SATEN ALÇI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Paylaşmak Güzeldir:


SATEN ALÇI NEDİR?

Saten Alçı, alçıpan veya sıva yapılmış yüzeylerde, boya öncesi son kat düzeltme yapmaya yarayan bir alçı sıva türüdür. Son kat boya öncesi, boşlukları, pürüzleri kapatarak düzgün ipeksi bir yüzey elde etmeye yarar. Saten alçı sıvaya saten perdah alçısı veya perdahlı alçı sıva adları da verilmektedir. Macun kıvamında olduğu için çelik alçı malası ile kolaylıkla tatbik edilir. Yüksek yapışma özelliğine sahiptir, sert bir film tabakası oluşturur.

SATEN ALÇI SU KARIŞIM ORANLARI VE SARFİYAT MİKTARI

 • Alçı su oranı,  6-7 lt suya 10 kg saten alçı olmalıdır.
 • Toz halinde 1 m3 alçı 700 kg gelmektedir.
 • Saten alçı sarfiyatında 1mm kalınlık için her bir metrekare için 1 kg hesaplanır.  (1mm kalınlıkta – 1kg/m2)

SATEN ALÇI NASIL YAPILIR – NELERE DİKKAT EDİLİR

Ortam Sıcaklığı

 • Uygulama yapılacak ortam sıcaklığı +5 dereceden az olmamalıdır. Soğuk havalarda uygulama yapılacak ortamın ısıtılmasından sonra imalat yapılabilir. Perdah alçı uygulama kalınlığı az olduğu için soğuk havalarda dondan çok kolay etkilenebilir.

Alt Yüzeydeki Tozun Temizlenmesi

 • Saten Alçı öncesinde alt yüzey üzerindeki toz ve tutunmayı önleyen maddeler bir fırça yardımı ile temizlenmelidir.

Islatma

 • Alçı sıva uygulamadan önce alt yüzeyin ıslatılması gerekir. Alt yüzey suya doyduğunda saten alçıdaki suyu çekmeyecektir. Böylelikle tozumanın ve çatlamaların önüne geçilebilir.

Mikser ile Karıştırma

blank

 • Karıştırmadan evvel su – toz alçı karışımının birkaç dakika beklenmesi gerekir. Mikserle 200 devir/dk  ile karıştırılmalı ve karıştırma süresi 3 dakikayı geçmemelidir. Alçıda topaklaşmanın önüne geçmek için bu orana dikkat edilerek karışım yapılmalıdır. Hazırlanan alçı bitmeden üzerine su ve alçı eklenmemelidir. Perdah alçı içerisine başka malzeme katılmamalıdır.

Uygulama Süresi

 • Hazırlanan harcın plastik kıvamda kalma süresi 1,5 saattir. Bu süre zarfında sıvanın uygulamasının yapılması gerekir.

Su – Alçı Karışım Oranı

 • Su ve alçı miktarına dikkat edilmezse ve yüksek devirli mikserle gereğinden fazla karıştırılırsa alçı sıva daha erken donacaktır. Yukarıda belirtilen su – perdah alçı karışım miktarlarına dikkat edilmeli düşük devirli mikserle 3 dakikadan fazla karışım yapılmamalıdır. 6-7 lt suya 10 kg saten alçı karıştırılmalıdır.

Nakliye – Depolama

 • Toz perdah alçı içerisinde topaklanma, iri taneli parçalar, yabancı maddeler bulunmamalıdır. Bunun önüne geçmek için depoda yapılacak istifin 20 alçı torbasını geçmeyecek şekilde olması gerekir. Alçı sıva depoda kuru bir ortamda saklanmalıdır. Nakliye esnasında alçının ıslanmasını önleyecek şekilde üzeri örtülmelidir. Yada kapalı tır konteynerlerde sevkiyatı yapılmalıdır.

Karıştırma Kabı ve Su

 • Kullanılacak karıştırma kabı ve su temiz olmalıdır. İçerisinde yabancı maddeler bulunmamalıdır.

Raspalama

 • Alçı imalatından önce alt katmandaki sıva pürüzsüz ve temiz olmalıdır. Yani alçı imalatında kendiliğinde kopacak parçaların bulunmaması gerekir. Bu tür parçalar saten imalatında çiziklerin oluşmasına yol açacaktır.  Saten alçı öncesinde yüzeydeki kabarıklar, çıkıntılar, fazlalıklar spatula ile raspalama yapılarak saten alçı sıvaya hazır hale getirilmelidir. Alt yüzeydeki sıva tamamen kurumadan evvel rende ile de düzeltme yapılabilir.

SATEN ALÇI UYGULAMA

27.528/3 ÇIPLAK BETON, İNCE SIVA, ALÇI SIVALI vb. YÜZEYLERE SATEN ALÇI KAPLAMA YAPILMASI (3mm)

SATEN ALÇI SIVA UYGULAMA

Saten alçı nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir.

Hazırlanan harç çelik mala ile duvar veya tavanda uygulanabilir. Uygulama aşağıdan yukarı ve sağdan sola doğru sıyırma şeklinde aynı yönde yapılmalı, mala izlerinin kalmamasına dikkat edilmelidir. Sıva imalatında aydınlatmanın belli bir açıda duvara yansıtılarak yapılması durumunda işçilik kalitesi artacaktır.

Saten Alçı Zımparalama

SATEN ALÇI ZIMPARALAMA YAPILMASI

blank

MAKİNE İLE ZIMPARALAMA YAPILMASI

Pürüzsüz düzgün bir yüzey elde etmek için son aşama olarak perdah alçı yüzey zımparalanır. Zımparalama işlemi el ile veya makine yardımı ile yapılır.

Malzemelerin Temizlenmesi

Bir sonraki alçı imalatında kulllanılmak üzere kullanılan el aletlerinin, karışım kabının alçı kurumadan çok iyi temizlenmesi gerekir.

SATEN ALÇI UYGULAMA VİDEOSU

Cevap Bırakın