İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Kütük mutfak masası

Kütük Mutfak Masası ile Mutfaklarınızda Otantik Bir Görünüm Oluşturun

Kütük Mutfak Masası Nedir?

Kütük mutfak masası ile evlerinize otantik ve rüstik bir görünüm katabilir ve mutfaklarınızı dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Salon ya da mutfaklarınızda şık bir görünüm oluşturmak için kullanabilirsiniz. Doğal ürün olmaları nedeniyle üniktirler, yani benzersizdir ve her model kendi içerisinde bir özgünlüğe sahiptir ve farklı yapılardadır. Yapım süreci el mahareti gerektirmektedir. O yüzden fabrikalarda seri üretimi yapılmamaktadır. Kesim zamanı gelen ağaçların veya orman gençleştirme işlemleri sebebiyle kesilen ağaçların uygun gövdeleri bazı işlemlerden geçirilerek masa üretiminde kullanılmaktadır.

Kütük Yemek Masası
Kütük Yemek Masası

Kütük mutfak masası diğer masalara göre yapıca ve görünüm olarak farklılık arz eder. Bu modellerde yakma denilen işlemler aracılığıyla otantik bir görünüm elde etmek amaçlanmaktadır. Eskitme yapılarak, girinti ve çıkıntılar daha belirgin hale getirilmektedir. Ve üzerine yapılan vernikleme işlemiyle doğal bir görünüm yakalanır.

Dokularını bozmayacak şekilde işlemden geçirilmiş masif ahşap malzemeden üretilen mobilyalar hep kullanılagelmiştir. Sanayi devrimiyle birlikte plastik, çelik, alüminyum gibi malzemeler daha çok kullanılmaya başlasa da doğal ve hiçbir işlemden geçmemiş ahşap ürünler önemini korumaya devam etmiş ve dekorasyon sahnesinden hiçbir zaman silinmemiş ve önemini yitirmemiştir. Bu türde mobilyaların üretimi çok olmasa da her daim popülerliklerini ve cazibelerini korumaktadır.

Doğal kütük ağaç masa
Doğal kütük ağaç masa

Masif ahşap mobilyaların uzun süredir kullanılmasının nedeni sadece hoş görüntü oluşturmasından dolayı değildir. Dayanıklı ve uzun ömürlü olması, bakım kolaylığı sunması ve el işçiliğine imkan vermesi gibi sebeplerle sıklıkla tercih edilmiştir. Lüks bir görüntü oluşturmaktadır. Bulunduğu ortamı görkemli bir hale getirir. Günümüzde ise en çok tercih edilen doğal ahşap mobilyaların başında kütük mutfak masası gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Peyzajda Kullanılan Süs Bitkileri
Kütük mutfak masası
Kütük mutfak masası

Eskiden kütük mutfak masaları çok bilinmiyordu. O zamanlar modeli üreten zanaatkarların çok az olması sebebiyle günümüzdeki kadar yaygın değildi. Şimdi ise her yerden temin edilebilmekte ve hatta internet üzerinden bile satın alabilme imkanı bulunmaktadır. Dekorasyon tarzlarının çoğuna uyum sağlayan kütük mutfak masası en çok otantik görünüm elde etmek konusunda kullanılmaktadır.

Bu anlayışla dekore edilen evlerde gayet şık bir görünüm sunmaktadır. Ahşap, ferforje ya da deri sandalyeler ile güzel bir uyum yakalamaktadır. Şüphesiz kütük mobilyalar deri ürünlerle güzel bir harmoni oluşturmaktadır. Kütük masaların üzerinde kullanacağınız taştan bir biblo ya da saksı ve yeşillikler görüntüyü oldukça güzelleştirecektir. Ayrıca oturma grubu olarak mutfak bankları da kullanılabilir.

İç mekanları doğal görünüme kavuşturmak için kütük mutfak masası kullanılabilir. İç mekanın dokusunu yemek odasından, mutfağa ve hatta oturma odalarına kadar değiştirebilecek bir havaya sahiptir. Sıcak ve sade bir his yakalamak ve göz kamaştıran bir etki oluşturabilmek için birebirdir.

Kütük doğal mutfak masası kullanımı
Kütük doğal mutfak masası kullanımı

Yerel havaya sahip ürünler ile kütük ürünler doku olarak birbirine uygundur. Etnik dekorasyonlarda kütük yemek masaları kullanmak isabetli bir karar olacaktır. Tasarımda kütük sehpa ya da ahşap sehpa ile desteklenip bir takım havası oluşturulabilir. Ya da minimal bir görünüm elde etmek için mermer malzemeli ürünler de kullanılabilir. Büyük bir uğraşın ve emeğin mahsulü olan kütük masaların fiyatı elbette fabrikasyon ve hazır ürünlere göre daha pahalı olmaktadır.

Yapımında kullanılan ürünlerin uzun sürede yetiştiği ve hazır üretim sonucu piyasaya sürülmediği, tamamıyla el işçiliği gerektirdiği gibi koşulları göz önünde bulundurulduğunda fiyatının emsal yemek masalarına göre neden bu kadar pahalı olduğu anlaşılabilir. Ve bunlar kendi arasında da ayrıca fiyatlanmaktadır. Nadir bulunan, daha dayanıklı olan ve elverişli boyutlara ulaşması daha uzun süren ağaç türlerinden yapılan yemek masa modelleri diğerlerine nazaran daha pahalı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Banyo Renk Seçimi - Farklı renklerle banyo tasarımı yapılması
Ofis doğal kütük masa
Ofis doğal kütük masa

Uzun ve geniş masalara ofis gibi ortamlarda da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak ve çoğu dekorasyona uyum sağlaması bakımından ve etkileyici bir görünüm sunması hasebiyle kütük masalar ofislerde de tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra müşterilerinin hatırında farklı ve cezbedici bir görünüm ile yer etmek isteyen restoran ve kafelerde de kullanılmaktadır. Ticari bir mekana sahipseniz, kütük yemek masası ya da epoksi ahşap masa modelleri kullanarak dekorasyonunuzu güzelleştirebilir ve rakipleriniz arasından mekanınızın hoş tasarımıyla sıyrılabilirsiniz. İstenilen boyutlarda üretimi yapılmaktadır. Uzun ağaç gövdelerinden birkaç parçanın birbirine denk düşecek tarzda tutkal ile yapıştırılması sonucu geniş ahşap masalar üretmekte mümkündür.

Kütük Mutfak Masası Modelleri

Ağaçta yer alan hareli görüntüyü ve izleri yemek masanızda görmek sizi doğayla buluşturacak hoş bir deneyim olacaktır. Ağaç doku ve desenleri her masaya ayrıcalıklı bir hava katmaktadır. Fabrikasyon ve tekdüze tasarımlardan sıkılanlar için isabetli bir tercih olmaktadır.

Kiraz Ağacından Kütük Masa

Kiraz ağacından doğal kütük ahşap masa
Kiraz ağacından doğal kütük ahşap masa

Öz itibariyle ağaç parçalarının bozulmadan kullanıldığı, birtakım işlemlerin yüzeyde uygulandığı ve böylece ağacın orijinal dokusunu koruduğu ve desenlerini, renklerini, damarlı yapılarını yüzeyde kolaylıkla görebileceğiniz masa modelleridir. Ekseriyetle salon masası ya da yemek masası olarak kullanılmaktadır. Çeşitli ağaçlardan üretilmektedir. Farklı bir tarz arzu edenler için ideal bir mobilya seçimidir. Özellikle modern tasarımın rüstik bir hava ile harmanlandığı evlerde gayet şık duracaktır.

Ceviz ve Meşe ile Sıra Dışı Şekiller

Ceviz ağacı ahşap kütük masa
Ceviz ağacı ahşap kütük masa

Ceviz ve meşe ağaçlarından üretilen masalar kıvrımlı ve asimetrik tasarımlara sahiptir. Bu yapılarda ağacın bütünlüğü bozulmamaktadır. Daha koyu renkli ceviz masalar sıra dışı özelliği ile dikkat çekmektedir.

İsteğe Göre İncelikli İşçilik

Düzgün formlu doğal ahşap masa
Düzgün formlu doğal ahşap masa

Kütük mutfak masası özelinde söylediğimiz asimetrik ve kıvrımlı yapılara sahip olmaları demek, her zaman düzensiz formda olacakları anlamı taşımamaktadır. İyi bir işçilik ile son derece simetrik ve düzgün yapılar da elde edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Modern Tuvalet Özellikleri, Örnekleri ve WC Dekorasyon Fikirleri

Rüstik Modeller

Rustik Kütük Yemek Masası
Rustik Kütük Yemek Masası

Kütük mutfak masası modelleri klasik ya da modern dekorasyonlara kadar geniş bir alanda kullanılabilir. Bilhassa rüstik dekorasyonlar ile kütük mutfak masaları çok güzel bir uyum yakalamaktadır.

Uzun Ahşap Masa Modelleri

Çok geniş masalar genellikle fabrikada birleştirilerek üretilen parçalardan oluşmaktadır. Bu da ister istemez mobilyalarda yapay bir hava oluşturmaktadır. Evinde yapay bir görünüm istemeyen ve doğal bir görünüm arzu edenler için kütük mutfak masası modelleri tercih edilebilir.

Bu Yazıyı Paylaş!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir