İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Osmanlı avize modelleri

Osmanlı Avize Modelleri ile Evlerinizde Huzuru Tesis Edin

Osmanlı avize modelleri ile evlerinizi gayet şık ve göz alıcı bir hale getirebilirsiniz. Klasik bir anlayış deyip üstünkörü geçilmemelidir. Zamanımızda her ne kadar klasik dekorasyon anlayışı, modern anlayış karşısında köhnemiş gibi gözükse de eklektik yapıyla klasik tarzların da pekala cazibesi artırılabilir. Klasik aksesuarları, enstrümanları kullanarak evlerinizde mistik hava estirebilir ve farklı dönemleri anımsatan parçaları doğru bir şekilde konumlandırarak evlerinizi tarihe yolculuk edilen alanlar haline dönüştürebilirsiniz.

Bugün tarihin dokusunu en güzel şekilde yansıtabileceğiniz desenleri ihtiva eden Osmanlı avize modellerinden ve bu anlayışla bağdaşan, bütünleşen dekorasyon ögelerinden söz edeceğiz. 2021 yılının en çok aranan avize modellerinden olmasında şüphesiz tarihi dizilerin etkisi bulunmaktadır. Biz de bu saikle yola çıkıp, insanlarda merak uyandıran ve kültürümüzün bir parçası olan avize modellerini sizler için derledik.

Osmanlı avize modelleri kandil avizelerle oldukça benzerlik göstermektedir. Arap kültürünü de andıran yapısıyla beraber Türk kültürünün etkilerini en güzel şekilde yansıtmaktadır. Gerek motifleri gerekse de işlemeleri ve dokularıyla avangard bir tasarım anlayışı güden aksesuarlardır desek yanlış olmaz.

Osmanlı Avize Modelleri ile Otantik Bir Görüntü Oluşturun

Heybetli görüntüsünün yanı sıra, otantik bir tarz da içermesi sebebiyle Osmanlı avize modelleri sıklıkla avangard dekorasyonu ile daha iyi bir mütemmimdir(tamamlayıcıdır). Ayrıca etnik bir dekorasyon anlayışı ile hareket edilen alanlarda da kullanılabilir.

Minimal ve modern dekorasyonlarda ise eğreti durabilir. O yüzden böyle bir dekorasyon anlayışına sahip olan yerlerde kullanılması önerilmez. Bunun için modern ve minimalist dekorasyon anlayışıyla bağdaşan Sarkıt avize modellerine göz atabilirsiniz. İşlemeli görüntüsü ile uygulandığı alanlarda sofistike bir hava oluşturur. Mistik bir enerji yayan yapısını mutlaka doğru mobilya ve dekoratif aksesuarlarla destelemek gerekir ki, bu noktada yazımızın ilerleyen bölümlerinde denenmiş ve pozitif sonuç alınmış birkaç öneride bulunacağız. Dekorasyondaki bütünlük, doğru parçalar kullanılarak sağlandığında harika bir atmosfer oluşturmak işten bile değil.

İlginizi Çekebilir:  Dekorasyonda Sarı ile Uyumlu Renkler Hangileridir?

Osmanlı avize modelleri teras ve balkon gibi alanlarda da kullanıma müsaittir. Bahçe katınız veya terasınız var ise aydınlatma noktasında; ister tavanda ister duvarda olacak şekilde bu avizeler tercih edilebilir. Duvara monte edilebilen modelleri de barındırmaktadır. İşlemeli yapısı sayesinde büyüleyici bir ışıkla etrafı aydınlatmaktadır. Göz yormayan yapısı sayesinde dinlendirici bir etkisi vardır. Üstündeki desenlerin gölgesini etrafa yansıtarak gizemli ve hoş bir loş hava verir.

Dekoratif olarak kandil avize modelleri ile çokça benzerlik göstermektedir. Pek çok modeli hazır olarak satın alabileceğiniz gibi üzerlerinde istediğiniz desenleri tasarlayabilecek firmalarla irtibata geçerek, kendinize özel, eşsiz bir tasarım da yaptırmanız mümkün.

Osmanlı Avize Modelleri ile Uyumlu Salon Dekorasyonu

Osmanlı avize modelleri ile bir bütünlük oluşturacak alanları tasarlamak gerekir. Örneğin evin salonuna ilk ayak bastığınız anda Osmanlı motiflerinin büyüsüne kapılacağınız alanı oluşturabilmek için Chesterfield modelli deri koltukları kullanabilirsiniz. Deri koltuklar avizenin altında tüm ihtişamıyla dikkatleri üzerine çekecektir. Bunların yanı sıra, oryantal desenli berjerler de kullanılabilir. Duvarlarda kullanılacak Osmanlıca yazılı tablolar ile dekorasyon harika şekilde desteklenebilir.

Osmanlı Avize Modellerine Uygun Şömine Başı Oturma Alanı

Klasik anlayışı zirveye taşıyacak, Osmanlı avize modelleri ile de tam bir uyum yakalayacak bir başka öneri de şüphesiz şömine başı oturma alanlarıdır. Salonların devamında yer alan ve kültürel sohbetleri çay eşliğinde yaparak o tarihi anları anbean yaşadığınızı hayal edin… Nasıl da keyifli olurdu değil mi? Hayaliyle bile huzuru imbiklemenin mümkün olduğu bu tasarım anlayışını bir de hayata geçirdiğinizi düşünün! Klasik tarzda koltuklar, duvarda yer alan Osmanlıca ibareli tablolar, tam tepede göz alıcı desenleriyle etrafa hoş bir loşluk katarak aydınlatan avizeler, klasik görünümlü şöminenin yanında yer alan berjerler… Sanki böyle tasarlanmış salon kapısının eşiğinden geçmekle, asırlar öncesine dönmek mümkün gibi.

İlginizi Çekebilir:  Dikenli Çalı Türleri Nelerdir?

Elbette bu tasarımla uyumlu olacak bir halının seçimi de son derece önemlidir.

Osmanlı Avize Modellerinin Altında Parıldayan Yemek Alanı

Osmanlı avize modelleri ile kullanılabilecek bir başka ve son önerimizde; yemek odası tasarımlarıdır. Mümtaz konukların sanki bir saraydaymışçasına ağırlanabileceği bu debdebeli yemek odalarını klasik ahşap sandalye ve masa takımlarıyla bezemek ve yazımızda kullandığımız görsellerdeki gibi bir avize modeliyle ve ona mütenazır (paralel) aksesuarla desteklemek bütüncül tasarım anlayışının gereğini yerine getirmek olacaktır. Bu birkaç öneri sunduğumuz yazımızdaki fikirleri uygulayarak, siz de evlerinizi klasik bağlamda son derece şık bir hale getirebilirsiniz. Hatta uyguladığınız tasarımları ve fikirlerinizi de bizimle alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir