İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler

Dekorasyonda Mavi İle Uyumlu Renkler

Yaşam alanlarında kullanılan renkler dekorasyonun önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Çoğu zaman kişiye özel olarak oluşturulan yaşam alanlarının renklendirilmesinde, mavi renk oldukça fazla tercih edilmektedir.

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler başlığı altında bu renk ile kullanabileceğiniz renk seçeneklerini inceledik.

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler ve bu tonları kullanarak yapabileceğiniz kombinleri aşağıda başlıklar halinde sıraladık.

Mavi ile hangi renkler uyumludur?

dekorasyonda mavi uyumu
Dekorasyonda mavi uyumu

Gri ve Mavi Uyumu

Son zamanlarda yaşam alanlarında modernizm ve minimalizmi yansıttığı için sıklıkla tercih edilen gri renk, dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler arasında yer alıyor. Karizmatik ve sofistike olarak tanımlanan gri renk sade ve akıcı bir stil oluşturmanın da kapılarını aralıyor.

Gri renk, yoğun olarak ve tek başına kullanıldığında yaşam alanlarını boğucu bir hale getirebileceği için uygun renk kombinasyonları ile bu rengi kullanmak daha ferah ortamların oluşturulmasını sağlıyor. Gri ve mavinin birlikte kullanıldığı yaşam alanları bu iki rengin tamamlayıcı uyumu sayesinde daha şık ve modern bir görünüme kavuşuyor.

Mavi ve Kırmızının Çekici Uyumu

Mavi rengin sakin ve huzurlu yapısı kırmızı rengin delidolu ve çekici yapısı ile birleştiğinde iki zıt rengin muhteşem uyumu ortaya çıkıyor. Mavi ve kırmızı renkler ile yapılan dekorasyon uygulamaları yaşam alanlarına elit olduğu kadar samimi ve tutkulu bir hava katıyor.

Beyaz ve Mavi Uyumu

Mavi ile en uyumlu renkler arasında her zaman ilk sırada yer alan beyaz, dekorasyonda sıklıkla tercih ediliyor. Bu iki rengin birlikte kullanılarak yaşam alanlarında yer alması ise ortama hem zarif hem de huzurlu bir görüntü sağlıyor. Bu iki renk ile uyumlu olabilecek ahşap mobilyalar ise zarif ve huzurlu görünümün yanına sıcaklık hissini de ilave ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Salonda televizyon nereye konulmalı

Kum Rengi ve Mavinin Dekorasyondaki Etkisi

Kum rengi ve mavinin birlikte dans ettiği yaşam alanları son dönemlerin trendleri arasında yer alıyor. Kum renginin yarattığı yumuşak ve sıcak his, denizin rengi mavi ve tonları ile birleştiğinde yaşam alanında doğal bir denge ortaya çıkarıyor. Mavinin daha koyu tonları ile kum sarısı veya diğer adı ile kum rengi birleştiğinde ise engin ve derin okyanusların gizem dolu keşfedilesi ruhu evinize yansıyor.

Dekorasyonda Mavi ile Pembenin Uyumu

Mavi ve pembe daha doğumumuzdan itibaren birbirine en uyumlu renkler olarak bildiğimiz renk kombinasyonlarından biridir. Her ne kadar halen daha kız çocuk odalarında pembe, erkek çocuk odalarında mavi ağırlıklı dekorasyonlar yapılıyor olsa da günümüz trendlerinde böyle bir ayrım yerine hem kız hem de erkek çocukların odalarında her iki rengi kombini olan dekorasyonlar kullanılmaya başlamıştır. Mavi ve pembenin uyumu ile evinizin dekorasyonunu yapmaya karar vermiş iseniz açık mavi tonları ile açık pembe tonları, daha koyu mavilerle de koyu pembe tonlarını kullanmaya dikkat etmeniz tavsiye ediliyor.

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler

Hardal Rengi ve Mavinin Muhteşem Buluşması

Hardal rengi ve mavinin buluşması yaşam alanlarında mistik ve ferah bir ambiyans oluşturuyor. Mavinin özellikle pastel tonları ile hardal rengi yanyana geldiğinde oluşan muhteşem uyum yaşam alanlarını dinginleştiriyor.

Mavi ve Mint Yeşilinin Ferahlatıcı Uyumu

Mavi ve Mint yeşili evlerinize aydınlık ve ferah bir hava katabilmeniz için en uyumlu kombinasyonlar arasında yer alıyor. Her iki renkte hem naif hem de zarif renkler olduğu için sofistike bir şıklık oluşturabilmeniz için size birçok alternatif sunuyor.

Mavi ve Siyahın Uyumu

Dekorasyonda mavi ile uyumlu renkler kullanmak isteyenlerin, cesur, karşı konulmaz ve güçlü dekorasyonları sevenlerin en fazla tercih ettikleri renk kombinleri arasında yer alan mavi ve siyah, yaşam alanlarında elegant bir şıklık katıyor. Mavi renk skalasında yer alan kobalt mavisi ise siyah ile kombinleyebileceğiniz en uyumlu renk olarak öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  Ahşap Yüzeylerin Boyanması Nasıl Yapılır? Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir