İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
konsept tasarım

Konsept Tasarım Nedir? Çağdaş ve Minimalist Tasarım Konsepti Örnekleri

Konsept tasarım nedir sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizde sizlere ayrıntılı bir şekilde çağdaş, minimalist tasarım konsepti örnekleri sunduk.

Konsept tasarım nedir? Ana hatlarıyla konsept tasarım için belli bir komisyona bağlı tasarım gerçekleştirme şekli denilebilir. Fakat konsept tasarımların yeni nesil trendler ve değişen modaya ayak uydurduğunu da unutmamalı. Konsept dizayn yalnızca mobilya dekorasyonundan ibaret değildir. Buna ek olarak mobilya üretimi ve mimari tasarımlar da dahildir.

Konsepte dayalı tasarımlar, bir ürünün veya evin dizaynını yönlendiren temel fikirdir. Profesyonel ekipler tarafından yapılan tasarımlar için öncesinde minyatür veya dijital bir tasarım yapılabilir. Müşterinin onayı alındıktan sonra tasarıma geçilebilir.

Tasarım öncesinde evin şekli, odaların diziliş şekli ve metre karesi gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmalı. Buna bağlı olarak evin odaları ve şekli için bir tasarım gerçekleştirilir.

Konsept Tasarım

konsept tasarım nedir
Konsept tasarım nedir

Evrensel bir terim olan konsept dizayn veya konsept tasarım, yurt dışında çok yönlü olarak ele alınır. Yani evlerin dış yüzeyi de hesaba katılarak genel bir konsept tasarım ele alınabilir. Ülkemizde daha çok evimizin iç kısmının tümünü veya kısmi olarak yeniden dekore edilmesi için tercih edilen bir terimdir. İç tasarımcılarının çoğu, belli bir tasarım yapmadan önce ev sahiplerinin fikirlerini alarak belli bir kompozisyon ele alır.

Ev konsepti oluşturmadan önce evin tümü göz önüne alınmalı. Bir iç mimar, iç dekorasyon ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik bir sorunu çözmeye çalışıyor ve konsept, onlara tasarım kararları vermeleri için ihtiyaç duydukları yönü sağlar. Yani bir konsept oluşturmadan hemen önce bir yol haritası oluşturulur ve tasarım buna göre yapılır. Görsel tasarım konseptleri ise fikirlerinizi biraz daha somut hale getiren belirli bir renk şeması veya görüntüyü fikirlerinize katar. Konsept tasarım nedir sorusunun kabaca cevabını bu şekilde verebiliriz.  

İlginizi Çekebilir:  Duvar Renkleri - En Çok Beğenilen Duvar Boya Renkleri

Tasarım Konsepti Örnekleri

tasarım konsepti örnekleri
Tasarım konsepti örnekleri

Tasarım konsepti örnekleri çok fazla çeşitte yapılabilir. Birçok farklı zevk ve tarzın olduğu göz önüne alınırsa, konsept örneklendirilmesi kişisel hususlar göz önünde bulundurularak yapılabilir.

Tasarım konsepti örnekleri şunlardır:

konsept tasarım çeşitleri
Konsept tasarım çeşitleri

Geçiş Konsept Tasarım

Geleneksel ve modern ev tasarımlarının birleşimi olan geçiş konsepti, birçok renk kombinasyonunu içerebilir. Geçiş tasarımlarında çelik ve camdan yapılmış modern mobilyalar tercih edilir. Karmaşık gibi görünse de ev içindeki eşyalar birbiri ile uyum olmalıdır.

Çağdaş Tasarım Konsepti

Çağdaş tasarım konsepti modern tasarım ile karıştırılmamalı. Çağdaş dizayn, daha çok akıcı, belli bir çizgilere sahiptir ancak modern tasarımdan farklı olarak kıvrımlı çizgileri bulunur.  Çağdaş tasarım konsepti 20. yüzyılın başından beri vardır.

Endüstriyel

Endüstriyel konsept tasarımları, evlerden çok ofis ve iş yerleri için tercih edilen dizayn şekilleridir. Bu tip tasarımlarda süslü ahşap tavanlar, tuğla desenleri ve benzer şekiller bulunur. Genelde yenilenmiş eski evlerde çok şık bir görünüm oluşturur.

Seyrek işlevsel mobilyalara sahip yüksek tavanlar, eski ahşap ve sarkan metal aydınlatma armatürleri hoş bir konsept tasarım örneği olabilir. Ahşap ve metallerin birincil malzemelerinden türetilen, aksi takdirde nötr bir renk şemasına bir çizgi renk eklemek için muhtemelen bir veya iki parça soyut sanat veya fotoğraf olabilir.

Modern Tasarım Konsepti

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık kullanılan konsept şekillerinden biri olarak bilinen modern konsept şekilleri, Avrupa’da da İngiltere öncülüğünde oldukça popüler hale geldi. Net çizgiler, basit renk paleti, metal cam ve çelik malzemelerin yoğun olarak kullanıldığı bu tasarım, minimal konsepte benzerdir ancak temelde bir dizi farklılıklara sahiptir.

Modern ev dizaynı için seçilecek mobilyalar tek tip ve sade renk olur. Şıklık ve kullanışlılığın yer aldığı bu tasarım şeklinde çok fazla aksesuara yer yoktur.

İlginizi Çekebilir:  Lambader Modelleri ve Çeşitleri, 38 Farklı Model

Geleneksel

Bazı şeyler geçmişte kaldıkça daha değerli bir hal almaya başladı. Son zamanların trendleri arasında yer alan geleneksel tasarım konseptlerinde stil klasik detaylara dayanır. Görkemli ve işlemeli mobilyalar, bol aksesuarlar ve geçmişin izleri büyük evler için ideal kabul edilir.

Genellikle koyu verniklerle süslenmiş ahşaplar, zengin renk seçenekleri ve çeşitli dokularla binlerce farklı şekilde yapılabilir. Bu tip tasarımlar için evlerin pencerelerinden kapılarına, duvar tablolarından rengine kadar çok fazla etken hesaba katılmalı. Geleneksel konsept tasarımlı mobilyaların ipek, borkar, kadife gibi değerli kumaşlardan yapılmasına sık rastlanır.

İskandinav

Kuzey Avrupa’nın ev dekorlarından yola çıkarak tüm dünyada evrenselleşmiş olan İskandinav konsepti, minimal konsepte benzer şekilde küçük mobilyalardan elde edilir ancak çok daha gösterişli renklere sahiplerdir. İskandinav mobilya tasarımı basit gibi görünse de işlevsellik açısından çok kullanışlılardır. Ek olarak presleniş ahşap, parlak plastik, emaye alüminyum, tahta döşeme gibi doğal unsurlar vurgulanır. Geniş ve doğal aydınlığa sahip, aksesuar kaldırabilen evler İskandinav tasarımların karakterini dışa vurmaya yardımcı olur.

Bohem

Televizyonlarda karşımıza çıkan tasarım örneklerinin büyük bir kısmı bohem konsept tasarımıdır. Genelde sanatçı veya rahat yaşayan gençlerin yaşam alanlarını tasvir etmek için karşımıza çıkar. Bu, kuralları olmayan ve kaygısız bir yaşam tarzının yansıması olarak görülebilir. Bohem tasarımda renkli, eski mobilyalar, aydınlatma armatürleri, kilimler, renkli yastıklar, tek kişilik birbirinden farklı ve özel tasarım renkli koltuklar gibi çok farklı şekillerde olabilir. İsminden de anlaşılabileceği üzere, rahat bir yaşam alanı oluşturmayı hedefler.

Rustik

Özellikle son zamanlarda Amerikalı ev sahiplerinin aradığı tarz olan rüstik, evin iç dizaynına ek olarak yapıldığı malzemeden dış görünüşüne kadar çok sayıda etkenin bir araya getirilmesiyle oluşturulabilir. Rustik tasarım çok geniş bir konsepti içerir. Bu tip konseptler için ağırlık, ahşap, eskitilmiş ve el işçiliğinin yoğun olduğu mobilyalardır. Rustik tasarım temelde doğaya yaklaşımı ifade ettiğinden, genel olarak her türlü ahşap işçilik bu sınıfta değerlendirilir. Evinizin içi olduğu gibi dışı da rüstik tasarımlarla bezeli olabilir. Taş bir şömine ve ahşap sütunlarla donatılmış bir iç mekân dizaynı, rüstik tasarım için eşsiz bir fikirdir.

İlginizi Çekebilir:  Bahçe Şelalesi Oluşturun ve Bahçelerinizde Huzuru Yakalayın

Minimalist

Minimalist konsept tasarımları, sade, yalın ve kullanışlı ev tercih edenler tarafından tercih edilir. Modern ve çağdaş konseptlerin birleşimi gibidir ancak çok daha basittir. Renkler nötr, mobilyalar küçük, basit ve aksesuarlar küçüktür. Bu tasarım şekli, şıklıktan çok kullanışlı olmaya odaklanmıştır.

Konsept tasarım üzerine detaylı bilgiler edinmek için dekorasyon kategorimizdeki diğer içeriklerimizi de incelemeyi unutmayın.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir