksek sınıf ve saray mensuplarının kıyafet rengi olmuştur.

Mor Renk Yaşam Odası

Mor Renk Yaşam Odası

Açık tonları romantik ve nostaljik hisler uyandırır.Mor Renk Yatak Odası

Mor Renk Yatak Odası

Koyu tonları üzüntü ve hayal kırıklığını çağrıştırabilir. Evin her alanında kullanılabilir. Fakat en çok yatak odası ve antrede kullanılır.

Mor Renk Yaşam Odası

Mor Renk Yaşam Odası

Evi aydınlık gösteren renkler

İç cephe boya yapılmasında nelere dikkat edilir?

Paylaşmak Güzeldir

Cevap Bırakın