Bazalt küptaş

Evin Düzeni Nasıl Sağlanır?

Evin düzeni sağlamak

“Evin düzeni nasıl sağlanır?”, “Evde düzen kurmak için pratik yöntemler nelerdir?” sorularına yanıt verdiğimiz bu yazımızda düzenli bir ev için püf noktalarını bulabilirsiniz.

Eviniz dekorasyon bakımından ne kadar zengin olursa olsun, gerekli düzen sağlanmadığı durumda dekorasyonun göz kamaştırıcı güzelliğini ortaya çıkarmak mümkün değildir.

Evin düzeni için çok basit adımları atarak, düzenli bir ortama sahip olabilirsiniz. Evin düzenini sağlamak sadece görsellik açısından önemli değildir. Düzenli bir evin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri de dikkate alınmalıdır.

Ev Düzeni Nasıl Olmalı
Ev Düzeni Nasıl Olmalı

Çok dağınık evlerde uzun süre yaşayan kişilerin, ruh sağlıklarında da olumsuz değişimlerin olacağı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Ev Düzeni Sağlamak İçin Pratik Öneriler

Düzenli bir ev için püf noktaları
Düzenli bir ev için püf noktaları

Evin düzenini sağlayabilmek belli başlı kurallara dikkat edildiğinde aslında korkulduğu kadar zor değildir. Bu yazımızda sizlere evinizde düzen sağlayabilmeniz açısından çok işinize yarayacak öneriler sunuyoruz.

Kullandığınız Malzemeyi Tekrar Yerine Koyun

Aile bireylerinin kullanmış oldukları malzemeleri tekrar yerine koymaları, evin düzeninin sağlanması için yapılabilecek en önemli şeylerden biridir. Özellikle kalabalık ailelerde sadece birkaç kişinin bile kullandığı eşyayı yerine koymaması, evinizin inanılmaz bir şekilde düzensiz olmasına neden olacaktır.

Tüm Eşyaların Bir Yeri Olmalıdır

Mümkün olduğu kadar tüm eşyalarınızın kendine ait bir yerinin olması ve aile bireylerinin eşyaları kullandıktan sonra yerine koymaları, ev düzeninin sağlanması için büyük fayda sağlar. Ailede bulunanların kullandıkları eşyaları yerine koyma alışkanlıkları ile birlikte eşyaya özel bir yerin olması sayesinde, ev düzeninizde sağlanmış olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Amerikan Tarzı Ev Dekorasyonu Üzerine Bilmeniz Gerekenler

Yatmadan Önce 15 Dakikanızı Ayırın

Evinizi düzenli tutmak için 15 dakikalık süre, önemli ölçüde yeterli olacaktır. Çok nizami bir düzen olmasa da dağınıklığın önemli bir kısmını toparlamak için yatmadan önce ayıracağınız 15 dakika önemlidir. Bu sürede evin düzeni kabaca sağlanabilir.

Sabahları 10 Dakikanızı Ayırın

Evin düzenini sağlamak için tüm gününüzü bu işe ayırmanız gerekmez. Ev ne kadar düzenli olursa ona ayırmanız gereken zaman da o ölçü de kısalacaktır.

Yatmadan önce ayıracağınız 15 dakikanın haricinde, sabahları da dışarı çıkacaksınız 10 dakikanızı ayırarak düzenli bir evin sahibi olabilirsiniz.

Fazlalık Eşyalardan Kurtulun

Evin düzenli olmasını sağlamak için yapmanız gereken şeylerden biri de kullanım fazlası eşyalarınızı ortadan kaldırmak olmalıdır. Neredeyse bütün evlerde, çok nadir kullanılmasına rağmen ortalıkta gezen eşyalar mevcuttur.

Fazlalık olarak görebileceğiniz bu eşyalar, evin düzeninin bozulmasın da önemli rol oynarlar. Bu eşyaları ortadan kaldırmanız evinizin daha derli toplu olmasını sağlayacaktır.

Bulaşıkları Birikmeden Ortadan Kaldırın

Birikmiş bulaşıklar evin düzenini bozma konusunda ilk sıralarda yer alır. Mutfak tezgahının üstünü yığılı görmek istemiyorsanız, yemek yedikten sonra bulaşıkları fazla zaman geçmeden yıkayarak kaldırmaktan üşenmeyin.

Aile Bireylerinden Yardım Alın

Evin düzeni nasıl sağlanır sorusunun öncelikli cevaplarından biri de hiç şüphe yok ki yardımlaşmaktadır. Derli toplu bir evinin sürdürülebilir şekilde olması için, aile bireylerinin birbirine bu konuda yardımcı olması önemlidir.

En azından herkesin kendi eşyasını toplamasını sağlayarak, kısa sürede evinizi daha düzenli hale getirebilirsiniz. Böylelikle iş yükü azalacağı için, genel olarak evin düzeninden sorumlu kişinin yükü hafifletilerek uzun vadede düzenden bahsetmek mümkün olabilir.

Kısa Süreli İşleri Ertelemeyin

Evde düzeni sağlamak adına yapabileceğiniz kısa süreli işler varsa, bunları ertelemek yerine aklınıza gelir gelmez yapmaya özen gösterin. Özellikle sadece birkaç dakika sürecek işleri ertelemeden yapmanız, düzeni sağlamanız için fazlasıyla yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Öğrenci Evi Dekorasyon Fikirleri
Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir