rustik dekorasyon tarzı

Rustik Dekorasyon Örnekleri ve Rustik Tarz Salonlar

Rustik tarz dekorasyon örnekleri ve rüstik tarz salonlar üzerine hazırladığımız içeriğimiz eğer bu dekorasyon tarzını kendinize yakın görüyorsanız size oldukça iyi fikir verebilir.

Neden Rustik Dekorasyon?

Yaşam alanlarında dikkat çekici konseptler oluşturmuş birçok kişinin evlerinde görülen rustik dekorasyon örnekleri ve rustik tarz salonlar hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamında yer verdik. Siz de evinizin dekorasyonunda doğallığa yönelmek istiyorsanız bu tarz dekorasyon; yaşam alanınızda sade, ferah ve uyumlu bir hava katacaktır.

Rustik Dekorasyon Nedir?

rustik dekorasyon önerileri

Rustik dekorasyon önerileri

Rustik dekorasyon dendiğinde ilk akla gelen köy havasını yansıttığıdır. Aslında bu sözcükler ile tanımlanmak istenen doğallıktır. Şehir yaşamının hızlı ve karmaşa dolu yapısından sıkılıp doğal hayata özlem duyanlar evlerinin dekorasyonunda sakin ve doğal yaşamı yansıtan rustik dekorasyonlara yer vermektedirler. Eskitme yapılmış ağaç gövdesi izlerini taşıyan parkeler, ahşap ögeler, doğal ahşap görünümlü sehpa ve masalar, sade ve geniş koltuklar bu tarz dekorasyonun önemli parçalarıdır.

Rustik Tarz Dekorasyon ile Country Tarz Dekorasyon Arasındaki Farklar

Rustik tarz dekorasyon bazen country tarz dekorasyon ile karıştırılmaktadır. Bu iki benzer dekorasyon tarzının birbirinden en önemli farkı; country tarz dekorasyonda farklı renkler bir arada kullanılırken rustik tarzda tek rengin tonlarının kullanılmasıdır.

Rustik Tarz Salonlar

rustik tarz salon

Rustik tarz salon

Yaşam alanlarından biri olan salonlar, rustik tarz dekorasyonun kolaylıkla uygulanabileceği alanlardır. Rustik tarz salonlar oluşturmak istiyorsanız bütçenizi çok fazla zorlamadan bu tarzı yansıtabilirsiniz. Yer döşemelerinde ağaç izli ürünler kullanmak bu tarz dekorasyon için önem taşımaktadır. Düz yer döşemeleri veya parkeler rustik tarz etkisini azaltır. Yer döşemesini bu tarzla uyumlu hale getirdikten sonra salon koltuk takımlarınızı sade renklerden seçebilirsiniz. Toprak tonları, bej ve krem renklerinden oluşan koltuk takımları ağaç izli parkeleriniz ile uyum sağlayacaktır.

Rustik tarz salonlar için parlak renkler, karışık desenler ve kontrast renkler uygun değildir. Salonunuzu bu tarzı kullanarak dekore etmek istiyorsanız mat ve soft renkleri tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer ayrı bir yemek odanız yok ise salon içerisinde uygun bir alanda konumlandıracağınız yemek masanız da bu tarza uygun olarak ahşap görünümlü olmalıdır. Aynı şekilde yemek odası takımlarının diğer parçaları da ahşap görünümü yansıtmalıdır.

Alternatif olarak, ahşap görünümlü salon koltuk takımlarınızın ayak kısımların veya salonunuzda bulunan yemek odası takımınızın dolap veya çekmece kulpları koyu renk veya eskitilmiş tarzda metal olabilir. Bu detaylar salonunuzda rustik tarzı yansıtmanızı sağlar.

rustik tarz salonlar

Rustik tarz salonlar

Rustik dekorasyon örnekleri arasında yer alan salonlarda TV kullanılması tavsiye edilmese de günlük hayatımızın bir parçası olduğu için yaşamımızda olan TV’leri yine rustik tarzda ahşap görünümlü TV üniteleri ile kombinleyebilirsiniz. Bu şekilde salonunuzda yakaladığınız uyum bozulmayacaktır.

Salon koltuk takımlarınızı değiştirmeyi düşünmüyor fakat rustik tarzını kullanmak istiyorsanız keten veya pamuklu kumaşlardan yapılmış koltuk örtüleri bu tarzı yansıtmanızı sağlayacaktır. Salon koltuklarınızda kullanacağınız yastıklarınızı da bu tarz dekorasyonu yansıtacak şekilde düz ve pastel renklerden seçerseniz salonunuzda daha fazla uyum yakalamış olursunuz.

Salonunuzda Mutlaka Rustik Tarz Perdeler Yer Verin

Rustik tarzda oluşturacağınız salonlar için perdeler önem verilmesi gereken unsurlar arasındadır. Uzun ve desenli perdeleri salonunuz için kullanacaksanız, duvarlarınızda dekoratif ögeler kullanmamalısınız. Eğer düz renk perde kullanacaksanız rustik tarzı yansıtan dekoratif ögeleri salon duvarlarınızda kullanabilirsiniz.

El Yapımı Ürünleri Tercih Edebilirsiniz

Rustik tarz salonlar için kullanacağınız el yapımı ürünler, oluşturmak istediğiniz dekorasyon tarzını perçinleyecektir. El yapımı sade biblolar, kilden yapılmış dekorasyon aksesuarları, ahşap desenlere sahip abartıdan uzak çerçeveler, salonlarınıza ayrı bir hava getirecektir. Ayrıca, bu tarzı salonlarınızda ön plana çıkarmak için el yapımı kilimler de kullanabilir ve sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz.

Rustik dekorasyon üzerine hazırladığımız bu makalenin ardından diğer dekorasyon tarzları üzerine de bilgi edinmek için “Zen tarzı dekorasyon” başlıklı içeriğimizi okumanızı öneririz.

BİR CEVAP YAZIN