lambader modelleri
lambader modelleri

Lambader Modelleri ve Çeşitleri, 38 Farklı Model

Lambader modelleri içinden uygun seçimler yapılarak, dekorasyonlarınızı göz alıcı ve şık hale getirmeniz oldukça kolaydır. Doğru ışıklandırma sağlanmadan yapılan dekorasyon çalışmaları maalesef arzu edilen sonucu vermemektedir. Yerinde ve doğru bir ışıklandırmayla dekoratif eşya ve aksesuarlarınızı ön plana çıkartabilirsiniz.

Odalarınızın tasarımına lambaderler ile dokunabilir, arzu edilen görsel etkiyi iyiden iyiye artırabilirsiniz. Lambader, zeminde sabit duran, mekanın ve alanın ışıklandırmasını dekoratif maksatla iyileştirmek için kullanılan bir aydınlatma türüdür.

Lambader tanımı genel ve sabit, tekdüze bir ürünü çağrıştırsa da kendi içinde pek çok çeşide ve modele ayrılmaktadır.

Lambader Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şık Lambader Modelleri
Şık Lambader Modelleri

Lambader modellerinin kullanılış stillerini, onlarla oluşturulan örnek dizaynları, hangi materyallerden üretildiklerini vb. gibi konuları detaylı bir şekilde inceleyip öğrenmek, doğru seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Yaşam alanlarınızı farklılaştıracak bir dokunuşa sahip olan, iç mimarlar ve evini yenileyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen lambader modelleri hem doğru ışıklandırma sağlamakta hem de göz alıcı alan oluşturma konusunda en önemli yardımcınız olmaktadır.

Aydınlatma gibi kritik bir noktada hem tasarımsal hem de işlevsel açıdan geniş bir yelpazede çözüm sunan lambader modelleri ile iç dekorasyonda düzenlemeleri yenilikçi, sofistike ve göz alıcı tarzda kolaylıkla yapabileceksiniz.

Ayaklı Lambader Modelleri
Ayaklı Lambader Modelleri

Lambaderlerin genellikle ortak tasarım filtreleri vardır. Ampulden yayılan ışıktan gözlerinizi korumak ve yersiz odak noktalarına gitmesini önlemek için çevresinde veya gövdesinde bir tür lamba gövdesi bulunur.

Zeminde sabit duran ve dengesini koruyabilen tabanı, lambaderi açmak ve kapatmak için bir ya da birden çok kontrol düğmesi, ışığı daha yukarıya taşıyabilmek için ise belirli uzunluk ve kalınlıklarda direkleri bulunur.

Lambader ile güçlü ışık elde edilmesi
Lambader ile güçlü ışık elde edilmesi

Lambaderler, ilk kullanılmaya başlandığı zamandan günümüze kadar hep bulunduğu alanda güçlü ışık elde etmenin geleneksel tercihlerinden biri olmuştur.

Lambaderler kendi içlerinde; LED lambaderler, ahşap lambaderler ve ahtapot lambaderler gibi çok çeşitli modellere ve türlere ayrılırlar.

Lambader çoğunlukla bir odanın köşesine ya da bir oturma alanının arkasına konumlandırılabilir. İyi bir aydınlatma sağlanması odadaki kişilerin konforu için son derece önemlidir. Lambaderler, bir masa lambasına kıyasla daha pahalı bir seçenek olmaktadır.

Ayrıca daha fazla sayıda ampul kullanımına gereksinim duyar. Toplamda 300 watt civarında iki veya üç ampul kullanılabilir ve odaya bu sayede güçlü ve etkili bir ışık sağlayabilir.

Tek ayak lambader modelleri
Tek ayak lambader modelleri

Ortalama bir lambaderin yüksekliği yaklaşık 1,5 metre civarında iken okuma lambaları ve komodin LED’leri gibi bazı zemin aydınlatmaları, genellikle oturulduğunda kullanılmak üzere tasarlandıkları için genellikle daha kısadırlar.

Lambaderler boyutlarıyla da birkaç sınıfa ayrılmaktadırlar; kısa lambaderler, okuma lambaları, masa lambaları, bazı kavisli lambaderler bu sınıfa dahildir.

Bunların kullanım amacı, oturulan alanlarda omuz yüksekliğinde bize aydınlatma sağlamasıdır. Bir masanın yanında kullanılarak, masa lambası; bir kanepe veya koltuk yanında kullanılarak, okuma lambası olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Sebze Bahçesi Nasıl Düzenlenir? Sebze Bahçesi Düzeni

Orta boylu lambaderler; yaklaşık 1,5 metre olacak şekilde üretilmektedir. Abajuru ise ayakta iken çoğu zaman göz ve çevresine denk gelmektedir.

Uzun lambaderler ise genellikle çok büyüktür ve boyları 2 metre olacak şekilde üretilmektedir. Daha büyük odalar için kullanımları uygundur. Uzun zemin lambaları, genellikle bir fener gibi abajurunun etkisi ile yukarı doğru ışık saçar.

Şık Lambader Modelleri
Şık Lambader Modelleri

Lambaderler bulundukları alanlara, mekanlara ve odalara farklılık katmaktadırlar. Tabii her model her alanla uyumlu olmayabilir. Bu yüzden seçim yaparken yazımızda belirttiğimiz genelgeçer kuralları göz önünde bulundurmanızda büyük fayda olacaktır.

Oturma Odası Lambader Modelleri
Oturma Odası Lambader Modelleri

Lambaderlerin sıkça rast geldiğimiz kullanım alanları oturma odaları olmaktadır. Genellikle odayı aydınlatmak ve ışık açısını versatil şekilde kontrol etmek için kullanılır; böylece birden fazla kişi tarafından ihtiyaca göre konumlandırılabilir.

Lambaderler odaların köşelerine veya oturma alanlarının çevresine konulabilir. Her zaman ışıklar kolaylıkla erişilebilecek ve kolaylıkla faydalanabilecek alanlara yerleştirilmelidir.

Örneğin sık kullanılan bir sandalyenin yanına bir okuma lambası yerleştirilebilir. Oturma odasındaki lambaderler ambiyansa büyük ölçüde katkı sağlar.

Lambaderlerin Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Yemek Odası Lambader Kullanımı

Yemek odası lambader
Yemek odası lambader

Yemek odasındaki lambaderler genellikle köşelere konulur. Hareket alanlarında veya bir masa çevresinde bulunmaları durumunda istenilen tamamlayıcı etkiyi vermezler ve hareketi kısıtlarlar. Mümkün olduğunca köşelere konumlandırılmalıdır.

Bir köşeye yerleştirilmiş uzun bir lambader daha genel bir ortam ışığının temin edilmesini sağlayacak ve tasarımsal olarak da bir bütünlük arz edecektir.

Yatak Odası Modelleri

Yatak odası lambader modelleri
Yatak odası lambader modelleri

Yatak odasında kullanılan lambaderler ise iki ana işlevden birini karşılar. Ortama kısmen soft bir ışık sağlayan ana aydınlatma olarak işlev görür veya başucunuza tam spektrumlu ışık veren kısa bir lambader şeklinde vazife görebilir.

Yatakta kitap okuyacaksanız ışığın ters taraftan gelmesini ve gözü rahatsız etmemesini hesaba katarak istenilen az ve loş ışığı da sağlayabilir.

Ofis Lambader Modelleri

Ofis lambader modeli
Ofis lambader modeli

Ofisler genellikle daha resmi bir çalışma ortamı olduğu için, işlevsel bir lamba, belki bir okuma lambası kullanmak yararlı olur. Lambanın yerleşimine dikkat etmelidir. Eğer ki çalışmanıza yardımcı olmak için kullanılacak ise, çalışma alanına daha yakın konumlanması gerekecektir.

Banyo, Mutfak ve Koridorlarda Kullanılır mı?

Diğer odalarda da ihtiyaca göre lambaderler kullanılabilir. Ancak, banyoda veya fazla zaman harcamadığınız odalarda kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca bir mutfakta veya dar bir koridorda da lambader kullanımları hoş durmamaktadır. Diğer aydınlatma armatürlerini bu alanlarda kullanabilirsiniz.

Resimli Sarkıt Avize Örnekleri – En Şık Modeller

Lambader kriterleri kafamızda az çok şekillendiğine göre bir sonraki esasa göz atmamız yerinde olacaktır. Öncelikle renk, doku ve boyutunu planladığınız lambader için önünüze birçok çeşit çıkacaktır. İçlerinden en uygun modeli seçmek ise tamamen sizin zevkinize kalmaktadır.

Kavisli Lambader Modelleri

Kavisli lambader
Kavisli lambader

Kavisli lambaderlerin kemer veya kemerli lamba gövdeleri bulunmaktadır. Kavisli lambaderin direği yukarı kalkar ve sonra içe doğru bir koltuk veya masa üzerine doğru eğim kazanarak bükülür. Kavisli lambaderlerin modern, şık, kavisli profilleri ve lamba başlıkları elit ve modern görünümlü olup, kullanıldıkları alanlara modern bir hava verir.

Kavisli lambederlerde lambanın ışığı aşağıya vurduğundan dolayı, kişilerin bu ışıktan yararlanabilmesi için doğru konumlandırılması gerekmektedir. Dekorasyon açısından da kavisli lambederler modern, şık bir görüntü sağlamaktadırlar.

Ahşap Lambader Modelleri

Ahşap lambader modeli
Ahşap lambader modeli

Ahşap bir lambader ile odanıza farklı bir hava katabilirsiniz. Ahşap lambaderler, dekorunuzdaki ve mobilyalarınızdaki ahşaplarla tasarımsal olarak bir bütün oluşturabilir.

Bu modelde meşe zemin lambası, maun zemin lambaları veya ceviz zemin lambası gibi pek çok seçenek mevcuttur.

İlginizi Çekebilir:  LED Işık Dekorasyon Fikirleri

Ahşap lambalar ortama doğal ve samimi bir görüntü katmaktadır. Evinizde doğal bir hava oluşturmak ve ortamı dingin bir hale getirmek istiyorsanız bu modelleri tercih edebilirsiniz.

Kristal Lambader Modelleri

Kristal lambader modeli
Kristal lambader modeli

Her ne kadar günümüz şartlarında pahalı bir seçim olsa da kristal lambaderler masal kitaplarından fırlamış gibi bir havaya sahiptirler. Lamba tabanına gömülü kristal parçalarla birlikte üretiliyor oluşu, üretiminde işçilik mahareti gerektirmektedir.

Bir kristal lambader, normal bir lamba tabanına sahiptir ve bazı noktalarında kristal cam materyali bulundurur. Kristal zemin lambaları nadir olarak kullanılmaktadırlar, ancak ortama karakteristik bir hava katmaktadır.

Tiffany Lambader Modelleri

Tiffany lambader modeli
Tiffany lambader modeli

Tiffany lambaderler desenli yapılarıyla birçok küçük renkli cam parçasının birleşiminden oluşur. Bu tür lambaderler otantik dekorasyon anlayışına sahip olan kafe ve restoranlarda kullanılmaktadır.

Geometrik desenden yusufçuklara, çiçeklere veya rastgele şekillere kadar herhangi bir pattern tiffany lambaderlerde kullanılabilir.

Tiffany lambader açıldığında içindeki ampul, camı parlatır, bu da renklerin kırılarak duvarlarda ahenkle dans etmesini sağlar. Tam spektrumlu lambader, renk tayfı boyunca kırmızı, sarı, yeşil, mavi ve mor tonlarına kadar geniş bir ışık skalasına sahiptir.

Tam spektrumlu zemin lambaları güneş ışığına benzer doğallıkta alanlarımızda aydınlatma sağlar.

U Lambader Modelleri

U tipi lambader
U tipi lambader

U tipteki lambaderler çok fazla güç kullanmadan ışık üretmek için kullanılan LED’lerden oluşmaktadır. LED zemin lambasının direği, lambanın üzerinde gerçek bir kafa olmadan, spiralin içine gömülü LED ışıklarla yükselen burulmuş bir spiral şekli olabilir.

LED zemin lambaları enerji tasarrufu sağlayarak maliyetleri düşürür, üstelik bunu güçlü ve parlak bir ışık yayarak yapar. Gün ışığı tonlarında seçilecek ampul ile alanlarınıza hoş bir doku katacaktır.

Büyüteç Lambader Modelleri

büyüteçli lambader
Büyüteçli lambader

Büyüteç lambader; büyüteç merceği lamba kafasına yerleştirilmiştir. Büyüteç lambederlerde floresan ve LED ampuller lambanın başına yerleştirilmişlerdir. Büyüteç lambaderler sınırlı yükseklikte sandalye yanında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Bu tür lambalarda ayarlanabilen, hareket ettirilebilir kafa ve kollar bulunmaktadır. Bu modellerde lamba kafasına yerleştirilmiş olan bir büyüteç merceği bulunur. Lensler, lamba kafasının hem üstünden hem de altından fark edilebilir.

Bu tip lambaderlerde, lamba başında floresan ve LED ampuller kullanılır. Böylece büyüteç gözünden baktığınızda, baktığınız yere ışığını yayar. Genellikle bu lambalar, sandalyenin yanında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Lambada, ayarlanabilir veya hareketli bir kafa, kol mevcuttur. Bu büyüteçli lambaderler görme sorunu olan kişiler veya yaşlı gözler için birebirdir. El sanatları gibi hobiler ile iştigal eden kimseler için de oldukça faydalıdır.

Ağaç Lambader Modelleri

Ağaç şeklinde lambader
Ağaç şeklinde lambader

Ağaç lambaderler doğal bir görüntüye sahiptirler. Kaliteli ve farklı ağaç türlerinden üretilmektedirler. Konumlandırıldığı alanda doğal ve şık bir görüntü oluşturmaktadırlar. Modern ya da klasik tasarımları ile oturma odası, yemek odası ve salonlarda tercih edilmektedirler.

Bunlar görünüş olarak bir ağacı andırır, lambanın gövdesi ve uçlarında ışıklar bulunmaktadır. Her ışık bir yaprağı sembolize eder ve genel olarak ağaç izlenimi vererek odanıza otantik bir görünüm katar.

Tipik olarak, ağaç lambader, bir ağacın farklı yükseklikte dallara sahip olması gibi farklı yüksekliklerde düzenlenmiş 3 ayrı ampul ve kol bulundurur. Ağaç lambader bulunduğu yere sıcak bir hava katar.

Ahtapot Lambader Modelleri

Ahtapot çok kollu lambader
Ahtapot çok kollu lambader

Ahtapot lambederler adından da anlaşılacağı gibi çok sayıda kola ve her birinin ayrı yönlerde ayarlanabilme özelliğine sahip olarak üretilmişlerdir. Her kolda ayrı bir ampül bulunmaktadır. Bu ampüllerin üzerlerine rengarenk şapkalar yerleştirilmiştir.

Ahtapot lambaderlere örümcek veye çok kollu lambaderlerde denilmektedir. Tipik olarak istenen herhangi bir yöne ayarlanabilen bir kaz boynu şeklinde üretilmiş çok sayıda kola sahip olan bu modelde her kolda genellikle tek bir ampulü kaplayan çok renkli, küçük bir armatür bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Salon Ayna Modelleri ile Ferahlığı Yakalayın

3 ila 5 arasında olmak üzere kol sayısı değişiklik gösterebilir. Bu modellerde daha düşük güçteki ampuller kullanılabilir. Ahtapot lambader, renkli ve dekoratif ürünlerdir. Bu tip lambalar genellikle yatak odalarında tercih edilir.

Eczane Tarzı Lambader Modelleri

Eczane tipi lambader
Eczane tipi lambader

Eczane tarzı lambaderler ise daha kısa ayaklı bir lambader çeşididir. Bunlar okuma lambasının klasik, yan bir türüdür. Yüksekliği yukarı-aşağı ayarlanıp ışığın olduğu kısım istenilen yöne çevrilebilir. Bu tip lambaderler bir ofis masasının yanında ya da kasa tezgahlarında kullanılabilir.

Oturma Odası  Modelleri

oturma odası lambader
oturma odası lambader
Oturma Odası Lambader Modelleri
Oturma Odası Lambader Modelleri
Oturma Odası Lambader Çeşitleri
Oturma Odası Lambader Çeşitleri

Kişilerin en çok vakit geçirdiği alanlardan birisi de oturma odasıdır. Çoğunlukla direkt olarak odayı aydınlatmak için kullanılırlar.

Bu yüzdende lambaderler oturma odasının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Kişilerin lambaderlerin aydınlığından nasıl istifade edeceği hesaplanarak yerleştirilirler.

Konumlandırılış biçimine göre lambaderler odaya dekorasyon ve ışık açısından hoş bir atmosfer katmakta ve güzel bir hava sağlamaktadırlar.

Yemek Odası Modelleri

Yemek odası lambader
Yemek odası lambader

Lambader yemek odalarında genellikle köşelerde olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Odanın gezinti alanına ya da masa etrafına yerleştirilmeleri hoş bir görüntü vermeyeceği gibi oda içindeki hareketlerinde kısıtlanmasına neden olacaktır.

Köşelere yerleştirilmiş olan uzun lambaderler daha geniş bir alana ışığın nüfuz etmesini sağlayacağı gibi dekoratif hoş bir görüntünün de ortaya çıkmasına olanak tanıyacaktır.

Yatak Odası Modelleri

Yatak odası lambader modeli
Yatak odası lambader modeli

Yatak odasında yatağın başucundaki komidin üzerinde tercih edilen kısa boylu lambaderler odaların loş bir ışık süzmesiyle aydınlatılmasını sağlayacaktır. Ve kitapları kolaylıkla okumanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Avize  Modelleri

Avize lambader
Avize lambader

Avize lambaderlerin de tabanı tipik bir lambader gibi iken üst tarafı bir avize gibi görünür. Lambaların uçlarında ışıkları olan lambalardan çıkan ve kristallerle veya diğer askı elemanlarıyla süslenebilen birkaç kolu bulunur.

Bu avize lambası her yöne olacak şekilde genel bir aydınlatma sağlar ve bir noktayı hedeflemez. Odadaki tüm parlaklığı artırırken, aynı zamanda çok da kullanışlıdır.

Şamdan Modelleri

şamdan lambader
Şamdan lambader

Bu lambaderler çoğunlukla projektör gibi ışığı tavana yayarlar. Çoğu ışığı tavandan yansıyıp odayı dolduran yumuşak bir aydınlatma sağlar. Bazen de ışığı aşağı doğru yönlendiren kolları vasıtasıyla farklı amaçlarla için de kullanılabilir.

Tripod  Modeller

Tripod lambader
Tripod lambader

Tripod lambader modellerinde ise lamba tabanında üç ayak bulunur. Lamba başlığı tripod üstüne yerleştirilir ve lamba bacaklarının yükseklikleri istenildiği gibi kısaltılıp uzatılabilir. Böylelikle yukarı ve aşağı yönde ışık açısına yön verilir.

Okuma Lambader Modelleri

Okuma lambader
Okuma lambader

Okuma lambası oturduğunuz zaman omzunuza ulaşan kemerli bir gövdeye sahiptir. Bir yerde bir zaman geçirmeyi planladığınızda okuma ışığı size yoldaş olur çünkü ışık lokalizedir ve hedefe yönelir.

Bu lambalar aynı zamanda el sanatları işleriyle uğraşan kimseler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Parlamayı azaltır, kontrastı netleştirir ve renklerin daha doğal görünmesini sağlar.

Raflı Lambader Modelleri

Raflı lambader modeli
Raflı lambader modeli

Lambanın gövdesinin orta kısmından bir raf uygulanarak üretilmiştir. Bu raflı bölümü anahtar, bardak, gazete, dergi vb. gibi hafif eşyalar koyarak değerlendirebilirsiniz.

Lambader türlerine ve dikkat edilmesi gerekenlere dair edindiğiniz bilgi sayesinde alanlarınızı dekoratif açıdan hoş bir hale getirebileceksiniz. Artık zevkinizi ve tarzını yansıtmamanız için hiçbir neden yok. Sizin için en uygun lambaderi seçip onu keyifle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir