amerikan ev dekorasyonu

Amerikan Tarzı Ev Dekorasyonu Üzerine Bilmeniz Gerekenler

Dünya genelinde uzun yıllardır popüler olan Amerikan tarzı ev dekorasyonu, Avrupa ve Türkiye’de de son zamanlarda oldukça revaçta. Bu yazımızda okyanus aşırı bu stilin özellikleri üzerine sizlere bilgiler sunacağız.

Amerikan Tarzı Ev Dekorasyonu

Amerikan tarzı ev dekorasyonu özellikle evlerinde modern ve rahat bir ambiyans olmasını isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Daha detaylı bilgi sahibi olabilmek adına dilerseniz öncelikle bu dekorasyon tarzının ne olduğuna ve özelliklerine yakından bakalım.

amerikan tarzı dekorasyon

Amerikan tarzı dekorasyon

Amerikan Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?

Kesinlikle karakteristik bir özelliği olan Amerikan tarzının eski İngiliz klasiğinin modern yansıması olarak bilinir. Bugün tasarım konseptlerinin global bir hal alması ve evrensel akımla beraber, Amerikan tarzı ev dekorasyonu bir ekol halini aldı. Bu, öncelikle bir konut iç mekanının ayrılmış, rahat ve oldukça nötr bir çerçevesidir.

Konforlu ve modern tarzda kendine ait bir havası olan bu evler, genelde açık alan seven kişiler tarafından tercih edilmekte. Ayrıca eşyaların çok fazla olmamasından ötürü, temizlik ve düzen gibi konularda da daha az zorlayıcı bir dekor olarak biliniyor.

Bu tarz bir dekorasyonu stilini tercih ediyorsanız alacağınız mobilyalarda dikkat etmeniz gereken ilk husus kullanılabilirlik olmalıdır. Yapacağınız alışverişlerde yaşam alanını mobilyalara boğmamak dikkat etmeniz gereken ilk önemli noktadır.

Sallanan sandalyeler ve şık, konforlu televizyon koltukları Amerikan tarzı bir görünüm elde etmenizde kilit rol oynayabilecek parçalardır.

Genel olarak ele alırsak, Amerikan stili evlerde bir arada olması gereken kompozisyon bütünü şunlar olmalı:

  • Renk uyumu
  • Odaların düzeninde kullanım alanı ayrılması
  • Az ama belli bir karakteri olan mobilyalar
  • Country tarzı kullanışlı ve fazla yer kaplamayan aksesuarlar
  • Amerikan tarzı stil uygulaması
amerikan dekorasyon stili

Amerikan dekorasyon stili

Dış Cephesi Beyaz Evler

Amerikan tarzı ev dekorasyonu denince ilk akla gelen şeylerden biri dış cephesi beyaz evler oluyor. Öyle ki, filmlerde ve gerçek hayatta da Amerikan tarzı evlerin dış cephesi beyaz, genellikle iki çatılı ve iki garajlı ve son olarak bir de verandası bulunuyor. Ayrıca metrekareleri de oldukça büyük olan Amerikan tarzı evleri ülkemizde bulmak oldukça zor olsa da imkânsız değil.

Açık ve Ferah Bir İç Mekan

Amerikan tarzı evlerin en büyük özelliği de şüphesiz açık ve ferah bir iç mekan bulundurmaları. Yukarıda da bahsedildiği üzere bu evlerin metrekareleri oldukça geniş olarak tasarlanıyor ve içerisinde kullanılacak birçok alan planlanıyor.

Dekorun önemli bir parçası da içeriye ihtiyacın olandan fazla eşya doldurmamak. Örneğin Amerikan tarzı dekorasyonu bir köşe koltuk, bir yemek masası, birkaç sandalye, bir televizyon ve bir kitaplık ile oluşturabilirsiniz. Ayrıca ahşap nişleri oyarak harika bir kitaplık ve oldukça dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz.

Amerikan Mutfak

Amerikan mutfak ülke olarak oldukça sık duyduğumuz bir tabir. Ancak Amerikan mutfağı bir duvar üzerine monte edilmiş ufak bir mutfak olarak betimlemek kesinlikle yanlış olur.

Amerikan dekorasyonu, her alanda konfora önem verdiği gibi mutfakta da veriyor. Amerikan tarzı evlere bakıldığında mutfakların oldukça geniş bir alana yayıldığı gözlemlenmektedir.

Kısaca bakacak olursak Amerikan mutfak geniş ve L şeklinde bir tezgâh, depolama için bolca dolap, genellikle birkaç pencere ve olmazsa olmaz olan mutfak adasından oluşuyor. Mutfak adası sayesinde hem ekstra depolama alanı kazanılırken hem de kahvaltı ve diğer öğünler için kullanılabilecek bir alan oluşturuluyor. Ayrıca mutfak adalarının oldukça şık göründüğünü söylemek de mümkün.

Amerikan tarzı dekorasyon üzerine hazırladığımız bu içeriğimiz sonrasında “Zen tarzı dekorasyon” içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

BİR CEVAP YAZIN