Bazalt küptaş

Loft Daire Ne Demek? Özellikleri, Tarihçesi ve Dekorasyon Bilgileri

loft daire

Loft daire nedir? ne demektir, tarihçesi ve özellikleri nelerdir? Bu tarz dairelerin dekorasyonları nasıl olmalıdır? Modern yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alan yeni tarz yaşam alanlarıyla ilgili tüm aradıklarınızı bu yazıda bulabileceksiniz.

Yazımıza ne demek ve nedir sorularının yanıtıyla başlamak istiyoruz. Loft daire, sıradan dairelere göre farklı görünüme sahip olan, kullanılmayan eski endüstriyel yapıların modern olarak yeniden inşa edilmesiyle ortaya çıkan bir tarzdır.

Loft Daire Tarihçesi

Bu tarz dairelerin geçmişi 20. Yüzyılın ikinci yarısına dayanmaktadır. Loft daire stili, sıfırdan dış mimari tasarımdan ziyade daha önce var olan eski depo ve endüstride kullanılmış yapıların, “acaba daireye dönüşürse nasıl olur?” fikriyle geliştirilmiştir.

1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan konut krizinden sonra, kullanılmayan eski yapıların yaşam alanına dönüştürülmesi fikri gündeme gelmiştir. Evi olmayan, ortada kalan insanların buralara yerleştirilerek, yaşam alanı sorunlarını ortadan kaldırmak hedeflenmiştir.

Ancak temel hedefinden oldukça uzaklaşarak, loft tipi daireler günümüzde toplumda popüler olan kişiler tarafından tercih ediliyor.

Yoğun çalışan insanlar tarafından tercih edilmesinin temel sebebi, loft tipi daire düzeninin hem dinlenmelerine hem de çalışmalarına uygun bir zemin sunuyor olmasıdır. Popüler kişilerin tercihlerini bu yapılardan yana kullanması ise zamanla toplumda loft daire stilinin yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır.

Loft Daire Mimari Özellikleri

loft dairelerin özellikleri
Loft Daire Özellikleri

Bu daire tipleri, en geleneksel tabiri ile “çatı katı” olarak isimlendirilebilir. Bu söylenişi kulağa pek hoş gelmese de, bu tip dairelerde mimari açıdan görenleri kendisine hayran bırakan yapılar görmek mümkündür.

(Çatı Nedir? Çatı Çeşitleri Nelerdir?)

Büyük pencerelere sahip, yüksek tavanı olan, içerisinde normal bir dairede olması gereken her şeyin yerli yerince, muntazam bir şekilde dizayn edildiği geniş yaşam alanı bulunan dairelerdir. Özellikle modern yaşamda bu tarz yaşam alanları büyük ilgi görmektedir. Şimdi bu dairelerin özellikleri nelerdir, gelin daha yakından bakalım.

İlginizi Çekebilir:  Çatı Katı Dekorasyonu Önerileri

Loft Daire ler Oldukça Geniştir ve Açık Alanı Bulunur

Bu tip dairelerin ilk ortaya çıkışına yazımızın başında değinmiştik. Eski fabrikaların veya kullanılmayan depoların dönüşümü ile mimari bir yapıya dönüştürülüyorlardı.

Fabrika ve depo gibi yerlerin kullanışlı olması için geniş ve açık alana sahip yerler olması gerektiğini göz önünde bulundurarak, loft daire tipinin de bu özelliklerde olma sebebini daha iyi kavrayabiliriz.

Günümüzde yapılan modern loft dairelerde bir fabrika kadar geniş alana rastlamak mümkün olmasa da, yine de bu dairelerin en temel özelliği geniş bir alana sahip olmasıdır.

İlginçtir ki, bu geniş alan içerisinde hiçbir şekilde tuğla ve duvar görülmez. İnsanların ihtiyaçlarını giderdiği, mahrem sayılabilecek banyo ve tuvalet haricindeki tüm kullanım alanları bu geniş alanın içerisinde yer alır ve açıktır. Hiçbir şekilde arada bölmeler yoktur.

Loft Daireler Yüksek Tavana Sahiptir

Bu dairelerin temel özelliklerinden birisi de yüksek tavana sahip olmalarıdır. Önceki verdiğimiz bilgilerden hareketle, fabrika gibi yapıların düşük tavana sahip olması, işlevsel olmalarını engeller. Bundan dolayı loft tipindeki daireler 3 m’den daha yüksek olabilmektedir.

Büyük Pencereler Dikkat Çeker

Loft mimarisini yansıtan özelliklerden biri de büyük pencerelerin kullanılmasıdır. Çok eski dönemlerde fabrikalarda elektrik kullanımının kısıtlı olmasından dolayı, fabrikanın gündüz saatlerinde gün ışığından faydalanılarak aydınlatılması için büyük pencerelere yer verilmiştir.

Bu durum modern dönemde de değişmemiş; günümüzde loft daire mimarisinin tipik özelliklerinden biri haline gelmiştir.

Tesisat Boruları Gizlenmez, Açıktadır

Loft dairelerdeki tesisatlar kapalı halde değildir. Fabrikalardan dönüşüm yapılırken, havalandırma boruları ve büyük kirişlere dokunulmamıştır. Günümüzde bu orijinalliği korumak adına tesisata dair parçalar kapatılmaz. Ahşap zeminler, tuğla ile örülmüş duvarlar ve beton kirişler açık halde bulunur.

Loft Daire Dekorasyonu

loft daire dekorasyonu
Loft daire dekorasyonu

Loft tipi dairelerde dizayn edilen eşsiz dekorasyon da es geçilemeyecek özellikler arasında. Bu daire tipinin geniş bir alana sahip olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu geniş alanda duvar kullanımı minimum seviyede olduğu için, göze daha fazla görünen zemin dekorasyonuna önem verilir.

İlginizi Çekebilir:  Mobilya Dekorasyonu için 11 Basit Kural

Genellikle ahşap malzemeler kullanılarak dekore edilen zeminlerde, bazen de doğal taşlar kullanılır. Tabi bununla birlikte daire yapısına uygun olarak mobilyalar, oturma grupları, şık masalar ve istenildiği zaman katlanabilir hale getirilen yataklar tercih edilmektedir.

Bohem tarzı aksesuarlar, rahat spor oturma grupları, keten, şile bezi gibi doğal malzemelerin kullanıldığı ürünler sıklıkla bu tarz evlerin dekorasyonlarında değerlendirilen ürünlerdir.

Loft daire ne demek sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizin ardından “Ferforje Çiçeklik İçin 40 Model” içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir