Mobilya Dekorasyonu için 11 Basit Kural

mobilya dekorasyonu

Mobilya dekorasyonu çoğu insan için göz korkutucu bir iş olabilir. Boş bir oda ile karşı karşıya kaldığınızda, hem pratik hem de estetik açıdan hoş bir şekilde doldurmak çok zor bir görev gibi görünebilir. Ancak yıllar geçtikçe, iç mimarlar, işe yarayan bir dizi basit, uygulaması kolay tasarım ilkeleri ortaya koymanın yararlı olacağının farkına vardılar. Sadece belirlenen bu  kurallara riayet etmeniz sayesinde mobilya düzenlemenin o kadar da korkutucu olmadığını göreceksiniz. Mobilya dekorasyonu üzerine dikkat etmeniz gereken konuları açıklayalım.

Mobilya Dekorasyonu Yapılmasında Odak Noktası

Mobilya dekorasyonu yapılmasında odak noktası
Mobilya dekorasyonu yapılmasında odak noktası

Odadaki odak noktasının gücünü asla küçümsemeyin. Oturma odası odak noktası nedir? Bir alana girerken gözünüze ilk hitap eden nesnedir. Şömine, pencere, sanat eseri, duvar kağıdı, dekoratif bir ayna, canlı salon bitkisi veya şık bir sarkıt lamba odak noktası olabilir.

Genellikle bir odak noktası oturma odanızın ana girişine bakar. Bilinmesi gereken başka bir şey de, bir bölgenin odak noktası genellikle mobilya dekorasyonu yerleşimini belirler.  Ayrıca bazı alanların birden fazla odak noktası vardır.

Seçtiğiniz odak noktası ne olursa olsun, bir karar verin ve ona bağlı kalın. Mümkün olduğunca odak noktasına göre mobilya yerleştiriniz.

Mobilyaları Duvara Karşı İtmeyin

Mobilya dekorasyon fikirleri
Mobilya dekorasyon fikirleri

Tüm mobilyaları duvara doğru itmek odanızın daha büyük görünmesi için mantıklı gözükebilir ancak bu doğru değildir.

Bunu yapmak, eşyalara nefes alma alanı sağlamaz ve ortadaki alanı mağara gibi hissettirebilir. Mobilyaları duvarlardan uzaklaştırmak, konuşma alanlarını daha samimi hale getirecek ve daha iyi bir denge duygusu meydana getirecektir. Küçük bir odada bile mobilyalara biraz yer verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bahçe Mobilya Modelleri Hakkında Fikirler

Odanın boyutu, mobilyalarınızı duvarlardan ne kadar uzağa çekebileceğinizi belirleyecektir, ancak küçük bir alanda bile, mobilya parçalarının arkası ile duvar arasına bir miktar boşluk bırakarak ferah bir alan elde edebilirsiniz.

Elbette, daha geniş bir alanınız varsa, mobilyaları, odanın ortasında konuşma alanları oluşturacak ve duvarlar ile mobilya arasında birkaç adım bırakacak şekilde düzenlemekten çekinmeyin.

Konuşma Alanları Oluşturun

Mobilya dekorasyon fikirleri konuşma alanı oluşturulması
Mobilya dekorasyon fikirleri konuşma alanı oluşturulması

İnsanlar doğal olarak boyunlarını döndürmeden veya oda boyunca bağırmadan birbirleriyle konuşabilmelidir. Oturma odanızdaki mobilyaları düzenlerken, kanepeleri ve sandalyeleri belli bir açıda birbirine bakacak şekilde yerleştirin ve böylece insanlar seslerini yükseltmeden sohbet edebilecekleri kadar yakın olsunlar. Oda çok büyükse, birden çok konuşma alanı oluşturabilirsiniz.

Mobilya Dekorasyonu Yapılmasında Dengeli Olun

Mobilya dekorasyon fikirleri - dengeyi sağlamak
Mobilya dekorasyon fikirleri – dengeyi sağlamak

Denge, dekorasyonda her zaman önemlidir ve oturma odanızdaki mobilya ve diğer eşyaları düzenlerken dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisidir. Çeşitli parçaların hem boyutunu hem de yerleşimini göz önünde bulundurun, tüm büyük veya küçük parçaları tek bir alanda veya odanın bir tarafında gruplamamaya dikkat edin.

Bunu önlemek için, her şeyi alana eşit olarak dağıtın. Bu, odaların mükemmel şekilde simetrik olması gerektiği anlamına gelmez; ancak, bir miktar dengenin sağlanması önemlidir. Örneğin, odanın bir tarafında bir kanepeniz varsa, onu diğer tarafında eşit görsel ağırlıkta bir şeyle dengelemelisiniz.

Ayrıca şekillerde çeşitlilik olduğundan emin olun – örneğin düz çizgili kanepeniz varsa, yuvarlak bir sehpa düşünün.

Trafik Akışını Düşünün

Oturma odası mobilya dekorasyon fikirleri
Oturma odası mobilya dekorasyon fikirleri

Herhangi bir odaya mobilya yerleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri trafik akışıdır. İnsanlar odadan geçmek için mobilyalara veya birbirlerine takılmamalı. Sehpa ile kanepe arasında ve sandalyeler arasında biraz mesafe olduğundan emin olun. İnsanların odanın bir ucundan diğer ucuna zorluk çekmeden yürüyebilmesi için net bir yol oluşturun. Ayrıca, garip, zikzak bir yol izlemeden de odadan geçebilmelidirler. Açık yürüyüş yolları için yer bıraktığınızdan emin olun.

İlginizi Çekebilir:  Yastık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?      

Doğru Boyutlu Halıları Kullanın

Doğru boyutta halı seçimi
Doğru boyutta halı seçimi

Mobilya dekorasyonu yapılmasında halıların doğru ölçülerde kullanılması oldukça önemlidir. Doğru ölçülerde seçilecek halı sayesinde odanızın daha büyük gözükmesini gerçekleştirebilirsiniz. Halı seçiminde oturma odası için mümkün olduğu kadar büyük bir halı almalısınız. Halı ölçüsünde dikkat edilmesi gereken husus mobilyalardan minumum 15 cm dışına taşacak şekilde olmasıdır. Başka dikkat edilmesi gereken nokta ise halılar duvara bitişik olmamalıdır. Duvar ile halı arasında belli bir mesafe olmalıdır. En az 15 cm olacak şekilde halı ölçüsü alınmalıdır. İdeal boşluk ise 30-50 cm arasında olmalıdır.

Salon Halısı Doğru Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Mobilya Dekorasyonu İçin Sehpa Seçimi

Orta sehpa seçimi
Orta sehpa seçimi

Oturma odası mobilyaları denince akla kanepelerden hemen sonra sehpalar gelmektedir. Ve sehpalar her yerde bulunurken, aralarından seçim yapabileceğiniz şaşırtıcı çeşitlilik vardır.

Odanın şekli bir sehpa seçiminde rol oynayabilirken, oturma düzeninize her şeyden çok dikkat etmelisiniz. Dikdörtgen veya oval bir sehpa, daha küçük odalar için iyi sonuç verir. Kare veya yuvarlak sehpalar, geniş odalar veya büyük bir kanepe gibi geniş oturma konfigürasyonları için iyidir. Yuvarlak veya oval masalar, keskin köşelerin olmaması nedeniyle çocukların olduğu yerlerde kullanışlıdır. Kanepenizin toplam uzunluğunun üçte ikisini geçmeyen bir sehpa seçin. Hatırlanması gereken önemli bir şey, sehpanın etrafında bacak alanı için yeterli boşluk bırakmaktır. Masa ile kanepe arasında en az bir buçuk ayak bırakın. Sehpanız, koltuğunuzun oturma yeri ile aynı yükseklikte veya daha alçak olmalıdır.

Sehpanızın sunduğu işlevsellik seviyesi, onu nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır. Çoğu sehpa, bir tabanda desteklenen düz bir yüzeye sahipken, ek özellikler sunan birçok sehpa vardır. Sandıklar ve sedirler çok fazla depolama alanı sunabilir. Bazı masalarda çalışmak veya yemek yemek için kaldırılabilen yüzeyler vardır. Sehpayı kaldırmanız gerektiğinde tekerlekler kullanışlıdır.

İlginizi Çekebilir:  Aydınlatma Önerileri - Evler için aydınlatma seçimi nasıl yapılır?

Mobilyaların Sehpalara Yakın Olması

Mobilyaların sehpalara yakın olması
Mobilyaların sehpalara yakın olması

Her koltuk sehpaya yakın olmalı ve kolay erişime sahip olmalıdır. Yiyecek ve içecekleri koymak veya almak için insanları koltuklarından çıkmaya zorlayan düzenlerden kaçının. Masa yüksekliği söz konusu olduğunda yakındaki koltuk kollarıyla yaklaşık olarak aynı yükseklikte olmalıdır.

Mobilya Dekorasyonu Yapılmasında Aydınlatma

Mobilya dekorasyonunda aydınlatma
Mobilya dekorasyonunda aydınlatma

Aydınlatma, herhangi bir odanın en önemli unsurlarından biridir ve çoğu zaman ihmal edilir. Daima üstten aydınlatma, zemin lambaları ve masa lambaları (ve yapabiliyorsanız aplikler) kullanın. Bir zemin lambası, bir kanepenin ucunda veya bir sandalyenin arkasında harika görünür. Aydınlatmanın düzgün bir şekilde dengelenmesi için  farklı seviyelerde yerleştirilmesi gerekir, bu nedenle odanızda bolca çeşitli armatürler kullanın.

Doğru Boyutlu Resim Kullanılması

Duvara asılan nesnelerin boyutu
Duvara asılan nesnelerin boyutu

Duvara asılan nesnelerin – sanat, aynalar ya da heykelsi nesneler – stratejik ve mobilyalarla orantılı olarak yerleştirilmesi gerekir. Örneğin, koltuğunuzun arkasına küçük bir fotoğraf asmayın; bunun yerine, ya kanepe uzunluğunun yaklaşık üçte ikisi kadar büyük bir parça kullanın ya da bir parça grubu kullanın. Çok küçük olan belirli bir sanat eserini kullanmaya kesinlikle kararlıysanız, onu büyük bir mobilya parçasının yanına yerleştirdiğinizde etrafına büyük mat olan daha büyük bir çerçeveye koyun.

Mobilya Dekorasyonu İçin Önceden Plan Yapılması

Mobilya dekorasyonu için önceden plan yapılması
Mobilya dekorasyonu için önceden plan yapılması

Mobilya ve aksesuarları düzenlemeye gelince, planınız yeni parçalar satın almayı içeriyorsa, önceden plan yapmak en iyisidir. İstediğiniz kat planını çizmek için çevrimiçi bir kat planlayıcısı veya bir grafik kağıdı kullanın. Yapacağınız düzenlemenin istediğiniz şekilde uyup uymayacağını bilmenin tek kesin yolu budur.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir