Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Olur? Minimalizm Nedir?

minimalist ev dekorasyonu 2

Minimalist ev dekorasyonu nasıl olur, minimalizm nedir?, minimalist evler nasıl olur? gibi sorulara cevap vereceğiz. Minimalizm, çıkış tarihi 1960’lara uzanan bir akımdır. Bu akım kısaca sadeliği ve nesnelliği ön planda tutmakla birlikte, başta müzik ve sanat olmak üzere çeşitli alanlarda küçülmeyi ve sadeleşmeyi ön planda tutmaktadır.

Minimalist tarza sahip kişiler genellikle nesnenin nesne olma özelliği ile ilgilenir ve duygusal birtakım anlamlar yüklemezler. Dolayısıyla minimal tarza sahip kişiler biçime çok fazla önem vermezler.

Minimalist Ev Dekorasyonun Özellikleri Nelerdir?

Minimalist ev dekorasyunu
Minimalist ev dekorasyunu özellikleri

Minimalist ev dekorasyonu her şeyden önce gereksiz eşyalara tepki olarak ortaya çıkmıştır. Sadece ihtiyaç ürünü olan  az eşya ile ev dekorasyonu oluşturmayı amaçlamaktadır.

Bu nedenle göz yorucu, karmaşık ya da rengarenk bir görünüm oluşturan dekorasyon tarzlarının karşısında yer almaktadır. Genelde minimalist dekorasyon yaşam alanının tamamında uygulanması gereken bütüncül bir tarzdır.

Bu nedenle bütün evin ya da ofisin eşyalarını birbirine uydurmak ve onların uyum içinde olmasını sağlamak oldukça zor bir iş olarak görünmektedir. Bu nedenle minimalist dekorasyon aslında sadece bir dekorasyon tarzı değil genel olarak bir dünya görüşünün ürünü olmaktadır.

Buna karşın minimalist bir tarz ile döşenen alanların, o alanda yaşayan kişiler için oldukça huzurlu bir ortam olduğunu söylemekte yarar vardır.

Fazla eşyadan arındırılmış, sadeliğin ön planda olduğu bu alanlar rahatlığı ön plana çıkarmakta ve göz yorucu bir görüntüye engel olmaktadır. Aynı zamanda ihtişam ve süs gibi olgulara da bu tarzda yer verilmez.

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Minimalist ev dekorasyonu yapilmasi
Az eşya ile ev dekorasyonu yapılması

Minimalist bir yaşam alanı oluşturmanın temel amacı gereksiz ve işe yaramayan ama oldukça göz kalabalığı yapan eşyalardan kurtulmaktır. Bu nedenle bu tarzda fazlalık eşyalara yer verilmez ve kişiler sadece ihtiyaçları kadar eşyaya sahip olurlar.

İlginizi Çekebilir:  Lambader Modelleri ve Çeşitleri, 38 Farklı Model

Bu tarz içinde göz yorucu, görkemli, ihtişamlı ve abartılı nesne kullanımlarından uzak durulur. Özellikle duvarlarda sade tasarımlara yer verilmek istenir. Bu nedenle tablo ya da duvar aksesuarlarında kalabalık bir görüntü oluşturulmaz.

Bunun yerine minimal desenli tablo ve resimler kullanılabilirken, abartılı renklere sahip eşyalar duvar süsü olarak kullanılmaz. Aynı durum perde dekorasyonu için de geçerlidir; burada da canlı ve karmaşık renklere yer verilmez. Bunun yerine daha soft ve daha rahatlatıcı renkler kullanılır.

Eşyalar ve Aksesuarlar Arası Uyum

Minimalist evler için yapılacak dekorasyonda eşyalar arası maksimum uyum aranmaktadır. Bu nedenle koltuk takımı, halı, perde ve aksesuarlar gibi detayların hemen hemen hepsinde bir uyum gözlemlenmektedir.

Bu tarz dekora sahip alanlarda ilk göze çarpan şey beyaz ve tonları gibi açık renklerin tercih edilmesidir. Koyu renkler minimalist ev eşyaları arasında genelde kullanılmamaktadır.

Açık ve pastel renkler ortama aydınlık ve ferah bir görüntü verdiği için daha çok seçilir. Minimalist bir dekorasyon için evlerinizde gri ve mavi tonlarını kullanabilirsiniz.  Bu dekor tarzının benimsenmesi ile amaçlanan günlük yaşamın karmaşık ve yorucu yapısından biraz olsun uzaklaşabilmek ve dengeli ve sade bir alanda huzur bulabilmektedir.

Evinizi Daha Güzel Gösterecek Resimli Aksesuar Önerileri

Minimalist Evler İçin Bitki Kullanımı

Minimalist ev dekorasyonu tarzının olmazsa olmazı ortama canlılık kazandıran bitkilerdir. Gereksiz biblo ve süs eşyaları kullanımı yerine bitki kullanımı daha çok tercih edilmektedir. Buna ek olarak sade bir görünüme sahip tablo ve çerçeveler de duvar süslemesi açısından oldukça tercih edilmektedir.

Özellikle manzarası güzel olan yaşam alanlarında cam kenarına yerleştirilecek iki küçük koltuk, huzurlu bir ortam oluşturma amacını sağlayacak ve kullanıcılara daha rahat ve stres atıcı bir ortam oluşturacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İç Mekân Bitki Çeşitleri Nelerdir?

Sade minimalist evler için asla kullanılmaması gereken süsleme çeşidi varaklardır. Altın ve gümüş gibi ortama ciddilik ve zenginlik katan süsleme çeşitleri bu tarzda kabul edilmez. Bu nedenle kullanılan eşyalar beyaz ya da pastel renklerde ve oldukça sade olmalıdır.

Eşyalar genelde raf ve dolap gibi saklama alanlarına yerleştirilerek görüntü kalabalığı oluşturmalarının önüne geçilir. Minimalist yaşam tarzının bu anlamda en belirgin özelliği az eşya ile ev dekorasyonu yaparak ferah ortamlar oluşturmaktır.

Minimalist Ev Dekorasyonu ve Renkler

Tüm bu özelliklerin dışında minimalist evler için dikkat edilmesi gereken konu uyumdur. İki ya da üç ton renk belirlenerek döşenen yaşam alanlarında koltuk takımı, televizyon ünitesi, kitaplık ve masa gibi bölümler birbiri ile uyumlu olacak hale getirilebilir.

Elbette sadece renk uyumunu yakalamak minimal tarz için yeterli olmayacaktır. Kalabalık görüntüden azade bir ortamın oluşturulması da gerekir.

Yazımızda belirttiğimiz tüm şartlar sağlandığında ise günlük yaşamın karmaşasından kurtulup kişilerin rahatlamasını sağlayacak ferah ve huzurlu bir ortam kolaylıkla oluşturulabilir.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir